Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ej Chico di si bio '91???

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
ljilja
Offline
Ukupno postova: 165
Lokacija: tu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.04.2009. 18:02 
Naslov: Beark ! Ej Chico di si bio '91???
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Bolivijska je policija otkrila skupinu koja je planirala atentat na predsjednika Moralesa. Među atentatorima bio je i Eduardo Rosza Flores "Chico", koji se u Domovinskom ratu borio na hrvatskoj strani, u Ernestinovu,Osijeku i drugim mjestima istočne Slavonije.
---------------------------------------
Ekipa napadača otkrivena je u jednom hotelu u gradu Santa Cruz, na istoku zemlje poznatom kao političkom uporištu Moralesovih protivnika, na čelu s Brankom Marinkovićem, koji korijene vuče s Brača. U pucnjavi koja je trajala pola sata ubijena su trojica plaćenika, među kojima je i Eduardo Rosza Flores, poznatiji kao Chico, koji se u Domovinskom ratu borio na hrvatskoj strani.

Šef bolivijske policije Victor Hugo Escobar izjavio je kako su trojica ubijenih mađarski državljani, dok je potpredsjednik Garcia u službenom priopćenju napisao da su skupinu sačinjavali mađarski, irski i hrvatski nacionalisti te bolivijski ekstremni desničari. Chico, naime, osim hrvatskog, ima i mađarsko te bolivijsko državljanstvo.

Chico je s obitelji pobjegao iz Bolivije u Čile 1972. godine, a kasnije je dospio u Mađarsku gdje je radio za državna tajnu službu.

U Hrvatsku je stigao početkom rata kao dopisnika barcelonske konzervativne televizije. No kameru je ubrzo zamijenio puškom, te se osim hrabrošću uz njegovo ime vezivalo i ubojstvo suborca Christiana Wuertemberga te stranog novinara Paula Jenksa.

Godine 2002. mađarska redateljica Ibolya Feketa snimila je po životnoj priči Eduarda Rosze Floresa film "Chico", kojeg su neki naši filmski kritičari ocijenili kao najbolji hrvatski film s temom Domovinskog rata.
"



chico.jpeg
 Opis:
CHICO POD ŠLJEMOM
 Veličina:  34.24 KB
 Pogledano:  156 put(a)

chico.jpeg



Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.04.2009. 19:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

prijatelju moj, počivaj u miru!


_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
faktor-x
Offline
Ukupno postova: 447
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.04.2009. 19:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

prvi puta čujem za čovjeka.jel može netko napisati kako je došao u hrvatsku i tako to
RIP

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.04.2009. 19:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bome, avanturist do jaja!

Rodjen kao madjarski Zidov, ubijen kao musliman. Osnovao Nacionalni anarhisticki pokret u Madjarskoj, simpatizer Antife, a ubijen kao ekstremni desnicar - navodni atentator u pokusaju na ekstremno lijevog bolivijskog predsjednika Moralesa. Mozda je bio placenik bolivijske kapitalisticke desnice, ali ako je zaista i planirao atentat, nakon kratkog proucavanja biografije mi se cini da bi Moralesa [ili Chaveza] mogao roknuti iz pukog idealizma.

Meni je nekako u sjecanju ostalo da se radi o liku koji iz Osijeka nije otisao uzdignute glave, nesto je ovdje zaiskrilo pa je morao pokupiti prnje. Mislim da se na STV-u vrtio neki dokumentarac o njemu. Jesam li u pravu?

Prema linkova na blogu, rekao bih da je dosta razmisljao o svijetu koji ga okruzuje i bio spreman boriti se za vlastita uvjerenja adolescentskim zarom.

Svaka mu cast zbog toga...

Chicov blog
Chicov profile

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
The Kid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 111
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.04.2009. 19:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.04.2009. 19:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eduardo Rózsa Flores zvani Chico rođen je u Santa Cruzu de la Sierra u Boliviji 1960. godine. Otac mu je mađarski Židov, slikar, a majka profesorica španjolskih korjena. Obitelj je živjela u Čileu, pa u Švedskoj kao političke izbjeglice za vrijeme Pinocheta, a zatim i u Mađarskoj gdje je Chico u Budimpešti maturirao.

Diplomirao je politologiju i komparativnu povijest književnosti, te neko vrijeme radio kao dopisnik španjolskog lista, i za španjolsku emisiju BBC-ja.

U lipnju 1991. godine došao je izvještavati o ratu u Hrvatskoj, a nakon tri mjeseca javio se u Zbor narodne garde i postao prvi inozemni dragovoljac.

Dobio je hrvatsko državljanstvo, a Franjo Tuđman imenovao ga je bojnikom. Nakon nekoliko godina stekao je čin pukovnika. Tijekom rata tri puta je bio ranjen, a najviše je žalio što nije upoznao generala Antu Gotovinu.

Sramotnim je držao odnos Vlade prema braniteljima i invalidima koji je, kaže, pridonio samoubojstvima branitelja.

Prema njegovu scenariju snimljen je i film "Chico" čije je snimanje pomoglo i hrvatsko Ministarstvo obrane.

Flores je zapovijedao jedinicom koja je bila smještena na osječkom strelištu Pampas, a kasnije sudjelovala i u obrani sela Laslovo, nadomak Osijeka. Uloga te vojne postrojbe, sastavljene mahom od stranaca i Hrvata rođenih i odraslih u SAD-u, Australiji i Južnoj Americi, bila je vrlo zagonetna.


Zadnja promjena: gaap; 17.04.2009. 19:21; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
OsijekNepokoreniGrad
Offline
Avatar

Ukupno postova: 724
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.04.2009. 19:18 
Naslov:  Re: Ej Chico di si bio '91???
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I naravno "novinar" Hedl sa ovakovim tekstom:
Hedlov tekst

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.04.2009. 19:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

OsijekNepokoreniGrad je napisao/la: ›
I naravno "novinar" Hedl sa ovakovim tekstom:
Hedlov tekst


nije čestiti hedl napisao da je zajedno s Glavašem Chico jeo mozgove srpske nejači i od prstića ogrlice pravio...

poznavao sam čovjeka i ponosan sam što je bio dio mog života!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
justice
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1371
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.04.2009. 19:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

znam da će ovdje puno ljudi za njim žaliti ali ak je bio atentator (što je vrlo lako moguće i što ja vjerujem da je istina) na Moralesa onda jbg šta drugo je mogao očekivati neg da završi tak kak je završio.
Čovjek je bio avanturist koji je špricao po raznim kriznim žarištima i eto dogodilo se ono što je bilo za i očekivati

_________________
"AVNOJ je preteča Al-Qaede" Ivan Pandža-ex predsjednik Zagrebačke HVIDRE
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.04.2009. 19:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

e-novine

Skriveno: 
Vratimo se, međutim, još za trenutak načinu na koji je stvaran Internacionalni vod. Ekipa Bi-Bi-Sija, ponukana onim što se u to vrijeme događalo na ratištima u Hrvatskoj, gdje je bio angažiran i veći broj bivših pripadnika britanske vojske, snimila je dokumentarac Psi rata, koji je u svibnju 1992. prikazan u Britaniji. U filmu se spominje i Internacionalni vod kojim je zapovijedao Eduardo Flores. Uz Britance, u vodu je bio i Portugalac Alehandro Kunan Fernandez, vrhunski obučeni snajperist, te Španjolac Alehandro Hernadez Mora, plaćenik i stručnjak za eksploziv i sabotaže. U tom se društvu našao i Stefan Henkok, zvan Frenči, koji je prije bio pripadnik francuske Legije stranaca. U Internacionalnom vodu bilo je i nekoliko Francuza, koje je u Hrvatsku bila poslala Le Penova neonacistička Nacionalna fronta. Da su britanski novinari bili u pravu navodeći ta imena, vidljivo je i iz monografije 160. osječka brigada, gdje su svi oni spomenuti, ali bez preciznih podataka o tome tko su i kakva im je bila specijalnost. Među pripadnicima te šarolike skupine našao se i Švicarac Kristijan Virtemburg. Radio je za švicarsku novinsku agenciju i zanimala ga je povezanost Eduarda Floresa s europskim neonacistima, švercom oružja i krijumčarenjem droge. Virtemburgov urednik protivio se zamisli svog novinara da istražuje to vrlo osjetljivo i opasno područje, ali se mladom Švicarcu tema učinila suviše intrigantnom da bi tek tako odustao.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.04.2009. 19:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

justice je napisao/la: ›
znam da će ovdje puno ljudi za njim žaliti ali ak je bio atentator (što je vrlo lako moguće i što ja vjerujem da je istina) na Moralesa onda jbg šta drugo je mogao očekivati neg da završi tak kak je završio.


opravdava li cilj sredstva? gdje bi bili da smo svi servilni i da spuštamo glavu pred nepravdom? Neću tvrditi da je Chico bio svetac jer to zaista nije bio, ali je bio čovjek koji se borio za svoje ideale, za hrvatske ideale koji su '91. postali i njegovi iako sa ovom zemljom do tada nije imao ništa. Dok je bio ovdje, govorio je da je Hrvatska njegova domovina i da smo mi njegova braća. Braća po oružju, istina, ali braća koja se bore za svoju slobodu. Eduardo je bio čovjek koji nikada nijeokrenuo glavu pred nepravdom. Borio se za svoje idealne na svoj način, za moj je grad dao nemjerljivo puno iako nije morao...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
justice
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1371
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.04.2009. 20:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vidi @gaap sve to stoji što ti kažeš,shvaćam ja što ti misliš,borio se čovjek na našoj strani,bio je tu kad je bilo najpotrebnije,al evo razmisli malo kako bi razmišljao da ga nisi poznavao.
Da si čuo vijest da je u Boliviji pokušan atentat ili se planirao na Moralesa,koji je u velikim sranjima jer mu se dio države želi odcjepiti,samo zato jer više nemaju vlast u zemlji koju su imali desetljećima,gdje su zgrtali bogatstva na uštrb sirotinje,
rekao bi-ah tipično za južnoamerikance,jedan atentat manje više,bilo ih je hrpa...
E vidiš jbg bio je trenutačno na krivoj strani,što se mene tiče

_________________
"AVNOJ je preteča Al-Qaede" Ivan Pandža-ex predsjednik Zagrebačke HVIDRE
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.04.2009. 20:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

justice je napisao/la (Pogledaj post): › E vidiš jbg bio je trenutačno na krivoj strani,što se mene tiče


kad govoriš o stranama, misliš li na Moralesov antagonizam prema donedavnoj politici SAD-a (dakle prije Obame) pa zato smatraš da je atentator na krivoj strani bio?

vanjska politika Bolivije je nešto sasvim drugo od ljudskih sloboda unutar te države za koje je Eduardo borio.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
justice
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1371
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 17.04.2009. 20:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nema ovo veze s Amerikom,moje mišljenje je da je bio na strani ekstremno desničarskih elemenata u Santa Cruzu,a oni da ga jeb.. nisu bili na strani sirotinje i domorodačkog stanovništva,
nemoj misliti da sam ja debil i da nekužim da i s druge stane ima svačega,a ljudska prava su sasvim neka druga priča koja gaze i jedni i drugi

_________________
"AVNOJ je preteča Al-Qaede" Ivan Pandža-ex predsjednik Zagrebačke HVIDRE
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
slavica031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 147
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.04.2009. 20:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

skidam mu kapu...

_________________
...da bi ostvario svoje snove, moraš se prvo probuditi...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: