Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Pacijenti žele nalaze na hrvatskom i zaštitu privatnosti na bolovanju!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Jedan_iz_mase
Offline
Avatar

Ukupno postova: 173
Lokacija: Tu negdje, u masi
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.03.2011. 17:16 
Naslov:  Re: Pacijenti žele nalaze na hrvatskom i zaštitu privatnosti na bolovanju!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MoNk je napisao/la (Pogledaj post): › A što se zakletve tiče u kojem svijetu ti živiš?! Tko se još drži toga...


hm da, bit će da je to na stvari, ja naime živim u nekom drugom svijetu, gdje ljudi daju zakletve u koje vjeruju...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.03.2011. 18:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kakve zakletve kakvi bakrači - šta ako se zakletva prekrši pogodi te grom!? A svi su ljudi moralni, čestiti, časni, neiskvareni i teže nekim višim duhovnim vrijednostima!?

A onda je svizac smotao džojnt i dao zakletvu da neće više pušit!?

Poštenom Čovjeku ne treba zakletva da bi bio pošten, a nepoštenom ne pomaže ni zakletva da postane pošten!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jedan_iz_mase
Offline
Avatar

Ukupno postova: 173
Lokacija: Tu negdje, u masi
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.03.2011. 23:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ica je napisao/la (Pogledaj post): › Kakve zakletve kakvi bakrači - šta ako se zakletva prekrši pogodi te grom!? A svi su ljudi moralni, čestiti, časni, neiskvareni i teže nekim višim duhovnim vrijednostima!?

A onda je svizac smotao džojnt i dao zakletvu da neće više pušit!?


Sine, ne radi se o zakletvi, radi se o pojmovima "poštenje, uvjerenje, vrijednosti, integritet" i sličnima - sve ono što ti očito ne razumiješ, nije ti blisko.
Ali lopovu su svi lopovi, i uvijek će naći neko opravdanje. Drž se ti sine para, one će ti kupit sve, i prijatelje i zdravlje, a ako nemaš ukradi, jer svizac se popišao na moral i čestitost. Zapravo, čudim se i da znaš takve riječi...? Čuo si u bajkama?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.03.2011. 1:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Treba to sve na rvackom da ti fino može pročitati dijagnozu i smućkati finu, skupu vodicu onaj homeoterapeut, pa pare uzeti onaj koji je bio s energijom, pa kod Pavlovića na centriranje...
Nisu li to sve dovoljno dobri razlozi? Very Happy

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.03.2011. 4:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sine iz mase jesi li ti čuo za riječi kao što su sarkazam, realnost, svijet vani koji se dešava daleko od tvoje zemlje utopije u kojoj živiš? Ne razumijem zašto me napadaš? Zar si se našao prozvan? Ti pojmovi poštenje, uvjerenje, vrijednosti, integritet nemaju nikakve veze sa zakletvom. Znači ja sam nepošten, krivih uvjerenja, vrijednosti i bez integriteta - zapravo lopov i onda su mi svi lopovi. Samo su mi pare bitne i sve kupujem...i još k tome sam i neobrazovan, zatucan i glup - jer gdje ću ja čuti za te "pametne" rijči!?

U stvarnom svijetu vani ljudi se baš ne obaziru na zakletve - to je bit moga posta, koju si očito fulao...ali također te očito pogodila, tako da preispitaj svoje vrijednosti još jednom, čisto onako! Mislio sam da je jasno zbog rečenice o poštenom Čovjeku (sa veliko "Č")...ali evo, očito treba pojasniti...

Jako je djetinjasto trkeljati o zakletvama, poštenju i sličnim glupostima iz bajke koje su rijetkost u pravom svijetu, tamo vani.
Primjer čovjeka sa veliko "Č" se daleko češće može naći u Japanu. Primjerice sada u reaktoru, sumnjam da su oni japanci dali zakletvu da će poginuti da spase zemlju i svijet...Ali i inače, njima je riječ čast, poštenje i sl daleko poznatije nego nama...Nama je bitno da imamo dijagnoze na hrvatskom! Ne daj bože da malo odemo u knjižnicu, prolistamo neku knjigu, ili prosurfamo...te tako dođemo do prijevoda!?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
vlale
Offline
Avatar

Ukupno postova: 392
Lokacija: os
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.03.2011. 15:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ica je napisao/la: ›
...Nama je bitno da imamo dijagnoze na hrvatskom! Ne daj bože da malo odemo u knjižnicu, prolistamo neku knjigu, ili prosurfamo...te tako dođemo do prijevoda!?

E ovo ja nikako ne kužim, a očito je to stav liječnika, da bi pacijent trebao sam pronaći od čega boluje i kako se to liječi?!
Zašto bi bilo koji pacijent trebao odlaziti u knjižnicu ili surfati da bi saznao nešto što bi mu trebao njegov liječnik objasniti?
Zar stvarno djelatnici u zdravstvu nemaju ljudskosti?
Ma na kraju krajeva, zar ne bi trebalo biti u opisu radnog mjesta liječnika koji nekoga liječi i da mu objasni od čega ga liječi, što je napravio, koliko je terapija uspješna i naravno što bi sam bolesnik trebao napraviti u svom životu u vezi te bolesti?
Nažalost, znam da je realnost drugačija u našim bolnicama, ali u tome je problem što su nalazi na latinskom, jer će ti rijetko koji doktor htjeti reći, čak i kad ga pitaš, što ti je ustvari napisao.

_________________
I've got plenty of common sense!
I just choose to ignore it.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.03.2011. 17:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zato postoji liječnik obiteljske medicine koji onda objašnjava i detaljno razglaba. Ali opet postoje granice, liječink će raći osnovno i bitno, a bilo bi lijepo da se i pacijent sam pobrine za sebe i SUDJELUJE u svome liječenju i zdravlju. Zašto - zato što na bolničkim odjelima gdje bi po zakonu trebalo biti 7 liječnika zapravo rade 3 --> jer nema liječnika. Liječnici obiteljske medicine imaju po 1500 pa i više pacijenata, dok je normala 900 za normalan rad - bar je tako u europi...Onda bi i bilo vremena za popiti kavu sa svakim pacijentom i razglabati...

Ja ne kužim, a očito je stav pacijenata, da bi liječnik trebao SAM liječiti pacijenta? Pacijent je tu čisto pasivni promatrač kojemu sve treba servirati i tjerati ga da uzima lijekove?

Pacijenti trebaju biti suradljivi i sami sudjelovati u svome zdravlju - zašto ne bi otišli u knjižnicu, posudili knjigu, ili našli neki tekst na pliva zdravlje ili nekom forumu, ili stranici specijaliziranoj za neku bolest. Postoje i raznorazne udruge pacijenata! Liječnik je samo jedna karika lanca zdravlja, a ne cijeli lanac!

Pacijent koliko znam ne pronalazi ništa sam po knjižnici i internetu o čega boluje - nego mu to liječnik obiteljske pojašnjava, prati napredak, daje terapiju i prilagođava u suradnji sa specijalistima i dostupnom dijagnostikom. Samo nažalost, liječnik nema svo vrijeme ovoga svijeta za "druženje" s pacijentom...Ali postoje i dobri primjeri gdje pacijent često zna o svojoj bolesti i više od samoga liječnika! Na kraju krajeva, pacijentu je ipak najviše stalo do svoga vlastitog zdravlja, zar ne!? A kad pacijentu nije stalo, ne drži se terapije, nije zainteresiran,...što onda?

Ja bih bio svome liječniku dosadan dok mi ne objasni što želim i dok ne shvatim - na koncu, da nema bolesnih ljudi liječnici bi ostali bez posla. Liječnik nije svrha sam sebi, nego postoji zbog pacijenta!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.03.2011. 20:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vlale je napisao/la (Pogledaj post): ›

Nažalost, znam da je realnost drugačija u našim bolnicama, ali u tome je problem što su nalazi na latinskom, jer će ti rijetko koji doktor htjeti reći, čak i kad ga pitaš, što ti je ustvari napisao.


Nisu nalazi na latinskom, već samo dijagnoza. Dakle, veći je dio nalaza na hrvatskom. I da je dijagnoza na hrvatskom, smatraš da imaš toliko medicinskog znanja da bi ti to pomoglo? I znam da se o doktorima priča svašta, da su bahati, bezobrazni, bezosjećajni, doživio sam to i na vlastitoj koži (naravno, ne od svih), ali još nisam doživio da mi ne žele reći što mi je kad ga pitam.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.03.2011. 21:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam isto bio u bolnici i nisu mi rekli što mi je par dana, dok nisu došli do konačne dijagnoze...Bilo mi je šugavo ne znati što mi je, ali opet bolje i tako nego da su mi valjali radne dijagnoze. Poslije mi je doktorica rekla koje su sve pretrage radili i što sve nemam, i što zapravo imam!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
vlale
Offline
Avatar

Ukupno postova: 392
Lokacija: os
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.03.2011. 14:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lingvist je napisao/la: ›
vlale je napisao/la (Pogledaj post): ›

Nažalost, znam da je realnost drugačija u našim bolnicama, ali u tome je problem što su nalazi na latinskom, jer će ti rijetko koji doktor htjeti reći, čak i kad ga pitaš, što ti je ustvari napisao.

I da je dijagnoza na hrvatskom, smatraš da imaš toliko medicinskog znanja da bi ti to pomoglo?


Sasvim nebitno koliko ja ili bilo koja druga osoba ima medicinskog znanja kad naši zdravstveni djelatnici preporučuju da se bolesnik prošeta do knjižnice ili progugla nalaze da bi znao što mu je.

Inače me iskreno zaboli dupe na kojem će jeziku pisati dijagnozu, ako će mi ju objasniti.

_________________
I've got plenty of common sense!
I just choose to ignore it.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.03.2011. 15:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vlale je napisao/la (Pogledaj post): ›
lingvist je napisao/la: ›
vlale je napisao/la (Pogledaj post): ›

Nažalost, znam da je realnost drugačija u našim bolnicama, ali u tome je problem što su nalazi na latinskom, jer će ti rijetko koji doktor htjeti reći, čak i kad ga pitaš, što ti je ustvari napisao.

I da je dijagnoza na hrvatskom, smatraš da imaš toliko medicinskog znanja da bi ti to pomoglo?


Sasvim nebitno koliko ja ili bilo koja druga osoba ima medicinskog znanja kad naši zdravstveni djelatnici preporučuju da se bolesnik prošeta do knjižnice ili progugla nalaze da bi znao što mu je.

Inače me iskreno zaboli dupe na kojem će jeziku pisati dijagnozu, ako će mi ju objasniti.


Srećom, još nisam naletio na doktora koji bi mi to rekao, istina, bilo je nekih iz kojih sam kliještima morao izvlačiti informacije ili sam morao dodatna objašnjenja potražiti od svog doktora opće medicine ili nekog doktora kojeg znam. Ali da mi neki doktor to kaže, odmah bih otišao do njegova šefa ili nekog drugog nadređenog. Ne kažem sa sigurnošću da bih nešto postigao, ali prešutjeti ne treba nikako. Ali dobro, to nije tema, tema je jezik-hrvatski ili latinski. Ako te već zaboli dupe za jezik, zašto govoriš da je latinski problem?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.03.2011. 14:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Doktor opće medicine u hrvatskom zdravstvenom sustavu je baza medicine, početna i završna točka! Sve upute i detalje se tamo saznaje, prevodi latinski tako to...Nitko ni ne očekuje od pacijenata da znaju što piše u nalazima na hrvatskom a kamoli na latinskom. Ali kada liječnik sve objasni pacijentu - onda pacijent može lijepo malo proširiti svoje znanje i saznati ama baš SVE na internetu u knjižnici i slično. To nije obavezno, ali bilo bi lijepo ako je zainteresiran znati točno prijevode i detalje o svojoj bolesti, možda studije neke, postotke i slične stvari koje možda liječnik nezna napamet - a i nisu toliko bitne u datom trenutku.

Pacijent može tražiti i drugo mišljenje, pa i treće...zašto se toliko ljudi plaše knjižnice i interneta? To je sve u cilju zdravlja!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: