Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



i ovo je Hrvatska

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
evil monkey
Offline
Avatar

Ukupno postova: 923
Lokacija: ormar
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.11.2008. 12:12 
Naslov:  i ovo je Hrvatska
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne mogu vjerovati da tip koji ovakve stvari radi jos nije zavrsio u zatvoru - brate, stvarno nam je zemlja u k****, zlo mi je, doslovno:

Skriveno: 
27. 11. 2008. | 19:25
NOVI POSAO KUHARA IZ BREZOVICE
Starci umiru u ilegalnom domu

Autor SONJA HOFFMAN, VOJISLAV MAZZOCCO

Ovo bi bio bakin krevet – pokazao nam je Mijo Penić nakon što nam je otključao vrata i kroz dnevni boravak odveo nas do mračne sobice. U njoj je već ležala nepokretna žena tupo zureći u strop. Pokrivena vojničkom dekom, u smradu izmeta, otvorenih usta očekivala je krišku mandarinke što je stajala na noćnom ormariću.

Mijo Penić, nekadašnji kuhar Caritasova doma u Brezovici, duboko upleten u afere koje su potresle tu crkvenu dobrotvornu ustanovu, u Krašiću drži ilegalni starački dom. Usred pitome Doline kardinala Penić je otvorio dom za umiranje u kojem zadnje dane broji 12-13 nesretnih staraca.

Nepovjerljiv prema javnosti, Penić svoj dom, naziva ga Plava kuća, drži čvrsto zaključanim i nikoga nepozvana ne pušta unutra. Zbog toga su se reporteri Večernjeg lista predstavili kao bračni par koji kod njega želi smjestiti baku koja je imala moždani udar.

Sam skrbi o svima
Željeli smo, osim dvokrevetne, vidjeti i druge sobe, a Mijo nam je jedva dopustio da vidimo jednu od ukupno šest koliko ih ima. U njoj se nalaze četiri pohabana kreveta, ni nalik na bolničke prilagođene teškim bolesnicima. Bez trunke danjeg svjetla, jednakog mirisa kao i prethodna, u sobi ima jedva toliko mjesta da odrasla osoba hoda. Prljavi kreveti očekuju umorna tijela.

– Ako želite, možemo ovdje staviti i peti krevet – rekao je Mijo pokazujući na sredinu sobe dok je iza tamne zavjese izlazila stara žena jedva u rukama noseći lavor s tek opranim gaćama i čarapama. Za nju bi Mijo Penić morao skrbiti, umjesto toga, ona u njegovu domu mora i raditi.

Starci leže u uvjetima neprimjerenima i za životinje i skrivaju se jer se - boje

– Cijena je 2000 kuna za višekrevetnu i 2500 za jednokrevetnu sobu – rekao nam je. Niska cijena u današnje vrijeme svakog može privući da ostarjele članove obitelji ostavi u ovom zdanju. No, Mijo Penić nema dozvolu za držanje staračkog doma, nema dozvolu da skrbi za starce kojima je potrebna stručna pomoć. Mijo Penić je ugostitelj, hotelijer, kako da ga nazovemo, jer je Plava kuća registrirana kao obrt za najam soba i ostale usluge!

– Da, mi smo dom, imamo sve dozvole. Registrirani smo od 2003. godine i imamo sve papire, ali radili smo i prije – uvjeravao nas je kuhar Mijo. Zanimala nas je i zdravstvena skrb za “našu nemoćnu baku”.

– Ja sam medicinski tehničar, ne bih ni mogao držati dom da nemam tu struku – tvrdio je Mijo pokušavajući nas privoljeti da što prije svog pretka prepustimo u njegove ruke. Dok smo sjedili za stolom prekrivenim prljavim stolnjakom, iza naših leđa sjedilo je sedam staraca i starica.

Nijedan od njih za sve vrijeme razgovora, a potrajao je 45 minuta, nije prozborio ni riječ. Samo jedna od njih, pogrbljena žena sa zavojem na čelu loše prikrivenim maramom, mumljala je dok joj je Mijina majka gurala bombon u ruke.

– Ajde, jedi svoj bombon! Makni se da sjednem – vikala je Mijina majka dok se uz pomoć štapa teško spuštala na trosjed. Ona mu navodno pomaže u brizi za štićenike, a jedva i sama hoda. – Ja se 24 sata brinem za njih, svaki korisnik ima bežično zvonce kojim me može u svako doba pozvati – tvrdio je Mijo.

Propuh iznad vrata - nedostaje komad zida
Foto: Boris Ščitar

– Često je kod nas u restoranu. Mijo tu i jede. Ima on vremena za sve – posprdno je rekla konobarica restorana u susjednom selu.

– Ostavi starce zaključane u sobama. Na svoje oči sam vidio – ustvrdio je M. Demirović, trgovac bolničkim krevetima kojeg je Mijo Penić prevario. Prošao je Demirović tisuće staračkih domova po cijeloj Europi, ali ovakav užas, kaže, nigdje nije vidio.

– Nepokretna žena je ležala na madracu natopljenom mokraćom starom nekoliko dana i molila me čašu vode. Rekla mi je da tri dana nije pila. Pod je bio prekriven raspuknutim kateterima – posvjedočio je Demirović. Nepokretnim pacijentima, kojima se od ležanja razvijaju dekubitalne rane, Mijo nudi neobičnu pomoć.

– Imamo infracrvenu lampu, ali ako se dekubitus razvije, starci umiru za najviše tri mjeseca – dao nam je kuhar svoje ekspertno mišljenje. Međutim, liječnici nas uvjeravaju da se dekubitus ne može liječiti infracrvenom lampom, a ljudi od dekubitusa u Mijinom roku umiru samo ako se o njima nitko ne brine.

Tražio je odmah Penić od nas 1000 kuna kapare, kao osiguranje da će baka ipak doći k njemu.

– Ja ću je prevesti iz Splita, nazvat ću bolnicu, a vi nećete imati nikakvih troškova – rekao nam je. No, novac mu nismo mogli dati preko računa. Mijo Penić naknadu prima samo na ruke, bez računa. Nakon mjesec dana probnog roka, za slučaj da se baki ne svidi, s Mijom bismo potpisali ugovor o doživotnom uzdržavanju i poštar bi svaki mjesec njemu isplaćivao njenu mirovinu.

Trogodišnji rat
– Već tri godine vodimo rat s njime. Inspekcija ga je zatvorila u lipnju 2005. i 2007. – rekla nam je Dorica Nikolić iz Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.

Inspekcijskim nadzorom utvrđeno je da bez ikakvih dozvola u kući drži starce, nema potrebnu opremu, a ni prostor nije uvjetan za takvu djelatnost. Međutim, nakon svakog zatvaranja Mijo Penić plati kaznu i nastavi sa svojim poslom. Kako mu dobro ide svjedoče dvije rečenice.

– Pohvalio mi se da mu ostaje 10 tisuća kuna mjesečno – rekao je Demirović.

– Požurite se s odlukom. Ovdje se situacija mijenja u roku od pola sata. Netko novi dođe, a netko umre – upozorenjem nas je ispratio Mijo Penić.


preuzeto sa stranice Vecernjeg lista,
http://www.vecernji.hr/newsroom/blackchronicle/3199376/index.do

_________________
“Education’s purpose is to replace an empty mind with an open one.”
Platon - Alegorija pećine
pollitika.com - Pale blue dot video - DemocracyNow! - ZCom
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 28.11.2008. 14:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jebeni kreteni, i oni koji ga nemogu zatvorit za stalno i on takav bolesnik.

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
brkson
Offline
Ukupno postova: 60
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.11.2008. 14:28 
Naslov:  Re: i ovo je hrvatska
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dno dna

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Pašće
Offline
Avatar

Ukupno postova: 401
Lokacija: tu negdje
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.11.2008. 14:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Treba i njega zatvoriti i držati u neljudskim uvijetima,pa neka vidi što radi.Na robiju sa njim!

_________________
njuškom naprijed,pa kud me odvede
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 28.11.2008. 15:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...mislim da ovaj članak sve govori o našoj zemlji, vlasti i zakonima...zaista svatko može činiti što god želi i kako god hoće....a država šuti, jer je to za nju samo još nekoliko penzića manje na isplati mirovina.....fuj, odvratno....


Zadnja promjena: anakonda; 28.11.2008. 16:56; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Delfin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 505
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.11.2008. 16:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

..katastrofa...

_________________
...MOJ OSIJEK PUN JE SUNCA... osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.11.2008. 23:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nema ništ gore nego iskorištavat tuđu nemoć i bijedu.
lik se vadi da nije to starački dom nego on iznajmljuje sobe.koliko ima sobarica i koliko često održavaju higijenu prostorija tih staraca?
mislim, plaćamo kojekakve inspekkcije koje troše novce uzalud

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pumpkin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 978
Lokacija: od ćoška na pol puta
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.11.2008. 8:58 
Naslov:  Re: i ovo je Hrvatska
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A što u ovom slučaju radi zakon i država? Ništa... Gdje su sada ti isti govnari koji su ažurni u provođenju zakona kad nekome treba uzeti novce i zajebavati malog čovjeka koji jedva preživljava? I kakvi su to ljudi koji mogu članove svoje obitelji ostaviti u takvoj rupi? I na kraju, zašto ta gnjusna spodoba nije u zatvoru nakon svega?
Fuj, gadi mi se u što se ovo društvo i država pretvorilo.

_________________
Always remember you're unique, just like everyone else.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dedaramo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 108
Lokacija: OSIJEK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.11.2008. 18:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gledao sam ga neki dan na telki. ima i za njega smještaja u ovoj državi-jedna krasna institucija blizu Kutine!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.12.2008. 11:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

http://www.net.hr/crnakronika/page/2008/12/16/0124006.html

...konačno malo pravde....nek sad on uživa na isti način kako su uživali i korisnici njegovog "doma za starije i nemoćne"...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.12.2008. 12:02 
Naslov:  Re: i ovo je Hrvatska
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tek je u pritvoru, što ne znači i da će bit osudjen, a i nigdje ne piše da mu je "obrt" zatvoren...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.12.2008. 12:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...gle, bar je prvi korak napravljen...bilo bi stvarno sramotno da se takav lik ne osudi....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
six
Offline
Ukupno postova: 94
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.12.2008. 13:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

to se zove privatno poduzetništvo by RH

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.12.2008. 13:15 
Naslov:  Re: i ovo je Hrvatska
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što će bit s ljudima koje je rodbina pokupila? Vidjelo se jučer na snimkama da su bili "oduševljeni" što su morali doći po njih, a i ako su ih bili spremni ostavit takvom čovjeku...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.12.2008. 14:27 
Naslov:  Re: i ovo je Hrvatska
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lufus je napisao/la (Pogledaj post): › Što će bit s ljudima koje je rodbina pokupila? Vidjelo se jučer na snimkama da su bili "oduševljeni" što su morali doći po njih, a i ako su ih bili spremni ostavit takvom čovjeku...


...baš sam i ja razmišljala što će biti zapravo, s tim starcima...i gledala istu snimku....
...treba razmisliti o profilu ljudi koji uopće nemoćne starce daju u takav dom...čak i da su neupućeni, opet ostaje činjenično stanje da i nama iz fotelje taj prostor ne izgleda kao mjesto gdje bi naši stari voljeli biti/umrijeti....a i vjerujem da pri prvom razgovoru s tim likom bi puno toga došlo do izražaja....bar meni....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: