Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Vijesti » Vjeronauk u školama postao bauk?! Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, [5]  :| |:

#61:   Autor: Brick Top Post Postano: 29.03.2010. 12:23

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Trenutno raspravljamo samo o jednom takvom potezu - nametanju vjeronauka u skolama.

Pa tko nameče vjeronauk u školama? Koliko sam ja upoznat, od 1. razreda osnovne škole se radi o izbornom predmetu. Ponavljam - izbornom.

Osobno nisam vjernik, ali sam 12 godina išao na vjeronauk i nije mi žao radi toga. Štoviše, smatram da uz sposobnog vjeroučitelja, vjeronauk može biti među najkorisnijim predmetima u školi, često korisniji i od matematike i engleskog i ne znam čega sve ne, zajedno.

I naravno da nisam za to da se djecu terorizira na vjeronauku te da im vjeronauk bude samo jedan dodatni teret. To samo daje povoda "iskompeksiranim ateistima" (kakav je i ovaj Leteći mungos) da opletu drvlje i kamenje i po Crkvi i po vjernicima.
Uostalom, ne znam što je bit ovog članka ako ne upravo to.

#62:   Autor: maniche Post Postano: 29.03.2010. 13:37

Tristia,repliciram ti tu jer ti je replika zanimljivija nego na moj post.
Što se mog prvog tiče, napravio sam grešku rekavši "vjera" umjesto "religija" Very Happy

Tristia je napisao/la (Pogledaj post): ›
Sumnja i propitkivanje u kršćanstvu je zastupljeno i poticano

Sumnja?krščanstvo je plagijat drevnih religija.
Horus, Dinozije, Mitra, Adonis su u drevnim religijama bili isto što je isus u kršćanstvu.
Čak vam molitve završavaju kao i egipčanima kada su se molili amonu ra..ok oni su završavali sa "amon".. Very Happy


Citat: ›
Po meni je najveći problem što je Crkva (mislim na papu & Co.)


meni je najveći problem što je crkva danas globalna korporacija koja veze s vjerom nema.
Crkva je također najprofitnija korporacija na svijetu, sa preko 2 milijarde klijenata.
Tržište straha...nema boljeg.
Crkva je također korporacija koja je kroz povijest i sadašnjost uništila milijune života(križarski ratovi, prisilna pokrštavanja, inkvizicija, pedofilija).
Vidiš to su moji problemi koje imam s crkvom, i najviše me žalosti što mi niti jedan teolog, svečenik ne može odgovoriti na jednostavno pitanje "zašto?".
Crkva je od svog osnutka u konfliktu sama sa sobom i na tu nelogičnost mi također nitko ne može dati odgovor.

Drugo, crkva se ne odriče starog zavjeta iako je on prepun citata poput ovih:

Jahve ratnik

"Proklet bio tko nemarno obavlja poslove Jahvine! Proklet bio tko krvlju mač svoj ne omasti!"
(Jeremija 48,10)

Jahve reče:"Sada idi i udari na Amaleka, izvrši "herem", kleto uništenje, na njemu i na svemu što posjeduje; ne štedi ga, pobij muškarce i žene, djecu i dojenčad, goveda i ovce, deve i magarce!"
Prva knjiga o Samuelu 15, 3

I žene imaju svoje mjesto u religiji

Podložni budite jedni drugima u strahu Kristovu! Žene svojim muževima kao Gospodinu! Jer muž je glava žene kao i Krist Glava Crkve - On, Spasitelj Tijela. Pa kao što se Crkva podlaže Kristu, tako i žene muževima u svemu!
(Efežanima 5,21).

"Ako se žena ne pokriva, neka se šiša; ako li je pak ružno ženi šišati se ili brijati, neka se pokrije.
A muž ne mora pokrivati glave, ta slika je i slava Božja; a žena je slava muževa. Jer nije muž od žene, nego žena od muža. I nije stvoren muž radi žene, nego žena radi muža."

1 Korinćanima 11

zašto? Very Happy

ja se nadam da na vjeronauku nema starog zavjeta.

#63:   Autor: Tristia Post Postano: 29.03.2010. 13:52

@maniche:
ala ga ti voliš izvlačiti iz konteksta i iskakati iz teme Smile ali neka ti bude.
i nemoj mi zamjeriti što ti ne budem odgovorila, zamaraš me, ne da mi se toliko tipkati, jednom kad budem imala više vremena. LP

#64:   Autor: PsychoSoldier Post Postano: 29.03.2010. 14:13

hebao vas vjeronauk, cista pizdarija... btw jel nije ukinut???

#65:   Autor: dino_bno Post Postano: 29.03.2010. 14:50

PsychoSoldier je napisao/la (Pogledaj post): › hebao vas vjeronauk, cista pizdarija... btw jel nije ukinut???


NIje, sad ce ga Josipovic ukinut Very Happy Very Happy

#66:   Autor: maniche Post Postano: 29.03.2010. 16:01

Tristia je napisao/la (Pogledaj post): › @maniche:
ala ga ti voliš izvlačiti iz konteksta i iskakati iz teme Smile ali neka ti bude.
i nemoj mi zamjeriti što ti ne budem odgovorila, zamaraš me, ne da mi se toliko tipkati, jednom kad budem imala više vremena. LP


je offtopic ali donekle ima veze s temom Wink
također, ne moraš se truditi odgovarati jer odgovor na ovo nisam ni očekivao Very Happy

#67:   Autor: Sarra Post Postano: 29.03.2010. 16:35

jadno je recimo, sto mi na vjeronauku ne smijemo izrazit svoje misljenje. osobno sam ateist, idem na vjeronauk (duga je to prica,ne mogu se prebacit na etiku, pa eto,idem) i kad pisemo sastave, redovito dobijem manju ocjenu zbog kritika crkvi (krizarski ratovi, prisilno pokrstavanje, financije i to)...

mozda da se uvlacimo u _______ onda bi i mi dobili bolji ''tretman'' moram napomenuti da ne pljujem po crkvi,samo izrazavam svoje misljenje.

moje je pitanje: zasto,ako smo vec na vjeronauku, ucimo o tom, postavljamo pitanja, zasto se onda nase misljenje ne cjeni!?


vjeronauk nije za skole, imate ga u crkvi pa idite ko oce. i tak vas/nas pola nije bilo u crkvi od krizme,a svi kao neki veliki hrvati, vjernici...

bog i hrvati,jel? -.-

#68:   Autor: Puddock Post Postano: 29.03.2010. 19:04

Ma ima tu puno razlicitih misljenja koja tvrde svoje..
Skinite Zeitgeist final edition.. Tu je fino argumentirana, te dobro istrazena vjera u Boga.. Pa eto, kada imate vremena ili preko noci skinite to, nije mnogo..

Ajmo reci neotkrivena istina .. Cijeloga Svijeta.. sto se provodi..

#69:   Autor: kkova58 Post Postano: 29.03.2010. 21:34

snaša je napisao/la: ›
Budući da je vjeronauk izborni predmet u školi i da ga pohađaju samo oni koji to i žele , bespredmetno je ovdje uopće raspravljati o njegovom postojanju u školi uopće.
Koliko sam shvatila , bit teme je zahtjevnost vjeronauka kao predmeta u školama te ponegdje strogo ocjenjivanje što uvelike ovisi o vjeroučitelju koji ga predaje.
Osobno se uopće ne čudim tome ...ocjene iz vjeronauka kao i iz svih ostalih predmeta ovise o više čindbenika (da ih ne nabrajam, svi znamo koji su to).
Neće biti ništa novo kad konstatiram kako nam je cijelo školstvo "u banani"..kako bi puno toga morali promjeniti i urediti..kako osobno imam dojam da ovi u ministarstvu uopće nemaju pojma što rade i da ih izgleda baš nije ni briga (jao opet politika).
Da se mene pita, ocjena iz vjeronauka, likovnog i sl. predmeta ne bi ni bilo...kao ni prve četiri godine osnovne škole. Jadna je onaj roditelj komu trebaju ocjene od 1 do 5 da zna kakvo je znanje negova djeteta u školi.

Kontam teoriju o izbornom predmetu, ali stvar je u tome da sat vjeronauka stave između ostalih predmeta, pa ti dijete, ako ga ne pohađa, baza po školi i još mu se drugi rugaju. Njemački i informatika kao izborni predmeti očito nemaju takvu važnost pa su u rasporedu u suprotnoj smjeni. Dajem glavu da bi se broj djece prepolovio da ga stave u suprotnu smjenu a ne ovako, ukomponiran u redovni raspored ima psihološku važnost kao i redovna nastava.
Osijek031.com » Vijesti » Vjeronauk u školama postao bauk?! Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, [5]  :| |:


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 5 / 5.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::