Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Simulator mozga mačke

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.11.2009. 17:00 
Naslov:  Simulator mozga mačke
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koliko je mozak sisavca (i općenito živih bića) složena stvar - govori ovaj blog.
Dharmendra S. Modha bavi se kognitivnim računalstvom (nisam siguran je li ovo pravi prijevod - doslovan je) pri IBM-ovom istraživačkom centru Almaden. Kognitivno računalstvo mogli bi smo definirati multidisciplinarnim istraživačkim radom koji uključuje neurologiju, kognitivnu neurologiju, računarstvo, matematiku i informacijsku teoriju. Pametnome dovoljno.
Još kada se pokrene zamisao simulacije rada mozga (u fizičkom smislu) živoga bića - stvar postaje još zanimljivija.
Meni, kao računalnom geeku (ok, i geeku uopće), najzanimljivija mi je bila informacija da se svaka sinapsa i svaki neurom mora pohraniti negdje u memoriju. Za sve to potrebno je super-računalo, ne bilo kakvo, već IBM Blue Gene/P, nazvan od milja Dawn.
Sveukupno 147456 procesorskih jezgara žvakalo je informacije uskladištene u 144 TB (terabajta) RAM-a kako bi na svijet dovelo simulaciju mozga mačke oko 100-1000 puta sporijega od realnog vremena. Podsjeća me na Monstrumovog Zaspana, glede sporosti Very Happy
Zanimljiva je i (optimistična?) prognoza znanstvenika u gore linkanom blogu kako cca 2019. godine možemo očekivati superračunalo sa performansama dostatnima za NRT (near-real-time) simulaciju rada ljudskog mozga.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
123456
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1794
Lokacija: Prostor-vrijeme je relativno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.11.2009. 17:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Robocat Very Happy

_________________
Znam da ništa ne znam!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: