Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Za primanje mita optuženo čak petero osječkih liječnika

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2008. 0:02 
Naslov:  Za primanje mita optuženo čak petero osječkih liječnika
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nakon završene istrage u predmetu znanom kao Dijagnoza 2, Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (USKOK) podigao je prekjučer pred osječkim Županijskim sudom otpužnicu protiv devet osoba, među njima i petorice liječnika Kliničke bolnice Osijek, zbog primanja mita i zloporabe položaja i ovlasti. Optužnica navodi da su okrivljeni većem broju osoba omogućili stjecanje statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida s određenim postotkom oštećenja organizma te stjecanje i povećanje vojnih invalidskih mirovina. Uz to, omogućili su i stjecanje dionica bez naplate, ali i druga prava iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.

Osobe kojima su omogućili povlastice za usluge su okrivljenima plaćale od 5.000 do 8.000 eura, a ukupno je državni proračun oštećen za 3,250.372 kune.

Jezgra grupe

Pet osoba koje se već pet mjeseci nalaze u pritvoru je, prema ocjeni USKOK-a, činilo jezgru grupe. To su prvookrivljena Nataša Jokoš (40) koja je obnašala dužnost tajnice na Odjelu za kardiologiju KB-a Osijek, zatim Nikola Prgić (54) umirovljeni pripadnik HV-a, Darko Horvat (46) specijalist liječnik internist koji je obnašao i dužnost člana komisije Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti zadužene za ocjenu invalidnosti, dodjelu bolovanja i utvrđivanje dijagnoza, zatim Mirko Lukić (35) pripadnik aktivnog sastava policije i Sandra Rudnički (40) djelatnica Ureda državne uprave za Ministarstvo branitelja.

Prema ocjeni USKOK-a, grupa je djelovala od polovine 2007. do 11. veljače 2008., a pronalazili su osobe koje su podnijele ili su namjeravale podnijeti zahtjeve za utvrđivanje statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida i postotka oštećenja organizma kao posljedice sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske te zahtjeve radi povećanja postotka već utvrđene invalidnosti.

Takvim osobama okrivljeni su za iznose od 5.000 do 8.000 eura dogovarali obavljanje različitih specijalističkih pregleda, a potom i upućivanje na liječničko povjerenstvo zbog utvrđivanja i povećanja postotka invalidnosti. U ostvarenju toga dogovora Nataša Jokoš i Nikola Prgić, sami ili posredstvom Mirka Lukića, pronalazili su zainteresirane osobe, dogovarali medicinske pretrage, određivali visinu novčanih iznosa koje su dužni platiti te preuzimali novac. Dio novca su zadržavali za sebe, a dio su predavali drugim okrivljenicima.

Produžen pritvor

Okrivljenik Darko Horvat je, prema optužnici, kao liječnik specijalist u KB Osijek, prema dogovoru s Natašom Jokoš, obavljao preglede tih osoba i zajedno s njom pregledavao medicinsku i drugu dokumentaciju te davao suglasnost da se ti predmeti rasporede njemu u rad kao članu prvostupanjskog liječničkog povjerenstva. U tom svojstvu je dr. Horvat i odobravao unaprijed dogovoreni postotak invalidnosti. Potom je okrivljenica Sandra Rudnički, kao administrativni referent za liječnička povjerenstva u Uredu državne uprave Osječko-baranjske županije, po dogovoru s Natašom Jokoš i dr. Horvatom, raspoređivala ove predmete u rad dr. Horvatu, neovisno o redoslijedu njihovog zaprimanja te izvještavala Jokoš o eventualno ranije pokrenutim zahtjevima i njihovim ishodima.

Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Osijeku, na prijedlog USKOK-a, jučer je produžilo pritvor Nataši Jokoš, Nikoli Prgiću, Darku Horvatu, Mirku Lukiću i Sandri Rudnički za sljedeća dva mjeseca.

Preko reda na pregled za 100 eura

Optužnicom u slučaju Dijagnoza 2 obuhvaćeno je još četvero liječnika Kliničke bolnice Osijek koje optužnica ne navodi kao pripadnike grupe. Tako se spominje slučaj doktora R. S. kojemu se stavlja na teret da se, kao predsjednik drugog vijeća liječničkog povjerenstva za pregled hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, u prosincu 2007. u Osijeku, za iznos od 1.000 eura, na sjednici povjerenstva suglasio s priznanjem statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida sa 20-postotnim oštećenjem organizma jednoj osobi. Osim R. S. još je troje okrivljenih liječnika s inicijalima D. Š. V. S., B. S. i V. K. optuženo da su, kao liječnici specijalisti u Kliničkoj bolnici Osijek, u listopadu i studenom 2007. godine, u više navrata, za iznose od 100 eura po pregledu, žurno radi obavljanja zdravstvenih pregleda primili osobe koje su im upućivali okrivljenici Nikola Prgić i Nataša Jokoš, a koje su se nalazile u postupku ostvarivanja prava hrvatskog vojnog invalida.

Mjesecima prisluškivani telefoni

Uhićenja osumnjičenih u osječkom dijelu slučaja nazvanog Dijagnoza 2, a vezano uz davanje i primanje mita za stjecanje statusa invalida Domovinskog rata, započela su u veljači ove godine i to gotovo u isto vrijeme kao i u splitskom slučaju koji je nazvan Dijagnoza 1. Uhićenja su u Osijeku počela ranije nego što se željelo jer su policijski istražitelji ocijenili kako bi osumnjičeni mogli nakon objave vijesti u medijima o početku akcije u Splitu uništiti dokumentaciju koja će na sudu poslužiti kao dokaz. Neslužbeno doznajemo da su u osječkoj Dijagnozi 2 mjere prisluškivanja telefona okrivljenih (čiji će sadržaj tijekom suđenja biti reproduciran u sudnici) trajale mjesecima.

Autor: Marijan Matasović/Glas-Slavonije.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
OligofreniDikobrazoid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2339
Lokacija: Šikara uz Dravu
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2008. 0:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Citat: › Za primanje mita optuženo čak petero osječkih liječnika


A to je čak???? Jab prije rek'o samo...... osijek031.com smile

_________________

Tis' mi mjesec, tis' mi zvijezda, dobra ti je mliječna žlijezda...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Uma
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4727
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 13.07.2008. 0:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

aaaaaa hehehheee kako mi je drago, tako i treba, odma s imenima van,mamu im korumpiranu! eto im na osijek031.com smile Juuupiii

_________________
Moj grade pored Drave...... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Evil Poodingh
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2517
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2008. 1:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

koliko ja vidim medju ovih 5 je samo jedan lijecnik...

_________________
https://www.facebook.com/GO.Osijek
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Elena_Os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1795
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.07.2008. 10:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Baš me zanima hoće li se poništiti statusi HRVI...

_________________
Carpe diem! Idea Embarassed Embarassed
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
marrai
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1127
Lokacija: Os
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.07.2008. 11:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

OligofreniDikobrazoid je napisao/la (Pogledaj post): ›
Citat: › Za primanje mita optuženo čak petero osječkih liječnika


A to je čak???? Jab prije rek'o samo...... osijek031.com smile


Upravo tako! Na popisu uopće nisu velike ribe za koje se u bolničkim krugovima jako dobro zna da su najviše korumpirani,a ovi su uzimali siću... Prisluškivali su oni kitu
marijanovu!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.07.2008. 12:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ovdje definitivno nije 5 liječnika na spisku

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
El-Fatih
Offline
Avatar

Ukupno postova: 208
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2008. 14:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ufff....nisssaaammm Smile

_________________
Vjerujem u boljitak, ali u svoju glavu, srce, ruke i lopatu jos vise!!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
krasanka
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.07.2008. 15:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislim da je ostatak optuženih liječnika naveden ovim inicijalima, dakle 5 sveukupno

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
manijak
Offline
Ukupno postova: 52
Lokacija: zimbabwe
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.07.2008. 16:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

... pa to je manijakalno ... statistika je doista neumoljiva. Dok se od Hravtske traži da stane na kraj korupciji, naši vladari posežu za marginalistima i olako ih predaju, dok krupne ribe i dalje plivaju u plićaku!

_________________
Ave Caesar imperator, morituri te salutant
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
locutus_os
Offline
Ukupno postova: 3
Lokacija: osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.07.2008. 23:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa šta je tu čudno.....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.07.2008. 7:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zanimljivo, u istrazi se nije pojavio niti jedan psihijatar. Kako i mala djeca znaju da se najveći broj lažnih dijagnoza odnosi na PTSP (što je logično, jer je najlakše odglumiti - fizičke ozljede su ipak najčešće vidljive i laiku), jasno je da je ovo mazanje očiju. No, svi oni znaju tko je uzimao, i tko stoji iza onih koji uzimaju. Ovo je predstava za europsku komisiju.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.07.2008. 13:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

W.M. Felt je napisao/la: › Ovo je predstava za europsku komisiju.
Ne znam za koga je, ali da je polovicna - jest. Kao sto je do sada navodjeno, ovo se odnosi samo na muljage od polovine 2007. do 2008.

Dakle, postoji realna mogucnost da ekipa/ekipe/pojedinci koji su to cinili do sredine 2007. nikad nece biti otkriveni, ili ce njihovo otkrivanje znatno slozenije.

Puno je vode proteklo i puno je "laznih" mirovina isplaceno od 199x do sredine 2007.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silva50
Offline
Avatar

Ukupno postova: 76
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.07.2008. 18:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

....a šta je sa zagrebom, tamo kao nema mita...kao samo u splitu i osijeku...moš mislit...tamo se ne smije dirati, to je osinje gnijezdo, zato kosorica ni ne ide sa popisom...shit...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.07.2008. 20:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

D.Š.V.S. mi je lega. Mislio sam da je krajnje pošten. Vidiš kako se lako prevariš. Počeo sam sumnjati sad već i u sebe. A bio sam siguran da je Soldinica ta koja je kvarna.
I ispada nekako glupo tek od polovice 2007. tražiti lažnjake. Pa i onaj Beštek (onaj što je mahao protezom pred Pančićem, pa je nagrađen mjestom savjetnika kod Kosorice) je krao i varao i morao je vratiti invalidninu jer je primao što mu ne pripada. Tko je njemu to odobrio? On je sam morao vratiti milijun kuna. Ovih nepoznatih nekoliko oko 3,5. Nešt' mi je tu trulo!

_________________
Što sam to uočio?

1. Na vlasti je opet HDZ
2. Na portalu se vrti OSTV
3. Sve je poskupilo ali nitko iz vlasti to ne priznaje
4. Zemlja je okrugla, al' na svakom ćošku neka glupost
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: