Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Pismenost u Hrvata

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.11.2011. 11:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

josephine01 je napisao/la: ›
Da bi mogao nešto naučiti, moraš znati (biti svjestan) da to nešto ne znaš. Ako misliš da znaš, onda ne učiš.

Upravo to! Kikiriki Wink

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.11.2011. 11:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

FunkyLady je napisao/la: ›
Ljudi nemaju problem s č i ć. Ljudi imaju problem s (ne)poznavanjem pravopisnih pravila o pisanju č i ć.


Ja prvi put čujem da postoje pravopisna pravila za ta dva slova ?
Kad se piše Č a kada Ć ?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.11.2011. 11:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la: ›
...neki idu u grad samo sa školskim izletom ( a čujem da neki nemaju ni 30 kn da plate djetetu posjet kazalištu organiziran kao dio nastave). Što su udaljeniji od grada, djeci je teže i nemaju mogućnosti koje ti imaš...

Nisam znala da je posjet gradu/kulturnim ustanovama presudan boljem poznavanju hrvatskog pravopisa. Wink

Šalu na stranu... Laughing

Dobro kaže josephine01:

josephine01 je napisao/la: ›
Da bi mogao nešto naučiti, moraš znati (biti svjestan) da to nešto ne znaš. Ako misliš da znaš, onda ne učiš.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
josephine01
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2125
Lokacija: ispred ogledala
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.11.2011. 12:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

silence je napisao/la (Pogledaj post): ›
FunkyLady je napisao/la: ›
Ljudi nemaju problem s č i ć. Ljudi imaju problem s (ne)poznavanjem pravopisnih pravila o pisanju č i ć.


Ja prvi put čujem da postoje pravopisna pravila za ta dva slova ?
Kad se piše Č a kada Ć ?


Suglasnik č zamjenjuje glas k nakon palatalizacije pa vrijedi pravilo da se k ispred e ili i mijenja u č (vjernik –> vjerniče). Isto se tako ponekad i c mijenja u č ispred e ili i (hotimice –> hotimičan).

Nakon jotacije također možemo dobiti glasove č i ć (c + j = č; ptica –> ptiče, k + j = č; Rijeka –> Riječanin, t + j = ć; čvrst –> čvršći).

Riječi koje imaju č i ć u korijenu zadržavaju ih u svim drugim oblicima i izvedenicama (npr. moć –> moći, bespomoćan itd.).

Dobro je naučiti česte sufikse koji sadrže č ili ć. Najčešći su sufiksi koji sadrže č sljedeći:
-ač: plesač, -ačica: plesačica,
-ača: glupača, -jača: parnjača,
-ičar: bolničar, -čić: zvončić,
-čica: stvarčica, -čina: kamenčina,
-če: siroče

Najčešći sufiksi koji sadrže ć imenski su sufiksi -ić i -oća, pridjevni -aći, i glagolski završetak -ći:
-ić: brodić, -oća: sljepoća,
-aći: brijaći, -ći: sljedeći

_________________
Za mene je svinja kralj životinja dok ne probam lava.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.11.2011. 12:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la: ›
PEGY je napisao/la: ›
...neki idu u grad samo sa školskim izletom ( a čujem da neki nemaju ni 30 kn da plate djetetu posjet kazalištu organiziran kao dio nastave). Što su udaljeniji od grada, djeci je teže i nemaju mogućnosti koje ti imaš...

Nisam znala da je posjet gradu/kulturnim ustanovama presudan boljem poznavanju hrvatskog pravopisa. Wink



jako plitko i jadno, a mislim da si tu negdje navela da studiraš ekonomiju .....nadam se da su i neki prosječno pametni ljudi upisali taj faks pa da imamo nekih izgleda u budućnosti

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.11.2011. 13:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la: ›
Stella1989 je napisao/la: ›
PEGY je napisao/la: ›
...neki idu u grad samo sa školskim izletom ( a čujem da neki nemaju ni 30 kn da plate djetetu posjet kazalištu organiziran kao dio nastave). Što su udaljeniji od grada, djeci je teže i nemaju mogućnosti koje ti imaš...

Nisam znala da je posjet gradu/kulturnim ustanovama presudan boljem poznavanju hrvatskog pravopisa. Wink



jako plitko i jadno, a mislim da si tu negdje navela da studiraš ekonomiju .....nadam se da su i neki prosječno pametni ljudi upisali taj faks pa da imamo nekih izgleda u budućnosti

Hahahah, pa daj zezam se...ne mogu vjerovati da nisi skontala...još stavim i smajlić na kraj rečenice... osijek031.com smile

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.11.2011. 13:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

josephine01 je napisao/la: ›
silence je napisao/la (Pogledaj post): ›
FunkyLady je napisao/la: ›
Ljudi nemaju problem s č i ć. Ljudi imaju problem s (ne)poznavanjem pravopisnih pravila o pisanju č i ć.


Ja prvi put čujem da postoje pravopisna pravila za ta dva slova ?
Kad se piše Č a kada Ć ?


Suglasnik č zamjenjuje glas k nakon palatalizacije pa vrijedi pravilo da se k ispred e ili i mijenja u č (vjernik –> vjerniče). Isto se tako ponekad i c mijenja u č ispred e ili i (hotimice –> hotimičan).

Nakon jotacije također možemo dobiti glasove č i ć (c + j = č; ptica –> ptiče, k + j = č; Rijeka –> Riječanin, t + j = ć; čvrst –> čvršći).

Riječi koje imaju č i ć u korijenu zadržavaju ih u svim drugim oblicima i izvedenicama (npr. moć –> moći, bespomoćan itd.).

Dobro je naučiti česte sufikse koji sadrže č ili ć. Najčešći su sufiksi koji sadrže č sljedeći:
-ač: plesač, -ačica: plesačica,
-ača: glupača, -jača: parnjača,
-ičar: bolničar, -čić: zvončić,
-čica: stvarčica, -čina: kamenčina,
-če: siroče

Najčešći sufiksi koji sadrže ć imenski su sufiksi -ić i -oća, pridjevni -aći, i glagolski završetak -ći:
-ić: brodić, -oća: sljepoća,
-aći: brijaći, -ći: sljedeći

prvenstveno sam mislila na riječi koje imaju u korijenu č ili ć, no svejedno hvala na trudu
jeste da sam davno išla u školu ali zasigurno nismo učili napamet prefikse ili sufikse koji sadrže navedena slova

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: