Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osnovna Svrha Volontiranja Za Civilno Društvo Je... Koja?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
peacemaker
Offline
Ukupno postova: 60
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.11.2010. 10:36 
Naslov:  Osnovna Svrha Volontiranja Za Civilno Društvo Je... Koja?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Najnovija objava u nizu nezaobilaznih sadržaja kad su u pitanju informacijski resursi, društvene znanosti, sreća i blagostanje - Slobodni Planet, čovječanstvo, kritičko razmišljanje, znanost, nauka, edukacija, obrazovanje, znanje, preporod, svjesnost, evolucija...

Iako se o civilnom društvu u ovim modernim vremenima zaista mnogo govori, priča o "civilnom društvu" je do krajnje mjere nerazumljiva.

Gotovo je nemoguće ovih dana voditi razgovor o svijetu, nacijama, politici i demokraciji, a ne spomenuti čarobnu riječ "civilno društvo"; stoga bi neko mogao pomisliti da ljudi točno znaju na što misle kad upotrebljavaju ovaj termin i zašto je on toliko važan. Nažalost, jasnoća i jednostavnost su u raspravi o civilnom društvu odsutni; nedostatak preciznosti u definiranju prijeti potopom ovog koncepta plimom zbunjoze i kritika.

Ovisno o tome koja vam se verzija više sviđa, "civilno društvo" za one koji to vole vruće može značiti presudno smanjenje uloge politike u društvu kroz širenje slobodnog tržišta i osobnih sloboda; ili nešto drugo u potpunosti suprotno tome; alternativu autoritarnoj državi ili na primjer alternativu tiraniji slobodnog tržišta. Za one pak koji to vole umjereno, "civilno društvo" bi mogla biti nedostajuća karika u lancu vlast - društvo - demokracija, za neke se pod "civilnim društvom" podrazumijeva miješana juha društvenih nauka... Ako se nešto ne može objasniti, onda je to najlakše strpati u civilno društvo.

Da li je civilno društvo konzerva napunjena skupinama definiranim kao demokratske, građanske i civilizirane, ili je to dom za sve vrste udruga, uključujući i one seljačke ili necivilizirane?

Može li se civilno društvo graditi kroz tuđu financijsku pomoć i intervencije, ili je ono samo još jedna imperijalna fantazija? Što bi trebalo učiniti s konceptom koji izgleda toliko nesiguran sam u sebe da su definicije srodne popisu psihičkih poremećaja? Ili su na kraju krajeva ova pitanja bitna samo za usku grupu znanstvenika koji njihovim proučavanjem zarađuju za goli život?

Kad ideja može značiti toliko puno toga, onda ona vjerovatno ne znači ništa - i to bi se moglo izvesti kao logičan zaključak.

Izgleda da je s obzirom na veliki broj različitih pogleda u ponudi nemoguće postići konsenzus, ali to se ne odnosi i na jasnoću. Veća jasnoća i bolje razumijevanje bi mogli poslužiti ne samo kao odskočna daska za plodnije razgovore o obećanjima i potencijalu civilnog društva kao temelja za bolje sutra, već i za razotkrivanje političkih slogana koji služe kao sklonište za doktrine, dogme i ideologije.

To što civilno društvo različitim ljudima znači različite stvari nam može pomoći u napredovanju prema boljoj budućnosti za sve jer lakše možemo zaobići lažne iluzije i podmukla razmišljanja.

Izvorno značenje građanskog društva je ono u kojem se civilno društvo tumači kao neka vrsta društva koje se identificira određenim idealima. Primarni cilj civilnog društva je bolje društvo.

Međutim, ako dobro društvo zahtijeva koordinirano djelovanje između različitih grupacija koje naginju u istom smjeru, kako onda to društvo odlučuje kojim smjerom treba poći budući da je puteva isto koliko i grupacija - bezbroj... Kako se dolazi do kolektivnih izbora koji trebaju predstavljati učinkovite načine i sredstva za ostvarenje primarnog cilja?

U viziji dobrog društva, kako postići ciljeve se malo spominje, a i u rijetkim prilikama u kojima do toga dođe, govornicu uvijek obavije magla.

Ne želeći pri tome umanjiti njihove zasluge, za maglu je najzaslužiji svijet dobrovoljnog rada - okosnica civilnog društva.

Evo dakle i ključnog pitanja za "bosanski lonac" teorije i prakse civilnog društva: koja je osnovna svrha volontiranja za civilno društvo?

Raspršivanje magle: Volonterstvo - Volontiranje Volontera Za Civilno Društvo U Svrhu...

.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.11.2010. 11:40 
Naslov:  Re: Osnovna Svrha Volontiranja Za Civilno Društvo Je... Koja?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Volontiranje je nešto predivno, pogotovo ako imaš želju i potrebu pomoći ljudima kojima je pomoć potrebna. I biti otvorene duše da ne očekuješ ništa za svoj trud i uloženo vrijeme.
Svaki se dan susrećemo sa lošim vijestima, krizom, uvlačimo se u sebe i sužavamo svoje poglede na život boreći se za vlastito preživljavanja i održivost ono čega imamo.
Jer nitko nas ne pita možemo li platiti račune koji stižu, a izgubili smo posao ili čak i više.
Svi gledamo samo sebe jer ni za sebe ne možemo skupiti dovoljno da bismo normalno živjeli. Možda smo si postavili previsoke ciljeve i standarde, ne možda, već vjerojatno, pa nas deprimira i demotivira svaka nemogućnost ostvarivanja istih.
Toliko sam se puta susrela sa socijalnom nepravdom i ne vidim da bi mi bilo išta bolje da budem socijalno osvještenija i bolja osoba. Naprotiv, zapravo.
Čovjek uglavnom bude prepušten sam sebi i počne se ponašati kao lavica što čuva svoju mladunčad. Grize oko sebe na najmanji pokušaj interupcije.
A često ne dobiješ ni jednostavno "hvala" na ono što pružiš drugim ljudima. Kao nadređena sam pokušala biti fer prema svima i nikome ne nametati svoju volju i loše raspoloženje i stres, pa su mi oni iznad mene rekli da sam preblaga i da to tako ne ide. Očito je da prema ljudima moraš biti odvratan i arogantan.
Onda, čemu volontiranje kad te u svim asprektima živote uče da se boriš samo za sebe i gaziš druge?
Ne stignem volontirati, jer ionako volontiram na poslu po još nekoliko neplaćenih prekovremenih sati svakodnevno (jer u tvrtci ne postoje prekovremeni) ...
Moj jedini doprinos zajednici je taj što svake godine redovito nosim odjeću i igračke u gradski Crveni križ.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
josephine01
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2125
Lokacija: ispred ogledala
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.11.2010. 14:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da, volontiranje je plemenita gesta. Ali potrebno je zadovoljniti osnovne životne uvjete. Govorim iz vlastitog iskustva. Volontiranje koje ti izbija novac je neizvedivo ako si nezaposlen, što je previše čest slučaj kod nas. U najboljoj namjeri sam krenula i nakon 3 mj. odustala s gorčinom u ustima.

_________________
Za mene je svinja kralj životinja dok ne probam lava.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sleepwalker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 350
Lokacija: A place between sleep and awake.
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.11.2010. 17:17 
Naslov:  Re: Osnovna Svrha Volontiranja Za Civilno Društvo Je... Koja?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

josephine01 je napisao/la: ›
Da, volontiranje je plemenita gesta. Ali potrebno je zadovoljniti osnovne životne uvjete. Govorim iz vlastitog iskustva. Volontiranje koje ti izbija novac je neizvedivo ako si nezaposlen, što je previše čest slučaj kod nas. U najboljoj namjeri sam krenula i nakon 3 mj. odustala s gorčinom u ustima.


Istina.
Imam slično iskustvo. Volontiranje jest super, ali ne možeš ni to samo tako.
Kud si bez prihoda tud još crkavicu trošiš na recimo prijevoz do mjesta u kojem volontiraš... neko vrijeme to radiš, ali ne možeš dugo. S druge strane, ako tražim od njih da mi pokriju te putne troškove (a što bi kao trebali) stid me je, jer onda skoro pa mogu i platit nekoga da im to radi.
Ja zato volim volontirati na nekim manjim projektima, koji traju određeno vrijeme dok ne ispune svrhu...a ne ono nešto što obavljaš na tjednoj/dnevnoj bazi...jer je to, osim što je ''skupo'', i dosta teško uskladiti s nestalnim rasporedom na fakultetu.

_________________
Colorless green ideas sleep furiously.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
123456
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1794
Lokacija: Prostor-vrijeme je relativno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.11.2010. 17:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kada se promjeni općedruštvena klima i dođe do inverzije općih životnih vrijednosti, možda će se i na volonttiranje početi gledati kao na kvalitetniju aktivnost kojom bi mogli pomoći drugima i sebi...

_________________
Znam da ništa ne znam!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.03.2013. 17:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rekla bih koja nije!!

Svrha ne smiju biti sebični razlozi! Da se ti osječaš bolje zato što si pomogao!

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: