Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ateisti, agnostici, vjernici - ljudi

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.01.2011. 1:32 
Naslov:  Re: Ateisti, agnostici, vjernici - ljudi
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

empetri je napisao/la (Pogledaj post): › Pitanje za Ivicu Malog, što si htio reći sa navođenjem nekih od etičkih načela do koje svaka osoba promišljanjem može doći? Mislim, vjerujem da ne misliš da bi imao drugačije mišljenje o ubijanju ili krađi da u crkvenom zakoniku ne piše da je to loša stvar.
Da stoji to što kažeš, stavio sam iz razloga što svi znamo da je to dobro no i dalje to zaobilazimo namjerno/nenamjerno.
Ali činjenica je da je to Crkveni zakonik pa prema Bibliji on kao takav dolazi od Boga
a pošto je prijatelj napisao tekst kojim želi reči postavljanjem pitanja kako je Bog kao takav samo navlakuša za naivnu raju, tada ispada da su gore navedene zapovijedi također navlakuša pa nevaljaju, a svi znamo da to nije tako.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
empetri
Offline
Avatar

Ukupno postova: 656
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.01.2011. 2:15 
Naslov:  Re: Ateisti, agnostici, vjernici - ljudi
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
empetri je napisao/la (Pogledaj post): › Pitanje za Ivicu Malog, što si htio reći sa navođenjem nekih od etičkih načela do koje svaka osoba promišljanjem može doći? Mislim, vjerujem da ne misliš da bi imao drugačije mišljenje o ubijanju ili krađi da u crkvenom zakoniku ne piše da je to loša stvar.
Da stoji to što kažeš, stavio sam iz razloga što svi znamo da je to dobro no i dalje to zaobilazimo namjerno/nenamjerno.
Ali činjenica je da je to Crkveni zakonik pa prema Bibliji on kao takav dolazi od Boga
a pošto je prijatelj napisao tekst kojim želi reči postavljanjem pitanja kako je Bog kao takav samo navlakuša za naivnu raju, tada ispada da su gore navedene zapovijedi također navlakuša pa nevaljaju, a svi znamo da to nije tako.


Slažem se da kršćanstvo, kao i druge religije, ima predivnih ideja. Ima i komunizam. Problem je kada se ekskomunicira od oca silovana devetogodišnja djevojčica jer je obavila abortus, zajedno sa njenom majkom i bolničkim osobljem koji su sudjelovali u tom zločinu. Otac mora na ispovijed.

Protiv vjerovanja kao takvog (?) nemam baš ništa protiv. I ja "vjerujem" da postoji sila veća od mene, ali i da sam donosim svoje odluke i stvaram svoju stvarnost. No, da citiram istomišljenika: "Crkva kao ustanova i njeni kanonski zakoni jednostavno ne mogu odgovoriti na potrebe i moralne čvorove suvremenog društva, a Crkva ga ni na koji način ne prilagođava te svojim sljedbenicima nudi starozavjetne odgovore kao apsolutnu istinu."

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PsychoSoldier
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1719
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 29.01.2011. 8:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zasto se rasprava o vjeri svede uvijek na crkvu, bibliju i krscanstvo kad se zna da je biblija prepisana iz drugih knjiga kao i sve ostale mladje religije...

u te rasprave o religiji treba ukljuciti i sve ostale religije svijeta, a ne sve svesti na krcanstvo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.01.2011. 10:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

empetri je napisao/la: › Slažem se da kršćanstvo, kao i druge religije, ima predivnih ideja. Ima i komunizam. Problem je kada se ekskomunicira od oca silovana devetogodišnja djevojčica jer je obavila abortus, zajedno sa njenom majkom i bolničkim osobljem koji su sudjelovali u tom zločinu. Otac mora na ispovijed.
Čuj Crkva kao takva ima svojih grešaka, koje radi da bi utuvila javnosti nešto pod mora se. Ja nisam rekao da nema ali kad se pljuje po vjeri i sl. Onda se govori o tome da Bog nepostoji i sl., a tek u nedostatku argumenata počinje o križarskim ratovima... Ako si čitao teme na forumu imao si prilike to primjetit.
Kada spominješ abortus (pobačaj) postoji takav jedan primjer (9 godina starosti) i njime se pokušava amaskirat i cijeli sistem pobačaja, a svi dobro znamo da ga vrše najviše žene od 30 i kusur godina dobrog imovinskog stanja, pod parolom PRAVO NA TIJELO?!
PsychoSoldier je napisao/la: ›
zasto se rasprava o vjeri svede uvijek na crkvu, bibliju i krscanstvo kad se zna da je biblija prepisana iz drugih knjiga kao i sve ostale mladje religije...

u te rasprave o religiji treba ukljuciti i sve ostale religije svijeta, a ne sve svesti na krcanstvo.
Kršćanstvo se spominje iz vrlo jednostavnog razloga, ono je u ovoj zemlji najviše zastupljeno, na ovom području u Europi također.
Jeli ono prepisano?!
Stari zavjet kao takav je uzet od židovstva, odnosno nebi rekao ni uzet, nego sama razlika je u tome što od Isusova dolaska, određena grupacija ljudi je počela vjerovati da je Isus Mesija, a određena grupacija ostala vjerovati da Mesija kao takav tek treba doći. I da dosta ljudi kada govor o Crkvi u negativnom kontekstu citira priče iz starog zavjeta, sam empetri to navodi pod rečenicom:
empetri je napisao/la: › a Crkva ga ni na koji način ne prilagođava te svojim sljedbenicima nudi starozavjetne odgovore kao apsolutnu istinu.
A nitko nikada nespominje Novi zavjet?!
PS: Kad smo kod prepisivanja, ja sam gledao na National Geographicu emisiju u kojoj određeni stručnjaci govore upravo suprotno, odnosno da je Kuran krivo prevedena Biblija.
Uostalom: Allah (Arabic: الله‎ Allāh, IPA: [ʔalˤːɑːh] ) is the standard Arabic word for God

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.01.2011. 10:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

empetri je napisao/la: ›
No, da citiram istomišljenika: "Crkva kao ustanova i njeni kanonski zakoni jednostavno ne mogu odgovoriti na potrebe i moralne čvorove suvremenog društva, a Crkva ga ni na koji način ne prilagođava te svojim sljedbenicima nudi starozavjetne odgovore kao apsolutnu istinu."


 Upravo je to ono što je udaljilo hrpu mladih ljudi od crkve.
Crkva se jednostavno niti ne pokušava prilagoditi u prostoru i vremenu.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nemosvjerovat
Offline
Ukupno postova: 161
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.01.2011. 10:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
empetri je napisao/la: ›
No, da citiram istomišljenika: "Crkva kao ustanova i njeni kanonski zakoni jednostavno ne mogu odgovoriti na potrebe i moralne čvorove suvremenog društva, a Crkva ga ni na koji način ne prilagođava te svojim sljedbenicima nudi starozavjetne odgovore kao apsolutnu istinu."


 Upravo je to ono što je udaljilo hrpu mladih ljudi od crkve.
Crkva se jednostavno niti ne pokušava prilagoditi u prostoru i vremenu.


Crkva nikada ni nije odgovorila na potrebe čovjeka.
Crkva je kroz povijest "vladala" strahom i represijom.

@empetri, jako dobar osvrt na tekst! Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.01.2011. 11:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nemosvjerovat je napisao/la: ›
Crkva nikada ni nije odgovorila na potrebe čovjeka.

 Ne znam kakve su tvoje potrebe, ali crkva u potpunosti zadovoljava moje potrebe.
nemosvjerovat je napisao/la: ›
Crkva je kroz povijest "vladala" strahom i represijom.

 Odlazak u crkvu nije obveza, nego pravo svakog pojedinca, pa bi se iz tvoje tvrdnje dalo zaključiti da su svi oni koji posjećuju crkvu mazohisti.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.01.2011. 11:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
empetri je napisao/la: ›
No, da citiram istomišljenika: "Crkva kao ustanova i njeni kanonski zakoni jednostavno ne mogu odgovoriti na potrebe i moralne čvorove suvremenog društva, a Crkva ga ni na koji način ne prilagođava te svojim sljedbenicima nudi starozavjetne odgovore kao apsolutnu istinu."


 Upravo je to ono što je udaljilo hrpu mladih ljudi od crkve.
Crkva se jednostavno niti ne pokušava prilagoditi u prostoru i vremenu.

Da, problem je to što bi svatko od nas volio biti i katolik zbog neke svoje tradicije, a i da babe ne pričaju, a opet s druge strane bi se volio zajebavat u neograničenim količinama pa se zato inzistira da je Crkva ta koja se treba mjenjat ka svakom prosječnom jebivjetru?! Pa kada bi to bilo tako koji bi onda bio smisao Crkve uopće?!
Da svaki "Jaganjac" vrti po svom, a opet vjeruje?!
Crkva kao takva može malo omekšat pristup, ali mjenjat pravila samo zato što se nekome u određenom trenutku ona nesviđaju? Onda to nije to...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.01.2011. 11:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
nemosvjerovat je napisao/la: ›
Crkva nikada ni nije odgovorila na potrebe čovjeka.

 Ne znam kakve su tvoje potrebe, ali crkva u potpunosti zadovoljava moje potrebe.
nemosvjerovat je napisao/la: ›
Crkva je kroz povijest "vladala" strahom i represijom.

 Odlazak u crkvu nije obveza, nego pravo svakog pojedinca, pa bi se iz tvoje tvrdnje dalo zaključiti da su svi oni koji posjećuju crkvu mazohisti.

Crkva je utočište jadnih i obespravljenih ljudi kao i maska zlih ljudi.
Da, vjernici su mazohisti. Većina ljudi je slaba i ne može ostvariti svoje želje. Zato uživa u svojoj jadi kako bi okolina bila zadovoljna.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.01.2011. 11:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
Crkva kao takva može malo omekšat pristup, ali mjenjat pravila samo zato što se nekome u određenom trenutku ona nesviđaju? Onda to nije to...

 Postoji stavovi crkve koji su u današnje vrijeme jednostavno neprihvatljivi. Kao primjer ću ti navesti muško-ženske odnose. Takvih primjera nažalost ima još, i stoga smatram da bi se crkva morala prilagoditi vremenu želi li opstati, odnosno ako je "viši interes" širiti vjeru i zadovoljiti duhovne potrebe vjernika.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.01.2011. 11:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: ›
Crkva je utočište jadnih i obespravljenih ljudi kao i maska zlih ljudi.
Da, vjernici su mazohisti. Većina ljudi je slaba i ne može ostvariti svoje želje. Zato uživa u svojoj jadi kako bi okolina bila zadovoljna.


 Zli, slabi, obespravljeni i mazohist su oni koji svoje tvrdnje iznose poput tebe (bez suvislih argumenata). Neki takve zovu i trollovi. Za mene su jednostavno sitne duše. Pokušaj se i argumentirano uključiti u rasprave, a ne samo aktivno, te će možda i tebe neko doživjeti kao pandana za razgovor.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.01.2011. 12:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
Crkva je utočište jadnih i obespravljenih ljudi kao i maska zlih ljudi.
Da, vjernici su mazohisti. Većina ljudi je slaba i ne može ostvariti svoje želje. Zato uživa u svojoj jadi kako bi okolina bila zadovoljna.


 Zli, slabi, obespravljeni i mazohist su oni koji svoje tvrdnje iznose poput tebe (bez suvislih argumenata). Neki takve zovu i trollovi. Za mene su jednostavno sitne duše. Pokušaj se i argumentirano uključiti u rasprave, a ne samo aktivno, te će možda i tebe neko doživjeti kao pandana za razgovor.

Molim bez vrijeđanja, vjernici to ne rade!

Vjernici ne trebaju dokaze da bi vjerovali u "Boga".
Ja iznosim činjenice i ne trebaju mi argumenti da bi mi ljudi vjerovali, a to je samo njihova odluka da li će mi vjerovati ili ne.
Ne moram napisati "Bibliju" argumenata da bi mi ljudi vjerovali odnosno složili se sa mojim mišljenjem.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.01.2011. 12:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
Crkva je utočište jadnih i obespravljenih ljudi kao i maska zlih ljudi.
Da, vjernici su mazohisti. Većina ljudi je slaba i ne može ostvariti svoje želje. Zato uživa u svojoj jadi kako bi okolina bila zadovoljna.


 Zli, slabi, obespravljeni i mazohist su oni koji svoje tvrdnje iznose poput tebe (bez suvislih argumenata). Neki takve zovu i trollovi. Za mene su jednostavno sitne duše. Pokušaj se i argumentirano uključiti u rasprave, a ne samo aktivno, te će možda i tebe neko doživjeti kao pandana za razgovor.

Molim bez vrijeđanja, vjernici to ne rade!

Vjernici ne trebaju dokaze da bi vjerovali u "Boga".
Ja iznosim činjenice i ne trebaju mi argumenti da bi mi ljudi vjerovali. To je njihova odluka da li će mi vjerovati ili ne. Ne moram napisati "Bibliju" argumenata da bi mi vjerovali.

Činjenica je ono što se može neupitno i nepobitno ustanoviti.
Činjenica je da si ti duhovno reducirana osoba, jer te vrijeđa kad netko traži od tebe da raspravu temeljiš na argumentima.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.01.2011. 12:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
Crkva je utočište jadnih i obespravljenih ljudi kao i maska zlih ljudi.
Da, vjernici su mazohisti. Većina ljudi je slaba i ne može ostvariti svoje želje. Zato uživa u svojoj jadi kako bi okolina bila zadovoljna.


 Zli, slabi, obespravljeni i mazohist su oni koji svoje tvrdnje iznose poput tebe (bez suvislih argumenata). Neki takve zovu i trollovi. Za mene su jednostavno sitne duše. Pokušaj se i argumentirano uključiti u rasprave, a ne samo aktivno, te će možda i tebe neko doživjeti kao pandana za razgovor.

Molim bez vrijeđanja, vjernici to ne rade!

Vjernici ne trebaju dokaze da bi vjerovali u "Boga".
Ja iznosim činjenice i ne trebaju mi argumenti da bi mi ljudi vjerovali. To je njihova odluka da li će mi vjerovati ili ne. Ne moram napisati "Bibliju" argumenata da bi mi vjerovali.

Činjenica je ono što se može neupitno i nepobitno ustanoviti.
Činjenica je da si ti duhovno reducirana osoba
, jer te vrijeđa kad netko traži od tebe da raspravu temeljiš na argumentima.

Rekao sam da ti vrijeđaš a ne da sam ja uvrijeđen.
Kako je neupitno i nepobitno dokazano da postoji Bog?


Zadnja promjena: francika; 29.01.2011. 12:49; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PsychoSoldier
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1719
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 29.01.2011. 12:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
empetri je napisao/la: › Slažem se da kršćanstvo, kao i druge religije, ima predivnih ideja. Ima i komunizam. Problem je kada se ekskomunicira od oca silovana devetogodišnja djevojčica jer je obavila abortus, zajedno sa njenom majkom i bolničkim osobljem koji su sudjelovali u tom zločinu. Otac mora na ispovijed.
Čuj Crkva kao takva ima svojih grešaka, koje radi da bi utuvila javnosti nešto pod mora se. Ja nisam rekao da nema ali kad se pljuje po vjeri i sl. Onda se govori o tome da Bog nepostoji i sl., a tek u nedostatku argumenata počinje o križarskim ratovima... Ako si čitao teme na forumu imao si prilike to primjetit.
Kada spominješ abortus (pobačaj) postoji takav jedan primjer (9 godina starosti) i njime se pokušava amaskirat i cijeli sistem pobačaja, a svi dobro znamo da ga vrše najviše žene od 30 i kusur godina dobrog imovinskog stanja, pod parolom PRAVO NA TIJELO?!
PsychoSoldier je napisao/la: ›
zasto se rasprava o vjeri svede uvijek na crkvu, bibliju i krscanstvo kad se zna da je biblija prepisana iz drugih knjiga kao i sve ostale mladje religije...

u te rasprave o religiji treba ukljuciti i sve ostale religije svijeta, a ne sve svesti na krcanstvo.
Kršćanstvo se spominje iz vrlo jednostavnog razloga, ono je u ovoj zemlji najviše zastupljeno, na ovom području u Europi također.
Jeli ono prepisano?!
Stari zavjet kao takav je uzet od židovstva, odnosno nebi rekao ni uzet, nego sama razlika je u tome što od Isusova dolaska, određena grupacija ljudi je počela vjerovati da je Isus Mesija, a određena grupacija ostala vjerovati da Mesija kao takav tek treba doći. I da dosta ljudi kada govor o Crkvi u negativnom kontekstu citira priče iz starog zavjeta, sam empetri to navodi pod rečenicom:
empetri je napisao/la: › a Crkva ga ni na koji način ne prilagođava te svojim sljedbenicima nudi starozavjetne odgovore kao apsolutnu istinu.
A nitko nikada nespominje Novi zavjet?!
PS: Kad smo kod prepisivanja, ja sam gledao na National Geographicu emisiju u kojoj određeni stručnjaci govore upravo suprotno, odnosno da je Kuran krivo prevedena Biblija.
Uostalom: Allah (Arabic: الله‎ Allāh, IPA: [ʔalˤːɑːh] ) is the standard Arabic word for God


i islam i judaizam su svoje tekstove pokupili iz gilgameša i slicnih knjiga koje su nastale puno prije ove 3 spomenute vjere

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: