Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Amerikanci ulažu sto milijuna eura, Osijek postaje proizvođač etanola!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Yoanna35
Offline
Ukupno postova: 350
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.12.2010. 21:13 
Naslov:  Re: Amerikanci ulažu sto milijuna eura, Osijek postaje proizvođač etanola!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mungose..po tvojem tekstu vezanom u zagađenje ..ja jedino mogu shvatiti da sit ti osobno protiv ovakve proizvodnje..jesam li u pravu???? Ako jesam, reci mi molim te koje proizvodnje su po tebi prihvatljivei zašto je prihvatljivje da tehnolozi rade u birtijama kao konobari u Optimi na minimalcu, u Interšparu na kasi..a ne svoj posao????

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.12.2010. 21:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Yoanna35 je napisao/la: ›
ako se u državi RH pojavi potreba, odnosno pokaže se da je proizvdnja neke žitarice u deficitu tada se proizvodnja te žitarice subvencionira, isto to može raditi i investitor ako su mu potrebe tolike...i ako procijeni da mu je jeftinije subvencionirati proizvodnju u RH nego uvoziti...


Uz najbolju volju, ja, primjerice, i dalje ne shvaćam ovu ekonomsku misao. Tko tu koga, ono, ... subvencionira.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.12.2010. 21:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Yoanna, ne znam po cemu si zakljucila da sam protiv ovakvog projekta. Ili nisi citala sve moje poruke, ili ih nisi razumjela. Nadam se da je ono prvo.

Svejedno, molio bih te da mi objasnis ovo oko subvencioniranja proizvodnje kukuruza za proizvodnju etanola. Aha, objasnila si.

Otkrit cu ti jednu tajnu, ali nemoj nikome reci. Ako ce ova tvornica dovesti do deficita kukuruza na trzistu, 'ajmo bolje investitorima u tvornicu odmah dati iznos subvencija, tako cemo barem ovim seljacima ustedjeti vrijeme i trud, odnosno omoguciti da siju i sade nesto sto se nece morati subvencionirati.

Ako ti je tesko za skuziti gornji pasus, onda ga preskoci i samo mi reci gdje se nalazi novac za subvencije? Znamo tko ga daje, ali odakle on dolazi, tko ga stvara?

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Yoanna35
Offline
Ukupno postova: 350
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.12.2010. 1:07 
Naslov:  Re: Amerikanci ulažu sto milijuna eura, Osijek postaje proizvođač etanola!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

momče toliko arogancije u par redaka..čemu to???? ako ti misliš da sam tabula raza onda nemoj čitati moje postove...osvrnula sam se na tvoj post oko zagađenja..jer s ovakvim podacima se obično kreće kad se želi minirati projekt...oko ideološkog rješenja projekta nisam informirana..samo sam navela nešto što bi meni bilo suvislo..nitko nećeiz državnog proračuna tovariti Amere ne brini..jedino što mi je žao ..je što iz tvojih postova ja osjetim skepticizam, sumljičavost..to nas nikamo neće dovesti..županija je na koljenima...da dođe crni vrag ja bi za njega radila..nisu vremena za izmišljanje razloga zašto nešto ne valja, nemoj me krivo shvatiti osim nekih ljudi koji su se razveselili opciji zapošljavanja svi ostali vide nek spletke,, prevare, zagađenja, nerealnost projekta..a čovjek koji je sam u ovo krenuo, tražio investitore, jebe se godinama da bi lokalpatriotski doveo posao ovamo..kad bi bar svatko tko iole ima priliku svoje kontaket vani koristio u takve svrhe, evo kad bi se pola sposobnih ljudi obvezalo da će bar pokušati, najlakše je nakon nečijeg trogodišnjeg truda, sjediti u stolici, čitati članak i ..popiškit se na to ovim ili onim konteplacijama..sve je izračunato davno i nije to naša briga..ako treba kukuruz će se sijati ako seljaci ne budu sijali uvest će se..i? U ćemu je problem? Kad smo izgubili ono normalno radovati se nečijem uspjehu????Čemu potkopavanja..nikad neću to shvatiti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zicer
Offline
Ukupno postova: 19
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.12.2010. 7:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako Osijek ima uopće sreće u bilo čemu, to je onda u činjenici da je Vrdoljak jedina slamka spasa koja ovu gradsku vlast može spojiti sa civiliziranim svijetom

Sreća je i da će nakon slijedećih parlamentarnih izbora Hns, po svemu sudeći, imati značajnu ulogu u vlasti, a najvjerojatnije i resor gospodarstva. Vrdoljak bi tu mogao pomoći da Osijek konačno prestane biti slijepo crijevo Hrvatske.

Stvarno je sreća (ne)imati Vrdoljaka. Ako govorimo o istoj osobi onda je to onaj lik što je obećao da će, kad dođe na vlast, gradska tvrtka preuzeti od privatne tvrtke naplatu parkirališta u Gradu, kako se novci ne bi slijevali u privatne džepove već u gradsku blagajnu. Što je s tim?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.12.2010. 8:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Yoanna, jos si samo zaboravila napisati da svi oni koji su protiv ovog projekta su i protiv Hrvatske, njene mlade demokracije i Isusa.

Ne znam kako ti se samo dalo pisati tolike parole, kad bi bilo jednostavije da si citala sto pise.

Obojat cu ti u crveno ono sto je bitno, ako ni onda ne shvatis o cemu se prica, onda i dalje pusti nama sumLJivcima da iznosimo svoje skepse.


Air pollution

Compared with conventional unleaded gasoline, ethanol is a particulate-free burning fuel source that combusts with oxygen to form carbon dioxide, water and aldehydes. Gasoline produces 2.44 CO2 equivalent kg/l and ethanol 1.94 http://www.autoevolution.com/news/emissions-gasoline-vs-diesel-vs-bioethanol-3657.html 3rd paragraph from the last.

Since ethanol contains 2/3 of the energy per volume as gasoline, ethanol produces 19% more CO2 than gasoline for the same energy.


ali... Carbon dioxide, a greenhouse gas, is emitted during fermentation and combustion. However, this is canceled out by the greater uptake of carbon dioxide by the plants as they grow to produce the biomass.

Dakle, net effect CO2 zagadjenja je daleko manji nego kod koristenja fosilnih goriva.


Ako ni nakon ovoga ne shvatis sto pise, reci, prevest cu na hrvatski.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Caleb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 238
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.12.2010. 10:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Yoanna35 je napisao/la: ›
momče toliko arogancije u par redaka..čemu to???? ako ti misliš da sam tabula raza onda nemoj čitati moje postove...osvrnula sam se na tvoj post oko zagađenja..jer s ovakvim podacima se obično kreće kad se želi minirati projekt...oko ideološkog rješenja projekta nisam informirana..samo sam navela nešto što bi meni bilo suvislo..nitko nećeiz državnog proračuna tovariti Amere ne brini..jedino što mi je žao ..je što iz tvojih postova ja osjetim skepticizam, sumljičavost..to nas nikamo neće dovesti..županija je na koljenima...da dođe crni vrag ja bi za njega radila..nisu vremena za izmišljanje razloga zašto nešto ne valja, nemoj me krivo shvatiti osim nekih ljudi koji su se razveselili opciji zapošljavanja svi ostali vide nek spletke,, prevare, zagađenja, nerealnost projekta..a čovjek koji je sam u ovo krenuo, tražio investitore, jebe se godinama da bi lokalpatriotski doveo posao ovamo..kad bi bar svatko tko iole ima priliku svoje kontaket vani koristio u takve svrhe, evo kad bi se pola sposobnih ljudi obvezalo da će bar pokušati, najlakše je nakon nečijeg trogodišnjeg truda, sjediti u stolici, čitati članak i ..popiškit se na to ovim ili onim konteplacijama..sve je izračunato davno i nije to naša briga..ako treba kukuruz će se sijati ako seljaci ne budu sijali uvest će se..i? U ćemu je problem? Kad smo izgubili ono normalno radovati se nečijem uspjehu????Čemu potkopavanja..nikad neću to shvatiti.
Ja mislim da bi ti dala i onu stvar u gacama samo da dobijes poso.. crni vrag ima cudne zelje Smile)

_________________
Ako si bogat zavide ti, ako si siromašan smiju ti se; zato budi nevidljiv! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.12.2010. 10:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slažem se Mungos s tobom da je emisija CO2 osjetno manja nego kod fosilnih goriva. No postoji i drugi vid zagađenja. Zna li tko koliko puta traktor treba proći parcelom (oranje, predsjetvena priprema, sjetva, zaštita, prihrana...) da bi se proizvelo 500.000.000 kg kukuruza (žitarica) koje će poslužiti kao sirovina u proizvodnji bioetanola!? Kolika je tu emisija CO2? Nadalje, u proizvodnji žitarica imamo i zagađenje tla sredstvima za zaštitu bilja (herbicidi, insekticidi, fungicidi), zagađenje podzemnih voda nitratima zbog prekomjerne uporabe dušičnih gnojiva. Veća potražnja tržišta za kukuruzom će i uzrokovati učestaliju sjetvu kukuruza u monokulturi što opet dugoročno nije dobro jer također pridonosi većoj uporabi gnojiva i zaštitnih sredstava.

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.12.2010. 10:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Preacher, dobra pitanja postavljas, na to sam i ja pomislio. Emisija CO2 kod izgaranja etanola, za jednaku energiju je veza kod etanola. Ali, razlika u odnosu na fosilna goriva je u tome sto je to CO2 koji "kruzi", odnosno nije izvucen iz dubine Zemljine kore, vec su ga biljke [kukuruz] potrosile za svoj rast. Naravno, u kruzenju se i unosi dodatni CO2 kroz ono sto si nabrojao, tako da net-emisija nije 0, ali kad se sve zbroji - znatno je manja nego kod izgaranja fosilnih goriva.

Clanni na wikipediji dobro objasnjavaju i daju podatke o "ekonomiji" etanola.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ethanol_fuel#Energy_balance
http://en.wikipedia.org/wiki/Ethanol_fuel_energy_balance

Evo jos par zanimljivih clanaka i prezenacija na tu temu:
http://www.oregon.gov/ENERGY/RENEW/Biomass/docs/FORUM/net_energy_balance_2004.pdf
http://www.oregon.gov/ENERGY/RENEW/Biomass/docs/FORUM/NCGA_Ethanol_Meeting_050823.ppt

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Yoanna35
Offline
Ukupno postova: 350
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.12.2010. 10:59 
Naslov:  Re: Amerikanci ulažu sto milijuna eura, Osijek postaje proizvođač etanola!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mungose samo ću odgovoriti na onu tvoju rečenicu" da bi ja dala i onu stvar za posao..." i samo ću ti reći ne dao Bog nikome ..ovoga. Može te biti sram!!!!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Yoanna35
Offline
Ukupno postova: 350
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.12.2010. 11:04 
Naslov:  Re: Amerikanci ulažu sto milijuna eura, Osijek postaje proizvođač etanola!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Since ethanol contains 2/3 of the energy per volume as gasoline, ethanol produces 19% more CO2 than gasoline for the same energy.

iz ove rečenice sam ja shvatila da je po tebi etanol loš izbor...da prevedem donji dio rečenice..etanol proizvodi 19 % više CO2 nego benzin za istu količinu energije..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Yoanna35
Offline
Ukupno postova: 350
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.12.2010. 11:07 
Naslov:  Re: Amerikanci ulažu sto milijuna eura, Osijek postaje proizvođač etanola!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Preacher"Slažem se Mungos s tobom da je emisija CO2 osjetno manja nego kod fosilnih goriva. No postoji i drugi vid zagađenja. Zna li tko koliko puta traktor treba proći parcelom (oranje, predsjetvena priprema, sjetva, zaštita, prihrana...) da bi se proizvelo 500.000.000 kg kukuruza (žitarica) koje će poslužiti kao sirovina u proizvodnji bioetanola!? Kolika je tu emisija CO2? Nadalje, u proizvodnji žitarica imamo i zagađenje tla sredstvima za zaštitu bilja (herbicidi, insekticidi, fungicidi), zagađenje podzemnih voda nitratima zbog prekomjerne uporabe dušičnih gnojiva. Veća potražnja tržišta za kukuruzom će i uzrokovati učestaliju sjetvu kukuruza u monokulturi što opet dugoročno nije dobro jer također pridonosi većoj uporabi gnojiva i zaštitnih sredstava.""

ja mislim da je puno bolji izbor 50 000 nezaposlenih u osječko -baranjskoj županiji.Sad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
russell
Offline
Avatar

Ukupno postova: 317
Lokacija: v.lj.b.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.12.2010. 11:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

stvarno niste normalni, zagađenja od traktora, majko mila

_________________
fakofbolan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.12.2010. 11:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hoće li to biti nešto kao ona škrobara u Belom?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zicer
Offline
Ukupno postova: 19
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.12.2010. 11:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la: ›
hoće li to biti nešto kao ona škrobara u Belom?

Neće, ovo je puno ozbiljnije jer iza ove investicije stoji američki kapital, a samim tim i njihova službena politika (država).

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: