Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Župan za širenje na lijevu obalu, Lovoković - protiv!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Jeste li za širenje Osijeka na lijevu obalu Drave?

Da
49%
 49%  [ 35 ]
Ne
47%
 47%  [ 34 ]
Ne znam/Ne zanima me
2%
 2%  [ 2 ]
Ukupno glasova : 71


Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65665
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2009. 12:58 
Naslov:  Župan za širenje na lijevu obalu, Lovoković - protiv!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nedavno aktualizirana rasprava o Prometnoj studiji Grada Osijeka otvorila je staro pitanje: Treba li se Osijek širiti na lijevu obalu Drave? Zagovornik takve ideje je župan Vladimir Šišljagić, koji svoje argumente, između ostalog, nalazi i u pitanju gradskog prometa. Ističe, međutim, kako ga gleda kao dugoročni projekt, projekt za sljedećih 30-ak godina.

- Širenje na lijevu obalu se ne može dogoditi preko noći, no vrijeme je da se počne raditi prema planovima koji odavno postoje. To bi riješilo i problem prometa koji je u sadašnjim uvjetima nerješiv. Dosta je izmišljanja razloga protiv širenja na lijevu obalu, kaže Šišljagić.

Ne vjeruje u teze da se zbog lošeg tla ne može graditi s lijeve dravske strane strane te podsjeća: “Ljudi grade umjetne otoke sa stazom za formulu 1”. Kaže i kako velikim trgovačkim centrima nije mjesto u središtu grada, a sjetio se i Bijele lađe te ustvrdio: “Trpa se nekakva ogromna zgrada gdje joj nije mjesto, a toliko je prostora na lijevoj obali”.

Dogradonačelnica, arhitektica Danijela Lovoković nešto je drugačijeg stava koji se može sažeti u misao: “Da lijevoj obali, ali je pitanje kada”. Kaže, naime, kako je demografska studija za GUP iz '80-ih kojim se planirao “Novi Osijek” predviđala da će do 2000. Osijek imati 200.000 stanovnika. Ulazimo u 2010., a Osijek je na 114.000 stanovnika, s tendencijom pada. U međuvremenu, Studija prostornog razvoja RH Osijek je usmjerila prema jugu. Osim kada, pitanje je i - za koliko. “Može se tamo graditi, samo je pitanje za koliko novca”, zaključuje.

Deset mostova

Ideja širenja Osijeka na lijevu obalu postoji od '60-ih godina i tadašnjeg GUP-a Radovana Miščevića, tzv. GUP Osijek 2000., koji je 1999. uvršten je u selekciju Centra suvremene kulture u Barceloni. Ideja je dodatno razrađena organiziranjem urbanističkog natječaja za “Novi Osijek” početkom '80-ih na kojega danas podsjeća izvrsna publikacija koju uređuje upravo Miščević, a koja donosi, iz današnje perspektive, gotovo nezamislive projekte razvoja grada. Prema jednom, primjerice, Osijek bi se dičio sa 10 mostova. O tome uskoro više.

Tekst: Mario Mihaljević/Glas-Slavonije.hr

Anketa 031: Jeste li za širenje Osijeka na lijevu obalu Drave?


Zadnja promjena: Redakcija 031; 21.11.2009. 12:55; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dim
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 20.11.2009. 14:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svakako na lijevu obalu Drave sa skromnim početkom, nego praviti Jug 4 kojim razvlačimo ionako dugačak grad. Bez razmišljanja se priklanjam ideji lijeve obale ,
jer tako grad dobija nove konture. Važno je započeti, a k tome zjapi nam puno rupa u gradu, pa čak i samom centru, primjerice Blok centar II, kojeg bi usput trebalo i preimenovati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dim
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 20.11.2009. 14:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Podvodno tlo možemo popuniti pijeskom iz Drave i podići razinu tla, za primjer Novi Beograd je napravljen na takav način. Promet je prilično lako rješiti spajanjem Biljske ceste i zapadne obilaznice te na taj način dobijamo sjevernu obilaznicu istina u jednom kračem oblika, ali dovoljno da rastereti dio prometa u smjeru Istok-Zapad sa tendencijom produženja iste obilaznice gradnjom samo jednog mosta kod luke Tranzit u perspektivi te time dobijamo prsten oko grada i sve to nije tako neostvarivo i megalomanski.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 20.11.2009. 14:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svakako bi se slozio sa Lovokovickom, i jos radikalizirao njen stav te ni pod koju cijenu ne dopustiti urbanocid lijeve obale drave.

Jedan smo od rijetkih gradova koji ima privilegiju imati tako divnu prirodnu oazu 100 m od centra grada i to nikako ne treba devastirati.

Ako se hoce 'zaokruziti' osijek, da ne bude tako duguljast, sasvim dovoljno mjesta ima na jugu ... i tamo neka grade sta hoce i kako hoce i neka se svi arhitekti izivljavaju sa svojim perverzijama.


PS ... predlazem da se od ove teme napravi anketa ... jesmo li za sirenje osijeka na lijevu obalu drave ... a pod tim se podrazumjevaju stambeni objekti, ceste ... itd.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
c-192
Offline
Avatar

Ukupno postova: 268
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.11.2009. 14:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nisam za urbanizaciju, ali sam za to da se zemljište između ZOO i zapadne obilaznice sredi i napravi veliko izletište, prostori za koncerte na otvorenom...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beziljy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2009. 14:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koji debilizam!
Ovaj *lupanŽupan trkelja žešče!
Što ne kaže da lobira za ekipu koja je pokupovala placeve preko? Imali ste šansu se širit između Retfale i obilaznice pa ste je "prenamjenili" za megacentre! A da ne spominjem dio od JugII pa do Nemetina. Mjesta koliko hoćeš!
Što se tiće prometa, to je rješivo, a vi ako neznate dajte ostavku, ima u ovom gradu sposobnijih koji ZNAJU rješavat probleme!

_________________
Ignorance is bliss!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 20.11.2009. 14:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

c-192 je napisao/la (Pogledaj post): › nisam za urbanizaciju, ali sam za to da se zemljište između ZOO i zapadne obilaznice sredi i napravi veliko izletište, prostori za koncerte na otvorenom...


to se i ja slazem ... ali 'sirenje osijeka na lijevu obalu' podrazumjeva grad na lijevoj obali, sa stanovima, skolama, cestama, parkiralistima ... itd itd.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.11.2009. 14:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la: › PS ... predlazem da se od ove teme napravi anketa ... jesmo li za sirenje osijeka na lijevu obalu drave ... a pod tim se podrazumjevaju stambeni objekti, ceste ... itd.


Anketa 031: Jeste li za širenje Osijeka na lijevu obalu Drave?

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
darby_crash
Offline
Avatar

Ukupno postova: 29
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2009. 14:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

slazem se ne bi trebali dirat lijevu obalu pogledaj od juga kad ides prema nemetinu kolko se tu moze napravit zgrada i kvartova bolje nego da obacuju one glupe zgrade nepotrebne na divaltovoj onda od zelenog polja ona sva pustos nista ne izgradjeno i kod retfale stvarno mi nekad nejdu u glavu Sad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chosen
Offline
Avatar

Ukupno postova: 587
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 20.11.2009. 14:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam protiv.......preljepo je jednostavno tamo da neki debil pukne zgradu preko cijeloga pogleda... osijek031.com smile
a opet sam za ako ja budem uspio kupiti taj stan u toj kretenskoj zgradi jel bi pogled bio predobar Very Happy Very Happy

_________________
  ▲
▲ ▲
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.11.2009. 14:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...uopće nisam za urbanizaciju lijeve strane...osijek nije grad u kojeg se masovno doseljavaju ljudi, prema tome za tim nema potrebe...a tu prirodu lijeve obale je uvijek dobro imati nadohvat ruke, ako ništa drugo - bar zbog turista koji dolaze i koji su redom oduševljeni što iz grada mogu maltene odšetati u tu istu prirodu...mi smo možda ljudi koji ne obraćaju puno pažnje na to, ali jedan stanovnik Berlina recimo će sigurno uživati u tome, jer mu je pun kufer zgrada, prometa i slično...čak vjerujem da i velik dio njih i boravi s druge strane rijeke po seoskim turizmima, a dođe u grad samo u obilazak, npr....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Callistemon
Offline
Ukupno postova: 572
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2009. 15:11 
Naslov:  Re: Župan za širenje na lijevu obalu, Lovoković - protiv!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zasto ja ne mogu glasati (protiv)? I odmah odgovor adminu - Nisam vec ranije!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.11.2009. 15:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Callistemon je napisao/la: › zasto ja ne mogu glasati (protiv)? I odmah odgovor adminu - Nisam vec ranije!


Kako se manifestira nemogucnost glasovanja - prikazuju li se rezultati, ili se ne vide "radio buttons"?

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pernabukano
Offline
Avatar

Ukupno postova: 706
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2009. 15:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

beziljy je napisao/la (Pogledaj post): › Koji debilizam!
Ovaj *lupanŽupan trkelja žešče!
Što ne kaže da lobira za ekipu koja je pokupovala placeve preko? Imali ste šansu se širit između Retfale i obilaznice pa ste je "prenamjenili" za megacentre! A da ne spominjem dio od JugII pa do Nemetina. Mjesta koliko hoćeš!

Što se tiće prometa, to je rješivo, a vi ako neznate dajte ostavku, ima u ovom gradu sposobnijih koji ZNAJU rješavat probleme!

Iako sam protiv građenja na lijevoj obali moram iskomentirati ovo.
Građenje bi izazvalao upravo suporotan efekt, jer bi cijena zemljišta u centru grada znatno opala, time i cijena stanova.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
filip_90
Offline
Ukupno postova: 12
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.11.2009. 15:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što nije jasno???
Ulazimo u 2010., a Osijek je na 114.000 stanovnika, s tendencijom PADA.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: