Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



S.T.A.L.K.E.R. - shadow of chernobyl

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.05.2009. 0:39 
Naslov:  S.T.A.L.K.E.R. - shadow of chernobyl
Citirajte i odgovorite[Vrh] 



I tako sam konačno na ruke dobio s.t.a.l.k.e.r.- shadow of chernobyl (ubuduće pisan kao stalker jer previše vremena oduzima kucanje ovih interpunkcijskih znakova). Prva igra u nizu iz serijala stalker. Igru je razvila kijevska firma GSC Game World i kao objektivan promatrač mogu reći, gotovo savršeno.

Igra

Skraćenica S.T.A.L.K.E.R. stoji za "Scavenger, Trespasser, Adventurer, Loner, Killer, Explorer, Robber", što zapravo i opisuje igru u cjelosti.
Godina je 2012. i prošlo je 6 godina od druge katastrofe u chernobylu. igra se u potpunosti odvija u chernobylu, u izdvojenoj i izoliranoj "zoni" koja prijeti čovječanstvu. prošlo je mnogo godina od prve katastrofe i vrijeme je da "zona" otkrije što skiva, sve misterije i to pod svaku cijenu. samo odabrana junačina može stupiti u "zonu" i otkriti što ga čeka tamo.
Pretpostavljate naravno da ste vi ta junačina. vi se kao takav nalazite u ulozi plaćenika koji štiti znanstvenike na području černobila gdje u stvari saznajete da u černobilu nije explozija nuklearnog reaktora napravila opći urnebes i pomutnju nego je došlo do nekakvog pomaka u prostorno-vremenskom kontinuumu ("zona") koji je onda oštetio nuklearku i pogoršao stanje. Da ne bi svima upropastio igru ostatak saznajte sami.

Sučelje

Lagao bih kada bih rekao da je to rpg, a isto tako bi bio lažovčina kad bih rekao da je to čisti fps. stalker je kombinacija. Rpg je u tome što dobijate razne zadatke i zadačiće od raznih npc-jeva u igri. Rješavanjem zadačića kamarite leševe koje pljačkate, opljačkano prodajete, kupujete opremu, nalazite artifakte koje uklapate u opremu, nadograđujete oružje i opremu. sve u svemu igra ima sve dijelove jednog rpg-a osim najvažnijeg dijela, "role" dijela i to mi je najžalosnije. Igra nema "role" dio i jednostavno se nakon samo malo vremena osjeti to. Nema nadogradnje lika kao u klasičnim rpg-ovima što bi ovu igru učinilo možda najboljom igrom koju sam ja u životu zaigrao.

Igrivost

Igrivost je nevjerovatna. Engine je savršen. Kretanje je kao pravo, s noge na nogu, trčanje umara, količina opreme koju nosite određuje koliko brzo možete trčati, kretanje kroz vodu je troduplo sporije. Nadogradnja oružja napokon ima veze s pogotkom jer npr. na početku same igre morate popucati 3 spremnika municije da bi pogodili nekoga. Jedan metak pravilno plasiran ubija ali isto tako možete poginuti od samo jednog metka.
Fps u kojem nema zaletanja i svaki pokret se mora pravilno isplanirati inače je game over. Konačno igra gdje balistika ima ulogu. Nema više pucanja na 500 metara u oko, gađa se ispred npc-ja i ovisno o daljini, iznad ili u ravnini tzv. "Preticanje" i što me je najviše oduševilo, interaktivna okolina kakva je, pazite sad, ovisno o podlozi u koju pucate i kalibru oružja, ostavljaju se različiti tragovi na podlozi. O čemu pričam, pa lijepo ako pucate u drvo i u kameni zid, ovisno o debljini drveta ono će biti ili propucano ili će se metak zaustaviti, a ako u ciglu pucate s velikim kalibrom on ostavlja duplo veći trag od recimo 9mm.

Grafika

Okruženje u igri jednostavno oduzima dah. Njihanje vlati trave i drveća, lišće koje vjetar nosi, pijesak, prestrašno. Površina vode je stravično lijepa. Stajao sam pored nekog jezerceta čitavih deset minuta s otvorenim ustima i nisam mogao vjerovati.
Teksture u igri su naprosto bolesne. na ciglenom zidu se jasno može vidjeti svaka cigla. Svaka cigla je osjenčana i teksturirana do najmanjeg detalja. u naletima mi se činilo kao da su svaku ciglu u igri radili posebno i što je najbolje za razliku od većine igara, nema 2-3 vrste zidova/podova koji se ponavljaju kroz cijelu igru, ima ih jako puno i savršeno su ukomponirani da jednostavno ubijaju monotoniju. U igri koliko sam vidio nema dvije iste kuće, sve je rađeno do najmanjeg detalja. Grafika jednom rječju NEVJEROVATNA!!!!. Nešto neopisivo, nevjerovatno, predivno, umjetnost, prestrašno, bolesno itd.

Fizika i ozračje u igri su dorađeni do maximuma. Aktivne izmjene dana i noći, šuškanja u mraku, konstantan osjećaj da vam je netko iza leđa, napetost, strah. čudovišta u igri su prvi puta (koliko sam ja do sada vidio) prepoznatljiva. Može se vidjeti iz čega su mutirali i falim ti se bože više na tome. Dosta mi je igara gdje žohar veličine plavetnog kita bljuje vatru i jede mačiće. Napokon igra gdje se doslovno userete od straha kad na vas natrči mutirana divlja svinja iz nekog šaša i olakšanje kad joj u svoj toj panici spremite metak u čelenku. Neprocjenjivo.

Minimum system requirements:
Microsoft Windows XP (Service Pack 2)/Microsoft Windows 2000 SP4
Intel Pentium 4 2 Ghz/AMD XP 2200+
512 MB RAM
10 GB available hard drive space
128 MB DirectX 9c compatible card/ nVIDIA GeForce 5700/ATI Radeon 9600
DirectX 9 compatible sound card
LAN/ Internet connection with Cable/DSL speeds for multiplayer
Keyboard, Mouse.

Recommended system requirements:
Intel Core 2 Duo E6400/AMD Athlon 64 X2 4200+
1 GB RAM or better
256 MB DirectX 9c compatible card/ nVIDIA GeForce 7900/ ATI Radeon X1850.

Zaključak

Igru sam tek počeo igrati pa mi je već 3-4 puta "pala" što će reći da moram na netu naći stabilniju verziju da bih mogao nastaviti ali do sada što sam vidio je i više nego dovoljno da sa sigurnošću mogu reći da je stalker jedna od najboljih igara koje sam u životu zaigrao, a ova moja naklapanja samo i potvrđuje nagrada koju je igra pokupila. 2008 godine za najbolju atmosferu u igri.

Ocjena: 8/10

evo malo da i napasete oči










Zadnja promjena: Monstrum; 19.11.2009. 9:06; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ajwar
Offline
Avatar

Ukupno postova: 769
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.05.2009. 10:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

izgleda stvarno dobro, koja konfiguracija se preporuča? kontam da je zahtjeva dosta

_________________
- ubili ga ko zeca -

"pa pogledajte Nenada Bjelicu kak ulaže u Osijek, on ulaže u nekretnine!"
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.05.2009. 11:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Naziv igre: S.T.A.L.K.E.R: Shadow of Chernobyl
Žanr: FPS
Proizvođač: GSC games
Izdavač: THQ
Platforme: PC
Min. konfiguracija: Pentium 4 2 ghz, 512mb RAM, dx 8 grafička 128mb
Prep. konfiguracija: Intel Core 2 Duo E6400 / Athlon 64 X2 4000+, 1gb RAM, 256MB dx 9 grafa
Datum Izlaska: 23.03.2007
Multiplayer: Da

http://www.hcl.hr/recenzije.php?TekstID=150&select=18

_________
google je naš prijatelj. Smile
_________

plakat ću... imam koju godinu stari ali lepi leptop pa ne mogu igrati ništa bolje od csa... :/
a ove ukrajnice pamtim još od rtsa EW: kozaci...
sjećam se kako sam svojedobno čitao recenzije i najave o ovoj igri...

_________________
"si quid novisti rectius istis, candidus imperti; si nil, his utere mecum."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.05.2009. 11:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

stravično puno traži. kao preporučeno je AMD Athlon 64x2 4800+ ili Intel Core 2 Duo, 1Gb RAM, 3D Hardware Accelerator Card - 100% DirectXR 9.0c compatible 256MB (npr Geforce 7800 i jače naravno).

ja ga tjeram na intel dual core 3.0 (1333) i 8gb ram s grafuljom od 2gb i leti na max rez, stravično izgleda, baš jako bolesno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Seba
Offline
Ukupno postova: 62
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.05.2009. 20:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A sad 100gb ram-a najbolje Very Happy

isto tak i grafa... Kolko si ti čovječe platio tu konfiguraciju?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.06.2009. 14:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8500kn Smile
doduše sad se popela na 9000kn jerbo sam zamijenio grafičku gts 250 sa gtx 275 Very Happy sad je stravično

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
goose
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1245
Lokacija: tenja
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.06.2009. 15:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Brate monstrume, obožavam tvoje recenzije igara!

Ću da je skinem odma
Pusača Smile

_________________
Žak je osmi kontinent Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
iizuzetan
Offline
Ukupno postova: 4
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.06.2010. 9:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odigrao sam je svojevremeno i mogu reci da je jedna od boljih igrica koje su se ikad pojavile. Ne samo sto se tice grafike vec i igrivosti, smeka i svega ostalog.

_________________
Igrice za decu
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.06.2010. 10:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pošto sam tek nedavno apgrejdo komp, nedavno sam ju probao, odigrao nekih sat vremena i uninstalirao.

Jednostavno nemam konkretan razlog zašto, nije igra po mojoj mjeri (reče freak za ME i ME2 Very Happy )

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.07.2010. 13:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

najizbagiranija igra svih vremena. ne postoji na svijetu igra s više bugova

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tyler_durden
Offline
Avatar

Ukupno postova: 295
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.07.2010. 14:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Monstrum je napisao/la (Pogledaj post): › najizbagiranija igra svih vremena. ne postoji na svijetu igra s više bugova


Uf, ne znam baš... Jesi probao igrati Arma2? Naglasak je na probao, jer je igrica fucking neigriva.

Dobra konfiguacija btw.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.07.2010. 14:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eo upravo skidam arma2 znači da ću automatski i prestat skidat arma 2 jer sam izgubio sve jebene živce s jebenim stalkerom. ovo je zadnji put da sam instaliro ovu igri. igra u kojoj 10 officialnih patcheva nije dovoljno za neko normalno tjeranje. kako je neki lik napisao u nekoj recenziji na internetu (slobodan prijevod s engleskog):

"programeri stalkera su gomila nesposobnjakovića kojima je u cilju izbaciti igru na tržište, pokupiti novce, a onda usklađivanje i popravke prepustiti internetskom komjunitiju, te s vremena na vrijeme fixove ugurati u patch i opet čekati"

UŽAAAAS !!!!!!!!!

hvala Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tyler_durden
Offline
Avatar

Ukupno postova: 295
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.07.2010. 16:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja budala kupio igru...
Probao sa najnovijim patchevima i opet niš'.
Čekam da izađe novi MOH.



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.07.2010. 17:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

KUPIO !!!!



ma meni žao stalkera. jedna od najboljih igara svih vremena, al brate tolko izbagirano da je to strašno. probo bi stalker 3 igrat al bojim se da je to još gore, ako ikako može bit gore.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Dylan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 818
Lokacija: New York
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 02.07.2010. 17:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ak misliš na onaj call of pripyat, mnogo je manje bugovit, ali i manje zanimljiv od originala.

_________________
People are crazy and times are strange
I'm locked in tight, I'm out of range
I used to care, but things have changed
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: