Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Recesija, ekonomska kriza u Hrvatskoj - uzroci, posljedice, rjesenja

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.09.2010. 20:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.09.2010. 22:35 
Naslov:  Re: Recesija, ekonomska kriza u Hrvatskoj - uzroci, posljedice, rjesenja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.09.2010. 14:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što je čekanje od 2 sata, u usporedbi s onim što su Đapić and the gang radili u Osijeku nedavno. To je zapravo sasvim jasno, nešto slično primjeru iz teksta u kojem Ikea ne može dobiti nešto što se lokalnom šerifu osigura za čas. Sjetimo se samo tragedije koju je morao proći Avenue mall, da bi u Osijeku sazidao malo veću trgovinu.

U ovakvu Hrvatsku investirat će samo retardiran poduzetnik, a malo je retardiranih poduzetnika s velikom lovom (koliko god hrvatski primjeri govorili suprotno). Žalosno, ali čak ni neki primjeri stranih investicija u turizam u Istri po svemu sudeći nemaju veze s ozbiljnim poslom, a to nam je glavni adut.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2010. 9:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hehe... Vlada planira pobrati vrhnje na zadnjih 14 milijardi EUR-a. Naravno, niti jedan jedini projekt istocno od Grubisinog polja. Projekti kratkorocnog ucinka.

Inati se, Slavonijo!


_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.09.2010. 10:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osim već tradicionalno nepoželjnih Hdssb-ovaca, marginalnih i također nepoželjnih Hsp-ovaca, Osijek i okolica usrećili su se još jednom sitnicom - Vladimir Šeks u nemilosti je Kosorače.

Tako da ne čudi što država ni eura neće uložiti "istočno od Grubišnog polja". Osijeku i okolici može pomoći samo radikalno uklanjanje svih vlasti, lokalno, regionalno i na državnoj razini.

Druga je stvar što ovi projekti naravno neće pokrenuti Hrvatsku, nego ju zadužiti. Ali na to smo navikli.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
centurion
Offline
Ukupno postova: 938
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.09.2010. 10:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa jucer je pisalo da ce ici kanal Dunav-SAva a i jucer je Vlada dala suglasnost za zajam da dovrsetak koridora Vc.
Juzna obilaznica krece do kraja godine(29.9. se potpisuje ugovor valjda ).

A ove mjere kakve god da jesu sigurno su kasno dosle , tj. tempirane za predizbornu godinu.
Ima i dobrih projekata ,eto da se ne kaze da uvijek serem po Jaci Smile

_________________
Korak ispred ostalih!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.11.2010. 13:48 
Naslov:  Re: Recesija, ekonomska kriza u Hrvatskoj - uzroci, posljedice, rjesenja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja recimo sanjam u Osijeku ogromnu poslovnu zonu u koju bi se smjestila prehrambeno-prerađivačka industrija...ne govorim o nekoj zonici sa 10 ili 20 malih halica u kojima radi 152 radnika..govorim o mrcini od zone sa 100 i više poslovnih subjekata u kojima bi se zaposlile stotine, pa i tisuće ljudi..ogromna skladišta, ogromne hladnjače, ogromne proizvodne hale, velika poslovna zgrada u centru te zone u koju bi se smjestili uredi svih firmi u toj zoni..firme tipa Teina, Frigis i ostali nekadašnji gospodarski subjekti koji bi bili dobro međusobno kordinirani i zajedničkim nastupom izlazili na tržišta Hrvatske, Europe i svijeta..zajednički nastup na svjetskim sajmovima, kordinacija sa županijom OB, povezivanje poljoprivrednika iz županije i šire sa zonom, kordinirano predstavljanje zone u međunarodnim vodama i privlačenje stranog kapitala u zonu...kakva faking auto-industrija,HRANA ljudi!!! HRANA je budućnost!!! dovedeš strane menadžere sa svih strana svijeta, daš im dobru plaću i nek povežu zonu sa svijetom..kažem vam, mi smo tako slijepi da od stabla ne vidimo šumu...iskoristimo ono što nam je Bog dao!! šta bi dali Japanci da imaju tako plodnu zemlju,obilje vode, dobru klimu..ili Izraelci...ili Arapi..pa Slavonija bi bila mala Švicarska!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.11.2010. 14:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osječanin je napisao/la: ›
ja recimo sanjam u Osijeku ogromnu poslovnu zonu u koju bi se smjestila prehrambeno-prerađivačka industrija...ne govorim o nekoj zonici sa 10 ili 20 malih halica u kojima radi 152 radnika..govorim o mrcini od zone sa 100 i više poslovnih subjekata u kojima bi se zaposlile stotine, pa i tisuće ljudi..ogromna skladišta, ogromne hladnjače, ogromne proizvodne hale, velika poslovna zgrada u centru te zone u koju bi se smjestili uredi svih firmi u toj zoni..firme tipa Teina, Frigis i ostali nekadašnji gospodarski subjekti koji bi bili dobro međusobno kordinirani i zajedničkim nastupom izlazili na tržišta Hrvatske, Europe i svijeta..zajednički nastup na svjetskim sajmovima, kordinacija sa županijom OB, povezivanje poljoprivrednika iz županije i šire sa zonom, kordinirano predstavljanje zone u međunarodnim vodama i privlačenje stranog kapitala u zonu...kakva faking auto-industrija,HRANA ljudi!!! HRANA je budućnost!!! dovedeš strane menadžere sa svih strana svijeta, daš im dobru plaću i nek povežu zonu sa svijetom..kažem vam, mi smo tako slijepi da od stabla ne vidimo šumu...iskoristimo ono što nam je Bog dao!! šta bi dali Japanci da imaju tako plodnu zemlju,obilje vode, dobru klimu..ili Izraelci...ili Arapi..pa Slavonija bi bila mala Švicarska!!!


Da … to je nažalost samo san …
Realnost su politička prepucavanja koja kao pozadinu uglavnom imaju stranačke i osobne interese. Realnost su i kolone nezaposlenih, potlačenih i potplaćenih radnika. Realnost je da dosta naših sugrađana preživljava od sakupljanja boca i „kopanja“ po kontejnerima. Realnost su pune pučke kuhinje i nakrcani domovi za beskućnike. Realnost je da su ljudi postali bezosjećajni za tuđe patnje i probleme. Realnost je nažalost da ljudi nisu više „humanoidi“ iako se često tako vole nazivati.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zokiutd
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.11.2010. 17:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Po meni što bi se trebalo provoditi da se izađe iz krize je:
1. reforma tržišta rada - da radnici mogu lagano dobiti otkaze. To mozda na prvu ruku djeluje pregrubo ali je dugoročno gledano ključno za razvoj privatnog sektora tj. poduzetništa. Jer firma, kojoj padnu prihodi i dobit, ako ne moze otpustiti određen broj zaposlenika (što u HR ne moze) ne moze ni smanjiti troškove, a ako se posluje ne ekonomično , ne moze dugoročno opstati na tržištu. Takva firma onda neće htjeti ni zaposliti nove radnike kad se bude razvijala jer zna da kad dođe u krizu da ih neće moći otpustiti.

2.otpuštanje određenog broja ljudi u javnom sektoru i smanjenje plaća svima drugima u javnom sektoru. To bi dovelo do toga da bi državni proračun imao manje troškove a što bi omogućilo smanjenja poreza. A sve to zajedno dovelo bi do toga da je Hrvatsko gospodarstvo konkurentnije u inozemstvu jer ima niži trošak rada, što bi dovelo do razvoja firmi i povećanja zapošljavanja.

3.reforme u zdravstvu - ukidanje određenih prava i sl.

4.reforma mirovinskog sustava - povećanje broja godina kada se odlazi u mirovinu

...itd.

Svi ovi rezovi su vrlo bolni, ali kad - tad će se morati provesti. Svi mi se moramo nečega odreći. Za ovakvo stanje u državi smo najviše krivi mi-pojedinci-mi-mali-ljudi, političari su samo naš odraz. Po meni krivica je 90% mali ljudi - 10 % političari.

Pogledajte samo kako se mali ljudi ponašaju u Hrvatskoj - natječu se međusobno tko će više novca potrošiti na auto, na putovanja i sl. (vanjski dug je visok najvećim dijelom što su mali ljudi dizali kredite, jer kad mali čovjek diže kredit, a banka mu nema novca odakle ga dati, jer mali čovjek ne štedi, banka mora posuditi novac iz inozemstva i to stvara vanjski dug). Na zapadu se tako ne radi, tamo se ljudi natječu tko će bolje raditi, tko će više raditi, štedjeti, ulagati i sl. Kod nas su totalno krive vrijednosti - mi mali ljudi se najviše moramo mijenjati, a dok se mi ne promjenimo (Jugoslavija je davno propala), neće se promijeniti ni stanje u našem društvu a ni u gospodarstvu.

_________________
http://besplatnisavjetizapoduzetnike.blogspot.com/
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.11.2010. 16:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Confused


Zadnja promjena: PEGY; 23.01.2013. 16:31; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beziljy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 367
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.11.2010. 17:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zokiutd je napisao/la (Pogledaj post): › Po meni što bi se trebalo provoditi da se izađe iz krize je:
1. reforma tržišta rada - da radnici mogu lagano dobiti otkaze. To mozda na prvu ruku djeluje pregrubo ali je dugoročno gledano ključno za razvoj privatnog sektora tj. poduzetništa. Jer firma, kojoj padnu prihodi i dobit, ako ne moze otpustiti određen broj zaposlenika (što u HR ne moze) ne moze ni smanjiti troškove, a ako se posluje ne ekonomično , ne moze dugoročno opstati na tržištu. Takva firma onda neće htjeti ni zaposliti nove radnike kad se bude razvijala jer zna da kad dođe u krizu da ih neće moći otpustiti.

2.otpuštanje određenog broja ljudi u javnom sektoru i smanjenje plaća svima drugima u javnom sektoru. To bi dovelo do toga da bi državni proračun imao manje troškove a što bi omogućilo smanjenja poreza. A sve to zajedno dovelo bi do toga da je Hrvatsko gospodarstvo konkurentnije u inozemstvu jer ima niži trošak rada, što bi dovelo do razvoja firmi i povećanja zapošljavanja.

3.reforme u zdravstvu - ukidanje određenih prava i sl.

4.reforma mirovinskog sustava - povećanje broja godina kada se odlazi u mirovinu

...itd.

Svi ovi rezovi su vrlo bolni, ali kad - tad će se morati provesti. Svi mi se moramo nečega odreći. Za ovakvo stanje u državi smo najviše krivi mi-pojedinci-mi-mali-ljudi, političari su samo naš odraz. Po meni krivica je 90% mali ljudi - 10 % političari.

Pogledajte samo kako se mali ljudi ponašaju u Hrvatskoj - natječu se međusobno tko će više novca potrošiti na auto, na putovanja i sl. (vanjski dug je visok najvećim dijelom što su mali ljudi dizali kredite, jer kad mali čovjek diže kredit, a banka mu nema novca odakle ga dati, jer mali čovjek ne štedi, banka mora posuditi novac iz inozemstva i to stvara vanjski dug). Na zapadu se tako ne radi, tamo se ljudi natječu tko će bolje raditi, tko će više raditi, štedjeti, ulagati i sl. Kod nas su totalno krive vrijednosti - mi mali ljudi se najviše moramo mijenjati, a dok se mi ne promjenimo (Jugoslavija je davno propala), neće se promijeniti ni stanje u našem društvu a ni u gospodarstvu.


ajmo ovako Wink
1. znaći sve svesti na n broj jebivjetara koji su umislili da bi mogli nešto obrnit preko noći...divno, ako već firmi padnu prihodi i dobit, treba dat otkaz nesposobnom poslovođi ili ti po moderni menađeru, podsjeća me priču o mravu...
2.u ovome se slažem
3.koja prava?!?! pa čovječe u ovo vjeme je luksuz dobit prehladu...o čemu ti pričaš?
još će počet naplačivat wc u bolnicama...
4.m'da? najbolje d kad otegnem papke da onda idem u mirovinu i to duuuuugu
nego reci mi kad bi ljudi mogli uživat u plodovima svog rada, ha? bit s djecom, unucima, da malo uživa u onome što je stekao kroz život?

e tko je tebi dao diplomu....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zokiutd
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.11.2010. 18:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

beziljy je napisao/la: ›
zokiutd je napisao/la (Pogledaj post): › Po meni što bi se trebalo provoditi da se izađe iz krize je:
1. reforma tržišta rada - da radnici mogu lagano dobiti otkaze. To mozda na prvu ruku djeluje pregrubo ali je dugoročno gledano ključno za razvoj privatnog sektora tj. poduzetništa. Jer firma, kojoj padnu prihodi i dobit, ako ne moze otpustiti određen broj zaposlenika (što u HR ne moze) ne moze ni smanjiti troškove, a ako se posluje ne ekonomično , ne moze dugoročno opstati na tržištu. Takva firma onda neće htjeti ni zaposliti nove radnike kad se bude razvijala jer zna da kad dođe u krizu da ih neće moći otpustiti.

2.otpuštanje određenog broja ljudi u javnom sektoru i smanjenje plaća svima drugima u javnom sektoru. To bi dovelo do toga da bi državni proračun imao manje troškove a što bi omogućilo smanjenja poreza. A sve to zajedno dovelo bi do toga da je Hrvatsko gospodarstvo konkurentnije u inozemstvu jer ima niži trošak rada, što bi dovelo do razvoja firmi i povećanja zapošljavanja.

3.reforme u zdravstvu - ukidanje određenih prava i sl.

4.reforma mirovinskog sustava - povećanje broja godina kada se odlazi u mirovinu

...itd.

Svi ovi rezovi su vrlo bolni, ali kad - tad će se morati provesti. Svi mi se moramo nečega odreći. Za ovakvo stanje u državi smo najviše krivi mi-pojedinci-mi-mali-ljudi, političari su samo naš odraz. Po meni krivica je 90% mali ljudi - 10 % političari.

Pogledajte samo kako se mali ljudi ponašaju u Hrvatskoj - natječu se međusobno tko će više novca potrošiti na auto, na putovanja i sl. (vanjski dug je visok najvećim dijelom što su mali ljudi dizali kredite, jer kad mali čovjek diže kredit, a banka mu nema novca odakle ga dati, jer mali čovjek ne štedi, banka mora posuditi novac iz inozemstva i to stvara vanjski dug). Na zapadu se tako ne radi, tamo se ljudi natječu tko će bolje raditi, tko će više raditi, štedjeti, ulagati i sl. Kod nas su totalno krive vrijednosti - mi mali ljudi se najviše moramo mijenjati, a dok se mi ne promjenimo (Jugoslavija je davno propala), neće se promijeniti ni stanje u našem društvu a ni u gospodarstvu.


ajmo ovako Wink
1. znaći sve svesti na n broj jebivjetara koji su umislili da bi mogli nešto obrnit preko noći...divno, ako već firmi padnu prihodi i dobit, treba dat otkaz nesposobnom poslovođi ili ti po moderni menađeru, podsjeća me priču o mravu...
2.u ovome se slažem
3.koja prava?!?! pa čovječe u ovo vjeme je luksuz dobit prehladu...o čemu ti pričaš?
još će počet naplačivat wc u bolnicama...
4.m'da? najbolje d kad otegnem papke da onda idem u mirovinu i to duuuuugu
nego reci mi kad bi ljudi mogli uživat u plodovima svog rada, ha? bit s djecom, unucima, da malo uživa u onome što je stekao kroz život?

e tko je tebi dao diplomu....


1. Postoje firme čije poslovanje isključivo ovisi o gospodarskim ciklusima , kad je ekspanzija u gospodarstvu njima snažno rastu prihodi i dobit (i obrnuto kad je resecija). To su npr. firme koje rade u sektorima: automobilske industrije, avio prijevoz, prodaja bijele tehnike i kompjutera, naftna industrija, industrija proizvodnje osnovnih resursa (npr. čelik, aluminij, bakar) itd. Za pad prihoda i dobiti u reseciji u tim firmama (u velikoj većini slučajeva) nisu krivi manadžeri nego velike oscilacije u potražnji za proizvodima i uslugama koje te firme proizvode

3. je da istina, a ako ovako nastavimo bit će i luksuz udisati zrak. Baš zato se i moraju napraviti reforme da do toga ne dođe. Zdravstvo troši puno više novca nego što se u njega ulaže i tu mora doći do drastičnih zaokreta

4.ovo je dobro pitanje. poanta je da u životu radiš posao kojeg voliš, u kojem uživaš i koji ti donosi dovoljno zarade da možeš normalno živjeti. Treba balansirati između posla i slobodnog vremena.
Evo kakvo je stanje u bankarstvu (gdje sam radio), čisto za usporedbu da vidite koja je razlika u mentalitetu:
1. Hrvatska: radi se od 8:30 - 17:00 sati (8,5 sati dnevno)
2. Srbija: od 8:30 - 16:00 (iako bi trebali raditi do 16:30 oni odu pola sata ranije, 7,5 sati dnevno)
3. London 07:00-18 ili 19 sati, tj. skroz dok ima posla. Nemaju pauzu nego jedu kad uhvate vremena (cca 11-12 sati dnevno)
4. Njemačka, slično kao London samo cca 1 sat manje

_________________
http://besplatnisavjetizapoduzetnike.blogspot.com/
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zokiutd
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.11.2010. 19:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

svjestan sam ja da je teška situacija, pogotovo u slavnoniji, vrlo vrlo teška.

svatko se treba zapitati "što ja mogu napraviti da nam/meni bude bolje?"

ne treba čekati spasitelja nego svatko treba sam nešto poduzeti. Trebamo se udruživati i surađivati da bi bili jači.

ja sam npr. u fazi osnivanja 2 firme. Jednu u osijeku sa suradnicima (vjerojatno) a nadam se da ću uskoro biti u mogućnosti i nekoga zaposliti. A drugu u inozemstvu - hedge fond

_________________
http://besplatnisavjetizapoduzetnike.blogspot.com/
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nicoll
Offline
Avatar

Ukupno postova: 236
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.11.2010. 0:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Osječanin...što se hrane tiče tu si u pravu..mi imamo toliko potencijala ali nitko to ne iskorištava..samo Slavonija bi mogla prizvoditi i prerađivati dovoljno hrane za cijelu zemlju..a i šire...ali je problem taj naš "lijeni mentalitet"...naš seljak bi htio imati "par jutara" i živjet ko car od toga, i svi siju jedno te iste kulture...kao da su pšenica i kukuruz jedina stvar...nitko od njih ne prati trendove, za čim je veća potražnja, što je bolje plaćeno...a edukaciju da ne spominjem....
svi bi htjeli poticaje, i onda si kupuju mercedese i takve gluposti od tih para...i država dijeli poticaj po površini zemljišta..pa dijeli poticaj po količini proizvedenog, pa će se svatko pojedinačno potruditi povećati vlastitu proiz...a ujedno i prijaviti i platiti porez kak spada..
Ali eto, Todorić je od Baranje napravio pravi Svinjoland, farme na svakom ćošku...što u jednu ruku ne odgovara lokalnom stanovništvu zbog intenzivnoh miomirisa, ali s druge strane, to zapošljava popriličan br ljudi..pa ono nije loše..
jer osim toga ne vidim što se još produktivno gradi u Os i okolici, samo shoping centri...zar stvarno postoji tolika potražnja za tim??
Tako da slažem se....treba pokrenuti proizvodnju!

_________________
Ona njemu:
"Bilo bi lijepo da si malo uzbuđen."
On njoj:
"Bilo bi uzbudljivo da si malo lijepa." osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.11.2010. 19:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ekipa je slozila pojednostavljeni proracun za 2011. i mogucnost mijenjanja parametara. Odazvalo se preko 100 000 ljudi.

Dakle, 100 000 ljudi je iznijelo svoje misljenje o tome kako bi (pojednostavljeno) proracun za sljedecu godinu trebao izgledati.

Zamjetna odstupanja od Vladinog poracuna su vidljiva u sektoru parazitiranja. 100 000 osoba bi prosjecno smanjilo relativno previsoke mirovine pojedinim skupinama.

Nazalost, nema ih tko slusati...


_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: