Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Aljmaš: Velika Gospa 2012. [raspored]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
KPGS
Offline
Ukupno postova: 10
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.08.2012. 7:53 
Naslov:  Re: Aljmaš: Velika Gospa 2012. [raspored]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
muvifrik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 878
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.08.2012. 9:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
muvifrik je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la: ›
Poštujem ateiste (jednako kao i vjernike) , no moralne nakaze, i ljudske mizerije koje nalaze zadovoljstvo u osuđivanju i pljuvanju nečije vjerske opredijeljenosti, doista ne razumijem.


Zar crkva ne osuđuje odmah u startu na pakao sve one koji ne vjeruju u ono što propovijeda?

Zar crkva nije popljuvala i nametnula svoju volju/mišljenje/vjeru plemenima po Africi, Amazoni "spašavajući" ih, iako su oni vjerovali u nešto drugo?

Po meni su moralne nakaze oni koju propovijedaju skromnost, a ujedno sjede na zlatnim stolcima, nose zlatne štapove i tkanine, žive u velebnim građevinama.

Po meni je apsolutno nakaradno da crkva propovijeda kako se živi u braku, tko smije a tko ne imati djecu na ovaj ili onaj način, a sama crkva nema pojma o temi, jer žive sasvim drugačijim načinom života.

 U svakom žitu ima kukolja. Crkveno žito nije iznimka, i to nije nikakva tajna. Mnogi svećenici, su „prodali vjeru za večeru“ što je za svaku osudu. Jedan dio od onog što crkva propovijeda, je nažalost laž kojom se manipulira ljudima, a u svrhu bogaćenja crkve. No to i dalje nije razlog da bi se ikoga vrijeđalo ili na bilo koji drugi način, omalovažavalo zbog njegovog vjerskog opredjeljanja (ili izostanku istog). Između ostalog manipuliralo se i sa „deset“ božjih zapovijedi u odnosu na ono što nalazimo u Svetom pismu. Evo primjera za one koji žele znati, a nemaju bibliju...

Učenje crkve:

1. Ja sam Gospodin Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz Mene
2. Ne uzimaj imena Gospodina, Boga svoga, uzalud
3. Sjeti se da svetkuješ dan Gospodnji
4. Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji
5. Ne ubij
6. Ne sagriješi bludno
7. Ne ukradi
8. Ne reci lažna svjedočanstva na bližnjega svoga
9. Ne poželi tuđeg ženidbenog druga
10. Ne poželi nikakve tudje stvari


Biblija:

1. Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.
2. Nemoj imati drugih bogova uz mene. Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi.
Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran.
Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.
3. Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo. Sjeti se da svetkuješ dan subotni.
Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata.
Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.
4. Poštuj oca svoga i majku svoju da imadneš dug život na zemlji koju ti da Jahve, Bog tvoj.
5. Ne ubij
6. Ne učini preljuba
7. Ne ukradi
8. Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga
9. Ne poželi kuće bližnjega svoga
10. Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga"


Ako si primjetio, nisam se dotakao vjernika, nego crkve kao institucije, pa je po meni da u tom kukolju ima i koje zrno žita.

Možda je osobni sobar to zrno žita.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.08.2012. 16:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Provokator je napisao/la: ›
Poveznica "kruha i igara", koju sam ranije spomenuo je rezultat toga što je svetkovina Velike Gospe odavno postala jedan veliki Aljmaški kirbaj.


Kao dijete se sjećam da su komšinice govorile "u nedjelju je Velika Gospa, idemo na kirvaj u Aljmaš". To je bilo prije 50-ak godina...

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
alex os
Offline
Ukupno postova: 312
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.08.2012. 22:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vjera je jedno, crkva je drugo....

_________________
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
mzzi
Offline
Ukupno postova: 284
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 15.08.2012. 23:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

alex os je napisao/la: ›
vjera je jedno, crkva je drugo....


...a danas je sve manje vjernika i sve više onih koji "ližu oltare" po crkvama.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Provokator
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1500
Lokacija: US and A
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 16.08.2012. 2:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mzzi je napisao/la: ›
alex os je napisao/la: ›
vjera je jedno, crkva je drugo....


...a danas je sve manje vjernika i sve više onih koji "ližu oltare" po crkvama.


Ja bi čak rekao da sve manje pravih vjernika ide u crkvu jer im se gadi to što crkva radi.

_________________
... za bunt je potreban um
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.08.2012. 6:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Provokator je napisao/la: ›
Ja bi čak rekao da sve manje pravih vjernika ide u crkvu jer im se gadi to što crkva radi.

Žalosno, ali istinito.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: