Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Emigrirati ili ostati, that is the question

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Gdje vidite sebe za deset godina?

1. U Hrvatskoj, ovo je moja domovina
16%
 16%  [ 4 ]
2. U Hrvatskoj, nemam drugog izbora
4%
 4%  [ 1 ]
3. Bilo gdje mi ponude uvjete za normalan živor
54%
 54%  [ 13 ]
4. Koga briga sve dok Drava teče nizvodno i ima piva u dućanu iza čoška
25%
 25%  [ 6 ]
Ukupno glasova : 24


Autor Poruka
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.09.2009. 11:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bartending/waiting tables: $15 - $25 per hour (casual)
Chef: $700 - $800 per week (full time)
Retail sales assistant: $15 - $25 per hour (casual)
Check out operators and cashiers: $500 - $700 per week (full time)
Building/labouring: $650 - $850 per week (full time)
Engineering: $800 - $1500 per week (full time)
Hairdressing: $530 - $650 per week (full time)
Secretarial/administration: $600 - $700 per week (full time)
Child care: $18 - $20 per hour (casual)

..pa za primjer, najam stana s jednom spavaćom sobom u Melbournu košta 1700 $ mjesečno....
...ili: troškovi života australija

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 24.09.2009. 13:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eto... i uštedi se 1000 eura? ako spavaš u parku da... kada se sve zbroji i oduzme.. onaj tko ima 6000 kn plaću RH živi kao Australac.... Ovo za najam stana ne znam..al ako je 1700 $ s 1 sobom, što s onima koji imaju 2 djeteta?

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 13:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eo, ja si našao posao za 85k godišnje i cijelo prizemlje u kući gay para (u srednjim četrdesetima) - smokers friendly za 600$ mjesečno. Very Happy
http://www.share-accommodation.net
Pa si računajte koliko mi ostane još za lude gay orgije vikendima... Wink

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 14:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
....@Felt, da - radije bi rintala u australiji kao rudar, pa da mi ostane 1000 ojrića na kraju mjeseca, nego da ovdje živim na minusu....


Valjda je to lako napisati prije spuštanja u rudarsko okno.

Poanta je da nekakvu uštedu na takvim poslovima može ostvariti samo osoba koja je u stanju živjeti najskromnije moguće. Sve te plaće koje si navela izražene su u bruto iznosima, prije poreza. Privatno zdravstveno osiguranje je užasno skupo, i neophodno. Troškovi života su kudikamo veći nego u Hrvatskoj, i to u bilo kojoj zapadnoj zemlji. Osobna odgovornost puno veća, daleko se više i dulje radi. Društveni život svodi se na petak navečer. To su sve stvari koje treba uzeti u obzir.

Nisam generalno protiv preseljenja, no ljudi s kojima sam imao prilike kontaktirati, a koji su otišli na način na koji se ovdje spominje, tvrde da bi se sutra vratili i u ovakvu banana državu kakva je Hrvatska, samo kad bi imali mogućnost nekakvog rada (nitko se, naravno, neće vratiti da bude na zavodu). I to čak i za znatno manju plaću.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sharon
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1469
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.09.2009. 15:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Teška srca ovo kažem, ali slažem se s Feltom...
I orao je u tuđini samo vrapčić. Čak i oni koji su uspjeli nešto i uštedjeti požele se vratiti nakon nešto godina, glavom bez obzira. Dugo mi je to bilo čudno; pa djeca im kreću u školu, tamo su bolje škole, veće mogućnosti... Ipak, zbog nečega se oni žele vratiti. Najbliže objašnjenje je: nešto novca su uspjeli steći, ali ugled i respekt - teško...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 15:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

audiworld je napisao/la (Pogledaj post): › da..rudaru sigurno ostane 1000 eura na kraju mjeseca.. gospodo malo ste se zajebali... da je tako Australija ne bi imala 20 milijuna neko 200 milijuna stanovnika... jedva tebe čekaju da dođeš.. Po tvome rudari imaju plaću 5000 eura.. treba i jest u Australiji, stanovat, robu kupi..auto tenkirat. Razlika sirotinje u RH i tamo je što je vlasnik tvoje kuće ili stana 1 banka, a kod njih hipoteku drže 2-3 banke:-D


Tako govore po noćnim klubovima nakon trećeg piva oni koji nemaju pojma o čemu se radi. No dobro.

Došao sam Down Under u vrijeme najveće krize kada su bankovne kamate bile 17% i kad je nezaposlenost udarila 12%. Stjecajem okolnosti, nakon osam mjeseci, dobio sam posao na zamjenu u školi gdje su mi djeca bila upisana. Iduće školske godine su mi ponudili "full time job". (Imo sam lijepe oči i ništa više.) Radio i podstanarčio dok nisam nakon pet godina odlučio (žena me nagovorila) uzeti kredit i početi graditi kuću. Onda smo, uz moj posao u srednjoj školi i njezino povremeno zamjenjivanje u dječjim vrtićima uvečer čistili jednu poslovnu zgradu.

Dakle, ujutro iz kuće u pola 8 u školu, u 4 poslijepodne kući i brza večera i presvlačenje pa na čišćenje u 5 i pol do 9. I tako pet godina. Nije rudnik, ali ipak smo imli fakultetsko obrazovanje i karijeru u Hrvatskoj. Ali nitko se nije žalio.

Da skratim - danas imamo kuću i stan s hipotekom (ako prodam kuću ostaje mi stan jer sam se riješio hipeteke). A nismo baš nešto bili štedljivi. U zadnjih 9 godina smo pet puta putovali "po evropama", svake godine bar tri-četiri puta "istražujemo" Australiju, volimo ići na koncerte, u kazalište, fine restorane.....

I, ono najvažnije, u protekloj financijskoj godini smo zaradili 80K AUD prije plaćanja poreza, a imamo i privatno zdravstveno osiguranje koje nije obavezno.

I vidimo se i ove godine za Božić u Osijeku. (Ako Bog da)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 24.09.2009. 15:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

al zanimljivo je... svi bi ovdje bili rudari..ahaha.. bili bi vi klinac, a ne rudari... ja sam jednom PROLAZIO, znači čak nisam ni ušao u rudnik i bilo mi je dosta..a ne na 2km kopat neke pizdarije..al, uštedi se 1000 eura...not!! Držite se vi RH, magistriraj, doktoriraj ako te baš privlači i radi... prava lova se ne zarađuje u 20-tim i 30-tim godinama... treba malo rintat... a ovi Australci ko popizdili samo Rvate čekaju

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 24.09.2009. 16:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

i kolko ti je ostalo nakon plačanja poreza?? van se ispalti otići ako si neki wau lumen, ovo je nimalo privlačno čistit zgrade po Austraiji ..zbog toga da se ode tamo?

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 16:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine....."

Zar ti se ne gadi pogledati u ogledalo...

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.09.2009. 16:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...eseker, neke stvari jednostavno ne treba komentirati, jer se ništa ne postiže time....drago mi je da si postigao dobar život, već ako i neki smatraju da si išao čistiti zgrade ili kopati te hebene rudnike za male pare - e, pa i neka si...bar znaš da ti djeca imaju sigurniju budućnost i mogućnost života u zdravijem okruženju od ovog našeg jala ovdje.....što je zapravo i point cijele priče odlaska van...ali, to je viša filozofija za neke, čini mi se....nedokučiva....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 16:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I rest my case Your Honour

(hvala moderatoru)

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 24.09.2009. 16:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@eseker ti imaš nekih problema? ti nisi alergičan na podobne? vidim zato si otišao..jer ti je tu bilo super... Počeo si priču koda radiš za 5 000 000 $ godišnje... a kad te lijepo pitam koliko ti ostane nakon što platiš porez, 0 bodova...

Cijela priča je počela s info. kako je klokan-land obećana zemlja za nas rvate..da je boooooooom u naftnoj industriji bla, bla.. za taj posao i tu lovu si mogao otići u Njemačku i bit na 8h od kuće.. ako si ti sretan, sve 5.. al nemojte pisat gluposti o nekom van serijskom životu

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 16:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la (Pogledaj post): › ...eseker, neke stvari jednostavno ne treba komentirati, jer se ništa ne postiže time....drago mi je da si postigao dobar život, već ako i neki smatraju da si išao čistiti zgrade ili kopati te hebene rudnike za male pare - e, pa i neka si...bar znaš da ti djeca imaju sigurniju budućnost i mogućnost života u zdravijem okruženju od ovog našeg jala ovdje.....što je zapravo i point cijele priče odlaska van...ali, to je viša filozofija za neke, čini mi se....nedokučiva....


Hvala, zmijice, jedino što ti mogu poručiti je - nemoj se bojati izazova, naš narod kaže - "ko ne riskira, ne profitira".

A što se ostaloga tiče - u Bibliji je zapisano: "blaženi da su siromašni duhom, njihovo je Kraljevstvo Nebesko".

Good luck!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 17:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eseker je napisao/la: ›
Došao sam Down Under u vrijeme najveće krize kada su bankovne kamate bile 17% i kad je nezaposlenost udarila 12%. Stjecajem okolnosti, nakon osam mjeseci, dobio sam posao na zamjenu u školi gdje su mi djeca bila upisana. Iduće školske godine su mi ponudili "full time job". (Imo sam lijepe oči i ništa više.) Radio i podstanarčio dok nisam nakon pet godina odlučio (žena me nagovorila) uzeti kredit i početi graditi kuću. Onda smo, uz moj posao u srednjoj školi i njezino povremeno zamjenjivanje u dječjim vrtićima uvečer čistili jednu poslovnu zgradu.

Dakle, ujutro iz kuće u pola 8 u školu, u 4 poslijepodne kući i brza večera i presvlačenje pa na čišćenje u 5 i pol do 9. I tako pet godina. Nije rudnik, ali ipak smo imli fakultetsko obrazovanje i karijeru u Hrvatskoj. Ali nitko se nije žalio.

Da skratim - danas imamo kuću i stan s hipotekom (ako prodam kuću ostaje mi stan jer sam se riješio hipeteke). A nismo baš nešto bili štedljivi. U zadnjih 9 godina smo pet puta putovali "po evropama", svake godine bar tri-četiri puta "istražujemo" Australiju, volimo ići na koncerte, u kazalište, fine restorane.....

I, ono najvažnije, u protekloj financijskoj godini smo zaradili 80K AUD prije plaćanja poreza, a imamo i privatno zdravstveno osiguranje koje nije obavezno.

I vidimo se i ove godine za Božić u Osijeku. (Ako Bog da)


Nisi otišao u vrijeme najveće krize, jer je najveća kriza sad. Ili su svi u svijetu potpuni luđaci. Čak bih rekao da su prilike bile bolje, no to niti nije tema.

Tvoj primjer govori baš ono što i ja neuspješno pišem - krvnički si radio, i ti i supruga, 5 godina dan i noć, pa si 5 godina otplaćivao hipoteku i sada živiš standardom australskog srednjeg sloja - imaš stan i možeš si priuštiti putovanja i solidan život. To je pohvalno.

Međutim, svatko je u stanju i u Hrvatskoj dostići isti standard ako bi se poveo tvojim primjerom - pa koliko profesora u školama u Hrvatskoj znate da poslije posla idu čistiti urede ili, npr., brati grožđe u sezoni, i to s dvoje djece kod kuće? Takav je rad u Hrvatskoj nezamisliv - samim tim se opravdano postavlja pitanje isplati li se otići glavom bez obzira.

Sve to bez dodatnih problema koje selidba nosi - prilagodba novoj kulturi, jezične barijere, problemi sa državljanstvom, nema pomoći roditelja i prijatelja, nema naslijeđivanja roditeljske kuće ili stana... A u slučaju Australije ste nažalost i na drugom kraju svijeta.

Zapravo si ti izvrstan primjer kako se na zapadu radi i što treba napraviti da bi se nešto postiglo. Svakom po želji! Mišljenja sam da oni koji imaju kakve takve uvjete u Hrvatskoj, uz primjenu barem dijela radnih navika i truda kakvima se diče na zapadu, mogu imati sasvim zadovoljavajuć standard i nemaju potrebe za odlaskom. Hrvatska ipak nije ista kao prije 10-ak godina, odnosno u 90-tima, kad su mnogi odlazili, unatoč činjenici da u Hrvatskoj vlada zločinačka organizacija Hdz.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2009. 17:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
eseker je napisao/la: ›
Došao sam Down Under u vrijeme najveće krize kada su bankovne kamate bile 17% i kad je nezaposlenost udarila 12%. Stjecajem okolnosti, nakon osam mjeseci, dobio sam posao na zamjenu u školi gdje su mi djeca bila upisana. Iduće školske godine su mi ponudili "full time job". (Imo sam lijepe oči i ništa više.) Radio i podstanarčio dok nisam nakon pet godina odlučio (žena me nagovorila) uzeti kredit i početi graditi kuću. Onda smo, uz moj posao u srednjoj školi i njezino povremeno zamjenjivanje u dječjim vrtićima uvečer čistili jednu poslovnu zgradu.

Dakle, ujutro iz kuće u pola 8 u školu, u 4 poslijepodne kući i brza večera i presvlačenje pa na čišćenje u 5 i pol do 9. I tako pet godina. Nije rudnik, ali ipak smo imli fakultetsko obrazovanje i karijeru u Hrvatskoj. Ali nitko se nije žalio.

Da skratim - danas imamo kuću i stan s hipotekom (ako prodam kuću ostaje mi stan jer sam se riješio hipeteke). A nismo baš nešto bili štedljivi. U zadnjih 9 godina smo pet puta putovali "po evropama", svake godine bar tri-četiri puta "istražujemo" Australiju, volimo ići na koncerte, u kazalište, fine restorane.....

I, ono najvažnije, u protekloj financijskoj godini smo zaradili 80K AUD prije plaćanja poreza, a imamo i privatno zdravstveno osiguranje koje nije obavezno.

I vidimo se i ove godine za Božić u Osijeku. (Ako Bog da)


Nisi otišao u vrijeme najveće krize, jer je najveća kriza sad. Ili su svi u svijetu potpuni luđaci. Čak bih rekao da su prilike bile bolje, no to niti nije tema.

Tvoj primjer govori baš ono što i ja neuspješno pišem - krvnički si radio, i ti i supruga, 5 godina dan i noć, pa si 5 godina otplaćivao hipoteku i sada živiš standardom australskog srednjeg sloja - imaš stan i možeš si priuštiti putovanja i solidan život. To je pohvalno.

Međutim, svatko je u stanju i u Hrvatskoj dostići isti standard ako bi se poveo tvojim primjerom - pa koliko profesora u školama u Hrvatskoj znate da poslije posla idu čistiti urede ili, npr., brati grožđe u sezoni, i to s dvoje djece kod kuće? Takav je rad u Hrvatskoj nezamisliv - samim tim se opravdano postavlja pitanje isplati li se otići glavom bez obzira.

Sve to bez dodatnih problema koje selidba nosi - prilagodba novoj kulturi, jezične barijere, problemi sa državljanstvom, nema pomoći roditelja i prijatelja, nema naslijeđivanja roditeljske kuće ili stana... A u slučaju Australije ste nažalost i na drugom kraju svijeta.

Zapravo si ti izvrstan primjer kako se na zapadu radi i što treba napraviti da bi se nešto postiglo. Svakom po želji! Mišljenja sam da oni koji imaju kakve takve uvjete u Hrvatskoj, uz primjenu barem dijela radnih navika i truda kakvima se diče na zapadu, mogu imati sasvim zadovoljavajuć standard i nemaju potrebe za odlaskom. Hrvatska ipak nije ista kao prije 10-ak godina, odnosno u 90-tima, kad su mnogi odlazili, unatoč činjenici da u Hrvatskoj vlada zločinačka organizacija Hdz.


Napokon se razumijemo.

Radi se o mentalitetu - valja raditi a ne čakati da mi padne s grane dok Drava mirno teče....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: