Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Intervju: Dr Pop (atheisti)

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
justice
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1371
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 03.06.2009. 20:03 
Naslov:  Intervju: Dr Pop (atheisti)
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Razgovarala: Tijana Savkov
e-novine


JEBEŠ DRŽAVU KAD JE DRUGA VEST DANA NIK SLOTER


Ja sam Aleksandar Popov, doktor Pop iz grupe Atheist rap i Novog Sada. Čuli ste za mene, dva puta sam bio na televiziji, jednom pre podne, jednom uveče, nekoliko puta na radiju i novinama. Prođem pored vas u gradu

Ovako se predstavlja jedan od osnivača, tekstopisac iz pevač grupe Atheist Rap koja postoji 20 godina. Kaže da nije mnogo kvalitetnija nego kada je nastala, ali i dalje ukazuje na negativne pojave u društvu. U grupi su svirali i radili Pećinko, Acke, Diša - suosnivač i organizator sada je u Kanadi, Goja, Teča, Zlatko, kao i Zare koji nije birao da prestane da se bavi Atheist Rap-om. On je umro 1997.godine posle teške bolesti, ali je, kako kaže dr Pop i dalje tu nekako. Sada u Atheistima sviraju Dules i Radule koji je tu od početka i Veki i Acke a ova imena pojaviće se na festivalu "To Be Punk", 6. juna na koncertu koji će obeležiti 20 godina rada grupe.
* S obzirom na to da ćete jubilej proslaviti u okviru festivala, a ne na samostalnoj svirci, reci mi koliko volite da svirate po festivalim?

Ja kod god mogu gledam da idem linijom manjeg otpora, a to su festivali. Zašto, pa zato što svirka na festivalu traje 50 minuta. Atheist Rap je 22. maja svirao godišnjicu za drugare, na zatvorenom koncertu.T o veče smo svirali dva sta, sledeće veče u Beogradu tri, a naredno tri i po sata. To je jako puno. Devet sati u tri dana, na bini pod reflektorima, u zatvorenom prostoru... Zato ja više volim festivale tamo smo limitirani sat vremena, nekad sat i po ako smo jako glavni. Ja ne volim da radim duge svirke, jer se nekad umoriš. Tu ima malo pauza, a puno pevanja, skakanja,vriskanja, trošenja energije i grejanja reflektora. Da smo pilići porasli bi odavno do dve veličine bojlera za kuhinju. A festivale volim i zato što srećemo jako puno drugara koje bi hteli češće da viđamo ali stalno putujemo i mi i oni, pa smo mi u Istri a oni Makedoniji ili Čakovcu a mi u Osijeku i teško se srećemo. I zato volim festivale i jako mi je drago da smo uspeli sve da ih okupimo da nam dođu u goste.

* Festival "To Be Punk" organizuje Studentski kulturni centar Novog Sada 5. i 6. juna u M.F.A.M, i nastupiće 10 bendova. Šta je osim koncerta urađeno, da se obeleži ovaj jubilej?

Povodom ovog jubileja SKC je uradio monografiju AR, koja je toliko lepa da ako sada prestanemo da radimo neće mi biti žao jer je sve tu. Osim muzike, koja može da se zamisli. Ili otpeva.

* Koliko ste bili aktivni u proteklih 20 godina u podržavanju dobrotvornih akcija, učešću na humanutarnim koncertima ili u svirkama koje su podržavale neku političku opciju i promovisale ih pred izbore?


Što se tiče humanitarnih koncerata pokrivamo ih koliko možemo. Jedan, dva godišnje, više ne stignemo. Podrška političkim partijama je bilo. Sve su bile na mestu demokratske opcije. Nikad nismo svirali za šabane i budale. Svirali smo da se izađe na izbore da se omladima animira i glasa 2000.godine. Ako su zeznuli nas i mi smo omladinu. Najviše se bavimo raznim vrstama aktivizma u svakom svom momentu delovanja i ukazujemo na loše stvari, ne bacanje papira, ne skrnavljenje u javnosti, ne vređanje ljudi, životinja...Uvek se borimo protiv gluposti i za dobro i učimo ljude dobrom. Trudimo se da kod mladih promenimo šabanski pogled na svet, jer je par generacija unazad sistemski naterano da postanu šabani i da ne razmišljaju svojom glavom. Tu se mi borimo i ima nade, jer u naše vreme generacije nisu tako razmišljale, pa ako je moglo tada, može i sada.

* Na oko lokalna pesma o Grilu 13, koji je u centru Novog Sada svojevremno postojao i bio kultno mesto tokom 80-tih, na kojem smo se skupljali uglavnom noću, na pivo i girice, a potom je srušen i na njegovom mestu je nikao MekDonalds, govori o globalnim promenama u svetu. Kao i pesma "Reč dve o biznisu" ili "Fatamorgana" koja bi se mogla svrstati u programsku pesmu a govori o trendu, pokretu, pravcu svejedno. Kao da ste u tim tekstovima mnogo pre drugih primetili kakvo vreme dolazi?

Da, kao da su neki od njih danas aktuelni, a moguće je da smo ranije primetili kao "Top lista" u Sarajevu što je bila, kao vizionari. Pa nije. I oni su to videli.

* A pesma "Sarajevo", jedna od retkih pesama i uopšte glasova protiv rata, u ono vreme?

Pesma o svemu što se događalo za vreme opsade, urađena još za prvi album dok je sve bilo friško, dok se zapravo dešavalo. I mnogo pre završetka svega je postala himna u određenim krugovima.

* Po kojoj pesmi je ili bi mogao da bude prepoznatljiv Atheist Rap?

Različite grupe slušalaca se vezuju za različite stvari. Milicajci ne znaju kad im kažeš Atheist Rap. Misle da smo neki stranci. A kad kažeš "Varburg limuzina", znaju. Carinici nas prepoznaju po drugim pesmama, starija publika ima favorite od ranije, mlađa nove pesme. Određena zanimanja se vezuju za određene pesme, pa je teško da kažem tačno koju pesmu masa najviše voli. Kad sviramo, polude na pesme sa prvog, drugog...sa svakog albuma. Tek će da polude na stvari sa novog albuma. Mi ih već sviramo, što nije običaj u muzičarskim krugovima, ali ih uvodimo polako i baš nas briga.Nek se ljudi navikavaju. Imamo aktuelne nove pesme, jake i angažovane i jedva čekam novembar da izađe album. Nismo ga sad izbacili da ne mešamo proslavu jubileja i izlazak albuma. Ali, imamo bar četiri numere koje su aktulene i pomeraju.

* Ono, zbog čega se, poslednjih meseci, najviše govori o grupi Atheist Rap, je dolazak Nika Slotera u Srbiju. Odnosno glumca Roba Stjuarta, koji je glumio lepuškastog detektiva u seriji "Tropska vrelina". Zašto ste napisali pesmu poznatog refrena "Sloteru Niče, Srbija ti kliče"?




Pesma je nastala jer je neko jako pametan napisao, u Žarkovu, grafit "Sloteru Niče, Žarkovo ti kliče", jer je ta serija išla pet šest puta dnevno na TV-u. Kao i ovaj što je vezan za njegov lik u pesmi naš bivši predsednik Saveza samostalnih sindikata, države i vlade, vrhovni bankar, gospodar naših života, otac, suprug, stručnjak, na kraju zatvorenik i upokojenik. Mi smo brzo reagovali i napisali pesmu. Pomalo sam je već i zaboravio, dugo je nismo svirali. Ali je sin Roba Stjuarta nabasao na internetu na sve to, pa su se zaintereosavli, čeprkali i našli nas. Bane Antonović sa MTS-a, godinama me zeza da će autori serije tražiti kintu zbog autorskih prava, a sada se silno obradovao kada je pročitao u novinama da dolazi Rob Stuart. Inače to je taj dan bila druga vest u Srbiji. A prva je bila da li će pući vlada ili neće, sve ostale su bile slabije. Pa, jebeš državu kad je druga vest dana Rob Stjuart (Nik Sloter).

* Fenomen popularnosti Nika Slotera zainteresovalo je i njega samog pa će ovde da snima dokumentarac o detektivu u havajskoj košulji?

Da, on sam smatra da je ta serija bila bez veze, trash produkcija. Nije ta serija bila popularna svugde. U Hrvatskoj se nije primila, ali ovde je bilo "dobro vreme" da se ta serija emituje, tako da će on da istraži taj fenomen, a ljudi ovde hoće da učestvuju dobrovoljno u tom projektu. Možda će sam sebe glumiti u nekoj novoj seriji.

* Hoće li i on, kao specijalan gost, pevati sa vama na koncertu u čuvenoj havajskoj košulji?

Imam informaciju da hoće da učestvuje na koncertu. Da li će obući havajsku košulju, ako je pametan hoće, jer će biti jako toplo. A u kojoj će pesmi gostovati, još ne znamo.

* Sve pesme su vam angažovane, neke smo spomenuli, pa i sam "Nik Sloter" je svojevrsna kritika. Da li Atheisti postavljaju pitanje u svojim pesmama ili daju odgovore?

Mislim da se gotovo uvek postavlja pitanje. U dobrom delu se daje i odgovor. Često nije vidljiv na prvo slušanje, ali ako čovek nije težak bolid shvatiće vrlo brzo. A ako jeste, gnjavimo ga time više puta pa - shvatiće. Mora shvatiti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: