Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Paradoks: unatoč mnoštvu neiskorištenih nekretnina, poduzetnici ne mogu do prostora

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65739
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2015. 8:08 
Naslov:  Paradoks: unatoč mnoštvu neiskorištenih nekretnina, poduzetnici ne mogu do prostora
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Šetajući gradom prolaznici su svakodnevno svjedoci sve većeg broja praznih poslovnih prostora na kojima su papiri s kontakt podacima za najam već i požutjeli. O problemima praznih prostora smo na portalu Osijek031.com objavljivali galerije fotografija te redovito objavljujemo natječaje za najam gradskih prostora koji nikako da pronađu vlasnika ili zakupca.

Uvidom u rezultate pretraživanja nekoliko vodećih online pretraživača nekretnina, u Osijeku je na prodaju oko 150 poslovnih prostora, 600-tinjak kuća i 150 zemljišta, te se 100-tinjak poslovnih prostora nudi u najam, a prema procjenama stručnjaka za nekretnine, taj broj je vjerojatno dvostruko veći, jer nisu sve nekretnine objavljene na internetu ili su vlasnici nakon bezuspješnih objava odustali od oglašavanja. Ovom broju treba dodati i veliki broj nekretnina koje su dio stečajne mase tvrtki koje su njima raspolagale te objekte koji su u vlasništvu države i grada.



Iz svega navedenog većina nas nikada ne bi pomislila da u gradu postoje situacije i ljudi koji poslovni prostor traže dulje vremena. Iz neformalnih razgovora s nekoliko poduzetnika, uglavnom iz sve razvijenije i uspješnije softverske branše, čuli smo slična iskustva, a priču u kojoj se našao nam je iznio mladi osječki poduzetnik Dino Varvodić:

- Zbog poslovnih potreba već neko vrijeme tražim uredski prostor od 600 do 800 kvadrata u širem centru i budući da je u Osijeku mnoštvo praznih prostora, smatrao sam kako ću svoj problem riješiti relativno brzo. No, na moje veliko iznenađenje već nekoliko mjeseci tapkam u mraku šetajući se od jednog prostora do drugog u nadi da ću pronaći nešto što bi zadovoljilo makar dio naših, ni po čemu posebnih, potreba. Iako sam prvotno zamislio najam ili kupnju, a u igru je ulazila i adaptacija prostora, sve sam bliže odluci o kupovini zemljišta i izgradnji novog objekta. Doista nisam mogao vjerovati da ću na potragu za poslovnim prostorom izgubiti toliko vremena.

U svojoj potrazi Dino je nailazio i na krajnje neobične situacije:

- Bilo je tu svega, sa smiješkom navodi Varvodić - od precijenjenih nekretnina kako za najam, tako i za prodaju, derutnih prostora gdje nam najmodavac ne bi priznao trošak adaptacije pa do situacija gdje bi prodavatelj do zadnjeg trenutka skrivao informacije o nesređenom vlasništvu ili postojanju hipoteke nad nekretninom. Jednom sam u obilasku prostora skoro ostao bez glave - za vrijeme razgledavanja poslovnog prostora koji dulje vrijeme nije bio u upotrebi, u susjednoj prostoriji samo nekoliko metara od nas je pao poveći komad stropa. Još jedna zanimljivost je da sam u tom traženju prostora na različitim lokacijama nailazio na iste vlasnike, od fizičkih i pravnih osoba do banaka, koji drže cijene iz nekih boljih vremena, zbog kojih je njihova nekretnina već dulje vrijeme mrtvi kapital. Siguran sam da u Osijeku postoji preko nekoliko prostora koji nam odgovaraju i nadam se da će moja potraga uskoro uroditi plodom, ne predaje se Varvodić.

Bi li u rješavanju ovakve nevjerojatne situacije pomoglo uvođenje poreza na nekretnine od kojeg je Vlada upravo najavila odustajanje? Prema mišljenju nekih ekonomskih stručnjaka, porez na nekretnine bi vlasnike motivirao na stavljenje nekretnine u funkciju. Zbog veće ponude i življeg tržišta nekretnina, cijene najma bi se snizile, odnosno svele na realnu vrijednost u danim uvjetima, a samim time bi i poduzetnici najmoprimci postali konkurentniji na tržištu, što bi zasigurno poticajno djelovalo na otvaranje novih radnih mjesta.

Ažurirano: zaprimili smo nekoliko poziva s upitima za kontakt podatke Dina Varvodića, stoga uz dozvolu objavljujemo broj telefona: 097/603-89-82





Tekst: Osijek031.com
Foto: Vladimir Živković [foto-arhiv031], Cacan

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65739
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2015. 10:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Facebook komentari:

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bob11
Offline
Avatar

Ukupno postova: 346
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 16.03.2015. 13:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slažem se s gospodinom!
Također smo kao firma jako dugo tražili prostor i kao što gospodin kaže neće nitko dati prostor u koji je potrebno uložiti novce,a da na kraju umanji najam za te iste novce! znači htijeli smo uzeti prostor u najam za 2000 kn mjesečno, ali bi morali uložiti još 10000-15000 kn svog novca,koje nikad nebi doboili nazad.....
ljudi su bahati previše i previše cijene svoje prostore i vrijeme....

_________________
osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
OS-man
Offline
Ukupno postova: 58
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.03.2015. 15:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eno vrkić daje za 1 kunu, samo se javiš i onda ti oni zaračunaju još plus 1000 po m2. ali je početna za jednu kunu.

Poduzetnik pa nije obaviješten, grad Os je najveći vlasnik nekretnina u centru....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
GloriaHz
Offline
Ukupno postova: 3
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.01.2023. 19:42 
Naslov:  Re: Paradoks: unatoč mnoštvu neiskorištenih nekretnina, poduzetnici ne mogu do prostora
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne znam, to je naravno samo moje osobno mišljenje, ali čini mi se da sada postoji stvarno puno dobrih opcija. na primjer na https://mlsworldwide.com/en/sale-croatia-istria-county-zupanija-porec-residential-house/new-constructions s i ove newly constructed homes for sale in Porec budući da mislim da usred svega toga očito možete pronaći nešto pouzdano ako ste sada zainteresirani za to. Želim vam puno sreće.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: