Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Inženjer u godinu dana poslao više od 300 molbi za zapošljavanje

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.03.2010. 18:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pootzko@ to definitivno ... previše sam istih primjera vidjela na svoje oči

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gargamelka
Offline
Ukupno postova: 29
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.03.2010. 19:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MissTake je napisao/la: ›
iskreno ni ne vidim svrhu studiranja... bolje je izučiti neki zanat ... frizer-moler-kuhar ... itd. ...

kad se samos jetim da su još naši bake i djedovi stavljali an vrata stana titule (dipl itd. ) a sad ... vrijedi isto kao što je normalno da netko ima srednju školu


A tko bi onda radio u IT sektoru, HEP-u, u školama, muzejima, bolnicama, pa i u vrtićima, i na taj način omogućavao razvoj ove države? Uvijek smo bili u samom vrhu svjetske znanosti, nije li to pohvalno i ne trebamo li tako nastaviti? Uostalom, mnogim studentima, pa ni meni, nije cilj diploma koju se nekada stavljalo na vrata, nego istinska želja da da svoj doprinos. Svatko mora ostvariti svoje talente i ispuniti maksimum svojih mogućnosti i sposobnosti. Mislim da iako nema posla, naša sveučilišta daju visoku razinu obrazovanja za one koji žele naučiti. Postoje dvije opcije, ili čekati bolja vremena ili otići negdje drugdje, a obje su jednako teške za svakoga.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 06.03.2010. 19:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

moj zvone:-D

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Caleb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 238
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.03.2010. 19:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pootzko je napisao/la (Pogledaj post): › i ja sam na ETF-u, prva godina diplomskog i nije istina da posla nema. posla ima, ali hrpa studenata nema pojma o ničemu o čemu bi trebali znati svašta. konkretno računarci (o kojima mogu govorit jer sam i sam taj smjer), studenti na četvrtoj godini studiranja, a ima onih koji ne znaju iskodirat najjednostavniji "hello world!" u bilo čemu... postavljaju pitanja poput "kako snimiti dvd u neri?!", nemaju pojma o trenutno aktualnim tehnologijama koje se koriste što se tiče programiranja / operacijskih sustava, ne zanimaju se za to i bježe od programiranja ko vrag od tamjana... pa ne bi ih ni ja zaposlio da imam firmu. šta će mi takav koji u 4 godine nije pokazao malo entuzijazma da se ičim zabavi.

pa ljudi, morate imati šta ponuditi poslodavcu, a ne pod skills u CV napisati svakodnevno korištenje računala i poznavanje MS Office alata... to sam vidio na vlastite oči... wtf? osijek031.com smile

tko ima znanje, posao će ga naći i bez namještanja i povlačenja veza.
U potpunosti se slazem s tobom! Mislim da sve o govori koliko su dobri fakulteti kad student zavrsi fakultet i nezna ono za sto je obucen i sto mu pise na diplomi dip.ing a s takvom vrstom posla nema pojma.. casti iznimkama! Al to je realnost fakultet vise nije sto je nakad bio.. na fakultet su isli talentirani ljudi i ljudi koji su imali viziju sta ce raditi i cime se baviti.. danas se masovno uspisuje na fakultet i naravno fakultet gubi na vrijednosti a na vrjednosti dobiva diploma (papir).. to je brutalna realnost! Ali mozda da fakultet nudi temeljito i usmjerno obrazovanje koje je kvalitetno i moglo bi se reci malo teze puno manje bi se upisivalo ljudi na fakultet ali zato bi dobivali ljude koji znaju svoj posao i koji su temeljito obuceni i spremni odma za trziste rada to bi i trebao bit fakulteta.. netko je bio spomenuo kako smo na vrhu znanja u svijetu samo cu se nasmijati Smile kod nad skole i fakulteti tjeraju polaznike da uce na pamet i da uce sve i svasta i svega se dodirnu razlicitih gradiva sto je lose.. nedugo je bilo na tv testiranje ucenika iz engleske i hrvatske razlika nije bila nikakva s tim da su se nasi ucenici svercali i opet su bili jednakog znanja s engleskim ucenicima.. trebamo se ugledati na vanjsku politiku vodjenja skolstva usmjeravanje ucenika i studenata na ono sto ih zanima i sto zele... jer ovo kod nas sve baceno na jednu hrpu..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gargamelka
Offline
Ukupno postova: 29
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.03.2010. 19:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Caleb je napisao/la: ›
U potpunosti se slazem s tobom! Mislim da sve o govori koliko su dobri fakulteti kad student zavrsi fakultet i nezna ono za sto je obucen i sto mu pise na diplomi dip.ing a s takvom vrstom posla nema pojma.. casti iznimkama! Al to je realnost fakultet vise nije sto je nakad bio.. na fakultet su isli talentirani ljudi i ljudi koji su imali viziju sta ce raditi i cime se baviti.. danas se masovno uspisuje na fakultet i naravno fakultet gubi na vrijednosti a na vrjednosti dobiva diploma (papir).. to je brutalna realnost! Ali mozda da fakultet nudi temeljito i usmjerno obrazovanje koje je kvalitetno i moglo bi se reci malo teze puno manje bi se upisivalo ljudi na fakultet ali zato bi dobivali ljude koji znaju svoj posao i koji su temeljito obuceni i spremni odma za trziste rada to bi i trebao bit fakulteta.. netko je bio spomenuo kako smo na vrhu znanja u svijetu samo cu se nasmijati Smile kod nad skole i fakulteti tjeraju polaznike da uce na pamet i da uce sve i svasta i svega se dodirnu razlicitih gradiva sto je lose.. nedugo je bilo na tv testiranje ucenika iz engleske i hrvatske razlika nije bila nikakva s tim da su se nasi ucenici svercali i opet su bili jednakog znanja s engleskim ucenicima.. trebamo se ugledati na vanjsku politiku vodjenja skolstva usmjeravanje ucenika i studenata na ono sto ih zanima i sto zele... jer ovo kod nas sve baceno na jednu hrpu..


I sam si napisao cast iznimkama, a na te iznimke se odnosi ono sto sam rekla. Naravno da fakultet nije ono što je nekad bio, ali i dalje rijetkim talentima nudi i više nego dovoljno. Slažem se da usput nudi i diplome platišama i švercerima. I dalje stojim iza onoga što sam rekla, da su naši znanstvenici uz bok svjetskim, a tebi ostavljam da se malo informiraš ako želiš. Dovoljno je pogledati vijesti i povremeno pročitati vijesti iz znanosti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Caleb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 238
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.03.2010. 19:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gargamelka je napisao/la (Pogledaj post): ›
Caleb je napisao/la: ›
U potpunosti se slazem s tobom! Mislim da sve o govori koliko su dobri fakulteti kad student zavrsi fakultet i nezna ono za sto je obucen i sto mu pise na diplomi dip.ing a s takvom vrstom posla nema pojma.. casti iznimkama! Al to je realnost fakultet vise nije sto je nakad bio.. na fakultet su isli talentirani ljudi i ljudi koji su imali viziju sta ce raditi i cime se baviti.. danas se masovno uspisuje na fakultet i naravno fakultet gubi na vrijednosti a na vrjednosti dobiva diploma (papir).. to je brutalna realnost! Ali mozda da fakultet nudi temeljito i usmjerno obrazovanje koje je kvalitetno i moglo bi se reci malo teze puno manje bi se upisivalo ljudi na fakultet ali zato bi dobivali ljude koji znaju svoj posao i koji su temeljito obuceni i spremni odma za trziste rada to bi i trebao bit fakulteta.. netko je bio spomenuo kako smo na vrhu znanja u svijetu samo cu se nasmijati Smile kod nad skole i fakulteti tjeraju polaznike da uce na pamet i da uce sve i svasta i svega se dodirnu razlicitih gradiva sto je lose.. nedugo je bilo na tv testiranje ucenika iz engleske i hrvatske razlika nije bila nikakva s tim da su se nasi ucenici svercali i opet su bili jednakog znanja s engleskim ucenicima.. trebamo se ugledati na vanjsku politiku vodjenja skolstva usmjeravanje ucenika i studenata na ono sto ih zanima i sto zele... jer ovo kod nas sve baceno na jednu hrpu..


I sam si napisao cast iznimkama, a na te iznimke se odnosi ono sto sam rekla. Naravno da fakultet nije ono što je nekad bio, ali i dalje rijetkim talentima nudi i više nego dovoljno. Slažem se da usput nudi i diplome platišama i švercerima. I dalje stojim iza onoga što sam rekla, da su naši znanstvenici uz bok svjetskim, a tebi ostavljam da se malo informiraš ako želiš. Dovoljno je pogledati vijesti i povremeno pročitati vijesti iz znanosti.
To sto ti kazes nasi znanstvenci njih mozes nabrojati na prste obje ruke a oni nisu samo znanstvenici oni su genijalci koji se ne rode svaki dan.. veci dio njih su najbolje znanje dobili van drzave stoga.. ja sam htio samo reci da je nas sustav skolovanja uzasno los.. imat cemo tisuce dipl.ing. itd.. koji nece znati svoj posao jer samo skolstvo ih ne tjera da uce ono bitno ono sto im je najvaznije za posao.. imam par primjera osobno koje znam zavrsili ETF i neznaju nista pa ni teoriju svoga buduceg posla.. pa kako je ta osoba mogla zavrsiti fakultet? Takvih je jako puno..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mat
Offline
Ukupno postova: 32
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.03.2010. 20:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pootzko je napisao/la: ›
pa ljudi, morate imati šta ponuditi poslodavcu, a ne pod skills u CV napisati svakodnevno korištenje računala i poznavanje MS Office alata... to sam vidio na vlastite oči... wtf? osijek031.com smile

tko ima znanje, posao će ga naći i bez namještanja i povlačenja veza.


Potpisujem 100%. Osječki ETF, konkretno smjer računarstva, se srozao toliko da vjerovatno ne može više. 99% završenih inženjera ne zna osnove OO programiranja, a da o izradi nekakvih aplikacija niti ne govorimo.
Tragikomično, gotovo na nivou raznih brzopoteznih škola za uzimanje novca i štancanje diploma tipa Edunove i Ivore. Još je gore kad ovakvi stručnjaci pomisle da je izlaz u preseljenju na bogati Zapad koji ih jedva čeka.
Posla za ljude koji znaju ima i bit će ga uvijek.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Caleb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 238
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.03.2010. 20:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mat je napisao/la (Pogledaj post): ›
pootzko je napisao/la: ›
pa ljudi, morate imati šta ponuditi poslodavcu, a ne pod skills u CV napisati svakodnevno korištenje računala i poznavanje MS Office alata... to sam vidio na vlastite oči... wtf? osijek031.com smile

tko ima znanje, posao će ga naći i bez namještanja i povlačenja veza.


Potpisujem 100%. Osječki ETF, konkretno smjer računarstva, se srozao toliko da vjerovatno ne može više. 99% završenih inženjera ne zna osnove OO programiranja, a da o izradi nekakvih aplikacija niti ne govorimo.
Tragikomično, gotovo na nivou raznih brzopoteznih škola za uzimanje novca i štancanje diploma tipa Edunove i Ivore. Još je gore kad ovakvi stručnjaci pomisle da je izlaz u preseljenju na bogati Zapad koji ih jedva čeka.
Posla za ljude koji znaju ima i bit će ga uvijek.
Pa to sve govori da faklutet ti nije ni vazan toliko.. ako ti znas svoj posao vise nego dobro dobit ces ga sigurno ili ce on tebe naci.. znam sedmoricu programera nisu zavrsili fakultet a u programiranju su na takvom nivo da takav nikad nivo nebi dobili na fakultetu.. decki rade za strane tvrtke i masno zaradjuju a sto je najbolje u nasoj lijepo domovini su Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
muvifrik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 878
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.03.2010. 20:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Monstrum je napisao/la: ›
[prosječna plaća je 5000+ kn gdje ? najjači apsurd je što je sad preko 50 000 ljudi ostalo bez posla a prosječna plaća je skočila. pa ne znam dal bi plako il se smijo.


pa nije apsurd, ako je prosječna plaća, plaća svih građana, pošto je sad hrpa njih sa malim plaćama ostala bez posla, ispada da ima više ljudi sa velikim plaćama pa ti eto i prosječna plaća narasla. statistika je majka. ili maćeha. Mr. Green

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.03.2010. 21:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nemojte se previše oslanjat na te fakultete jer je u današnje vrijeme fakultet samo pokazatelj kolko je neko uporan i ništa drugo. prva stvar koju će vam reć kad počnete radit "većinu stvari što ste naučili na faksu, zaboravite". ovisno naravno o fakultetu ali u cjelini to je tako.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Cruella1
Offline
Ukupno postova: 18
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.03.2010. 21:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na burzi ima i iženjera građevinarstva. Eto to sam ja i već godinu dana bezuspješno tražim posao u struci, ali spol, godine i ......tako, ja sam i dalje nezaposlena

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
FunkyLady
Offline
Ukupno postova: 613
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.03.2010. 22:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pootzko je napisao/la (Pogledaj post): › i ja sam na ETF-u, prva godina diplomskog i nije istina da posla nema. posla ima, ali hrpa studenata nema pojma o ničemu o čemu bi trebali znati svašta. konkretno računarci (o kojima mogu govorit jer sam i sam taj smjer), studenti na četvrtoj godini studiranja, a ima onih koji ne znaju iskodirat najjednostavniji "hello world!" u bilo čemu... postavljaju pitanja poput "kako snimiti dvd u neri?!", nemaju pojma o trenutno aktualnim tehnologijama koje se koriste što se tiče programiranja / operacijskih sustava, ne zanimaju se za to i bježe od programiranja ko vrag od tamjana... pa ne bi ih ni ja zaposlio da imam firmu. šta će mi takav koji u 4 godine nije pokazao malo entuzijazma da se ičim zabavi.

pa ljudi, morate imati šta ponuditi poslodavcu, a ne pod skills u CV napisati svakodnevno korištenje računala i poznavanje MS Office alata... to sam vidio na vlastite oči... wtf? osijek031.com smile

tko ima znanje, posao će ga naći i bez namještanja i povlačenja veza.


Koliko se slažem, toliko se ne slažem... Slažem se s onim dijelom da ima hrpetina ljudi koji jedva znaju komp upaliti, ali ne slažem se s time da ako znaš sve to napraviti možeš bez poteškoća naći posao... Evo, za primjer uzmimo lika koji je na praksi na faksu radio u HEP-u i bio jedan od najboljih, radio je i kao programer i to mu je odlilčno išlo (ipak je sve to učio već u srednjoj. Faks mu je bio samo nadopuna.), svakodnevno servisira računala, doma provodi struju, stvarno ZNA raditi i nije mu problem...
Problem je u tome što ih ima previše. Na radno mjesto u Semeljcima, koji mu nisu ni malo usput, prijavio se on, bio na razgovoru, sve super, pogotovo jer je dipl.ing upravo tog smjera (Jedan od 2 koji su dip.inzi od 256 prijavljenih), prakse i iskustva ima masu, a je li pozvan u 2. krug? Naravno da nije...
Danas poslodavci rađe zaposle nekoga manje kvalificirianoga kojega će morati manje platiti...
Isti primjer je bio i s potragom za novinarima u Glasu Slavonije gdje su rekli da ne žele zaposliti ljude koji su završili taj fakultet već će rađe zaposliti studente kako bi si zaradili za džeparac...
Država je u žešćem k, što se očito još dugo neće promjeniti... Veza, veza, veza i veza... Jedino to u današnje vrijeme nalazi posao...

_________________
„Koja se to bit otkriva nakon što svi društveni snovi iščeznu, a čovjek uvidi da su "mogućnosti vjere za njega posve dokinute"? Tijelo. Samo ecce homo, očiti patetični, konkretni čovjek. Jer "jedno je sigurno: meso smo, potencijalne lešine. Kad god uđem u mesnicu začudim se što nisam ondje, umjesto tih životinja."“
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oftopik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.03.2010. 23:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

FunkyLady je napisao/la (Pogledaj post): › Evo, za primjer uzmimo lika koji je na praksi na faksu radio u HEP-u


e to su bili dani kad si imo i praksu na faxu! Eo pet godina sam već na etf-u i ni P od prakse! (u srednjoj sam bar imao sveukupno 4 tjedna prakse pa sam vidio kak izgleda transformator, inaće ga dosad nikad ne bi ni vidio) i onda se svaki novi profesor koji nama dođe predavat krsti kako smo mi već inženjeri, a skoro i ti magistri struke a nismo vidili 99% stvari o kojima smo učili i koje smo spominjali na predavanjima... kako netko očekuje da onda kad izađemo s faxa budemo potpuni proizvod? ...pa ne osječam se ni ko poluproizvod!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pootzko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 155
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.03.2010. 1:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ima i praksi (tko hoće na njih naravno) Wink

http://www.iaeste.hr/

_________________
...I put on my robe and a wizard hat...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
32F
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.03.2010. 1:57 
Naslov:  Re: Inženjer u godinu dana poslao više od 300 molbi za zapošljavanje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svako od nas ima neka individualna iskustva po pitanju zapošljavanja/traženja posla. Teško je definirati jednom rečenicom pravu situaciju u HR, osim možda eventualno da je zaista sustav preloš.

Stvari se moraju gledati i s druge strane. Činjenica je da bolonjski proces kratkoročno ima dobar učinak, dugoročno to vodi u propast. Inžinjeri se štancaju kao na pokretnoj traci. ETF gubi vrijednost iz razloga što je previše ljudi s tim fakultetom na tržištu, a isto tako ih dobar dio ubiti nakon fakulteta nije spreman obavljati niti jedan konkretan posao. Poslodavac koji zaposli takvog čovjeka opet mora ulagati u njega da bi nešto naučio (troši vrijeme i troši novac), a u startu ga mora plaćati više da bi ga zadržao. Na kraju, u kapitalizmu je svaki radnik višak krenimo samo od tog razmišljanja.

Na tom fakultetu se uči sve i ništa, sve nešto u oblacima u nekim teorijama, računanje naboja na vrhu igle, računanje površine pahuljice... Hej, kome je to potrebno??? Tko ima uopće motivaciju učiti tako nešto i nakon toga se osjećati ispunjeno??? Takav sadržaj sam imao na ETFu smjer računalstvo i komunikacije. Tada sam razmišljao na način, a to će mi možda dobro doći da naučim razmišljati, a onak sam se pak pitao... samo malo što ću ja u zamolbi danas sutra napisati kad završim taj fakultet??? Što ja znam raditi??? Moj smijer je računalstvo i komunikacije u kojem se nigdje ne spominje tehnologija kao npr. MPLS bez koje je danas internet nezamisliv... Da se okrenem i pitam kolege s fakulteta koliki je IP header u najobičnijem IP paketu, pitanje dali bi itko i znao što je to header i čemu služi, a ne još koliki je... a imamo završen smijer računalstvo i komunikacije.

Sve je to preloše, premalo prakse, premalo hands-on iskustva na pravoj tehnici i u pravoj produkciji. Netko će reći, pa sam se informiraj... ok, ali to mogu i bez fakulteta. Danas je situacija takva da sa završenim fakultetom ne možeš nikome više ništa dokazati. Fakultet završavaju svi živi, dipl.ing. je i onaj koji je imao sve dvojke i onaj koji je imao sve petice. Nisu krivi studenti za to, kriv je poredak u glavama onih koji kreiraju takva školovanja. Previše novca se potroši na glupave predmete od kojih nitko živ nema koristi osim profesora koji dobija plaću za to što predaje, a zar je to cijena koju moraju plaćati i studenti samo da bi se ispunio nečiji bolestan hir?

Danas smo svjedoci bespoštedne bitke ljudske pohlepe u svakom smislu (i materijalne i statusne). Moramo se prvo naučiti nositi s tim.

Kada dobiješ diplomu na kraju svog školovanja u ruke, osvrneš se što si učio unazad pet godina shvatiš ustvari koliko ne znaš.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: