Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Što studirati u Osijeku?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
maddox_rumble
Offline
Avatar

Ukupno postova: 848
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.06.2009. 15:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › Dakle, mogu upisati dodiplomski elektroteknički ili računalstvo. Ili pak stručni studij tam neki.
U čemu je razlika??


preddiplomski

strucni je super stvar - ali te u hr ce te zasad rijetko ko s tim zaposlit, jer nikom od poduzetnika ne zna kog dobiva, vani je to super i vani vise ljudi ide na strucne studije

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zveky
Offline
Ukupno postova: 25
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2009. 15:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
maddox_rumble je napisao/la: ›
nisi ti bas upucen

etf - smjer racunarstvo 3+2 god

samo 1 god elektrehnicki predmeti (3 komada) i to je to

dalje sve strucni predmeti racunarstvo, komunikacije i robotika

na zadnje 2 sve iskljucivo strucni + izborni koji si sam biras ovisi o cem se zelis specijalizirati

na strucnom studiju - smjer informatika

vec na prvoj godini ima znatno manje tih elekterohenickih i sve je skoro informatika i racunarstvo


oh, isprike! ja mislio to i dalje po starom Smile
još mi reci da su konsolidirali onaj oet, ili izbacili skroz dvojku, nitko sretniji od mene Wink



Evo malo u naletu iz mog kuta ETF i Osijek.
Slažem se jedino s bazookom Wink i tratinčicom.

Evo točno pola godine od završetka etf-a(računarstvo) i dalje nema posla za mene u Osijeku. Osim jako mala natjecaja, slao sam i otvorene zamolbe i sl.
NIŠTA.
Evo za koji sat idem na razgovor u Zagreb, a muka mi je od Zagreba i stvarno bi bio najsretniji da sam u Osijeku.

Ima nas dosta kolega nezaposleno i energetika i računarstvo.
Na razgovore dodje po 30-40 ljudi pa se ti bori s njima neiskusan.
Felt, čini mi se, kaže treba bit najbolji. Ok, istina. Ali znam i najbolje koji su morali u Zagreb.
Fora je što je većina poslova programerska, a etf i nije da te poptuno spremi za programiranje. Imao sam i OET-ova i teorija mreža i tehničkih mehanika.
Čak mi i na diplomi ne piše računarstvo, nego elektronika.
Sorry što ovak u žurbi i naletu samo izbacujem, ali treba malo razbit te pričice- informatika je najtraženije, s računarstvom ćeš se odma zaposlit.
Oću možda u nekom drugom gradu. Osijek nažalost nula bodova Sad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2009. 18:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zveky je napisao/la: ›
Felt, čini mi se, kaže treba bit najbolji. Ok, istina. Ali znam i najbolje koji su morali u Zagreb.

Sorry što ovak u žurbi i naletu samo izbacujem, ali treba malo razbit te pričice- informatika je najtraženije, s računarstvom ćeš se odma zaposlit.


Kvaliteta Etf-a i sličnih fakulteta nije u tome da ima ili nema par firmi koje traže inženjere. Cilj je samozapošljavanje, jer jedino se tim putem može stvoriti neka trajnija vrijednost. Nije nam valjda cilj da odgajamo najamnu radnu snagu za neke strane izrabljivače, a kad im cijena rada postane preskupa, i prebace posao u Indiju, evo radne snage na birou.

Nisu li vlasnici najvećih informatičkih tvrtki krenuli iz garaže? Čak i u Osijeku postoji nekoliko respektabilnih tvrtki, koje su osnovali (koliko znam) sve redom Etf-ovci.

Niti se sa medicinom ne možeš odmah zaposliti, a svima je jasno da nedostaje 300-400 liječnika minimalno. No ovdje govorimo o bliskoj budućnosti, a ne sadašnjosti.

Liječnika, informatičara, medicinskih sestara, i još mnogo profesija nedostaje u cijeloj Europi, a tako će biti još dugo vremena. Ne nedostaje univerzalnih ekonomista (nespecijaliziranih, bez konkretnih znanja) niti pravnika. Čak i profesora svih mogućih predmeta nedostaje u Hrvatskoj, no nitko ne želi raditi na selu. Građevinara još uvijek nedostaje, a tako će biti i sa stručnim inž. poljoprivrede (kada se u Hrvatskoj konačno počnemo baviti s onim što jedino možemo - hranom). Zapravo nedostaje i ekonomista i pravnika, no tek kada se državna uprava te lokalna i regionalna samouprava očiste neškolovanog kadra (što naravno ne dolazi u obzir dok ne odu u mirovinu, nitko si ne želi izbiti 250.000 glasova).

No nama prvenstveno nedostaje poduzetničke inicijative i samozapošljavanja. Zato su Etf-ovci u najboljoj poziciji - njima ne treba enorman kapital da bi krenuli programirati, ako se ne varam.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2009. 19:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la: › Nisu li vlasnici najvećih informatičkih tvrtki krenuli iz garaže? Čak i u Osijeku postoji nekoliko respektabilnih tvrtki, koje su osnovali (koliko znam) sve redom Etf-ovci.
Hm, ne znam na koje mislis, ali za one o kojima ja znam - vecinu su osnovali ekonomisti ili ETF dropouts... to ne znaci da su ETF-ovci ili ekonomisti bolji ili losiji, vec je vjerojatnije da ETF-ovci s diplomom pronadju nekakav sigurniji posao u vecem sustavu u Osijeku [HEP i sl.] ili Zagrebu i vanka...

Citat: › No nama prvenstveno nedostaje poduzetničke inicijative i samozapošljavanja.
Apsolutno tocno...

Citat: › Zato su Etf-ovci u najboljoj poziciji
Apsolutno krivo... gore sam objasnio zasto...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Tram111
Offline
Avatar

Ukupno postova: 121
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2009. 19:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovo nije loše:

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nora
Offline
Avatar

Ukupno postova: 126
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.06.2009. 19:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Upisala bih isto ono što i jesam prije godinu dana. Jezike Very Happy

_________________
Smile...happy looks good on you... Smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.06.2009. 19:37 
Naslov:  Re: Što studirati u Osijeku?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja nisam uspjela na kombinacije engleski/njemački/hrvatski/povijest, ali da se odlučim ponovo studirati bih opet pokušala isto to. Dakle, Filozofski.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2009. 20:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
ETF dropouts... to ne znaci da su ETF-ovci ili ekonomisti bolji ili losiji, vec je vjerojatnije da ETF-ovci s diplomom pronadju nekakav sigurniji posao u vecem sustavu u Osijeku [HEP i sl.] ili Zagrebu i vanka...

Citat: › No nama prvenstveno nedostaje poduzetničke inicijative i samozapošljavanja.
Apsolutno tocno...

Citat: › Zato su Etf-ovci u najboljoj poziciji
Apsolutno krivo... gore sam objasnio zasto...


Eto, čak i oni koji ne završe faks, ili ih fakultet ne zanima, mogu uspjeti. A zbog pomanjakanja poduzetničke inicijative ovi koji završe odlučuju se na rad u većoj firmi, umjesto da pokušaju nešto svoje. Bit će i toga.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PsychoSoldier
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1719
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 02.06.2009. 20:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Fifa je napisao/la (Pogledaj post): ›
maddox_rumble je napisao/la (Pogledaj post): ›
Tram111 je napisao/la (Pogledaj post): ›
maddox_rumble je napisao/la: ›
Tram111 je napisao/la (Pogledaj post): › Prema tendencijama svjetskog razvoja, budućnost se zasniva isključivo na informatici, te će takvi stručnjaci biti traženi u idućih xxx godina. Stoga-elektrotehnika, smjer informatika, a imaš i na ekonomiji smjer informatika. Mislim da bilo tko sada i narednih godina upisuje fax, sa ovim izborom ne može pogriješiti....


racunarstvo gradevenirastvo, biokemija, biotehnologija i takve znanosti to je najtrazenije Smile


Građevina je u opadanja, a sa ostalim se slažem, jedino (koliko mi je poznato) što ostalih nema u Osijeku nego najbliže u Zagrebu, a to onda povlači dodatne troškove za sobom (put, smještaj, hrana...).


gradevina mozda u opadanju kod nas, ali vani i dalje trazeno, racunarstvo ima u os, biokemija nema, a biotehnologija u pravom smislu te znanosti uopce nema u hr :Wink


biokemija kao biokemija nema u hrvatskoj, ima samo u ljubljani i nema prijamnog Laughing


ima u zagrebu, biokemijsko - farmaceutski fakultet

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2009. 21:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tram111@ smjer poslovna informatika je jako obećavajući na papiru, ali u stvarnosti
ne hvala

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 02.06.2009. 21:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nora je napisao/la: ›
Upisala bih isto ono što i jesam prije godinu dana. Jezike Very Happy

Agreed Very Happy

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fifa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 243
Lokacija: Osijek/Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.06.2009. 22:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma upiši medicinu.....Laughing

_________________
The Todd accepts all applicants, regardless of age and disability. Cool
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2009. 23:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la: ›
Cilj je samozapošljavanje, jer jedino se tim putem može stvoriti neka trajnija vrijednost.


Apsolutno se slažem! No, tko studentima ETF-a objašnjava neke osnove vođenja poduzeća (menadžmenta, ako baš hoćeš) u RH?
Koliko studenti ETF-a (i koliko njih uopće) radi na projektima koji imaju nekakvog gospodarskog potencijala i koji su uopće vezani uz realnu primjenu tehnologije koju ih se uči?
Pitaj studente ETF-a ovdje radi li itko od njih u nekom timu od 5-6 ljudi (studenata) na nekakvom cjelogodišnjem projektu koji zahtjeva predznanje svega naučenoga i primjenjuje isto u praksi.
Sustav studiranja na tehničkim fakultetima kod nas nekih je, brat-bratu 50 godina iza zapadnog svijeta. Mi još uvijek izbacujemo diplomirane inžinjere koji su sposobni biti jedino pripravnici, i to par godina... Skršimo im samopouzdanje egotripnim profesorima i još gorim asistentima (naravno, postoje iznimke u oba slučaja, brojimo ih na prste), oni koji su 'jaki', koji prežive sve to su za kurac - teško ih je usmjeriti ih na pravi put, reći im da postoje okoline u kojima čovjek može raditi, ali se i osloniti na svog radnog kolegu u svakom trenutku, gdje te nitko ne jebe dok pogriješiš jer svi griješe i gdje se ne traži krivac - već rješenje problema. I da takvim okolinama/radnim sredinama treba težiti.
Tu dolazimo do druge stvari, blistavih, velikih, stranih kompanija (ili nekada domaćih)...

W.M. Felt je napisao/la: ›
Nije nam valjda cilj da odgajamo najamnu radnu snagu za neke strane izrabljivače, a kad im cijena rada postane preskupa, i prebace posao u Indiju, evo radne snage na birou.


Strani izrabljivači su ovdje jer to mogu biti; kažem ovo zato što ih zovemo izrabljivačima s pravom, oni su vidjeli sa kakvim kadrom imaju posla i skužili što mu mogu raditi. Pitaj zaposlenika Siemensa Hrvatska smije li na Youtube ili Facebook, kvragu, nisam siguran ni za ovaj forum; onda ih pitaj što vide kad odu posjetiti (čitaj: napraviti nečiji posao umjesto nekoga) kolege u beču ili švabiji; dokone inžinjere koji s vremena na vrijeme bace oko na fejs, ili pogledaju onaj jubito filmić link kojega je stigao mejlom. Drugim riječima - da, mi odgajamo najamnu radnu snagu za izrabljivače; neki oči otvore nakon par godina provedenim po takvim korporacijama i onda konačno pošalju sve u k.... i odu u privatnike, a neki su jednostavno - nesposobni za sami se snaći i sjedit će i trunuti u tamo nekakvom ENT-u ili Siemensu ili T-HT-u ili T-Mobileu ili Vip-u cijelu vječnost; jer to su firme koje ne otpuštaju tek tako; ako si neupadljiv (možeš i ništa ne raditi cijeli dan) - ostaješ. Bučan/pametan/'nedostatak poštovanja prema autoritetu' - letiš.

W.M. Felt je napisao/la: ›
Nisu li vlasnici najvećih informatičkih tvrtki krenuli iz garaže? Čak i u Osijeku postoji nekoliko respektabilnih tvrtki, koje su osnovali (koliko znam) sve redom Etf-ovci.


Mislim da je u RH problem taj što moraš prodati i garažu i prilazni put da bi uopće otvorio firmu na papiru; a onda još moraš imati poslovni prostor prema nekakvim čudno zacrtanim pravilima. I grb od 200 kn. Naravno - ne zaboravimo da kod nas moraš znati kako otvoriti firmu, što je najveća debilana...

W.M. Felt je napisao/la: ›
No nama prvenstveno nedostaje poduzetničke inicijative i samozapošljavanja. Zato su Etf-ovci u najboljoj poziciji - njima ne treba enorman kapital da bi krenuli programirati, ako se ne varam.


Ne treba enorman kapital, svakako, samo treba objasniti nekome gdje točno primjeniti sve ono što su naučili iz programiranja i algoritama Wink

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sokrat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 982
Lokacija: ....ispod mosta....
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.06.2009. 0:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...evo ja sam student ( apsolvent ) ETF-a
..radim na projektu energetske učinkovitosti sa 15 ljudi koju su sa mnom studirali....dobar posao..ali honoraran....jbga....diplomski mi gotov ..trebam ga samo predat.....čeka me posao u vodovodu.....za 3500-4000 kn....jbga....uzimam..pisat ce u zivotopisu kao radno iskustvo...imam srecu pa se sa strane bavim necime sto mi donosi jednu dobru prosjecnu placu.....
..ali struka...nula bodova....evo tko zeli ici u zagreb u hep-u traze ljude..placa ista kao u osijeku...zivot duplo skuplji....zato pristajem na vodovod...jbga....valjda ce se jednom nesto promjeniti.....valjda ce ovi "Snage grada" , "djela a ne rijeci"..generali....nezavisni....zeleni ovi oni nesto pokrenuti u jebenom gradu....ali necu dovijeka cekati.....kako kaze stara narodna...TRBUHOM ZA KRUHOM....

_________________
"....jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to..."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zla_tratinčica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1330
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 03.06.2009. 0:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sokrat je napisao/la (Pogledaj post): › ...evo ja sam student ( apsolvent ) ETF-a
..radim na projektu energetske učinkovitosti sa 15 ljudi koju su sa mnom studirali....dobar posao..ali honoraran....jbga....diplomski mi gotov ..trebam ga samo predat.....čeka me posao u vodovodu.....za 3500-4000 kn....jbga....uzimam..pisat ce u zivotopisu kao radno iskustvo...imam srecu pa se sa strane bavim necime sto mi donosi jednu dobru prosjecnu placu.....
..ali struka...nula bodova....evo tko zeli ici u zagreb u hep-u traze ljude..placa ista kao u osijeku...zivot duplo skuplji....zato pristajem na vodovod...jbga....valjda ce se jednom nesto promjeniti.....valjda ce ovi "Snage grada" , "djela a ne rijeci"..generali....nezavisni....zeleni ovi oni nesto pokrenuti u jebenom gradu....ali necu dovijeka cekati.....kako kaze stara narodna...TRBUHOM ZA KRUHOM....


ja imam prijatelja koji je strojarstvo diplomirao i radio u vodovodu neko vrijeme za 3500 kuna.. jel to plaća koju zaslužuje netko tko je završio fakultet kao što je ETF ili Strojarstvo.. sramota, i onda netko napiše da se može birati.. može ako ćeš konobarit, biraš u kojoj birtiji hoćeš, toga će uvijek biti u ovakvom društvu, iako s ovim zakonima o pušenju i to smanjuju.

ja sam mišljenja da treba upisati bilo koji faks i odmah se učlaniti u neku od jačih stranki i biti aktivan, to je nekako najsigurnije da ćeš na ovaj ili onaj način uspjeti..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: