Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.05.2009. 18:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odi pitatiako te interesira, nemoj odmah pretpostavljati odgovor.

A što se tiče njegovog pokojnog lege vjerojatno neće gore , no tko zna?
A kako se zove pokojni lega inače?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.05.2009. 18:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

NinjaTurtle je napisao/la: ›
Odi pitatiako te interesira, nemoj odmah pretpostavljati odgovor.

Nemam neke volje i želje.... smislen odgovor ionako neću dobiti jer će se s moje strane tražiti konkretni odgovori, a s druge ću dobijati samo propagiranje ideologije i papagajski napamet naučene fraze.
NinjaTurtle je napisao/la: ›
A što se tiče njegovog pokojnog lege vjerojatno neće gore , no tko zna? A kako se zove pokojni lega inače?

Ma ne sjećam se... neki lik iz Gorskog Kotara, ako dobro pamtim. Neko se vrijeme nije znalo tko ga je mogao koknuti, a onda se ženska izlajala policiji pa su uhvatili ljubomornog dečka.

Sjećam se da sam ostao zatečen njegovim ovcama koje su ga došle oplakivati i paliti svijeće - lik im je kupio pare naplaćujući duhovne "usluge", ševio komade i vozikao se skupim terencem.... čak je jedna baba opravdavala što ima skup auto time jer se puno vozi pa da bude siguran. Halo! Valjda mu Šef odozgora, u kojeg je "vjerovao", određuje sigurnosne prilike, a ne broj airbagova ili ABS/ESP kao dijelovi opreme.

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.05.2009. 19:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa rekao si da te interesira a sad nemaš želje Very Happy.
Bio je u medijima ovaj svećenik sad se sjećam. A šta reć kukolj u žitu

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.05.2009. 19:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

NinjaTurtle je napisao/la: ›
pa rekao si da te interesira a sad nemaš želje Very Happy.
Bio je u medijima ovaj svećenik sad se sjećam. A šta reć kukolj u žitu

Ajd ti dovuci nekog od njih ovdje na forum.... pa da nam svima da odgovore na ono što nas zanima, može tako?

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.05.2009. 19:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zlusch je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la: ›
pa rekao si da te interesira a sad nemaš želje Very Happy.
Bio je u medijima ovaj svećenik sad se sjećam. A šta reć kukolj u žitu

Ajd ti dovuci nekog od njih ovdje na forum.... pa da nam svima da odgovore na ono što nas zanima, može tako?

vidiš nije ti loša ideja. možda i dođu tko zna

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.11.2009. 1:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Religija i ljudi koji ju prakticiraju-to nije isto.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PurposeUnknown
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.12.2009. 10:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tvoj post mi nije jasan i čini mi se da je kontradiktoran.

Kažeš
pavijan je napisao/la (Pogledaj post): ›
govoriti kako je religija i sve povezano s njom jednako nazadovanju društva je obilježje primitivizma i nepoznavanja čovjekove biti... čovjek osim što je biološko i fizičko biće, on je ujedno i transcendentno biće

, te kasnije kažeš da
pavijan je napisao/la: ›
religija treba biti svjestan odabir zrelog pojedinca

.

Zanima me da li si do ove prve izjave došao sam ili si je negdje pročitao i preuzeo? Delfin kojeg si citirao je rekao
Delfin je napisao/la: ›
duhovnost-više stanje svijesti-svjesnost o sebi te o prirodi= je dobro za društvo. To će kad-tad biti ja sam optimist.

, on je zapravo tu rekao ovo o čemu ti pričaš kada kažeš da je čovjek transcendentno biće. To nije isto što i religija.

Osim toga, ako već religija treba biti svjestan odabir zrelog pojedinca, pravo tog pojedinca je i da sam dođe do svojeg skupa vjerovanja, a ne isključivi odabir među postojećim religijama.

Vjera bi trebala biti nešto do čega svaka osoba dolazi sama, bez da se ukalupljuje u ono što govori određena religija. Ovo ukalupljivanje kao rezultat ima smanjivanje kreativnosti ljudi i sposobnosti razmišljanja vlastitim mozgom. Budući da se u današnjem društvu na različite načine religije propagiraju, može se reći da dolazi do "ispiranja mozga", budući da su već djeca u najranijoj dobi snažno izložena učenju određene religije. Nije bitno to što to možda u osnovi nije cilj religije, činjenica je da je sadašnje stanje takvo. Mislim da je to ono što je delfin htio reći i s čime se slažem, bilo bi bolje da svatko razmišlja za sebe i da nema organizirane religije, tj. ne u ovoj formi.

Radujem se tvom odgovoru i nadam se napretku na obje strane.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.12.2009. 13:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@PurposeUnknown... došlo je očito do nesporazuma... rekao sam da negirati religiju kao nju samu je odraz primitivizma i pri tome stojim... ono je inače moja izjava, a ne citat ili parafraziranje... ovo što ti govoriš o neukalupljivanju tj. kreiranju vlastitog religijskog obrasca ja totalno podržavam... zašto bi itko bio manje vrijedan i manje čovjek ukoliko ima vlastito tumačenje religije i ne pripada nijednoj svjetski raširenoj religiji... ja se potpuno slažem s tobom...

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.12.2009. 14:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hoćete li biti ljubazni pa mi odgovoriti koliko religija zaista poznajete, i koje su? Ali ono, ne da ste nešto malo pročitali o tome ili naučili iz medija, nego da ste se relativno dobro upoznali. Jer stavljati sve religije u isti koš je neispravno i neistinito.

Hvala lijepa. Nadam se ugodnoj i poučnoj raspravi. Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.12.2009. 15:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja osobno podosta znam o religijama jer su mi predmet struke, ali također još nisam ni izdaleka zadovoljan količinom naučenog... fascinira me svaki dan kad vidim koliko ljudi nemaju pojma o religiji, a deklariraju se kao nešto i netko... baš sam trenutačno u pripremi svojevrsnog istraživanja o vjerovanjima na području osijeka, pa ću također preko foruma se obratiti za pomoć i oko izbora ispitanika...

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PurposeUnknown
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.12.2009. 18:08 
Naslov:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@pavijan
Razumijem, ja pod religijom nisam smatrao, kako kažeš, vlastiti religijski obrazac, a ti jesi.

@zen031
Ne mogu reći da i jednu zaista poznajem. Ne mislim ni da je to potrebno u onom kontekstu u kojem sam govorio, više poznavanje situacije u društvu. Inače, u svom postu sam prvenstveno mislio na naše prilike ovdje, dakle na katoličanstvo, a koliko mogu vidjeti isto vrijedi i šire.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.12.2009. 18:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@purpose
Ne možeš doći do istine kroz neznanje. Ako želiš imati sud, moraš poznavati činjenice. Ne pretpostavljaj, ne "vrijedi isto i šire". Upoznaj se s bar nekoliko velikih svjetskih religija, pa onda imaj stav. Kad kažem "upoznaj se", mislim na: "odvoji jedan solidan dio vremena i truda na UČENJE o religijama". Znaš, imao sam mnogo iskustava da ljudi tvrde da znaju o nečemu, i imaju stav o tome, a onda se ispostavi da nemaju pojma o osnovama nečega. To je kao da imaš stav o atomskoj fizici a ne znaš da se prvo množi a onda zbraja ili oduzima.

Jučer mi je jedan poznanik tvrdio da je "prokužio" islam, a kad sam ga pitao što je to Hadždž, nije imao pojma, štoviše, nikada nije ni čuo za to.

Predrasude... kao da kažeš da si upoznao čitav Proustov opus, a prolistao si svaku stotu stranicu "U potrazi za izgubljenim vremenom". Very Happy

Dakle, ili stekni znanje (naravno, ne mora to biti formalno znanje, ovjereno diplomom), ili nemoj suditi. Ja o atomskoj fizici šutim, jer nemam pojma o tome. Wink

Mir i dobro želim.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PurposeUnknown
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.12.2009. 18:54 
Naslov:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@zen031
Kao što sam i napisao, smatram da u kontekstu u kojem sam govorio imam dovoljno znanje da na tu temu nešto kažem. Ako se ti s nečime što sam rekao ne slažeš, onda to reci, a nemoj samo napisati da nisam stručan i to je to. Sada i nije bilo nikakve rasprave s tvoje strane.

Inače, slažem se da trebam još učiti, ali i ovo je jedan oblik učenja. I čini mi se da smatraš da imam nešto protiv religija - u suštini nemam, imam samo protiv njihovog iskorištavanja.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.03.2010. 21:37 
Naslov:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 01.03.2010. 21:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam ekstremno monogaman Very Happy

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: