Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Najbolje/najgore pivo

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.01.2008. 14:13 
Naslov:  Re: Najbolje/najgore pivo
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1step2far je napisao/la (Pogledaj post): › Jel ćete me povesti na pivu kad dođem u Osijek, godilo bi mi društvo pivopija?


no frks Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.01.2008. 14:23 
Naslov:  Re: Najbolje/najgore pivo
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

POVIJEST PIVA
Pivo je jedno od najpopularnijih alkoholnih pića.
Praktički se konzumira u svakoj zemlji svijeta pa tako i kod nas. Tijekom 1985. ekipa Nacionalnog škotskog muzeja iz Edinburgha iskopala je u Rumu, na jednom od hebridskih otoka, posudu od terakote s nepoznatim sastojcima, iz neolitskog doba. Analizom tog nalaza dobiven je naputak za pivo, koje se pravilo iz ukomljene zobi, ječma, meda i paprati.
Ovo piće, za koje mnogi tvrde da je zapravo jelo, koristilo se već u pretpovijesnom razdoblju. Proizvodili su ga Kelti, Germani, Slaveni i Skiti... Proizvodilo se iz ječma, pšenice, zobi i heljde, a mnogi stari narodi začinjali su ga raznim mirodijama i medom. Današnji glavni sastojak - hmelj počeo se koristiti tek u VIII stoljeću. Općenito se drži da su pivopijska središta u starom vijeku bila u Armeniji, Mezopotamiji i Egiptu. Iz tih su područja pivo poslije preuzeli Grci i Rimljani.
Od pamtivjeka je bilo sredsvo za osvježenje i uživanje, ali i hrana, pa i lijek. Prinosilo se kao žrtva bogovima, koristilo se u religioznim obredima, ali ipak iznad svega bilo je piće običnih smrtnika. Pili su ga još stari Sumeri i čuvali tajnu njegovog pravljenja. Kralj Hamurabi ga je uvrstio u svoj zakonik i trgovao njime sa svojim susjedima. Faraoni su ga nosili sobom na svoj put u zagroban zivot, ali su njime pojili i radnike koji su gradili piramide, da bi za njega bili spremni. Pili su ga stari Grci, prije nego što je vino osvojilo ovo područje. Rimljani su ga naslijedili, a plemena koja su im oduzela sjaj nosila na sve svoje pohode. Ni jedan poznati ep nije spjevan, a da mu u njemu nije posvećena dužna pažnja. To je oduvijek bilo piće koje je donosilo osvježenje, utaživalo glad, davalo snagu i poticaj, ali i umirivalo i opuštalo.
Oduvjek su ga pili i bogati i siromašni, iz zlatnih vrčeva i glinenih vrčeva, da bi osjetili njegova dragocijena svojstva. Pilo se da bi se umoran težak nakon teškog rada okrijepio i povratio u život, ratnik dobio energiju za napore koji ga očekuju, žedan napojio i osvježio, opterećen opustio i odmorio, bolestan okrijepio i razveselio, a onaj koji pati od nesanice lakše utonuo u san. Djeluje kao hrana i kao lijek. Ono utaži glad, ali i osnaži organizam. Smiruje živce, a oživi cijelo tijelo. Naravno mora se piti sa razumom i sa mjerom. Oni koji su se o to oglušili osjetili su posljedice.

Pivo se našlo i u prvom pisanom zakoniku na svijetu - Hamurabijevom zakoniku (uklesanom klinastim pismom na stupu od crnog diurita - vrsta kamena vulkanskog porijekla). Hamurabi, babilonski kralj (1729. - 1686.g.p.n.e.) kaže: "Pivo ne smije sadržavati previše vode i ne smije se prodavati po previsokoj cijeni".
Zna se da je tada pivo bila jedna od svakidašnjih potreba da bi se ugasila žeđ, a i zbog njegove energetske vrijednosti. Kopači kanala i muškarci zaposleni u polju dobivali su dnevno do pet litara piva, a žene koje su obavljale teže fizičke poslove dvije do tri litre.
Riječ pivo (birra, bier, beer, bire) nastala je u samostanima negdje između šestog i sedmog stoljeća, u vrijeme kad se pivu pri varenju počeo dodavati hmelj. U srednjem vijeku proizvodnjom pive bavili su se samostani, a danas je to snažna grana industrije. Najveći proizvođači su Njemačka, Velika Britanija, SAD, zatim Češka, Belgija i Irska.
Povijest piva se nastavlja kroz Sumerane, Etrušćane, Rimljane, nordijske barbare i nakon toga kršćansku europu. Redovnici su bili prvi koji su pivu pridodali hmelj - iz "medicinskih" razloga, a i radi boljeg konzerviranja. Ono je proglašeno kršćanskim ljekovitim napitkom", što ga je trebalo uključiti u samostansku prehranu, a smjelo se piti i u dane posta.
U početku, pravljenje piva bilo je isključivo žensko umijeće. Žene su bile te koje su ga varile i prodavale, a ako bi izazvalo čudno ponašanje pretjerano revnih gostiju, zbog toga bi bile i spaljivane kao vještice. Slavu pravljenja dobrog piva, kasnije su preuzeli svečenici i često po njemu postajali daleko poznatiji nego po duhovnim načelima. Pivo je postalo unosna radinost, a umijeće njegovog pravljenja donosilo je ugled i prestiž. Na njemu su bogati postajali još bogatiji, a siromašni su na njega trošili posljednju paru.
Pivo se pije u svakoj prilici. No dok je kod nas gotovo šokantno piti pivo uz ribu, to je sasvim uobičajeno u Belgiji, Njemačkoj, Engleskoj... Uzgred, u tim zemljama jede se češće i više ribe nego kod nas. Kad se pije puno pive, jednostavnije je piti točeno. No, poznavatelji tvrde da je ipak puno ukusnije pivo iz boce
Prva obrtnička pivovara u Hrvatskoj bila je u Zagrebu i to 1721. godine.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.01.2008. 19:11 
Naslov:  Re: Najbolje/najgore pivo
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Danas saznah da Tuborg Gold ode u ropotarnicu povijesti...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.01.2008. 21:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1step2far je napisao/la: ›
Jel ćete me povesti na pivu kad dođem u Osijek, godilo bi mi društvo pivopija?

Prati teme.. obično to bude petkom navečer u Excaliburu.
Pa ono... da se zapijemo ko ljudi.... Wink

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.01.2008. 11:33 
Naslov:  Re: Najbolje/najgore pivo
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U redu, dogovoreno, pratit ću Vaše sljedeće dogovore pa sjedam u auto ili vlak, ha ha.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.01.2008. 11:13 
Naslov:  Re: Najbolje/najgore pivo
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nakon kušanja piva Samichlaus pada u vodu sve ono što ste dosad znali o pivu. Točenjem u čašu za konjak njegov miris se vrlo brzo oslobađa i puni svaki kutak prostorije.
I još nešto.
Kušači vina promućkaju tekućinu u ustima i onda je ispljunu.
Ali pivu, da biste ju potpuno okusili, jednostavno morate dobro potegnuti i progutati.


Zadnja promjena: 1step2far; 10.01.2008. 18:01; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.01.2008. 14:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la: ›
3. amsterdam - pivo koje ima 10% alkokola i koje sam piJo jenput u životu i koje me slomilo ko ništa do sada. ljudi ne posežite za tim zlo je.

hehe, a ja ga pila na Novu, i ni mi bilo ništa.. osijek031.com smile
uf uf Guiness volim..
..tamna općenito su ona na koja padam.. Becks, isto nice.. Erdeinger.. mljac..
..za najgore se slažem s osobom koja je napisala - toplo.. osim toga Tuborg..

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mariox
Offline
Avatar

Ukupno postova: 685
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.01.2008. 14:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

najbolje pivo je ono koje trenutno piješ, a najgore ono zbog kojeg si završio na ispumpavanju ili ono kojem je istekao rok trjanja a ti si naivno popio 7 komada misleći da ti neće biti ništa a kad ono...........bjuvačina do jaja

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.01.2008. 20:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

insomnia je napisao/la (Pogledaj post): ›
Mladjo je napisao/la: ›
3. amsterdam - pivo koje ima 10% alkokola i koje sam piJo jenput u životu i koje me slomilo ko ništa do sada. ljudi ne posežite za tim zlo je.

hehe, a ja ga pila na Novu, i ni mi bilo ništa.. osijek031.com smile
uf uf Guiness volim..
..tamna općenito su ona na koja padam.. Becks, isto nice.. Erdeinger.. mljac..
..za najgore se slažem s osobom koja je napisala - toplo.. osim toga Tuborg..
a čuj. mladost - ludost. pio sam ga na maturalnoj u nekom pakistanskom hotelu u nici. popio sam negdje 6 komada i zaspao na prozoru s glavom vani. osijek031.com smile i moje društvo je pilo to sranje cijelu noć, izrigali smo cijeli hotel a istu tu noć je nastala i famozna fotografija "guzice". znate otprilike o čemu se radi.

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.01.2008. 13:09 
Naslov:  Re: Najbolje/najgore pivo
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Imam par opaski na pivce zvano Guiness.
Čitala sam kako su stručnjaci sa američkog sveučilišta iz Wisconsina na nedavnoj konferenciji izjavili kako pinta Guinness piva na dan smanjuje rizik od dobivanja srčanog udara. Testiranje je (zamislite)provedeno na psima koji su imali sužene krvne žile, slične onima kod ljudi bolesnog srca. Rezultati su pokazali da su antioksidansi u Guinness pivu slični onima koje možemo pronaći u različitim vrstama voća i povrća, te da smanjuju mogućnost stvaranja ugrušaka u srčanim žilama. Uz Guinness koji je stout pivo, testirana su i lager piva, ali kod njih nisu nađena ista pozitivna svojstva kao kod Guinness-a.
Pa vi pijte! Što više to bolje.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CvitaJUG2
Offline
Ukupno postova: 35
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2008. 19:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma guinnes...preskupo da bi ga se moglo piti u velikim količinama...hehe ja se držim svog domaćeš Osječkog a od stranig Stela artois!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.01.2008. 20:01 
Naslov:  Re: Najbolje/najgore pivo
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Smrznuto pivo na štapiću

Idealno ledeno osvježenje...

Mnogi smatraju da nema većeg zadovoljstva od hladnog piva na vrući dan. Ali rijetko kome padne na pamet smrznuti ga i lizati sa štapića.

Tako je glavni kuhar u jednom Washingtonskom restoranu sasvim slučajno počeo proizvoditi smrznutu pivu na štapiću. Naime, na ideju je došao nakon što je stavio pivo u zamrzivač kako bi se brzo ohladila. Nesrećom ili nasreću, pivo se skroz zamrzlo. Na kraju umjesto da ga popije, pojeo ga je i oduševio se.



pivo na štapiću.jpg
 Opis:

Skini
 Datoteka:  pivo na štapiću.jpg
 Veličina:  2.93 KB
 Skinuto:  103 put(a)


_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 11.01.2008. 20:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ajmo napravit peticiju pa da i Ledo počne tak šta pravit :cheer:

mariox je napisao/la: ›
najbolje pivo je ono koje trenutno piješ

Sviđa mi se ova misao Very Happy

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.01.2008. 19:35 
Naslov:  Re: Najbolje/najgore pivo
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hmelj je glavni sastojak u proizvodnji piva, pa ukoliko vas zanima nešto o hmelju nastavite čitati...
U Hrvatskoj se proizvodi vrlo malo hmelja. Gotovo sav hmelj za potrebe pivarske industrije uvozi se. Zato je teško očekivati da se u dogledno vrijeme izdanci hmelja pojave kao povrće na našim tržnicama. Ali, pravi se gastronom ne predaje. Naša je zemlja prepuna divljeg samoniklog hmelja čiji su izdanci prava poslastica.
U prvim travanjskim danima strahovitom brzinom probijaju se izdanci hmelja iz natopljene zemlje. Hmelj raste gotovo naočigled. Izdanci se međusobno isprepliću jedan oko drugoga i ovijaju u smjeru kazaljke na satu. Pokušavaju uhvatiti neku granu ili ogradu.
Jestivi su posve mladi izdanci, nježni i krhki. Izdanci hmelja bili su poznati i Rimljanima. Spominje ih Plinije, i to kao povrće koje se uzgaja u vrtovima cijenjeno više kao poslastica. Jeli su ih siromašni i u srednjem vijeku. Danas se jedu u Njemačkoj, Engleskoj, a posebno su omiljeni u Francuskoj i Belgiji. Nije ni čudo. Belgija je zemlja koja i u pivu prednjači različitim vrstama i okusima.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.02.2008. 19:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la: ›
evo potaknut s jedno 2, 3, 10 gemišta Cool priupitah se što TI misliš o pivima ovak općenito. najbolja, najgora, nezaboravna, za prebit se, uz ekipu, poslje sporta itd. najgora pijanstva vezana uz pivo, opisi događaja, anegdote sve živo i mrtvo itd.

evo mog top 3:
1. erdinger - svijetli onak zlatno žućane boje s gustom pjenom koje klizi niz klitoris u svoj svojoj puninininini, idealno za popit poslje položenog ispita ili obavljenog posla. ispunjava. fa fa
2. carlsberg - pivo zelene boje (barem je takva boca) koje je idealno za poslje sporta, fitnesa, rekreacije. za strusit u grlo jer osvježava jebeno i ne udara u glavu već krijepi i oživljava duh i tijelo fa fa (uz to je i službeni sponzor kluba koji obožavam)
3. karlovačko - uvjerljivo najbolje hrvatsko pivo, zajebimo i velebitsko i tomislav, karlovačko je najbolje i ima najbolje reklame fa fa i moj brat također
uvjetno 4. osječko - jer je naše i najčešće ga pijem Cool

najgori top 3.
1. kaltenberg - uvjerljivo najgore pivo na svijetu, taj "divni" osjećaj bljuvotine u ustima (jedino pivo koje nisam uspio popit)
2. ožujsko - iako postoje brojna neslaganja oko ovoga ja ga jednostavno ne volim
3. amsterdam - pivo koje ima 10% alkokola i koje sam piJo jenput u životu i koje me slomilo ko ništa do sada. ljudi ne posežite za tim zlo je.

najbolje pivo je otvoreno Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: