Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Pomoć....preko koga na internet

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.03.2008. 10:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › @Monstrum, ako jos nisi odlucio preko koga na Net, evo ti jedan clanak o Metronetu, koji bi ti mogao pomoci u odlucivanju... ;-)

Metronet - business.hr 28.02.2008.

Klik za kompletan clanak:
Skriveno: 
Bayarmont Ventures najizgledniji kupac Metroneta

Pregovori Quaestusa o prodaji većinskog udjela u telekom operateru Metronetu stranim investitorima koje predvodi belgijski fond Bayarmont Ventures već su počeli, potvrdio je Business.hr-u izvor blizak objema stranama.

>>> Objavljeno u tjedniku 28. veljače

Strancima bi se u toj transakciji mogla pridružiti i jedna od vodećih banaka s hrvatskog tržišta.

Tomislav Trampuš, operativni direktor Bayarmont Venturesa, kaže da ne može ni potvrditi, niti opovrgnuti te informacije. "U ovom trenutku nismo u mogućnosti govoriti detaljnije o našem nastupu na hrvatskom tržištu, poglavito kada je riječ o akviziciji Metroneta, jer je riječ o vrlo osjetljivom pitanju", dodaje Trampuš.

Unatoč nastojanjima da razgovaramo s odgovornima u Metronetu, do zaključenja ovog broja Business.hr-a u tome nismo uspjeli.

Na upit koliko su spremni platiti za Metronet Trampuš, zagonetno se nasmijavši, poručuje da je još rano za razgovor o tome. "Danas investitori gledaju financijske pokazatelje, a ne koliko ste mreže sagradili i baznih stanica postavili. Naime, investitori imaju stroge kriterije, 'pretresaju' kompletno financijsko poslovanje i to im daje odgovor na upit kupiti tvrtku ili ne kupiti. Mislimo da Metronet ima priliku biti vrlo uspješna tvrtka, njezin najveći potencijal su zaposlenici", zaključuje Trampuš.

Kako doznajemo, većinski udjel u Metronetu mogao bi biti prodan za tri do osam milijuna eura, a novom će većinskom vlasniku trebati mnogo kapitala za sređivanje dugova, koji se procjenjuju na više stotina milijuna kuna. Prema neslužbenim informacijama, kupci žele i dalje vidjeti Quaestus i njegove partnere u vlasništvu Metroneta.

Nova uprava i podjela

Nakon akvizicije, u Metronet će biti dovedena potpuno nova uprava, a spominje se i mogućnost razdvajanja tvrtke na dva dijela. Prvi bi se dio bavio izgradnjom i upravljanjem mrežnom infrastrukturom i na njega bi se prenijeli svi dugovi. Drugo dio Metroneta bavio bi se uslugama, korisnicima i bio bi, tvrde dobro upućeni, "očišćen od dugova i spreman za snažan nastup na hrvatskom telekom tržištu".

Dokaz trenutno iznimno loše situacije u Metronetu jest i odlazak ključnih ljudi koje bi stranci željeli zaustaviti - stoga se pregovori ubrzano privode kraju, a pravni savjetnici obiju strana češljaju dokumentaciju. Konačni bi se ugovor na stolu mogao naći najkasnije za mjesec dana.

Jedna od ključnih osoba koja je nedavno napustila tvrtku je i direktorica kontrolinga Mirela Trgovac, koja je otišla u Allianz, a nakon nje odlazi i Gordan Glušac, i to u Iskon, gdje postaje izvršni direktor za poslovni razvoj.

Svih devet investitora (PBZ, Nexe grupa, Croatia osiguranje, Jamnica, M SAN, IGH, Dalekovod, Konstruktor i Fima holding) uredno su primali izvještaje o Metronetu, ali su oni uvijek bili "ispolirani" i davali su pogrešnu sliku, tvrdi naš izvor. Investitori su u vlastitom angažmanu analizirali tvrtku te izrazili zabrinutost.

Loša situacija

Prema internoj istrazi, koju potvrđuje izvor Business.hr-a, u analizi poslovanja Metroneta utvrđen je nedostatak velike količine opreme za instaliranje kod krajnjih korisnika vrijedne nekoliko milijuna kuna. Isti izvor tvrdi da je Quaestus znao za to, ali nije reagirao. Zakazao je sektor kontrolinga, iz kojeg su već otišli neki ključni ljudi.

Osim toga, na površinu su isplivali i novi dokumenti koji pokazuju iznimno lošu financijsku situaciju. Velike su kreditne obveze prema bankama i dobavljačima, oko 70 milijuna kuna od kraja prošle do ožujka ove godine, Metronetu nad glavom visi i naplata obveznica vrijedna 120 milijuna kuna i taj novac mora skupiti do početka 2009.

Podaci pokazuju da je ChaosNet iz Dubrovnika preplaćen barem dvostruko, s obzirom na snagu i dugove, a Vodatel ima obvezujući ugovor za opremu s Ericssonom. Navodno postoji i Metronetov dug prema HT-u za interkonekciju u visini 14 milijuna kuna.

Prije više od dva tjedna održan je sastanak predstavnika Quaestusa i potencijalnih stranih investitora, a tjedan ranije Quaestusovih investitora i predstavnika Quaestus fonda rizičnog kapitala. Quaestus i njegovi investitori, predstavnici devet velikih hrvatskih tvrtki, raspravljali su o stanju u Metronetu i pokazalo se neslaganje u koncepcijama, potvrdio je Business.hr-u izvor blizak Quaestusu i investitorima. Da za Borislava Škegru, alfu i omegu Quaestusa, priča bude gora, investitori su zaprijetili i otkazivanjem partnerstva. Iako službenih potvrda nema, iz izvora bliskih investitorima doznajemo kako su odlučili da se većinski udjel u kompaniji proda, tako da svi oni oplode svoju investiciju s novim vlasnikom i time se spase neugodnosti.

Prema dostupnim informacijama investitori su zamislili potpuno drukčiji koncept upravljanja od onoga koji koristi Quaestus, ali su ih na hitan sastanak prisilili i iznimno loši financijski pokazatelji kompanije. Investitori su smatrali da Quaestus i uprava Metroneta trebaju biti dva potpuno neovisna tijela, a ne kao što je to dosad bio slučaj, da je sadašnji predsjednik Uprave Željko Lukač, dosadašnji član NO-a Metroneta, zapravo bio siva eminencija u kompaniji.

Moguće pronevjere

Dokaz da je tome zaista tako jest i brzopotezna smjena Igora Paurevića, mlađahnog menadžera i izvršnog direktora Metroneta. Paurević je smijenjen odmah nakon što je Business.hr objavio podatke o financijskom stanju tvrtke, što je i potvrđeno priopćenjem iz kompanije. No, od javnosti su skrili da je Paurević doslovce otjeran, na što je on navodno odgovorio najavom tužbe.

Investitori su, suprotno onome što javno tvrde, uglavnom nezadovoljni stanjem u Metronetu i doslovce su "izrešetali" direktore Quaestusa zbog stvari koje su se događale u kompaniji. Osim loših financijskih podataka, već se spominju i prisilne naplate banaka, dobavljača, ali i moguće pronevjere i pranje novca, te njegovo izvlačenje iz tvrtke radi osobnih probitaka. U toj se zavrzlami spominju Metronetove tvrtke u BiH, Srbiji i Slovenije preko kojih su obavljane određene usluge, a kao najvažnije spominje se ugovaranje međunarodnih Metronetovih linkova prema internetu.


Komentari na clanak


a i meni je bilo sumnjivo, bio sam ja s likom na razgovoru, koji je u osijeku kao neki predstavnik neki klinac ne znam ni ja šta je, praktički je moje legose i mene vuko za rukav potpiši ugovor potpiši tu tu, pa sam lijepo otišao kući i ajmo juriš na net ispitat situaciju, i naletio na neki forum i ono 16 stranica prepucavanja dali valja metronet, odma sam skonto t-scumove špijune, onak ima 4 posta i pljuje po metronetu ajme, pa se manje više sve pretvorilo u omalovažavanje suparničkih firmi, nije važno, uglavnom neki su jako zadovoljni, uglavnom oni koji su po velikim gradovima u centru, gdje je kao dobra infrastruktura, a neki pljuju i laju da to pas s maslom ne bi pojeo, ruši im se stalno i take spike, neki lik je mjesec dana bio bez telefona i neta jer je neko usro od njih u metronetu, pa ih t-scum zajebava, korisničke usluge su navodno jako loše, ma ima čudo toga, sad definitivno odustajem od metroneta.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Loona
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3713
Lokacija: somewhere on Mars
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.03.2008. 12:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nessa Isilrá je napisao/la: ›
Hvala svima na odgovorima, bas ste ljubazni Wink
Special tnx. letecem mungosu.... ti si se najvise potrudio "plavusi" pojasnit situaciju Smile


Većina ti je rekla b.net, obzirom da imaš kablovsku, a i ja ću ih preporučiti jer koristim njihov 2D paket net+tv i super sam zadovoljna.. A bila sam njihov korisnik i dok je bio DCM, tako da sam na njihovim uslugama preko godine dana. Flat rate, 1Mbs downloadanja (nećeš zaspati dok ti se otvori stranica, nego ćeš 2 puta trepnuti), upload ti baš i nije bitan.. znači za surfanje, skidanje nekih pjesama, čak i filmova, sasvim dovoljno..

_________________
Svako rješenje ima problem.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: