Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



ZRNATE FOTOGRAFIJE Sad

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
blistav_osmjeh
Offline
Avatar

Ukupno postova: 31
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.09.2007. 18:22 
Naslov:  ZRNATE FOTOGRAFIJE Sad
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

e ovako... imam digitalac. sve divno i krasno, 7.1 megapiksela, 5x optički zoom, metalno kućište i tako dalje.
međutim, većina fotografija mi je zrnata. prvo sam mislila da je stvar u lošem osvjetljenju (jer su najčešće upravo noćne slike zrnate), ali sad sam počela primjećivati da su i dnevne. to me jako nervira jer aparat osim što nije bio jeftin, također je na dobro glasu. jel ima neko sličnih iskustava ili barem neki savjet, te koliko ona "kvaliteta slike" uopće utječe na tu zrnatost (osim što slika bude veća)?.. ne želim se dovoditi u situaciju da ga moram prodati Sad
hvala na pomoći


Zadnja promjena: blistav_osmjeh; 28.09.2007. 9:12; ukupno mijenjano 2 put/a.

_________________
osijek031.com smile Wherever you go, no matter what the weather, always bring your own sunshine. osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 25.09.2007. 18:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Radi se o problemu koji muci trziste kompaktnih aparata...
Kao i ti, vecina korisnika gleda samo na broj pixela i faktor optickog zuma pri kupovini aparata, a to je prva, ujedno i najveca graska...
Upravo zbog toga proizvodjaci pokusavaju "ugurati" sto vise pixela u fizicki vrlo male senzore, a to u konacnici daje shumovite fotke u svim uvjetima osim apsolutno idealnih.
Za amaterskog korisnika 5 MP je i vise nego dovoljno, cak i za velika uvecanja, ali proizvodjaci u utrci "nabijanja" pixeal pretjeruju kako bi na kutiji mogli napisati vecu rezoluciju nego kod konkurentskih mdela, iako to cesto rezultira fotkama visoke rezolucije i upitne upotrebljivosti...
Savjet je da rucno biras iso postavku i koristis najnizu vrijednost kada je moguce...

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PasserBy
Offline
Ukupno postova: 5
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.10.2007. 2:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pokusaj da smanjis ISO na najnizu vrednost.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Isis
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1211
Lokacija: In Fiction
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.10.2007. 14:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nije sve u megapixelima...
Nikon D2H ima samo 4 MP, a košta 4000 € što ti jako govori da broj megapixela nije tolko važan kolko i sama kvaliteta senzora.
Rekao ti je Circa, šum dobivaš jer je to puno megapixela na malom senzoru, a kompaktni fotići imaju, između ostalog, male senzore baš zato da bi i mogli biti malih dimenzija. Recimo, skok sa 10 MP od Canona G7 na 12 MP od Canona G9 nije nikakva prednost nego samo mamac za široke mase, jednako kao i velik digitalni zoom te natpisi tipa "od sada oštre fotografije i u slabim svjetlosnim uvjetima".
Eto, jedini savjet je da držiš ISO što niže, navečer koristiš duge ekspozicije uz potporu (neki jeftin stativ; već od 150 kn ili neki zid), ili u najmanju ruku skini si Neat Image, plug-in za Photoshop namjenjen peglanju šuma, što naravno nije savršeno rješenje jer tu možeš izgubiti na oštrini pa ga fino koristi uz selektivno izoštravanje.

Nadam se da sam pomogao. Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: