Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Vijesti » Policajac: Prekrše zakon pa stave novac u vozačku i čekaju reakciju

#1:  Policajac: Prekrše zakon pa stave novac u vozačku i čekaju reakciju Autor: Nandino Post Postano: 15.04.2010. 7:00

Prema evidenciji Policijske uprave Osječko-baranjske u posljednjih pet godina evidentirana su samo tri slučaja podmićivanja policijskih službenika.
Tako bi se prema statistici dalo zaključiti kako se Osječani nerado upuštaju u pokušaj potkupljivanja policije. Jedan od razloga možda je i strah. Naime, kazna za primanje mita za državne službenike je zatvor do osam godina i to bezuvjetno, a za davanje mita od šest mjeseci do tri godine.

- Kao prometni policajac redovito se susrećem s pokušajem davanja mita, jer bi velik broj vozača radije dao 100 ili 200 kuna, nego dobio negativne bodove, ili kaznu od nekoliko tisuća kuna. Obično to rade indirektno, kao slučajno ostave novac u prometnoj ili vozačkoj dozvoli. No, takav dokument se odmah vrati i zamoli se vozača da izvadi novac. Pokušavamo se napraviti blesavi u slučaju da vozač ustraje, te nam i dalje pokušava dati novac, oštro upozorimo da se s takvim stvarima ne igraju. Nikome od nas ne pada na pamet da se šalimo s takvim stvarima i izgubimo posao zbog 100 kuna, priča o svom iskustvu jedan mladi osječki policajac.

No, tako nešto ipak je prije dvije godine palo na pamet jednom osječkom policijskom službeniku, tada 33-godišnjaku, kada je zaustavio kamion zbog prometnog prekršaja. Tada je od vozača primio mito da ne bi pisao kaznu, a po prijavi je udaljen iz službe zbog teške povrede službene dužnosti.

- Disciplinski sud proglasio je policajca krivim, te mu je prekinuta služba, a protiv njega podnesene su dvije kaznene prijave - zbog primanja mita i zloporabe položaja. Osim ovoga, u proteklih pet godina imali smo još dva slučaja davanja mita. Tako je prošle godine u travnju 25-godišnjak iz Tenje pokušao podmititi službenika II. policijske postaje s 200 kuna, koje mu je ubacio u auto, a treći slučaj dogodio se još 2005., kada je policajaca želio podmititi vozač kamiona iz Slavonskog Broda sa 100 kuna, kaže Edita Roterbauer, glasnogovornica PU osječko-baranjske.

Policija odmah privodi

U slučaju nuđenja mita, policajac bi odmah trebao obavijestiti svoju centralu koja dolazi na mjesto događanja i radi očevid. Ukoliko postoji osnovana sumnja da je osoba pokušala podmititi policajca, osumnjičenik se privodi i radi se krim-obrada, nakon koje ide kaznena prijava zbog povrede članka 342. Kaznenog zakona.

- Molimo građane da prijave svakog policajca koji zatraži mito, ali i da ne nude mito policiji, poručuje Roterbauer.

Tekst: Nefreteta Zekić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Klas/foto-arhiv 031

#2:   Autor: sale car Post Postano: 15.04.2010. 7:20

Nandino je napisao/la: ›
...pokušavamo se napraviti blesavi...


osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile

#3:   Autor: aco091 Post Postano: 15.04.2010. 7:25

... je napisao/la: ›
Nandino je napisao/la: ›
...pokušavamo se napraviti blesavi...


osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Činjenica je da smo korumpirana država, pa neće oni valjda biti izuzeci

#4:   Autor: W.M. Felt Post Postano: 15.04.2010. 9:03

Stvarno jedan od duhovitijih članaka.

Što je slijedeće? Članak o carinicima, i njihovoj nepotkupljivosti?

#5:   Autor: exHOP3on Post Postano: 15.04.2010. 9:18

samo 3 slučaja u 5 godina, bome je još uvijek dobro organizirano kad ih nema više.

#6:   Autor: zen031 Post Postano: 15.04.2010. 9:38

Moguće da je članak istinit, našli onu dvojicu poštenih policajaca koji odbijaju mito, a druge kolege im se sad smiju.

#7:   Autor: PEGY Post Postano: 15.04.2010. 9:50

Nikada NIKADA nebih,niti jesam, ponudila nekome mito!!
Kada bi netko to od mene i zatražio-prijavila bih ga 100%.

Ako sam za nešto kriva-odgovarati ću!

Ako neko voje pravo nemogu ostvariti legalnim putem u stanju sam se žaliti do suda za ljudska prava uHaagu.

#8:   Autor: Mladjo Post Postano: 15.04.2010. 9:59

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › Nikada NIKADA nebih,niti jesam, ponudila nekome mito!!
Kada bi netko to od mene i zatražio-prijavila bih ga 100%.

Ako sam za nešto kriva-odgovarati ću!

Ako neko voje pravo nemogu ostvariti legalnim putem u stanju sam se žaliti do suda za ljudska prava uHaagu.
strasbourgu... nije sve u haagu

#9:   Autor: PEGY Post Postano: 15.04.2010. 10:01

Aj,dobro! sve je to tamo negdje ..

#10:   Autor: andjusticeforall Post Postano: 15.04.2010. 10:09

Ja sam jednom u vozačku stavio živog pterodaktila.

#11:   Autor: andjusticeforall Post Postano: 15.04.2010. 10:15

Pokušavamo se napraviti blesavi u slučaju da vozač ustraje...

osijek031.com smile

#12:  Re: Policajac: Prekrše zakon pa stave novac u vozačku i čekaju reakciju Autor: Stella1989 Post Postano: 15.04.2010. 11:17

Nandino je napisao/la: ›
Obično to rade indirektno, kao slučajno ostave novac u prometnoj ili vozačkoj dozvoli. No, takav dokument se odmah vrati i zamoli se vozača da izvadi novac. Pokušavamo se napraviti blesavi u slučaju da vozač ustraje...

A oni jadni poštenjačine teške pa im teško palo... Laughing I još se "prave" blesavi... osijek031.com smile God joke. Wink

#13:  Re: Policajac: Prekrše zakon pa stave novac u vozačku i čekaju reakciju Autor: maniche Post Postano: 15.04.2010. 12:16

Bosna je zakon a ne ovi naši poštenjaci Twisted Evil
nikad neću zaboravit kako mi je pristupio jedan drot tamo :
"gospodine, vrijeme je ručka"
osijek031.com smile osijek031.com smile

#14:  Re: Policajac: Prekrše zakon pa stave novac u vozačku i čekaju reakciju Autor: lufus Post Postano: 15.04.2010. 12:23

To je izgleda međunarodni SOP jer bugarski carinik je rekao: "Kolega i ja nismo ručali" Laughing Laughing

#15:   Autor: Moondancer Post Postano: 17.04.2010. 15:28

Nandino je napisao/la: ›
Nikome od nas ne pada na pamet da se šalimo s takvim stvarima i izgubimo posao zbog 100 kuna[/i], priča o svom iskustvu jedan mladi osječki policajac.

to znaci za 500kn mozda bi razmislili Smile
Osijek031.com » Vijesti » Policajac: Prekrše zakon pa stave novac u vozačku i čekaju reakciju


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::