Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Predstavljanje spomenika 'crvenom fići' 27. lipnja

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.06.2011. 14:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako li se samo naš veleumni varioc tj. povjesničar umjetnosti Kolobarić nije sjetio da tenk postavi nasred križanja kako bi doživljaj bio što autentičniji.

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Duminske Trake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 401
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 27.06.2011. 15:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PreacheR je napisao/la (Pogledaj post): › Kako li se samo naš veleumni varioc tj. povjesničar umjetnosti Kolobarić nije sjetio da tenk postavi nasred križanja kako bi doživljaj bio što autentičniji.


Ako ćemo tako onda je zaboravio i onu crvenu "ikaču" (onaj stari crveni Ikarusov bus) od koje se fićo raspao kad ga je tenk lupio. Taj bus su recimo mogli staviti odostraga pa da izgleda kao da ga bus kara otpozadi a fićo sprijeda.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Cruz031
Offline
Ukupno postova: 244
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.06.2011. 15:28 
Naslov:  Re: Predstavljanje spomenika 'crvenom fići' 27. lipnja uz Prljavce i Juru Stublića
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Duminske Trake je napisao/la: ›
Ako ćemo tako onda je zaboravio i onu crvenu "ikaču" (onaj stari crveni Ikarusov bus) od koje se fićo raspao kad ga je tenk lupio. Taj bus su recimo mogli staviti odostraga pa da izgleda kao da ga bus kara otpozadi a fićo sprijeda.


osijek031.com smile Nemoj im davati ideje !!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ljilja
Offline
Ukupno postova: 165
Lokacija: tu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.06.2011. 16:43 
Naslov:  Re: Predstavljanje spomenika 'crvenom fići' 27. lipnja uz Prljavce i Juru Stublića
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tenkić-proizvodnja "đuro đaković"
fićek-proizvodnja "crvena zastava " kragujevac
instalacija o pobjedi??? Laž

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anaisnin
Offline
Ukupno postova: 44
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 27.06.2011. 17:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tenkić je supika, evo i klupice su postavljene okolo da lijepo možeš u miru sjest kraj raskršća i zapalit pljugicu, odmorit poslije šljakice i koješta. jedva čekam da stigne još i fićek, pa kad još kad onaj zapjeva ruuuuužo.... ko u nekom luniću ....sve sam suzeeee....
štreca me oko srca
<3 <3 <3

_________________
" U velikim stvarima ljudi se pokazuju onakvima kakvi bi htjeli biti
a u malim kakvi jesu"
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
voditelj_smjene
Offline
Ukupno postova: 121
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.06.2011. 17:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

paradox1991 je napisao/la: ›
tonka_21 je napisao/la: ›
Potpuno podrzavam ideju,predobro, napokon da pokazemo da se NIKADA ne smije zaboraviti rat barem zbog gubitaka zivota nasih najmilijih, onima kojima to smeta slobodno se mogu preseliti..
potpisujem


Ajde dobro, ja se lijepo preselim i što onda? da li ću onda zaboraviti spavanje u podrumu dok gruvaju VBR-ovi? da li ću zaboraviti kako mig nadljeće nad ulicom i pucaju mi prozori? a tek prisluškivanje vojnih frekvencija preko toki vokija, skupljanje šrapnela po ulici? mislim da ne...
Ali i da nisam bio svjedok rata, pa i da se preselim negdje gdje rata nije bilo, opet bi se rata sjećao jer se ova zemlja podjelila na one koji od rata žive i sve ostale, a to se svuda vidi i ovakvi nakaradni spomenici podsjećaju na to.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anaisnin
Offline
Ukupno postova: 44
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 27.06.2011. 17:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa još okolo neku bodljikavu žicu okačit recimo,
ili oko cijelog grada čak!
i olovne ptice nebom nek šaraju nekak već
....pa sve kao nekada....

_________________
" U velikim stvarima ljudi se pokazuju onakvima kakvi bi htjeli biti
a u malim kakvi jesu"
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
inspektorat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 7
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.06.2011. 19:26 
Naslov:  Re: Predstavljanje spomenika 'crvenom fići' 27. lipnja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eto, za pocetak, posto vidim da je rana od gelera uvjet za stav o spomeniku, mogu potvrditi da sam za vrijeme rata dobio jedan mali geler u ledja. Mali ali ipak se racuna Smile

I ja sam tog dana bio na raskrizju i vidim da ovdje vlada opca amnezija oko toga sto se tocno dogadjalo tog a i prethodnih dana. U danima prije 27. lipnja, JNA je pod okriljem noci u manjim kolonama vojnih vozila Vukovarskom prevozila oruzje i vojnike iz nekadasnje Bijele kasarne u Donjem gradu prema Poligonu C u blizini obilaznice. Uglavnom su to bili vojni kamioni, oklopni transporteri, haubice i tome slicno. Tek bi se tu i tamo zalomio koji tenk. Ove kolone su uglavnom prolazile neopazeno, skretale na podvoznjak prema Sjenjaku i odlazile van grada. Onda je koji dan prije 27. lipnja u pol bijela dana nekoliko tenkova kroz gradsku vrevu krenulo istom rutom, skrenulo na Vukovarskoj lijevo u Klajnovu i produzilo ispod podvoznjaka na Sjenjaku, izazvavsi totalni kaos i revolt.

Ja sam tada bio klinjo s VBK, koji je iz drustva saznao da ekipe s VBK i Sjenjaka planiraju pripremiti molotovljeve koktele, kamenje, gajbe i tome slicno i organizirano dezurati u slucaju da se nesto slicno ponovi. Uz Vukovarsku su tada na strateskim mjestima sakrivene gajbe s koktelima i kamenjem. 27. lipnja se u kasnim popodnevnim satima zacula buka tenkovskih motora i naravno nije trebalo dugo da se tadasnji "klipani" okuraze i zasuju tenkove pripremljenom rekvizitom. Bilo je to sve skupa malo traljavo, od bacenih koktela zapalio se samo jedan i to na kratko, letjele su daske, a bome i glave kupusa pokupljene sa standa na autobusnoj stanici kod Drvljanika.

Mi klinci smo takodjer trcali uz tenkove i bacali sto smo dohvatili. Sve se to dogadjalo na potezu izmedju pruge na VBK i autobusne stanice na Sjenjaku. Zbog automobila na cesti tenkovi se nisu bas brzo kretali, pa je sve to trajalo relativno dugo. Do tada se vec na raskrizju Vukovarske skupilo dosta ljudi, a nekih 10-ak metara prije ispaljen je i rafal upozorenja. Nisu pucali direktno u ljude, nego preko glava, u smjeru STUC-a ali kaos je bio potpun.

I onda napokon tenkovi dolaze do raskrizja, na kojem se do trenutak ranije normalno odvijao gradski promet, gaze jedan drugi automobil te po prvi puta nastavljaju ravno prema Gajevom trgu. Normalno, u tom trenu hrpa ljudi izlazi na raskrizje, stvara se guzva, panika. U iducih 10 minuta raskrizje je okupirano policijom, snimateljima, novinarima i gradjanima.

Tada iz pravca Bijele kasarne dolazi jos jedan konvoj od 2 tenka i transportera i njih zapravo mozete vidjeti na ovoj snimci. Onu prvu kolonu nitko nije snimio. Takodjer, osobno mi se nikad nije cinilo da je fico ostavljen u sred raskrizja kao nekakva barikada. Covjek je usao u raskrizje i na 50 metara od sebe ugledao tenk u traci u koju je zelio skrenuti. Izasao je iz auta, vjerovatno ocekujuci da tenkovi kao i danima ranije skrecu prema podvoznjaku. A ostalo je povijest.

Meni je od tog dana ipak najvise u sjecanju ostala scena moje uspanicene mame koja je dojurila na raskrizje, scepala moju mladju sestru za kosu i po podu ju odvukla iza najblize zgrade taman negdje u onom trenu kad su poceli pucati. Stari i ja smo zalegli na rub nekadasnje rupe...

Eto, to je ono cega se sjecam, a oni koji su bili tamo '91. neka slobodno nadopune!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
inspektorat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 7
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.06.2011. 19:31 
Naslov:  Re: Predstavljanje spomenika 'crvenom fići' 27. lipnja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I jednu bitnu stvar sam zaboravio napisati - spomenik mi je osobno potpuni promasaj i kic. Slazem se apsolutno da je crvenog ficu trebalo ovjekovjeciti, ali jasno je da je spomenik skovan u HVIDRI i sumnjam da su ikog pitali za misljenje, ponajmanje struku. Steta je da je Gradsko poglavarstvo bez imalo kriticnosti dopustilo postavljanje ovakvog spomenika, bez natjecaja, bez ikakve konzultacije sa ljudima iz struke i na kraju bez ikakvog zdravog razuma.

Kao sto su mnogi rekli, ovaj bi spomenik kudikamo bio bolji da je postavljen samo fico. Ogromni tenk u okruzenju stambenih zgrada izaziva nevjerojatnu nervozu, a bojim se i da je simbolika spomenika odigrana na prvu loptu zamjenom uloga. Sve to skupa je prebanalno i prejeftino za ono sto Fico predstavlja Osjecanima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Dylan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 818
Lokacija: New York
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 27.06.2011. 21:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I eto, nakon odgledanog otvorenja na jednom lokalnom portalu, moj zaključaj je sljedeći:
Sramota.

_________________
People are crazy and times are strange
I'm locked in tight, I'm out of range
I used to care, but things have changed
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anaisnin
Offline
Ukupno postova: 44
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 27.06.2011. 21:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ovo je jebeno, jel to svirala sirena za zračnu opasnost prije vatrometa?

_________________
" U velikim stvarima ljudi se pokazuju onakvima kakvi bi htjeli biti
a u malim kakvi jesu"
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
josephine01
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2125
Lokacija: ispred ogledala
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.06.2011. 11:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja bih sad da ture u semafore fiću i tenk. Fićo nek bude crveni i nek znači stop, a tenk nek bude zeleni i nek znači kreni. Naravno, semafori nek budu izrađeni od cijevi tenkova. To bi bilo super i jako bi me usrećilo.

_________________
Za mene je svinja kralj životinja dok ne probam lava.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2012. 21:48 
Naslov:  Re: Predstavljanje spomenika 'crvenom fići' 27. lipnja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zašto pametni Kolobarić nije postavio tenk ali bez fiće na Poligon C jer je taj tenk otamo granatirao Osijek?

Lijepo se mogao postaviti tenk na prilazu gradu i napraviti neko odmorište uz njega da ljudi mogu stati i penjati se po njemu, kao što se to obično radi, a ne u centru grada i to još sa crvenom limenkom koje malo dijete može zdropiti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: