Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Sanaderu i ekipi (OPET!) veće plaće

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.01.2009. 15:34 
Naslov:  Sanaderu i ekipi (OPET!) veće plaće
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

novo povećanje plaća saborskim zastupnicima?!

Citat: › "RADIJE bih radio za upola manju plaću nego što radim ovdje za 16 tisuća kuna, ali sam prihvatio ovaj posao da bih probao nešto novo. Ako vam je radni dan 14 ili 16 sati i ako sam dostupan u 9 sati ujutro i u ponoć onda mojih 16 tisuća kuna nije puno. Pokušavamo stvoriti famu u društvu kao da su državni dužnosnici nekakva kasta za sebe, ili elita, da žive na visokoj nozi...", privatno je mišljenje jednog vladinog dužnosnika koji ne želi biti imenovan u medijima kada nudi svoje objašnjenje zašto razumije što se Vlada i drugi dužnosnici nisu solidarizirali s pukom kojemu u ovoj godini osim smrzavanja, povećanih kredita na kamate i otkaza, prijete sve ostale radosti ekonomske krize.

>Luka Bebić u džepove trpa više love i od Sanadera

>Debakl Vlade: Imat ćemo veći deficit nego ove godine

>Političari odbijali kolektivni ugovor, ali su ipak prihvatili povećanje vlastitih plaća

Podsjetimo, unatoč pozivima na stezanje remena, svim državnim dužnosnicima i službenicima od ovoga je mjeseca povećana plaća za 6 posto. To je zato što sindikati jednostavno nisu htjeli odustati od obećanja iz 2006. da će im se svake godine povećavati plaća za toliki postotak, pa je Vlada u prosincu bila prisiljena to prihvatiti i po cijenu ulaska u veći deficit proračuna.

No, činjenica je da je isti taj puk, u jeku poskupljenja zbog cijena naftnih derivata kada su režije i hrana "popapale" dodatnih nekoliko postotaka plaće prosječnog hrvatskog građanina, nemoćno promatrao kako se predsjednicima Sabora, Vlade i Republike, Luki Bebiću, Ivi Sanaderu i Stjepanu Mesiću, plaće rasle za između 7.500 i 3.500 kuna. I sada se ponavlja da im plaća raste za više od tisuću kuna.

Kriva je postavka da bi se trebali solidarizirati s pukom

Glasnogovornik Vlade Zlatko Mehun kaže da se onog povećanja ne sjeća jer tada nije radio u Vladi nego Ministarstvu unutarnjih poslova. Što se ovog povećanja plaće tiče, ovako odgovara kada ga pitate kako to da se najbolje plaćeni državni dužnosnici u najgoroj financijskoj godini nisu ni mrvicu solidarizirali sa pukom:

"Kriva vam je postavka! Ne možete tako govoriti jer je Vlada bila ta koja je bila da se kolektivni ugovor suspendira i da ne rastu plaće. Da je došlo do tužbe zbog nepoštivanja kolektivnog ugovora štete bi bile daleko veće", kaže glasnogovornik Vlade. Da bi se zamrznule plaće državnim dužnosnicima, a ne i službenicima, objašnjava, potrebne su promjene kompletnog sustava plaća.

Da bi se solidarizirali s pukom, potrebno je puno, puno komplikacija i truda

"Na primjer, koeficijenata složenosti rada koji se povećava kod zahtjevnijih dužnosti itd., itd., o čemu se može raspravljati, ali to narušava ukupnost odnosa funkcioniranja sustava državne uprave kada su u pitanju koeficijenti i sve ostalo što uz to ide", kaže Mehun.

No, premijer Sanader se i u puno kompleksnijim situacijama pojavljuje kao deus ex machina i jednim pucanjem prstiju odnosi probleme, bili oni povećanje kamata na kredite ili prikazivanje "Bakhi" na Splitskom ljetu, primijetili smo.

"Nije nikakav problem odreći se plaće, međutim, temeljem kojeg pravnog akta? A znamo kakav je mehanizam izračuna plaća. Kako odrediti tko će se odreći, a tko se neće odreći povećanja plaće? Tu nisu samo premijer, predsjednik i predsjednik Sabora, tu su i suci i dugi niz državnih dužnosnika", argumentira glasnogovornik Vlade.

Veliki napori, pa je lakše zažmiriti

Mogućnost da taj cenzus bude dobra volja pojedinog dužnosnika, kao što se to događalo vani, primjerice, kod dužnosnika u Velikoj Britaniji ili pak menadžera tvrtke General Motors, Mehun dalje nije htio komentirati.

"Plaća od 15 do 20 tisuća kolika je kod državnih dužnosnika, za sve te velike napore, a ne radi se nikada o 8 radnih sati, a da ne kažem da nemate familijarnog ili nekakvog drugog života, onda mislim da to stvarno nije puno. U nekim tvrtkama neki imaju puno više, ali nećemo se uspoređivati", kaže naš sugovornik s početka priče.

A.Benačić
Foto: Pixsell


ako je politika isprika za licemjerje, sigurno nije za egotripove i lopovluk kroz izdaju svih nas. ja sam zgranut načinom razmišljanja tih starih prdeža i egomanijaka. osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.01.2009. 16:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

treba povećati plaću... kako će podmiriti troškove ljetovanja, zimovanja, ljubavnica i vanbračne djece... a tko može živjeti sa penzijom od 10.000,00kn????

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 15.01.2009. 19:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Citat: › Kriva vam je postavka! Ne možete tako govoriti jer je Vlada bila ta koja je bila da se kolektivni ugovor suspendira i da ne rastu plaće.

Ja obožavam hrvatsku gramatiku osijek031.com smile

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.01.2009. 20:18 
Naslov:  a možda sam sve do sada imao glavu u pijesku...
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Frost je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ja obožavam hrvatsku gramatiku osijek031.com smile

ja baš i ne... zadaje mi velike muke. a ni s matematikom nisam na ti... Embarassed
kako bilo, živciraju me jezični puritanci i gramatički čistunci kod kojih se pada na ispitu jer citiram "nemaš pravilno držanje olovke". birokratsko pridržavanje regula, pardon... ne smije se reći regula nego pravila ili zakona u nečemu fludinom i kreativnom kao što je jezik...da nisam doživio, ne bih vjerovao da je to stvarna situacija, a ne skeč iz monty phytona.
"ma nemoj, bokte jebo!" - komentira sve to skupa moj prijatelj kajkavac, a ja bih tako sočno nadodao "ma beži bre nemoj da me zajebavaš sunce ti lojavo!"
čim završi jedna frustracija dolazi spoznaja i razlog za novu...

na žalost, uz ovu klero-kvazi-komunističku birokratsku mafiju koja vlada čini se kako sam se trebao već naviknuti ili barem pripremiti i na gore nebuloze...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 15.01.2009. 21:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kolektivni ugovor treba postovati, bez obzira kako se to nama svidja. Jer presedani bi sutra mogli biti i takvi da se recimo svima povecaju place osim uciteljima, jer oni imaju duge ljetne praznike ?

uostalom, 16.000 kn nije nikakva ogromna placa. Ja ne bi radio taj posao za te novce nikada. Jos ti se ime povlaci po novinama, pljuju te ... itd.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.01.2009. 21:31 
Naslov:  Re: Sanaderu i ekipi (OPET!) veće plaće
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Većina ih je rekla da nisu ni primjetili da im se povećala plaća Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.01.2009. 22:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la (Pogledaj post): › kolektivni ugovor treba postovati, bez obzira kako se to nama svidja. Jer presedani bi sutra mogli biti i takvi da se recimo svima povecaju place osim uciteljima, jer oni imaju duge ljetne praznike ?

uostalom, 16.000 kn nije nikakva ogromna placa. Ja ne bi radio taj posao za te novce nikada. Jos ti se ime povlaci po novinama, pljuju te ... itd.


Ti radiš? Manje, a za bolje pare?! Wink
Ja bih rado imao toliku plaću za taj posao, a kolektivni ugovor bi mi fino jamčio bonuse, službene telefonske račune, prijevoz... a bome taj staž zasigurno ne bi škodio mojoj penziji! Razz Gledate sve ove kvizove na tvu, trenutke istine i slično?! Ljudi se prodaju i za samu nadu da će dobiti neku kintu...
Uz taj posao sigurno me ne bi previše mučilo što me povlače po forumima i novinama i tada bih mirne savjesti mogao svima poručiti da "stegnu remen" dok istovremeno zbog teškog intelektualnog napora koji mi je trebao da svekolikim masama podarim taj savijet podižem ruku za još jednu povišicu. osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: