Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Vijesti » Peko: Zeleni katastar zaustavit će “slučajeve” Gundulićeva i Divaltova

#1:  Peko: Zeleni katastar zaustavit će “slučajeve” Gundulićeva i Divaltova Autor: Redakcija 031 Post Postano: 11.09.2009. 9:07

Sva osječka stabla dobit će svoju “osobnu iskaznicu”, najavljeno je prošle godine. Projekt izrade zelenog katastra ovog je proljeća trebao već biti pri kraju, no stiže jesen, a još ni jedno stablo “iskaznicu” nije dobilo!

Zdravko Peko, predsjednik Zelenih Hrvatske, pojašnjava kako je projekt privremeno zaustavljen zbog političkih previranja, izbora, promjene vlasti, a potom “rješavanja gorućih problema”. Otkriva, međutim, još jedan razlog.

- Za projekt je bio zadužen Unikom. No, tadašnji je direktor Miroslav Doležal u zadnjoj fazi odustao od projekta, a Unikom nije vratio novac za projekt Gradu - kaže Peko.

Za projekt je, inače, ukupno odobreno milijun kuna (100.000 je “odrezano” u rebalnsu proračuna, nap.a.).

Ipak, u sljedeća dva mjeseca očekuje se početak radova. Prvi dio posla odradit će geodeti koji trebaju svako stablo, zelenu površinu i svu komunalnu opremu definirati u prostoru, s maksimalnim odmakom od 20-ak centimetara. Tako će biti na 200 hektara središta grada, dok će se u rubnim naseljima, za sada, upisivati samo stabla i zelene površine.

- Zeleni je katastar bitan za bilo koji zahvat u prostoru. Naime, danas arhitekti kada rade bilo koji projekt, već po običaju, rade na štetu stabala. Svaki infrastrukturni projekt, od instalacija do biciklističke staze i pruge, nekako uvijek ide preko drvoreda. Razlog je u činjenici što ni jedno stablo nije ucrtano u katastru, a arhitekti rade prema katastarskim planovima. I onda građani budu revoltirani kada se dogodi da se kao u Gundilićevoj ili Divaltovoj, ruši po stotinjak stabala - pojašnjava Peko.

Osim toga, dodaje Peko, na osnovi snimljene situacije može se pokrenuti projekt revitalizacije gradskih perivoja i parkova. Također, Osijek će konačno saznati koliko uopće ima stabala.

- Danas se barata brojkom od 10 do 15 tisuća. No, ne znamo ni koliko je u posljednjih 4-5 godina stabala porušeno, a koliko zasađeno, zaključuje Peko.

Tekst: M.Mihaljević/Glas-Slavonije.hr
Foto: Cacan/arhiva 031

#2:   Autor: c-192 Post Postano: 11.09.2009. 11:11

molio bih zadužene za projekat da razmisle o micanju breza sa gradskih ulica i zamjenu istih nekim drugim stablima. slažem se da je breza "slavonsko" drvo, no mislim da stvara previše nečistoća što stvara problem i građanima, ali i Unikomu...

#3:   Autor: audiworld Post Postano: 11.09.2009. 11:56

ja sam za to da se prave i sade novi parkovi, aleje, bulevari.. a ne da ovi jebeni ercegovci misle da će ovdje napravit krš... malo su se zajebali...

#4:   Autor: MegaSmrT Post Postano: 11.09.2009. 12:27

audiworld je napisao/la (Pogledaj post): › ja sam za to da se prave i sade novi parkovi, aleje, bulevari.. a ne da ovi jebeni ercegovci misle da će ovdje napravit krš... malo su se zajebali...

ne mogu se složiti više. Embarassed

Treba genetski modificirat te breze pa nek na nj rastu banane.

#5:   Autor: c-192 Post Postano: 11.09.2009. 13:01

MegaSmrT je napisao/la: ›
Treba genetski modificirat te breze pa nek na nj rastu banane.


banana-grad u banana-državi osijek031.com smile
Osijek031.com » Vijesti » Peko: Zeleni katastar zaustavit će “slučajeve” Gundulićeva i Divaltova


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::