Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Vijesti » Kezićev mjerač trajanja crvenog na dvije lokacije

#1:  Kezićev mjerač trajanja crvenog na dvije lokacije Autor: Nandino Post Postano: 16.03.2009. 10:00

Na raskrižju Ulice sv. Ane i Reisnerove ulice te onome između Dubrovačke i Reisnerove ulice uskoro bi se, uz postojeće semafore, trebali pojaviti i prvi digitalni pokazivači trajanja crvenog i zelenog svjetla. Riječ je o izumu poznatog osječkog inovatora Davora Kezića, koji je nakon izuma generatora za obranu od tuče, malog obiteljskog topa za zaprašivanje komaraca i "iglomata" za pomoć ovisnicima, odlučio izumiti i nešto što će pridonijeti smanjivanje nervoze vozača koji nestrpljivo čekaju zeleno svjetlo. Naime, iako slični uređaji već postoje, razlika između Kezićeva izuma i već postojećih je u linijskom displeju.

- Svi pokazivači vremena na crvenom svjetlu bazirani su na tome da daju brojčani podatak u smislu koliko je još sekundi potrebno pričekati zeleno svjetlo. No, brojčani podatak je apstraktan, stoga sam se ja odlučio za novi uređaj s linijskim displejom, gdje poput pješčanog sata 'curi' svjetlosni stup i pokazuje koliko je vremena ostalo do isteka crvenog ili zelenog svjetla - objašnjava Kezić, koji je svoj izum već zaštitio u Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo. Ovaj izum iznimno se svidio i ljudima iz prometnog odsjeka Gradskog poglavarstva, zbog čega su odobrili probno postavljanje prototipa.

- Na žalost, Grad mi je mogao izići u susret samo toliko da odobri probne lokacije za ove linijske pokazivače vremena, no financijski dio morao sam zatvoriti sam, a jedan prototip ovakvog pokazivača stoji oko 35.000 kuna - objašnjava Kezić. Inače, prvi prototip stručnog naziva "osamsegmentni linijski pokazivač radnih ciklusa semafora" bit će gotov do početka veljače, pa sada Grad samo čeka dovršetak Kezićeva prototipa za koji je ovaj izumitelj dobio i srebrnu medalju na Sajmu inovacija u Ženevi.

Piše: N.Zekić/Glas Slavonije

Pročitajte i...
[19.06.2006.] Inovacija Osječanina Davora Kezića za zaboravljive vozače

#2:   Autor: 123456 Post Postano: 16.03.2009. 12:11

čestitam! da je barem takovih ljudi više oko nas... gdje bi nam bio kraj...

#3:   Autor: sale car Post Postano: 16.03.2009. 12:45

svaka čast na ideji i uspjehu... al fora je taj mjerač... ako dođeš na crveno, a tek se uključilo... ona se fino okreneš i odeš na drugo raskršće... Smile

#4:   Autor: DonQuijote Post Postano: 16.03.2009. 12:57

Citat: ›
- Svi pokazivači vremena na crvenom svjetlu bazirani su na tome da daju brojčani podatak u smislu koliko je još sekundi potrebno pričekati zeleno svjetlo. No, brojčani podatak je apstraktan, stoga sam se ja odlučio za novi uređaj s linijskim displejom, gdje poput pješčanog sata 'curi' svjetlosni stup i pokazuje koliko je vremena ostalo do isteka crvenog ili zelenog svjetla - objašnjava Kezić

pa ne znam, ali meni apstraktnije i nedefiniranije djeluje neki "pješčani sat", nego npr. 19 sec.

#5:   Autor: Circa Post Postano: 16.03.2009. 13:20

DonQuijote je napisao/la: ›
Citat: ›
- Svi pokazivači vremena na crvenom svjetlu bazirani su na tome da daju brojčani podatak u smislu koliko je još sekundi potrebno pričekati zeleno svjetlo. No, brojčani podatak je apstraktan, stoga sam se ja odlučio za novi uređaj s linijskim displejom, gdje poput pješčanog sata 'curi' svjetlosni stup i pokazuje koliko je vremena ostalo do isteka crvenog ili zelenog svjetla - objašnjava Kezić

pa ne znam, ali meni apstraktnije i nedefiniranije djeluje neki "pješčani sat", nego npr. 19 sec.

Da, to je i meni zapelo za oko... Brojke su apstraktne, a "osamsegmentni linijski pokazivač radnih ciklusa semafora" nije...

#6:   Autor: Pavlinjo Post Postano: 16.03.2009. 13:28

Imam male sumnje u sigurnost s obzirom na to da će se vozaći pripremiti za start prije žutog svijetla - nadam se da je mislio i na taj dio. Inače, pohvala za trud i ideje!

#7:  Re: Kezićev mjerač trajanja crvenog na dvije lokacije Autor: meskalin Post Postano: 16.03.2009. 14:02

Ja nema šanse da kosritim taj semafor; ako može odbrojavati kada će zeleno, može i slati nevidljive poruke, pa umjesto da odem kući, nagovori me da odem u billu. Evil or Very Mad

#8:   Autor: dumbaos Post Postano: 16.03.2009. 14:13

Nandino je napisao/la: › brojčani podatak je apstraktan


Ma da, to care!!!! Very Happy

#9:   Autor: zlusch Post Postano: 16.03.2009. 14:42

Circa je napisao/la: ›
Brojke su apstraktne, a "osamsegmentni linijski pokazivač radnih ciklusa semafora" nije...

Mda... meni su brojke super funkcionirale do sada, i kao vozači i kao pješaku. Ajd da vidimo i ovo čudo!

#10:   Autor: dumbaos Post Postano: 16.03.2009. 14:57

zlusch je napisao/la: ›
Mda... meni su brojke super funkcionirale do sada, i kao vozači i kao pješaku. Ajd da vidimo i ovo čudo!


Ima u Varaždinu na brojke, ali to ja uopće ne mogu skužiti. Brojke se mijenjaju, svjetla na semaforu su različite boje, bože me prosti, ko da je Dali dizajniro.

Smrt brojkama i njijovoj apstrakciji!

#11:   Autor: zlusch Post Postano: 16.03.2009. 16:51

dumbaos je napisao/la: ›
zlusch je napisao/la: ›
Mda... meni su brojke super funkcionirale do sada, i kao vozači i kao pješaku. Ajd da vidimo i ovo čudo!

Ima u Varaždinu na brojke, ali to ja uopće ne mogu skužiti. Brojke se mijenjaju, svjetla na semaforu su različite boje, bože me prosti, ko da je Dali dizajniro.

Smrt brojkama i njijovoj apstrakciji!

osijek031.com smile osijek031.com smile

#12:   Autor: Frost Post Postano: 16.03.2009. 19:11

osijek031.com smile prejaki ste osijek031.com smile

Što se izuma tiče... neka u Osijeku napokon primijene onaj čudnovati "zeleni val" na semafore...
Osijek031.com » Vijesti » Kezićev mjerač trajanja crvenog na dvije lokacije


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::