Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ateist poništio vlastito krštenje

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.04.2009. 11:27 
Naslov:  Ateist poništio vlastito krštenje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ateist poništio vlastito krštenje

Britanski je ateist nakon duge borbe s birokracijom Engleske Crkve uspio poništiti vlastito krštenje tvrdeći kako je bio premlad da pristane na provođenje sakramenta, prenosi Daily Mail.

čitaj dalje:
Skriveno: 
John Hunt, po zanimanju medicinski tehničar, kršten je s pet mjeseci u crkvi u južnom Londonu, no kao školarac odlučio je da ne vjeruje u Boga te je s 11 godina prestao polaziti satove vjeronauka.

Cijeli je život, priča Hunt, želio da župa u kojoj se krstio poništi njegov prvi sakrament jer nije svojom voljom pristao na uvođenje u svijet kršćanstva. Kada je podnio zahtjev Crkva mu je objasnila kako krštenje ne može biti izbrisano jer je riječ o povjesnom zapisu.

Odlučan u svojoj namjeri, 56-godišnji Hunt uspio je od Nacionalnog svjetovnog društva dobiti potvrdu o 'nekrštenju' kojom odbacuje kršćansko 'praznovjerje' to jest vjerovanje u istočni grijeh.

- Odbijam vjerovanje i ostalo slično praznovjerje, pogotovo ono vezano uz uvjerenje da sva rođena djeca moraju biti 'očišćena' od istočnog grijeha - stoji u potvrdi.

Huntovo se čekanje isplatilo i prošlog tjedna Engleska je Crkva posustala izjavivši kako će ipak 'ispraviti' njegov krsni list.

- Drago mi je što barem u ovom slučaju Crkva radi ono što je obećala napraviti. Bilo je i vrijeme da se netko od nas 'nepravedno krštenih' suprotstavi autoritetu. Nadam se da će i ostali napraviti isto - izjavio je Hunt.

Također, Hunt smatra kako je važno Crkvu i britansku vladu upozoriti da se sve veći postotak populacije ne pronalazi u 'zadanim' vjerama. I sama činjenica, ističe Hunt, da se u britanskom Domu Lordova nalazi čak 26 biskupa ukazuje na zastarjelost sustava.

Nacionalno svjetovno društvo priopćilo je kako je u posljednjih pet godina već 100 tisuća ljudi s njihovih službenih internet stranica preuzelo potvrdu kojim se neformalno odriče krštenja.

- Potvrda o 'nekrštenju' u početku je bila samo šala, no sve veći broj 'skinutih' primjeraka te znatno povećanje postotka ateista u populaciji objašnjava koliko je zapravo situacija ozbiljna - zaključuje Terry Sanderson, predsjednik Nacionalnog svjetovnog društva.

Izvor: Jutarnji.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.04.2009. 13:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

baš ja to krenuo prenijeti... Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
indifference
Offline
Avatar

Ukupno postova: 34
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.04.2009. 19:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nepravedno kršteni osijek031.com smile

trebalo mu je samo 40ak godina za to! tko zna koliko bi kaptolu trebalo vremena za nešto slično. možda i ja zatražim sličnu potvrdu, al nisam sigurna kako bi mi mama to preživjela

a ako sam imala skroz odraslih 13 godina sam sam krizmana, računa li se to kao moj pristanak? Shocked

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.04.2009. 19:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

indifference je napisao/la: › a ako sam imala skroz odraslih 13 godina sam sam krizmana, računa li se to kao moj pristanak? Shocked
Ne znam. Mene zanima sto je potrebno napraviti za undo pricesti i krstenja?! Navodno se ne treba nista napraviti - Crkva jedina ekskomunicira [sto i sama rijec kaze]... ako se sam odreknes vjere - to je valjda dovoljno... vjerojatno ne zele znati za to... Smile

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
indifference
Offline
Avatar

Ukupno postova: 34
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.04.2009. 21:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u redu, ali "ekskomunikacija" znači da oni isključuju mene iz svojih redova zato što ja nisam prikladna za njih i njihove standarde, mjerila, što god...ali što ako ja želim svojevoljno izaći iz tog "udruženja", a ne da me izbace Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gum099
Offline
Ukupno postova: 115
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.04.2009. 0:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ako se mene pita, čisto presravanje. ako ne vjeruje u sakrament, kakve veze ima što ga je neki pop poprsko vodom, jer to njemu ne znači baš ništa. uostalom krštenjem se ne obvezuje popu, crkvi, ljudima već bogu, a kako on ne vjeruje u njega ovo ispada čisto pres*ravanje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.04.2009. 1:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Baš tako. Inače ovo neće proći u Katoličkoj Crkvi 100%

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.04.2009. 5:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sve se može riješiti u crkvi, pa i undo krštenja, samo treba popu to platiti

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.04.2009. 9:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gum099 je napisao/la: › ako se mene pita, čisto presravanje. ako ne vjeruje u sakrament, kakve veze ima što ga je neki pop poprsko vodom, jer to njemu ne znači baš ništa. uostalom krštenjem se ne obvezuje popu, crkvi, ljudima već bogu, a kako on ne vjeruje u njega ovo ispada čisto pres*ravanje.
Slazem se u potpunosti. Zato i kazem da nekakav show oko vlasitog razrjesenja nema smisla.

No, mene zanima zasto se onda pravi show od krstenja (beba) osobe koja nije svjesna da je krstena? Ako povucemo analogiju s ovim sto si rekao, radi se o podjednakom, ako ne i vecem, preseravanja [jer se krsti osoba koja nije u stanju izabrati krstenje].

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
padobranac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1155
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.04.2009. 9:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u nekim zemljama, kad odlucis biti ili ne biti vjernik, jednostavno se distanciras od tog i nema problema..ne ides u crkvu, ne vjerujes i ne treba ti sluzbena potvrda da ne vjerujes..
no u nekim je zemljama to zakonski regulirano, primjerice u njemackoj, svakom se od place odbija 2 %, recimo, ne znam tocno, izjasnis se kojoj religiji pripadas, i ta se sredstva prebacuju toj religijskoj skupini na racun..
ako si krsten, to je negdje zabiljezeno i po zakonu i automatizmu, 2 % tvoje place ide na racun crkve kojoj ti zvanicno pripadas..
ako je netko, kao beba krsten u nekoj crkvi, on je u zakonskoj obvezi i financijski prema toj crkvi..no ako to ne zeli, tj ako nije vjernik, mora se sluzbeno ispisati iz crkve, tj dobiti potvrdu da se iskljucuje iz crkvene zajednice, u koju je kao beba uveden bez svoje volje..
to nije preseravanje, to je pravo svake odrasle osobe, koja je kad je postala svjesna sebe i svojih stavova sad vjernik ili nevjernik..samo to jos mora i zakonski regulirati, tamo gdje je to tako postavljeno..

_________________
Ovakav, nemam nista protiv sebe. Ovakav, prasina uzvitlana.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.04.2009. 9:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

padobranac je napisao/la: › to nije preseravanje, to je pravo svake odrasle osobe, koja je kad je postala svjesna sebe i svojih stavova sad vjernik ili nevjernik..samo to jos mora i zakonski regulirati, tamo gdje je to tako postavljeno..
Slazem se i volio bih upravo takvu situaciju vidjeti u RH. Tko hoce - neka financira i plati porez na to. Tko nece, ne mora. A ne da drzava svake godine udijeli 400 000 000 kuna katolickoj Crkvi, dozvoljava Crkvi funkcioniranje van poreznog sustava i sl.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.04.2009. 10:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gaap je napisao/la: ›
sve se može riješiti u crkvi, pa i undo krštenja, samo treba popu to platiti

Dobit ćeš službeni dokument od crkve da ti se briše krštenje? Very Happy Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anait
Offline
Avatar

Ukupno postova: 297
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.04.2009. 15:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

padobranac je napisao/la: ›
svakom se od place odbija 2 %, recimo, ne znam tocno, izjasnis se kojoj religiji pripadas, i ta se sredstva prebacuju toj religijskoj skupini na racun..


hehe, kako tipicno religijski osijek031.com smile
ja imam tih sakramenata ko sipak kostica i nikada me se nije pitalo hocu li ja na to, nego me uvijek mama lepo obukla i mars u crkvu baljezgat gluposti.
sada vise ne drzim do tog i nejdem u crkvu, ali mi je isto mal bezveze kad se netko zeli "ispisat" iz crkve, vjere ili kako god... pa jednostavno prestani drzat do tog sve i A bok! Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.04.2009. 20:26 
Naslov:  Re: Ateist poništio vlastito krštenje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anait
Offline
Avatar

Ukupno postova: 297
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.04.2009. 21:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 



pa da. sad se ispisivat iz crkve ili ponistavat sakramente je po meni mal bezveze. ako ti nedrzis do tog sveg onda nekakav "dokument" ili sta vec dobis pri ispisu iz te crkvene organizacije ne znaci nista. jedino ako zelis sokirat selske babe i da se o tebi prica kao "o onome koji je odbacio boga"

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: