Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Brojanje godina po Isusovom rođenju

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
empetri
Offline
Avatar

Ukupno postova: 656
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.12.2008. 19:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koji si ti car gum099 Very Happy Very Happy Very Happy

Ovo mi je sad baš trebalo onakofino prije nego što krenem van pit Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
--
Finding beauty in the dissonance.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
xy
Offline
Ukupno postova: 26
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.12.2008. 19:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tonya, sve što si napisala, potpisujem Smile

_________________
Život je lijep!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.12.2008. 20:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

morgan je napisao/la: ›
što će se dogoditi ako se dokaže - nekim čudom - da čovjek nije ni živio? od čega će se onda vrijeme mjeriti? hoće biti recimo 10 godina prije zablude o Kristu ili nešt slično? Smile
ako se u doba njegova rođenja pojavio Haileyev komet nije teško bilo izračunat neke događaje
priča o Isusu je očito ostavila jak dojam među svijetom pa se otud i krenulo odbrojavat vrijeme od tog navodnog događaja. da ne spominjem utjecaj crkve na još prizemnije stvari od mjerenja vremena.
Evo razmišljanje jednog normalnog čovjeka, doduše ja sam vjernik, ali činjenica je a ona se vidi i iz ovog teksta da nije bitna forma datuma 25.12. ili 1.1. ili šta god. i da ovo nije toliko religijsko pitanje nego društveno.
to što nekima smeta što se broji od njegovog rođenja pa onda neznajuči kako drugačije se tome suprotstavit, nego lakrdijajući sa datumima, to je sad druga stvar...
No sve u svemu, eto drago mi je da se i morgan javio da nebi ispalo da ja opet vodim neku svoju bitku....
Lijep pozdrav sve najbolje u nadolazečoj godini!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Saar Kazaam Jr.
Offline
Avatar

Ukupno postova: 94
Lokacija: Legaland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.12.2008. 21:40 
Naslov:  Re: Brojanje godina po Isusovom rođenju
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tonya je napisao/la: ›
Molim te, nemoj Zeitgeist uzimati kao vjerodostojan izvor. Smile Iako je zanimljiv film, i u njemu je izrečena gomila nepotkrijepljenih besmislica.


... Dok biblija s druge strane je sveta knjiga koja mi je pomogla pomiriti se sa nedostacima i HDZ-om, pronaći istinu i vjeru u zagrobni život kojem se radujem jer živim u Osijeku... jel tako završava tvoja misao? osijek031.com smile
Ako Zeitgeist uzimaš kao sumnjiv izvor informacija, šta je onda biblija????

Zetgeist se ne trpa u sveto pismo pa i ako naiđem na laži, to nije isti ekvivalent kada nađeš laž u bibliji... ili je to samo kušnja moje vjere... oh kako sam nagao...

moj grijeh, moj grijeh, moj preveliki grijeh...


Zadnja promjena: Saar Kazaam Jr.; 01.01.2009. 15:58; ukupno mijenjano 2 put/a.

_________________
...religion creates nothing, except intangible emotional solace for those who require...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
xy
Offline
Ukupno postova: 26
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.12.2008. 21:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

prihvaćam različita mišljenja, ali lijepo molim, Biblija je naziv, ime knjige .... molim velikim slovom... Smile

_________________
Život je lijep!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nickza031
Offline
Ukupno postova: 6
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.12.2008. 21:56 
Naslov:  Re: Brojanje godina po Isusovom rođenju
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sve je to parodicno,istina je na kraju da je ima ,ali ju necemo znati ,a i zasto bi,it won't do u no good Very Happy
svaki pametan covjek ce shvatiti da je covjek stvorio boga a ne bog covjeka,kao i osoba ili ikona kao sto je isus
ljudi imaju potrebu za ikonifikacijom i da je netko poseban,bolji ,nadnaravan,jer bez toga ne bi imali cemu teziti i svi bi bili prosjecni i utapali se u moru mediokriteta
mozemo se tu i nadovezati na onu tezu tj. nekakav nacin pravdanja npr svecenika kada se dogodi nekakav pedofilski incident u smislu : pa i oni su ljudi Very Happy
mislim ok,ali onda nemojte da to vode ljudi,ako je netko svemoguc,ili cemo igrom rijeci doci pa i pedofilija je moguca pod pojmom da je sve(moguc)e Very Happy
ne mislim nikoga ovime degradirati,ali to su cinjenice,kao i ta da je osoba koja je pisala bibliju odlucivala da li e kakav dogadjaj uopce postojati ili biti znacajan,kao i te osobe isus,ne znaci da je to postojalo ,bili ili bilo bitno,a pravdanje da ne moras vidjeti nego vjerovati je jednako vjerodostojno kao i dapicevo nebogacenje i ne njegovo koristenje pozicije i necijih (nasih) novaca nego svojim znanjem i trudom Very Happy
dajmo ljudi...jesmo glupi ali nadam se ne toliko...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Saar Kazaam Jr.
Offline
Avatar

Ukupno postova: 94
Lokacija: Legaland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.12.2008. 22:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

xy je napisao/la: ›
prihvaćam različita mišljenja, ali lijepo molim, Biblija je naziv, ime knjige .... molim velikim slovom... Smile


namjeru, ne shvaćati kao gramatičke greške...

_________________
...religion creates nothing, except intangible emotional solace for those who require...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 01.01.2009. 15:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

xy je napisao/la: ›
prihvaćam različita mišljenja, ali lijepo molim, Biblija je naziv, ime knjige .... molim velikim slovom... Smile

osijek031.com smile

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.01.2009. 18:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gum099 je napisao/la: ›
morgan je napisao/la: ›
što će se dogoditi ako se dokaže - nekim čudom - da čovjek nije ni živio? od čega će se onda vrijeme mjeriti?

bit će da ti nisi išao u školu. da si išao znao bi da se, i kako se, vrijeme mjerilo puno puno prije krista. a kako su i rekli, isus se nije rodio na nultu godinu, već otprilike u to vrijeme, koju godinu više-manje.

fino zvuči al definiraj nultu godinu...sve godine prije Kristova rođenja nose oznaku P.N.E.(prije nove ere) ili u engleskoj varijanti B.C. (before Christ).

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonya
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2171
Lokacija: Nedođija
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.01.2009. 0:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Saar Kazaam Jr. je napisao/la: ›
tonya je napisao/la: ›
Molim te, nemoj Zeitgeist uzimati kao vjerodostojan izvor. Smile Iako je zanimljiv film, i u njemu je izrečena gomila nepotkrijepljenih besmislica.


... Dok biblija s druge strane je sveta knjiga koja mi je pomogla pomiriti se sa nedostacima i HDZ-om, pronaći istinu i vjeru u zagrobni život kojem se radujem jer živim u Osijeku... jel tako završava tvoja misao? osijek031.com smile
Ako Zeitgeist uzimaš kao sumnjiv izvor informacija, šta je onda biblija????

Zetgeist se ne trpa u sveto pismo pa i ako naiđem na laži, to nije isti ekvivalent kada nađeš laž u bibliji... ili je to samo kušnja moje vjere... oh kako sam nagao...

moj grijeh, moj grijeh, moj preveliki grijeh...


Ne, ne završava. Ako ponovno pročitaš moj post, shvatit ćeš što sam htjela reći. No, mogu i prepričati, da opet ne dođe do zabune - ja i Bibliji i Zeitgeistu i mnogočemu drugome prilazim s dozom sumnje. Ne uzimam takve stvari olako, stoga istražujem, tražim više izvora. Lakše bi bilo povjerovati jednom filmiću i odbaciti sve u što si dosad vjerovao, nego se potruditi i pronaći podatke da sve baš i nije tako kako je tamo rečeno. Međutim, u filmu ima i korisnih i istinitih podataka, to se ne može poreći.

Inače, ja se ne mogu zvati kršćankom jer ne idem na misu, ne živim po deset Božjih zapovijedi, ne vjerujem u crkvu kao instituciju, prezirem ritualno spaljivanje kondoma u Africi, gdje je stopa zaraženih HIV-om najveća, i još me milijun stvari smeta koje dolaze u paketu s tom religijom, iako sam krštena, pričešćena i krizmana. No, vjerujem u Boga ili neko svevišnje biće, ali ne mislim ni da se on zove Jahve ni Alah ni Manitu. Stoga nemoj donositi zaključke naprečac, i ne razumijem kako si došao do HDZ-a u svemu ovome.

Međutim, ne mogu se oduprijeti činjenici da mnogi govore protiv Biblije samo zato što ju ne razumiju. Osobno sam promijenila mišljenje o toj knjizi kad sam imala priliku saznati nešto više o okolnostima u kojima je nastala, nešto više o raznoj simbolici koja se u njoj pojavljuje. Nije Bibliju pisala jedna osoba, nego više različitih naroda, nastajala je dugo, dugo vremena, ima mnoštvo zapisa koji nisu uvršetni u Bibliju, a pripadaju tom vremenu i tematici, Evanđelja nema samo četiri, nego su prvotno bili desetci Evanđelja - postoji i, primjerice, Judino evanđelje za koje je nedavno dokazano da je autentično, a u kojemu Juda nije prikazan kao izdajnik... Smatram da se prvo o nečemu treba informirati, a onda donositi sud o tome. Osuđivati Bibliju i proglasiti ju neistinitom zato što u njoj piše kako je Bog stvorio zemlju za sedam dana, što poprilično nevjerojatno, je besmisleno, jer treba prvo shvatiti simboliku koja stoji iza tih sedam dana...

Raspisala sam se, a zapravo sam samo htjela reći kako je besmisleno slijepo vjerovati u nešto, bila to Biblija ili Zeitgeist.


Zadnja promjena: tonya; 02.01.2009. 1:08; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Space: The final frontier
These are the voyages of the Starship, Enterprise
Its 5 year mission
To explore strange new worlds
To seek out new life and new civilizations
To boldly go where no man has gone before
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonya
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2171
Lokacija: Nedođija
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.01.2009. 1:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

morgan je napisao/la: ›
gum099 je napisao/la: ›
morgan je napisao/la: ›
što će se dogoditi ako se dokaže - nekim čudom - da čovjek nije ni živio? od čega će se onda vrijeme mjeriti?

bit će da ti nisi išao u školu. da si išao znao bi da se, i kako se, vrijeme mjerilo puno puno prije krista. a kako su i rekli, isus se nije rodio na nultu godinu, već otprilike u to vrijeme, koju godinu više-manje.

fino zvuči al definiraj nultu godinu...sve godine prije Kristova rođenja nose oznaku P.N.E.(prije nove ere) ili u engleskoj varijanti B.C. (before Christ).


To je jednostavno dogovoren način računanja vremena. I da se dokaže da Isus zapravo nije postojao, sumnjam da će se promijeniti ovakav način brojanja vremena. Nitko ti ne brani da godine računaš po islamskom, židovskom ili, ne znam egipatskom kalendaru, ali nije praktično.

Kad smo već kod toga, sretna vam 2009. godina, po gregorijanskom kalendaru!

_________________
Space: The final frontier
These are the voyages of the Starship, Enterprise
Its 5 year mission
To explore strange new worlds
To seek out new life and new civilizations
To boldly go where no man has gone before
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 02.01.2009. 1:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zlusch je napisao/la: ›
tonya je napisao/la: ›
Čini se da je jednostavnije reći: "Ja vjerujem" ili "Ja ne vjerujem", nego znati. Zahtijeva manje truda.

U ovome i je bit svega.... nitko na ovom svijetu nema pojma jel Isus bio svetac ili prodavač magle, je li uopće postojao ili nije. U to možemo samo vjerovati ili ne vjerovati.

E sad, što netko od toga pravi nauk i zarađuje debele pare na tome, sasvim je drugi par opanaka. Na sličnu foru i u drugim kulturama neradnici muzu radnicima lovu i plaše ih paklom i sličnim pizdarijama.

Dakle, vjeruješ ili ne vjeruješ... glupo je uopće raspravljati o tome, ne?

Tko će bit glas pribranosti i razuma ako ne zlusch! Very Happy

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 02.01.2009. 1:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Saar Kazaam Jr. je napisao/la: › ... Dok biblija s druge strane je sveta knjiga koja mi je pomogla pomiriti se sa nedostacima i HDZ-om, pronaći istinu i vjeru u zagrobni život kojem se radujem jer živim u Osijeku... jel tako završava tvoja misao? osijek031.com smile
Ako Zeitgeist uzimaš kao sumnjiv izvor informacija, šta je onda biblija????

Upravo to što je ovaj čovjek rekao.

tonya je napisao/la: › Međutim, ne mogu se oduprijeti činjenici da mnogi govore protiv Biblije samo zato što ju ne razumiju. Osobno sam promijenila mišljenje o toj knjizi kad sam imala priliku saznati nešto više o okolnostima u kojima je nastala, nešto više o raznoj simbolici koja se u njoj pojavljuje. Nije Bibliju pisala jedna osoba, nego više različitih naroda, nastajala je dugo, dugo vremena, ima mnoštvo zapisa koji nisu uvršetni u Bibliju, a pripadaju tom vremenu i tematici, Evanđelja nema samo četiri, nego su prvotno bili desetci Evanđelja - postoji i, primjerice, Judino evanđelje za koje je nedavno dokazano da je autentično, a u kojemu Juda nije prikazan kao izdajnik... Smatram da se prvo o nečemu treba informirati, a onda donositi sud o tome. Osuđivati Bibliju i proglasiti ju neistinitom zato što u njoj piše kako je Bog stvorio zemlju za sedam dana, što poprilično nevjerojatno, je besmisleno, jer treba prvo shvatiti simboliku koja stoji iza tih sedam dana...

Raspisala sam se, a zapravo sam samo htjela reći kako je besmisleno slijepo vjerovati u nešto, bila to Biblija ili Zeitgeist.

A zašto onda ljude ne poučavaju u skladu s tom simbolikom?

Ja osobno mislim da je najveći problem biblije (pardon, Biblije) upravo taj što ju svatko može interpretirati u skladu sa svojim afinitetima i interesima.

With God's help we can stop global warming...

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
empetri
Offline
Avatar

Ukupno postova: 656
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.01.2009. 2:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A ču, Tonja, ako ćemo tom logikom onda čovjek nema čemu vjerovati uopće. Šta to uopće znači "slijepo vjerovati"? Uzeti kao činjenicu nešto o čemu ne znaš dovoljno? Pa tako ljudska bića uče, funkcioniraju i napreduju. I što su to "činjenice"? Reci mi jednu stvar koja je matematički sigurna na ovom svijetu.

Kažeš gledaš dodatnu literaturu da bi provjerila nešto, zašto bi baš to bilo istina? Šta ako je istina samo to što provjeravaš. Ili je istina ono što ima više google rezultata?

Nitko ne zna sve o svemu da bi na svoju ruku donosio sigurni zaključak o bilo čemu. Slijepo vjerovanje je neophodno, ne besmisleno, i to u prvom redu svojim očima svake sekunde.

_________________
--
Finding beauty in the dissonance.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.01.2009. 2:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

empetri je napisao/la: ›
Uzeti kao činjenicu nešto o čemu ne znaš dovoljno? Pa tako ljudska bića uče, funkcioniraju i napreduju.


Prilikom rješavanja nekih problema, ili pronalaženja nekog novoga (boljeg) rješenja često se 'pretpostavlja', ali nikada vjeruje.
Da ljudi zbilja 'slijepo vjeruju' kako ti kažeš - nikakav tehnološki, filozofski ili sociološki napredak ne bi bio moguć. Sumnja u prevladavajuće dogme pokretač je napretka, dok je čvrsta vjera u nešto slijepa ulica.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: