Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Slavonci najpopularniji građani Hrvatske

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Lorelai
Offline
Ukupno postova: 166
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.04.2006. 13:07 
Naslov:  Slavonci najpopularniji građani Hrvatske
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prema istraživanju o regionalnoj snošljivosti građana Slavonci su, sa nadmoćnim brojem glasova, proglašeni najpopularnijim stanovnicima u Hrvatskoj. Istraživanje je provedeno na uzorku od 600 građana iz svih regija od kojih, između 70 i 80 posto ispitanika Slavonce smatra za najugodnije društvo iliti «dobre duše i ljude koji vole dobro jesti i veseliti se».

Kao još jedan od navedenih razloga popularnosti Slavonaca, kako kažu ispitanici, leži i u tome što je njihov govor, za razliku od stanovnika drugih regija, svima razumljiv. S druge strane, prema istom istraživanju, Slavonci nisu pozitivno raspoloženi prema svima. Naime, djelom negativno mišljenje imaju o Zagrepčanima što je odraz, kako tvrde sociolozi, osjećaja Slavonaca da Zagreb Slavoniju eksploatira budući da zbog teške ekonomske situaciji uzrokovane jakom prisutnošću centralizacije mladi ljudi i stručnjaci u hrvatsku metropolu bježe od malih plaća i turobne atmosfere.

- To upućuje na potencijalno veći sukob i nesnošljivost od onih između regija, na sukob između periferije i centra. Visok stupanj centralizacije jedan je od najvećih problema Hrvatske. Ako se tako nastavi, jačat će sukob periferija-centar i različiti oblici političkog regionalizma, za razliku od Europe gdje se razvija prekogranična suradnja – ističe u svom komentaru istraživanja prof. dr. Boris Banovac, sociolog s Pravnog fakulteta u Rijeci.

Pojavu nesnošljivosti Slavonaca naspram Zagrepčana povezuje se i sa «Glavaševim djelovanjem» koje, kako kaže mr. Zoran Malenica, sociolog s Pravnog fakulteta u Splitu, potiče osjećaj odbačenosti Slavonaca u odnosu na ostatak države.

Lorelai031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
super_leptir
Offline
Avatar

Ukupno postova: 203
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.04.2006. 23:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a je istina je... to je zbog centralizacije... ali to nema veze nikakve sa glavasem. najbolje da ce meni glavas odredjivati tko ce mi se svidjati..... gluposti!
ali ipak zanimljivo je to da su nas slavonce izabrali... jer kad pogledas mi najmanje volimo sve ostalo (govorim onako u globalu)... ne volimo ni hercegovce, ni dalmose, ni purgere... a bome ne volimo se ni medjusobno! i bas je to cudno onda Smile najprgaviji smo, a kao najpopularniji Smile haha
ali moram priznati da mi kao slavoncu ipak malo drago to cut Smile

_________________
Sve je moguće osim onog što je nemoguće!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
paperje
Offline
Avatar

Ukupno postova: 794
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.04.2006. 23:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eto, istina je, potvrdilo moje iskustvo slavonke u zgu! tu svi vole kak mi divanimo, a meni klepetavoj bome nije tesko uveseljavat raju. e da, i vole kulen!
inati se slavonijo, iju ju!! Smile

_________________
ne moras biti super-optimist, ali ako na sve gledas crno, za tebe sunce zalazi vec ujutro
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.04.2006. 8:20 
Naslov:  A što imamo od popularnosti?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Normalno da vole Slavonce kad nikome nisu konkurencija. Mirno žive na svom istoku, dopuštaju svima ostalima da određuju što će raditi, misliti. Hercegovac ili Dalmoš će ako je u prilici za posao i slično, progurati "svoga", Slavonaci nisu opterećeni regionalnom pripadnošću, ne vuku na svoju stranu što se jako dobro osjeća (koje se regije najviše razvijaju?). A i stvarno, osim što malo otežu dok pričaju, govore prilično književnim hrvatskim jezikom pa ih ostatak države razumije, što se za ostale ne može reći.
Politiku bolje ne spominjati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.04.2006. 14:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sjećam se nekih ranijih vremena, čak su i tada ljudi pretežno imali negativnu percepciju Zageba i zagrebačkog.
Glavaš je pametno to uočio i sad se stavio u funkciju peporoditelja regije. Čudi me takva kronična skleroza Slavonaca, ova regija je njegova mala despocija već 15 godina i za najveći dio sranja, prijetvorbenu otimačinu, propast PIKova i kurčeviti izolacionizam smo krivi mi koji dopuštamo da takvi helikopteri vladaju.
Zagreb je uvijek bio kozmopolitski grad, a da je to Osijek - e to je netko sanjao.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.04.2006. 15:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A recimo da se i ja sjećam nekih ranijih vremena. Još ću početi misliti da je bogata ravnica kroz stoljeća dovela do "kronične skleroze Slavonaca" (odlična definicija!) Uvijek netko mora biti kriv, nekad Beograd, sada Zagreb.
Zagreb nikada nije bio kozmopolitski grad, tek veći austro-ugarski grad, ali je Osijek nekada bio grad (ne kozmopolitski, ali GRAD!), a sada više liči na razrovanu, blatnu selendru iz koje se ljudi spašavaju kako god znaju i umiju.
Većina je dovela Glavaša na vlast (i njemu slične koji ljube crnu boju), a svi "uživamo" u posljedicama.
Ludilo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.04.2006. 16:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ DanicaV
Kozmopolitski...
normalno, nisam mislio na Big Aple ili ille de France, ali u kontekstu ovog bajkovitog poluotoka... Jest, Zagreb je bio uvijek okrenut svijetu i globalnome. Brdo tamnoputih, "nesvrtanih", studenata... nisu bili ništa neobično.
Kruna toga je, sjetit ćeš se, Univerzijada 1987. To je onda nješto i značilo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.04.2006. 19:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sad bih najradije opsovao, ali nije u duhu stranice pa neću.
ali, reći ću ovo: čemu jadikovke? zar nam je loše? kome od vas nešto nedostaje? i, zadnje, zar se život u džungli zvanoj zagreb može nazvati životom?
nikud ja nećem, a njima je bolje da ostanu tamo gdje jesu...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.04.2006. 20:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gazda777 je napisao/la: ›
sad bih najradije opsovao, ali nije u duhu stranice pa neću.
ali, reći ću ovo: čemu jadikovke? zar nam je loše? kome od vas nešto nedostaje? i, zadnje, zar se život u džungli zvanoj zagreb može nazvati životom?
nikud ja nećem, a njima je bolje da ostanu tamo gdje jesu...


Ha čuj, jedan višnjevački vozač kamiona bio je u Afganistanu. Velika većina tamo misli da je kod njih zapravo raj na zemlji i da im ništa ne treba.

Ali te ljude ne treba kriviti, oni su daleko od većih civilizacija, pismenost je niska, kao standard ili smrtnost novorođenčadi...

Naše društvo je većinu tih problema prebrodilo, ali trebali bismo pored tolikih izvora informacija uvidjeti što ne valja kod nas.

Što je to na primjer bolje rješeno drugdje.

Nemojte se ljutiti, ali Osijek pamti vremena kad se u njemu puno kvalitetnije živjelo.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Marigold
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Lokacija: krevet
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.04.2006. 23:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Na putu prema dole...
Svi te tapšu svi te vole
Kada kreneš prema dole..."

_________________
you know im gonna want some,want some
lets do this like a prison break,
I wanna see you scream and shake.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.04.2006. 23:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la: › Zagreb je uvijek bio kozmopolitski grad, a da je to Osijek - e to je netko sanjao.


Ako govoris o Osijeku u prezentu, onda si donekle u pravu, ali cisto za informaciju - Zagreb je nekad bio obicna selendra, a Osijek je bio percipiran najnaprednijim gradom. Ne samo po realnim pokazateljima (broj stanovnika, proizvodnja, blabla), nego i po subjektivnom poimanju. Sve do negdje 1960tih... Onda Zagreb dobiva uzlaznu putanju koju najvise moze zahvaliti cinjenjici da je bio republicko srediste u drzavi koja je imala fiktivnu decentralizaciju - republicku centralizaciju.

Ne treba zaboraviti da je Osijek dva puta temeljito "ciscen" od svojih temelja - Zidova i Nijemaca (Austrijanaca), kasnije sustavno "prociscavan" drzavnom politikom. Prvo su nacisti '41-45 "pocistili" Zidove, a onda je Tito krenuo u ciscenje Svaba.

Trecim "ciscenjem" (domovinski rat) uklonjeni su gradjani krive nacionalnosti i naseljeni uglavnom ruralci iz okolice.

Najgore je sto "ciscenje" jos traje. Ciscenje za koje je kriva centralisticka drzavna politika. Brain drain. Na 10 mozgova koji odu, samo se 1 vrati sa stadija iz Zagreba. Go figure!

Danica je dala odlicno objasnjenje zasto nas drugi percipiraju kao mirne i pijane (ve)seljake.

Inace, nije mi nimalo do Zagreba, ne bih volio tamo zivjeti, ali bih jako volio kada bi neki moji prijatelji imali perspektivu vratiti se u Osijek.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.04.2006. 23:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam htio reći kako ne smatram vrlinom to što mozgovi odlaze.
neka izvole pokazati regionalni patriotizam i učiniti nešto za svoj kraj i svoj grad.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.04.2006. 0:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Ako govoris o Osijeku u prezentu, onda si donekle u pravu, ali cisto za informaciju - Zagreb je nekad bio obicna selendra, a Osijek je bio percipiran najnaprednijim gradom. Ne samo po realnim pokazateljima (broj stanovnika, proizvodnja, blabla), nego i po subjektivnom poimanju. Sve do negdje 1960tih... Onda Zagreb dobiva uzlaznu putanju koju najvise moze zahvaliti cinjenjici da je bio republicko srediste u drzavi koja je imala fiktivnu decentralizaciju - republicku centralizaciju.

Ne treba zaboraviti da je Osijek dva puta temeljito "ciscen" od svojih temelja - Zidova i Nijemaca (Austrijanaca), kasnije sustavno "prociscavan" drzavnom politikom. Prvo su nacisti '41-45 "pocistili" Zidove, a onda je Tito krenuo u ciscenje Svaba.

Trecim "ciscenjem" (domovinski rat) uklonjeni su gradjani krive nacionalnosti i naseljeni uglavnom ruralci iz okolice.

Najgore je sto "ciscenje" jos traje. Ciscenje za koje je kriva centralisticka drzavna politika. Brain drain. Na 10 mozgova koji odu, samo se 1 vrati sa stadija iz Zagreba. Go figure!

Danica je dala odlicno objasnjenje zasto nas drugi percipiraju kao mirne i pijane (ve)seljake.

Inace, nije mi nimalo do Zagreba, ne bih volio tamo zivjeti, ali bih jako volio kada bi neki moji prijatelji imali perspektivu vratiti se u Osijek.


Bravo. tragicno tocno! Konacni udarac napretku je zadao krivousti hidrocefalus, nasilno centralizirajuci svu moc, novce, utjecaj itd u Zagreb, pa su sudbinu Osijeka podijelili i Rijeka, Split, Sisak, Karlovac, Dubrovnik....

8 je napisao/la: › Zagreb je uvijek bio kozmopolitski grad, a da je to Osijek - e to je netko sanjao.


Nisam bas siguran. Grad sa dugackom povijesnom i kultunom tradicijom (grad koga nijedan ozbiljan analiticar ne moze okvalificirati u jednoj recenici), grad sa 9 razlicitih crkava i religija, 30.-tak naroda i narodnosti koji lijepo zajedno zive stotinama godina, davno prije nego sto su nam neki likovi objasnili da su povijesni fakti bas ono sto nam oni govore, grad sa razvijenim univerzitetom, se vrlo uklapa u definiciju kozmopolitskog grada koju sam ja ucio, i vrlo je Osijek koji ja pamtim.

Zagreb je uvijek politickim diktatom bio deklarativno kozmopolitski grad, a u biti vrlo ksenofobna sredina. Osijek je danas manje kozmopolitski grad nego sto je bio, ali kolo srece se okrece...

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
paperje
Offline
Avatar

Ukupno postova: 794
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.04.2006. 1:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bravo gazda! nece nam u os ni biti bolje (a uvijek moze bolje) ako svi samo pokupimo prnje i put pod noge! evo mene za koju godinu natrag i da vidis prosperiteta Smile e da, da razbijem iluzije oko zga kako kozmopolitskoga grada: e pa on to nije! tu je koncept RODJASTVA uzeo malo previse maha!

moj divni grade, grade na dravi, budi mi sretan, volim te ja...

_________________
ne moras biti super-optimist, ali ako na sve gledas crno, za tebe sunce zalazi vec ujutro
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
paperje
Offline
Avatar

Ukupno postova: 794
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.04.2006. 1:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

moj divni grade, grade na dravi, budi mi sretan, volim te ja

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: