Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Najbolje/najgore pivo

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.12.2007. 10:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatcat je napisao/la: ›
Cesto uz drustvo i malo nostalgije popijemo Karlovacko, 24x330ml @ 320 kuna.


...sunce ti žareno.....320 kunica....za kapi za oci....Cool
...za te novce bi trebali uz to pakovanje piva dobiti i koju žemsku sa reklame......Cool

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.12.2007. 7:44 
Naslov:  Re: NAJBOLJA/NAJGORA PIVA
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zlusch, da, u pravu si BelleVue Kriek-fino fino.
Mladjo, javi se, pa da te povedem u turistički obilazak, i tako mi je to pravo zanimanje, ha ha. Dipl. kuš.pi., to je titula.
Nikšićko, ništa posebno, ali eto Nektar iz Bosne uz ćevape ide jako dobro.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.12.2007. 9:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1step2far je napisao/la: ›
Zlusch, da, u pravu si BelleVue Kriek-fino fino.

Nema kod nas od maline, samo od višnje... pa ajd, nekad mi dođe pa se guštam. Jednom sam sjedio u restoranu u Briselu na ručku s legama, naručio taj Kriek, a konobar (Grk) mi donese i veli - to naručuju samo pičkice Wink
1step2far je napisao/la: ›
Mladjo, javi se, pa da te povedem u turistički obilazak, i tako mi je to pravo zanimanje, ha ha. Dipl. kuš.pi., to je titula.

Ovo "Dipl. kuš.pi." sam i ja htio postati kad sam bio mlađi, jelte osijek031.com smile

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
aethur
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2861
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.12.2007. 10:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1step2far je napisao/la: ›
Nikšićko, ništa posebno, ali eto Nektar iz Bosne uz ćevape ide jako dobro.

Nikšićko se ne sjećam jesam li probao, međutim Nektar je predobro...
Bila je to topla ljetna večer u kojoj sam sjedio na promenadi sam, čekajući lege, koji su naravno kasnili pola sata. Zapazio sam nekog lika kako se stalno šeće s punom vrećicom piva, pa ga pozvao da mi se pridruži u cugi. Uglavnom, lik iz Bosne, izgubio se tu u Osijeku, traži nekog starog legu, a nema broj... A u vrećici brdo bosanskih piva, među ostalim i Nektar... Nakon što sam to popio, ono Osječko od litre mi se činilo poput bljuvotine...
I kada su došli moje lege, skužili mi da poznamo legu od Bosanca te pozvali i njega na cuganje... Tako smo učinili dobro djelo i još se k tome napili bosanskih piva. Very Happy

_________________
Can't stand me now...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sexyback
Offline
Ukupno postova: 475
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.12.2007. 22:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo čitam već danima i nitko da se dosjeti kategorizirati piva u dvije OSNOVNE podjele:

1. - hmeljna piva

2. - pšenična piva.

To je kao da uspoređujemo bijela i crna vina u kategoriji omiljenih- al´izmiješano!!

Super mi je Plavac mali, a odvratna mi je Malvazija!!??

Štob´kazali Bosanci-paprike i paradajzi !!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.12.2007. 7:27 
Naslov:  Re: NAJBOLJA/NAJGORA PIVA
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što je zapravo pivo?
Pivo je vjerojatno najstarije alkoholno piće. Nastalo je vrlo jednostavno: naši prapraprapreci otkrili su da stari kruh, ostavi li se u toplom i vlažnom, poprima neka čudna svojstva. Drugim riječima, pivo je u biti fermentirana žitarica otopljena u vodi. Iz starog Egipta postoje zapisani recepti kako napraviti hqt ili na Grčkom zythus, staroegipatsko pivo, koje je bilo neizostavno u svakodnevnoj prehrani toga doba. Točnije, prehrani seljaka jer faraoni su pili vino. Dakle, već je onda počeo klasni sukob između proletarijata pivopija i eksploatatora koji su pili vino.

Vrste piva
Vrsta piva doslovce ima na tisuće, jer su kombinacije različitih žitarica, hmelja, vode, kvasnica i proizvodnje neograničene. U načelu, pivo ima mnogo više različitih varijanti no vino, iako se valjda 90% piva proizvodi i pije kao uniformni svijetli lager. Za razliku od vina, pivari nastoje postići uniformnost okusa, bez varijacija ovisno o godini, što je opet tipično za vino.

Vrste piva dijele se ovisno o nekoliko kriterija. Da ne kompliciramo, navest ćemo one najvažnije i najčešće vrste, s naglaskom na onima koja se mogu nabaviti i kod nas.
Osnovna podjela piva ovisi o načinu fermentacije: lager i ale.

Lager
Pri fermentaciji lagera kvasnica se sliježe na dno, fermentacija teče sporo i na niskoj temperaturi. To pivo potječe iz Češke i Bavarske, i tradicionalno se odlagalo da leži u tamnim i hladnim špiljama, otkud mu potječe i ime (lagern na njemačkom znači "staviti da odleži"). Relativno je nedavnog nastanka – nedavno znači oko 200 godina. Takav način fermentacije daje pivo bez ostatka šećera (suho), čiste arome. Danas golema većina piva spada u tu skupinu.
Postoji cijeli niz podvrsta lager piva. Navest ćemo najpoznatije:

Pilsner
Lager koje potječe iz Plzena u Češkoj. Karakterizira ga uporaba hmelja saaz (žatec), koji pivu daje posebnu, svježu biljnu aromu. Najbolji je predstavnik, naravno, original: Pilsner Urquell. Kod nas se među pilsnere svrstavaju Karlovačko i Staro češko pivo. Neki pilsneri izrazito su suhi, s posebno izraženom gorčinom hmelja. Najbolji primjer tog stila je njemački Jever.

Helles
Tradicionalno svijetlo pivo iz Bavarske. Od pilsnera se razlikuje po blažem, mekšem okusu, s manje oštrine hmelja. Izvrsno pivo kad je svježe. Predstavnik u nas: Ožujsko pivo.

Žitno pivo (weissbier, weizenbier)
Tipično alpsko pivo, dakle Austrija i Njemačka. Posebnu aromu daje mu žito iako u njemu ima i ječma. Tipično je mekše, gušće od pilsnera, slađe. U aromi se osjeti klinčić i cimet. Neprozirno je jer se žito ne sliježe nakon prestanka fermentacije kao ječam.
Primjeri: Paulaner Weissbier, Erdinger Weissbier.

Bezalkoholno pivo
No, budimo ozbiljni...

Ale
Ale je pivo kojem kvasnica fermentira na površini i pri višoj temperaturi. Prije pojave lagera sva su piva bila ales. Fermentacija tog piva ne završava potpunom pretvorbom šećera u alkohol, tako da su piva ale gušća i malo slađa, ne toliko suha kao lageri. Također, ale fermentacija nije tako "čista" – daje velik broj različitih nusproizvoda, što aleu daju bitno veću kompleksnost no lageru.
Danas je ale tipično piće sjevera Europe, prije svega Belgije, Francuske i britanskog otočja. Kudikamo se rjeđe pije no lager, jer ima težu, kompleksniju aromu, što većini pivopija, koji žele čisto osvježenje bez kerefeka, ne paše. No, među pravim pivoljupcima ale je uglavnom pivo izbora. Evo nekoliko primjera:

Belgijsko samostansko pivo
Kralj svih piva. Među njima najpoznatija su piva trappist, koja se vare isključivo u samostanima trapista u Belgiji i Nizozemskoj. Od najboljeg najbolje je belgijsko pivo Westvleteren. To trapist pivo vari se u samostanu u zapadnoj Flandriji, prodaje samo na njegovim vratima, i vjerojatno je jedino pivo na svijetu bez naljepnice. Svi su podaci – na čepu. No, to ga nije spriječilo da bude proglašeno najboljim pivom na svijetu prošle godine. Samostansko pivo uglavnom je vrlo teško, kompleksno, najčešće tamno. I vrlo je jako: najjače (tripel) inačice imaju oko 12% alkohola!
Primjeri koji su dostupni i kod nas: Chimay (trappist), Leffe (samostansko pivo).

Kriek
Unikatno belgijsko pivo iz okolice Bruxellesa. Odlikuje ga spontana fermentacija u otvorenim posudama – kvasnice odgovorne za to pivo (i to više od 40 vrsta istodobno!) lete zrakom samo u dolini rijeke Zenne. Ako netko želi kušati pivo slično onome kakvo se proizvodilo u srednjem vijeku, prije no što su se počeli primjenjivati neki osnovni higijenski standardi, neka kuša kriek ili – još bolje – osnovu za njega, gueuze. U slučaju gueuzea gotovo da neće povjerovati da pije pivo: kiselo, relativno tanušno, bez gorčine hmelja, bez mjehurića. I fenomenalno osvježavajuće! Ako se u gueuze dodaju divlje višnje, nastaje kriek. Voće malo ublaži i zaokruži kiselost ovog piva.
Primjeri dostupni i kod nas: Belle-Vue Kriek

Belgijski zlatni ale
Kultno belgijsko pivo. Svijetlo, osvježavajuće kao i lager, ali s kompleksnošću vrhunskog alea. Fermentira triput, svaki put na drugoj temperaturi. Oprez! Iako se čini jednako jako kao i svako drugo pivo, ima 8,5% alkohola!
Klasični primjer: Duvel

Eto, malo instrukcija...

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.12.2007. 8:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

aethur je napisao/la: ›
Nikšićko se ne sjećam jesam li probao

Kada u ponudi imaš Niško, Jagodinsko, BIP (Beogradska Imitacija Piva) i Nikšićko, ovo potonje jest kao Jaguar među Stojadinima i Trabantima ;-)

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.12.2007. 8:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1step2far je napisao/la: ›
Eto, malo instrukcija...

Nego... šta radiš večeras? Wink

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.12.2007. 11:21 
Naslov:  Re: Najbolje/najgore pivo
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jel ti to mene pozivaš na spoj? Ili na pivo?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.12.2007. 11:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1step2far je napisao/la: ›
Jel ti to mene pozivaš na spoj? Ili na pivo?

S takvim znanjem o pivu bih te na prvom pivskom spoju vjerojatno i zaprosio Wink

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
debeli
Offline
Avatar

Ukupno postova: 920
Lokacija: evriver
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.12.2007. 23:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hehe a odakle tolika sigurnost da je ona i da je slobodna Razz
Prema stilu pisanja i samom poznavanju tipova vrenja daje se naslutiti da je možda fratar Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.12.2007. 9:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

debeli je napisao/la: ›
hehe a odakle tolika sigurnost da je ona i da je slobodna Razz
Prema stilu pisanja i samom poznavanju tipova vrenja daje se naslutiti da je možda fratar Very Happy

Nije li to najveća čar spoja naslijepo... uz prigodne pšenično-hmeljske užitke Wink

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.12.2007. 13:57 
Naslov:  Re: Najbolje/najgore pivo
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam samo voditelj prodaje u jednoj hrvatskoj pivovari čija je tradicija duga 167 godina. Fratar? Bolje reci, razvratna redovnica, hi hi hi!!!

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tux
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2376
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.12.2007. 10:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

najbolje:
1.tuborg green
2.hoegaarden (odlican okus)
3.osjecko(nase je)

najgora su ona adria,k plus,...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 30.12.2007. 11:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

definitivno najgore BM

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: