Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Brojanje godina po Isusovom rođenju

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
empetri
Offline
Avatar

Ukupno postova: 656
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.01.2009. 3:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
često se 'pretpostavlja', ali nikada vjeruje

Slažem se, naravno. Pod slijepim vjerovanjem sam zapravo mislio baš na to, pretpostavku sa ciljem postizanja slijedećeg koraka. Iskoristio sam taj izraz jer se ranije baratalo baš s njim, iako zapravo ne znači to što sam sebi zamislio.

Ne mislim da treba neupitno prihvatiti svaku informaciju, ali s druge strane ne znam kako će se krov napraviti ako se cijelo vrijeme vrti u krug sa propitivanjem temelja..

Jednom se mora reći "Eh, nisam rocket scientist pa ću morati prihvatiti ovu tezu kao točnu bez daljnjeg propitivanja iste, da bih mogao stvoriti svoje mišljenje o nečemu što proizlazi iz same istinitosti te teze."

Joj al ga serem laku noć.

_________________
--
Finding beauty in the dissonance.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Saar Kazaam Jr.
Offline
Avatar

Ukupno postova: 94
Lokacija: Legaland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 03.01.2009. 15:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tonya je napisao/la: ›
Saar Kazaam Jr. je napisao/la: ›
tonya je napisao/la: ›
Molim te, nemoj Zeitgeist uzimati kao vjerodostojan izvor. Smile Iako je zanimljiv film, i u njemu je izrečena gomila nepotkrijepljenih besmislica.


... Dok biblija s druge strane je sveta knjiga koja mi je pomogla pomiriti se sa nedostacima i HDZ-om, pronaći istinu i vjeru u zagrobni život kojem se radujem jer živim u Osijeku... jel tako završava tvoja misao? osijek031.com smile
Ako Zeitgeist uzimaš kao sumnjiv izvor informacija, šta je onda biblija????

Zetgeist se ne trpa u sveto pismo pa i ako naiđem na laži, to nije isti ekvivalent kada nađeš laž u bibliji... ili je to samo kušnja moje vjere... oh kako sam nagao...

moj grijeh, moj grijeh, moj preveliki grijeh...


Ne, ne završava. Ako ponovno pročitaš moj post, shvatit ćeš što sam htjela reći. No, mogu i prepričati, da opet ne dođe do zabune - ja i Bibliji i Zeitgeistu i mnogočemu drugome prilazim s dozom sumnje. Ne uzimam takve stvari olako, stoga istražujem, tražim više izvora. Lakše bi bilo povjerovati jednom filmiću i odbaciti sve u što si dosad vjerovao, nego se potruditi i pronaći podatke da sve baš i nije tako kako je tamo rečeno. Međutim, u filmu ima i korisnih i istinitih podataka, to se ne može poreći.

Inače, ja se ne mogu zvati kršćankom jer ne idem na misu, ne živim po deset Božjih zapovijedi, ne vjerujem u crkvu kao instituciju, prezirem ritualno spaljivanje kondoma u Africi, gdje je stopa zaraženih HIV-om najveća, i još me milijun stvari smeta koje dolaze u paketu s tom religijom, iako sam krštena, pričešćena i krizmana. No, vjerujem u Boga ili neko svevišnje biće, ali ne mislim ni da se on zove Jahve ni Alah ni Manitu. Stoga nemoj donositi zaključke naprečac, i ne razumijem kako si došao do HDZ-a u svemu ovome.

Međutim, ne mogu se oduprijeti činjenici da mnogi govore protiv Biblije samo zato što ju ne razumiju. Osobno sam promijenila mišljenje o toj knjizi kad sam imala priliku saznati nešto više o okolnostima u kojima je nastala, nešto više o raznoj simbolici koja se u njoj pojavljuje. Nije Bibliju pisala jedna osoba, nego više različitih naroda, nastajala je dugo, dugo vremena, ima mnoštvo zapisa koji nisu uvršetni u Bibliju, a pripadaju tom vremenu i tematici, Evanđelja nema samo četiri, nego su prvotno bili desetci Evanđelja - postoji i, primjerice, Judino evanđelje za koje je nedavno dokazano da je autentično, a u kojemu Juda nije prikazan kao izdajnik... Smatram da se prvo o nečemu treba informirati, a onda donositi sud o tome. Osuđivati Bibliju i proglasiti ju neistinitom zato što u njoj piše kako je Bog stvorio zemlju za sedam dana, što poprilično nevjerojatno, je besmisleno, jer treba prvo shvatiti simboliku koja stoji iza tih sedam dana...

Raspisala sam se, a zapravo sam samo htjela reći kako je besmisleno slijepo vjerovati u nešto, bila to Biblija ili Zeitgeist.


Zapravo imamo slično mišljenje... Ja isto tako ne negiram Bibliju, ali ne vjerujem od riječi do riječi baš zbog činjenice što su je pisali kao prvo ljudi, a ne Bog, a drugo pisali su je, kao što si rekla, kroz stoljeća pa sumnjam da ti ljudi su bili svjedoci ičega... osim svjedoci svjedoka:)

Uzimati po jednu puzzlu iz svake slagalice i stavljati je na mjesto po mom izboru je stvaranje svog mišljenja...

_________________
...religion creates nothing, except intangible emotional solace for those who require...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 03.01.2009. 15:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: › Sumnja u prevladavajuće dogme pokretač je napretka, dok je čvrsta vjera u nešto slijepa ulica.

Ja na ovo mogu samo reć EOD Very Happy

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonya
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2171
Lokacija: Nedođija
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.01.2009. 1:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Frost je napisao/la: ›
A zašto onda ljude ne poučavaju u skladu s tom simbolikom?

Ja osobno mislim da je najveći problem biblije (pardon, Biblije) upravo taj što ju svatko može interpretirati u skladu sa svojim afinitetima i interesima.

With God's help we can stop global warming...


Zato što ne znaju. Smile

Ja sam imala sreću pa sam u sklopu studija upoznala stručnjaka za to područje, ali, eto, mnogi nemaju, pa samo nagađaju, i, kako ti kažeš, interpretiraju kako im padne na pamet. A ljudi su ovce, pa slijede svakog tko je dovoljno uvjerljiv.

Kao Jehovini svjedoci, brrrr. Shocked Toliko iskrivljavanje Biblije nisam još nigdje čula ni vidjela.


Zadnja promjena: tonya; 04.01.2009. 1:11; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Space: The final frontier
These are the voyages of the Starship, Enterprise
Its 5 year mission
To explore strange new worlds
To seek out new life and new civilizations
To boldly go where no man has gone before
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonya
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2171
Lokacija: Nedođija
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.01.2009. 1:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

empetri je napisao/la: ›
Jednom se mora reći "Eh, nisam rocket scientist pa ću morati prihvatiti ovu tezu kao točnu bez daljnjeg propitivanja iste, da bih mogao stvoriti svoje mišljenje o nečemu što proizlazi iz same istinitosti te teze."

Joj al ga serem laku noć.


osijek031.com smile
Ali, dobro kažeš, međutim, na svakome je da odluči kad mu je dosta propitivanja. Meni je samo žao što se neki ni ne potrude nešto saznati.

_________________
Space: The final frontier
These are the voyages of the Starship, Enterprise
Its 5 year mission
To explore strange new worlds
To seek out new life and new civilizations
To boldly go where no man has gone before
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 04.01.2009. 5:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tonya je napisao/la: › Kao Jehovini svjedoci, brrrr. Shocked Toliko iskrivljavanje Biblije nisam još nigdje čula ni vidjela.

vidio sam jedan super dizajn za majicu... naprijed piše I'M JEHOVAH.



a iza "you didn't witness shit" osijek031.com smile

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.01.2009. 1:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

25.12. je uzet da bi se potisnuo neki poganski blagdan koliko ja znam.

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bojo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1705
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 14.06.2010. 1:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dakle ako ja vjerujem u isusa krista i boga jahvea...fale mi velika slova,al nema veze....a to je ono što vjeruju katolici...jel to znači da ostatak svijeta (muslimani,budisti itd itd...) vjeruju u krivog boga? ...što će reć da će završit u paklu, a ne u raju? ...ili može obrnuto...ako postoji muhamed i alah...to znači da mi vjerujemo u krivog i da ćemo mi na kraju završit u paklu....recimo Smile

_________________
TIII ZNAŠ ŠTA JE ISTINA...........IMA...U OVOJ DRŽAVI....KO JE ZADUŽEN....ZA ISTINU !!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.06.2010. 3:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bojo je napisao/la: ›
dakle ako ja vjerujem u isusa krista i boga jahvea...fale mi velika slova,al nema veze....a to je ono što vjeruju katolici...jel to znači da ostatak svijeta (muslimani,budisti itd itd...) vjeruju u krivog boga? ...što će reć da će završit u paklu, a ne u raju? ...ili može obrnuto...ako postoji muhamed i alah...to znači da mi vjerujemo u krivog i da ćemo mi na kraju završit u paklu....recimo Smile


U monoteističkim vjerama postoji samo jedan Bog (kao što sam naziv oblika vjere kaže). Nije bitno kako ga ljudi zovu.
Ono što je bitno interpretacije su spisa proroka, apostola (u kršćanstvu) ili svjedoka.
Kao što je Isus centralna figura i glavni prorok kršćanstva, tako je Muhamed zadnji i glavni prorok islama. Uz napomenu kako Islam priznaje Isusa kao proroka božjeg, ali budući da je Muhamed 'apdejtani' prorok - ima glavnu riječ.
Nažalost, glavnu razliku čine ljudi - oni koji koriste tuđu vjeru u svoje ciljeve, ali i oni koji krivo interpretirajući (a mnogi su vođeni krivim naukom) stavljaju primat ulaska u tu metafizičku kategoriju postojanja koju zovemo "Raj" svojem, odnosno "Pakao" različitim tumačenjima, iako njihove religijske institucije govore suprotno.
Primjer je negacija teorije evolucije (ili uopće - geološkog i kemijskog razvoja Zemlje i ostatka Sunčeva sustava) u većine katolika - iako je stav pape (dakle i Crkve) kako je upravo ta teorija najbliža katoličkoj interpretaciji biblije, za razliku od tzv. grčke teorije vječnoga svijeta (otprilike sve ono o čemu trube anglo-kreacionisti - Svijet nastao u trenutku).
Religije će uvijek imati prostora za djelovanje, unatoč spoznajama moderne znanosti, dapače, a upravo to vođe glavnih religija znaju i razumiju.
Upitan je, međutim, njihov pristup, a to je put spoznaje koji vodi od vrha k dnu hijerarhije. No jedino je dno hijerarhija organiziranih religija u direktnom doticaju sa vjernicima, dno nudi spoznaju (ili "spoznaju") onima koji žele vjerovati.
A dno je trulo. Baš kao u trule bačve. I tu se opet vraćamo na ljude i njihova prizemna shvaćanja.
No, ja sam optimista, jer ipak vidim značajne pomake - barem što se religijskih vođa tiče; nadam se iskreno kako će se jednoga dana svi ljudi koji osjećaju potrebu za vjerovanjem u božanstveno moći naći pod istim krovom, svatko moleći štogod i čemu god se već moli.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.03.2013. 19:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nije se Isus rodio 25. prosinca.

Po Biblijskom izveštaju kojeg nam donosi Lukino Enanđelje Isus se rodio za vrijeme Heroda Velikog koji je vladao do 4. pr. Kr. ( Lk 1, 5). S druge strane Dionizije Aeropagita koji je računao vrijeme Isusovog rođenja pogriješio je za 6 – 7 godina. Tako da bi Isus bio rođen 7/6 god. pr. Kr. Ako je Lukin izvještaj o pastirima točan ( Lk 2, 8 -20) onda je Isus rođen u ožujku/travnju

Kako je došlo do datuma 25. prosincar? Ovaj datum javlja se onda kada je Crkva željela potisnuti poganski kult slavljenja Boga Sunca koji se slavio nastupom solsticija u Rimu od 21. – 23. 12.. Kako bi odgovorila dostojnim odgovorom Crkva uvodi slavljenje NAŠEGA SUNCA a to naše Sunce je Isus Krist. Ovaj datum (25. 12.) nema veze sa pravim Isusovim rođenjem.

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: