Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Vijesti » Grad potrošio 4 milijuna kuna, hotelijeri i ugostitelji zaradili Idite na [1], 2  Sljedeća  :| |:

#1:  Grad potrošio 4 milijuna kuna, hotelijeri i ugostitelji zaradili Autor: Nandino Post Postano: 28.01.2009. 14:21

Nakon što su se ugasila svjetla reflektora u dvorani Gradski vrt i službeni dio rukometne "ludnice" napustio grad, pokušali smo istražiti je li Osijek financijski profitirao ili izgubio organizacijom Svjetskog prvenstva u rukometu. Nakon svega nameće se zaključak: sam Grad je izgubio, makar novčano, a hotelijeri i ugostitelji uglavnom su – zaradili.

Od 17. do 22. siječnja, u Osijeku je gostovalo šest reprezentacija (Francuska, Mađarska, Slovačka, Rumunjska, Argentina i Australija), a iz gradskog proračuna izravno su potrošena otprilike četiri milijuna kuna.

Spas u volonterima

- Procjenjujemo da je Grad uložio oko 3,7 milijuna kuna. Oko 2,625 milijuna kuna morali smo platiti kao participaciju, na zahtjev Hrvatskog rukometnog saveza, a računamo da smo potrošili još oko milijun kuna na tzv. lokalne troškove, u koje je uključena i organizacija popratnih događanja. Najveće stavke pritom su rukometni pod, čak 305 tisuća kuna, te oko 200 tisuća kuna za prilagođavanje dvorane zahtjevima IHF-a. Troškovi bi bili i veći da nismo imali 150 volontera, te da 20-ak djelatnika gradske uprave nije radilo uz vrlo malu naknadu - nabraja Gordan Matković, bivši gradonačelnik i prvi čovjek osječke organizacije SP-a. Priznaje da se, na žalost, u gradsku blagajnu nije slilo gotovo ništa, izuzev povećanog poreza na prodaju alkoholnih pića. Zarada od prodaje ulaznica i službenih suvenira ide HRS-u, javni prijevoz bio je besplatan za navijače... No, Matković smatra da je Osijek ipak na dobitku, i to velikom.

- Siguran sam da je u Osijeku ostalo više novca nego što je iz njega otišlo. Puno su zaradili hoteli, kafići i restorani, a solidno i prodavači suvenira. Također, grad je profitirao u marketinškom i promotivnom smislu. Neke stvari ne mogu se mjeriti novcem - tvrdi Matković.

Hoteli puni, privatni smještaj slabo

Hotelijeri ne kriju zadovoljstvo što su upravo oni bili domaćini gostima: igračima, trenerima, članovima stručnih stožera, novinarima i navijačima iz šest zemalja sa tri kontinenta. Svi hotelski kapaciteti u Osijeku su bili popunjeni, a posebice su zadovoljni u hotelima "Osijek", "Mursa" i "ZOO hotelu", službenim hotelima prvenstva.

- Iznimno smo zadovoljni gostima, a i oni našom uslugom - kaže Tatjana Elez, voditeljica prodaje u "ZOO hotelu". Svih 18 soba u tom hotelu bilo je popunjeno, a u njima su bili smješteni predstavnici Svjetske rukometne federacije, suci i delegati. Imali su mnogo upita stranih gostiju za smještaj, no sve su morali odbiti.
- Gosti su imali puni pansion, uz to je bilo još mnogo konzumacija, a konobari su ih posluživali do 3 sata ujutro, kaže Elez.

Slično razmišlja Ante Katavić, direktor “Murse”, službenog hotela za novinare, koji ima 125 soba i pet apartmana.
- Bilo je iznad svakog očekivanja. Imali smo goste, novinare i navijače iz Mađarske, Rumunjske, Slovačke i Francuske, a tri dana u našem je hotelu boravila cijela rukometna reprezentacija Australije, kaže Katavić. Uz to, 70 gostiju u hotelu “Mursa” koristilo je puni pansion.

Gostima su zadovoljni i u hotelu “Osijek”.
- Ponosni smo što su sve reprezentacije zadovoljne pruženim uslugama, uključujući usluge cateringa u dvorani te istaknule našu gostoljubivost, ljubaznost i stručnost, kaže Valentina Bračun, voditeljica marketinga i prodaje u hotelu “Osijek”, dodajući da su svi kapaciteti hotela bili popunjeni, a korištenje ostalih hotelskih usluga bilo je povećano.

- Ozračje ove značajne sportske manifestacije u Osijeku bilo je izvanredno. Tome su pridonijeli naši gosti, kojih je bilo više od tisuću, kao i naši sugrađani - kaže Damir Macanić, direktor Turističke zajednice Osijeka. Popunjenost kapaciteta bila je nešto slabija u privatnom smještaju. U Osijeku je u prosjeku dnevno bilo 700-800 gostiju, no tu nisu pribrojeni gosti iz Mađarske koji su noćili u Pečuhu i Harkanju, ali su pridonijeli porastu izvanpansionske potrošnje.

30 osoba u prosjeku imala je svaka reprezentacija
1.000 gostiju boravilo je dnevno u Osijeku
6 reprezentacija igralo je u osječkoj A skupini
140 novinara bilo je akreditirano u Osijeku
15 utakmica odigrano je u Osijeku
3.500 ulaznica prodano za svaki dan SP-a u Osijeku

Ruke najviše zadovoljno trljaju ugostitelji, ponajprije šest "službenih" lokala SP-a na Trgu Sv. Trojstva, posebice Parfe, gdje su veseli Slovaci pili i feštali svake večeri. Iako je svaki od njih bio u znaku jedne od šest zemalja, priznaju da su najviše zaradili tijekom utakmica hrvatske reprezentacije. No, vjerojatno u strahu od porezne uprave, vrlo su oprezni u ocjeni koliko su imali više gostiju. Vlasnici procjenjuju da im je promet bio povećan 20-30 posto. Najiskreniji i najrječitiji bio je Mario Papić, vlasnik "australskog" Big Bena.
- S obzirom na to da je mrtva sezona, rukometni SP doslovce me je izvukao. U lokalu smo sigurno imali čak 200 posto više prometa nego inače u siječnju, a ludnica još traje, zbog Hrvatske, iskren je Papić.

Piše: Vesna LATINOVIĆ/Tomislav LEVAK/Glas Slavonije
Foto: Daniel Antunović

#2:   Autor: zeros Post Postano: 28.01.2009. 14:28

hhehehe mi smo jedini grad koji nije u stanju biti na dobitku poslije svjetskog prvenstva...

Nandino je napisao/la: ›
javni prijevoz bio je besplatan za navijače...

Najveća glupost napravljena tijekom rukometnog prvenstva....nitko on stranih navijača nije očekivao besplatnu vožnju, a mi smo im dali....strašno....

#3:   Autor: Alchemist Post Postano: 28.01.2009. 14:49

bitno je samo da su i đapić i matković govorili da neće dati HRS-u više od 1mil na kraju skoro 3 puta više a to možda dođe zato što je đapić ujedno i u izvršnom odboru HRS pa je praktički potpisao ugovor sam sasobom ali o tome potom a da ne govorimo da je terbao to matković potpisivati...

u dvorani je bilo super a čim si izašao iz dvorane katastrofa nigdje ništa a još ono blato i pretrčavanje preko obilaznice - sramota je ta koja je besplatna i ne može se izmjeriti

#4:   Autor: Ingo Post Postano: 28.01.2009. 14:56

meni ipak nije jasno gdje su se potrosili ti novci, jer ja u gradu apsolutno nista nisam vidio sto bi pokazalo da se nesto dogadja.

i taj pod sto pise da je 'najskuplji' bio je prepun reklama, koje su vjerovatno bile debelo naplacene

jel ima neke specifikacija troskova gdje su propali svi ti novci a da se nista nije primjetilo ... grad je bio jednako tmuran i sumoran kao i svaki dan

#5:   Autor: vjexa Post Postano: 28.01.2009. 15:03

od tih reklama na podu kao i svih ostalih reklama čisto sumnjam da je grad dobio 1 kunu!

#6:   Autor: Ingo Post Postano: 28.01.2009. 15:07

vjexa je napisao/la (Pogledaj post): › od tih reklama na podu kao i svih ostalih reklama čisto sumnjam da je grad dobio 1 kunu!


pa cekaj malo ... ako je grad kupio taj pod, onda je grad trebao dobiti novce.

ili je netko namjerno tako pregovarao ?

#7:   Autor: Callistemon Post Postano: 28.01.2009. 15:13

Ingo je napisao/la (Pogledaj post): ›
vjexa je napisao/la (Pogledaj post): › od tih reklama na podu kao i svih ostalih reklama čisto sumnjam da je grad dobio 1 kunu!


pa cekaj malo ... ako je grad kupio taj pod, onda je grad trebao dobiti novce.

ili je netko namjerno tako pregovarao ?


pa logicno je da to ide HRS-u. Imam dojam da je na kraju jedino HRS profitirao od sponzora, reklama, prijenosa...a da su gradovi samo ulozili i nadali se nekoj usputnoj zaradi!

#8:   Autor: bocic Post Postano: 28.01.2009. 15:13

Ingo je napisao/la: ›
vjexa je napisao/la (Pogledaj post): › od tih reklama na podu kao i svih ostalih reklama čisto sumnjam da je grad dobio 1 kunu!


pa cekaj malo ... ako je grad kupio taj pod, onda je grad trebao dobiti novce.

ili je netko namjerno tako pregovarao ?


HRS je svima uvalio jednaku kajlu. Oni su jedini profitirali u financijskom smislu, država i gradovi su se istrošili...

Ali postoji tu i pozitivna strana. Sada gradovi imaju preduvjete za kvalitetan razvoj sporta i rada s mladima, više nema puno prostora za izgovore...

#9:  Re: Grad potrošio 4 milijuna kuna, hotelijeri i ugostitelji zaradili Autor: Gradjanin Post Postano: 28.01.2009. 15:59

Na tolikim investicijama najvise zaradilo nekoliko birtija i lokalnih podobnika?!

Sve se "može" mjerit novcem g. Matkovicu!

#10:  Re: Grad potrošio 4 milijuna kuna, hotelijeri i ugostitelji zaradili Autor: lufus Post Postano: 28.01.2009. 18:18

HRS je jedini profitirao i to su veliku lovu uzeli, a ovo što Macanić i Matković pričaju je u najmanju ruku smiješno...E da, Matković se hvali kako smo imali najbolju popunjenost u dvorani, valjda su oni za to zaslužni, a ne činjenica da imamo najmanju dvoranu i da su tri ekipe "iz susjedstva".

#11:   Autor: zen031 Post Postano: 28.01.2009. 19:08

Matković je "siguran da je u gradu ostalo više novca nego što je iz njega otišlo"... Pa ajmo mi organizirat nešto, troškove nek snosi grad, pa nek u našim džepovima ostane zarada, isto tako bi u Osijeku ostalo više novca nego ga je otišlo... Novac se, jednostavno, po zakonu o spojenim posudama, prelio iz džepova građana u džepove poduzetnika i "poduzetnika".

#12:   Autor: Ingo Post Postano: 28.01.2009. 22:59

zen031 je napisao/la (Pogledaj post): › Matković je "siguran da je u gradu ostalo više novca nego što je iz njega otišlo"... Pa ajmo mi organizirat nešto, troškove nek snosi grad, pa nek u našim džepovima ostane zarada, isto tako bi u Osijeku ostalo više novca nego ga je otišlo... Novac se, jednostavno, po zakonu o spojenim posudama, prelio iz džepova građana u džepove poduzetnika i "poduzetnika".


hahah, to je tzv. zakon 'spojenih dzepova' !!!

#13:   Autor: iggy_rock Post Postano: 29.01.2009. 2:59

Ingo je napisao/la (Pogledaj post): › meni ipak nije jasno gdje su se potrosili ti novci, jer ja u gradu apsolutno nista nisam vidio sto bi pokazalo da se nesto dogadja.
Potpisujem.

#14:   Autor: hihmih Post Postano: 29.01.2009. 13:24

iggy_rock je napisao/la: ›
Ingo je napisao/la (Pogledaj post): › meni ipak nije jasno gdje su se potrosili ti novci, jer ja u gradu apsolutno nista nisam vidio sto bi pokazalo da se nesto dogadja.
Potpisujem.
pa vjerovatno na one gradske "volontere" koji su radili za simboličnu naknadu

#15:   Autor: DonQuijote Post Postano: 29.01.2009. 13:36

hihmih je napisao/la: ›
pa vjerovatno na one gradske "volontere" koji su radili za simboličnu naknadu

ili na ona odijela po mjeri za 3500 kn koja su podobijali svi redom.
Osijek031.com » Vijesti » Grad potrošio 4 milijuna kuna, hotelijeri i ugostitelji zaradili Idite na [1], 2  Sljedeća  :| |:


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 2.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::