Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Bizarni običaji

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.11.2008. 13:25 
Naslov:  Bizarni običaji
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...evo da jednim primjerom započnem temu.....poznate li još takvih vjerskih/plemenskih/kakvih god tradicionalnih narodnih običaja?.....


ŽENE ODGAJANE KAO MUŠKARCI (VIRDŽINE)


Virdžine su žene sa Kosova, Metohije, sjevernog dijela Albanije i Crne Gore, rođene u 19. i početkom 20. stoljeća, koje su, najčešće, odmalena odgajane kao muška djeca, iz više razloga. Nadjenuli bi im muško ime, oblačili ih u mušku odjeću i pripisivali im muške uloge u društvu, a ostali muški članovi tog društva, inače izrazito patrijarhalni i konzervativni, su ih doživljavali sebi ravnima. Drugi nazivi za virdžinu (lat. virginitas=djevičanstvo) su i tobelija (tur. tobe=zavjet), ostajnica ili zavjetovana djevojka.

RAZLOZI NASTANKA VIRDŽINE

Postoji nekoliko razloga (a ujedno i vrsta virdžina) zašto su ženska djeca ili već odrasle žene preuzimale uloge i rodne karakteristike muškaraca:

1) NEDOSTATAK ODRASLIH MUŠKARACA U OBITELJI – djevojke iz obitelji postaju virdžine dok netko od mlađih muškaraca iz obitelji ne odraste. One svojevoljno šišaju kosu, oblače mušku odjeću i tako obavještavaju zajednicu da su preuzele status virdžine. Za vrijeme trajanja zavjeta imaju ograničenu pravnu i poslovnu sposobnost, npr mogu sudjelovati na plemenskih skupštinama, ali bez prava glasa i sl. Nakon isteka zavjeta se mogu udati, ali to se, u pravilu, ne događa.

2) PRIJETNJA KRVNE OSVETE – ukoliko neki član djevojčine obitelji nekome 'duguje krv' pa mora ostati u kućnom pritvoru, ne mogavši obavljati svoje uobičajene aktivnosti, tada se djevojka privremeno zavjetuje na celibat, prelazi u status virdžine te može obavljati poslove koje inače obavljaju samo muškarci.

3) RASKID ZARUKA – ovo je oblik trajnog odricanja prava na udaju gdje se albanske djevojke zavjetuju na celibat, nakon raskida svojih zaruka. Uzrok tome je činjenica da je u tradicionalnoj kulturi Albanaca raskid zaruka sa ženine strane legitiman povod za krvnu osvetu. Zavjet se daje javno, nakon čega virdžina preuzima socijalni identitet muškarca. Ako zavjet prekrši i uda se za drugog muškarca, obitelj bivšeg zaručnika ima pravo na krvnu osvetu.

4) ZAVJET NAKON RAZVODA – u ovom se slučaju radi o rastavljenim ženama koje se zavjetuju da se više neće udavati. Zavjet se daje u krugu dviju obitelji, nema javni karakter, a ako se žena ponovno uda, obitelj bivšeg muža ima pravo na krvnu osvetu. One šišaju kosu, ali ne mijenjaju ime i ne nose mušku odjeću, kreću se u ženskom društvu, obavljaju ženske poslove, ali im je dozvoljeno druženje s muškarcima.

5) IZOSTANAK MUŠKE DJECE U OBITELJI – djevojke zbog ovog razloga preuzimaju identitet muškarca, pošto njihov otac nema muško dijete, a kako bi se nastavila loza (iako, realno, one se zavjetuju na celibat i ne smiju imati djece) ili kako očevo imanje ne bi došlo u miraz ženskom djetetu. Odmah od rođenja su proglašene za 'sina' te odmalena odgajane kao dječaci. Često njihov biološki spol okolini ostaje nepoznat, a u javnom i privatnom životaju uživaju sve muške povlastice.

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.11.2008. 13:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...ovo je dobro.....


● U Lebanonu muskarci smiju imati sex sa zivotinjama, ali samo ako je zivotinja zenskog spola. Seksualni odnos sa muskom zivotinjom je kaznjiv smrcu.

● U Bahrainu, otocnoj drzavi u Arapskom svijetu, doktor smije legalno pregledati zenske genitalije ali iskljucivo ako u njih ne gleda direktno vec odraz genitalija u zrcalu.

U Hong Kongu prevarena zena ima pravo ubiti svog muza, ali iskljucivo ako to napravi golim rukama. Muzevu ljubavnicu smije ubiti cime god pozeli.

● U Caliju, Kolumbiji, prvi bracni sex sa muzem zena smije imati samo ako njezina majka bude s njima u sobi da posvjedoci tom cinu.

● U Santa Cruzu, ilegalno je muskarcu imati seksualni odnos sa majkom i kceri u isto vrijeme.

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Andrea Zuckerman
Offline
Avatar

Ukupno postova: 153
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.11.2008. 13:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
U Caliju, Kolumbiji, prvi bracni sex sa muzem zena smije imati samo ako njezina majka bude s njima u sobi da posvjedoci tom cinu.



osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.11.2008. 13:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gledao sam baš na fakultetu ex-yu film pod nazivom virdžina koji opisuje život u takvim patrijarhalnim zajednicama u 19.st. u Zagori i BiH... vrčo zanimljivo i poučno...

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.11.2008. 14:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meni je jako bizaran običaj dogovorenih i prisilnih brakova tamo po indiji i pakistanu...
čak i ako je to dio njihove kulture i tradicije smatram to nasilnim i glupim.

_________________
"si quid novisti rectius istis, candidus imperti; si nil, his utere mecum."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.11.2008. 23:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

virdžina ima i u crnoj gori
koliko sma moraš biti ograničenda unesrećišs voje dijete jer ti nisi bio sposban napraviti sina

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tyler_durden
Offline
Avatar

Ukupno postova: 295
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.11.2008. 1:09 
Naslov:  A kažu da mi imamo čudne običaje...
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

durian capital

jutarnji

Storyline :
Mladići iz Farskih Otoka (koji ,koliko sam skužio, pripadaju Danskoj-slobodno me ispravite ako sam u krivu) slave ulazak u svijet odraslih batinanjem delfina ...

Zar momci iz Danske riječ 'batina' i pojam 'ulazak u svijet odraslih' nisu mogli povezati u nekom drugom kontekstu ,nego samo u ovom koji podrazumijeva umlaćivanje delfina ??? Shocked

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ruana
Offline
Ukupno postova: 1374
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 21.11.2008. 1:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ides durda, isuse sve je puno krvi, boze dragi, ovo nisam trebala vidjet prije spavanja

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.11.2008. 14:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tyler_durden je napisao/la: ›
Zar momci iz Danske riječ 'batina' i pojam 'ulazak u svijet odraslih' nisu mogli povezati u nekom drugom kontekstu ,nego samo u ovom koji podrazumijeva umlaćivanje delfina ??? Shocked


http://en.wikipedia.org/wiki/Whaling_in_the_Faroe_Islands

Nimalo bizarniji običaj od našeg kolinja. Jedino što se tu ne radi o 'svetom ritualu zrelosti' - već o načinu pribavljanja hrane. U zadnje vrijeme prilično zagađene, doduše: http://www.chef-project.dk/

Presijecaju im kičmu i glavne arterije jer su im zabranili uporabu harpuna, puški ili kopalja. Zeleni, jelte.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.11.2008. 16:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

za tebe je kolinje bizarno? Very Happy
'ebiga, netko nema za svaki dan u mesnicu pa si lijepo doma pajceka uzgoji, prikolje i nasjecka na 100 različitih načina za 1000 različitih delikatesa zahvaljujući kojima će ostati živ tokom godine. brate, planski se uzgaja, a ovo je čisa objest.

"idemo utamanit i preostale primjerke vrste jer nam je to, eto, tradicija. znatiželjne su beštije, dođu nam blizu pa će tako biti lakše" osijek031.com smile

btw, wikipedia mi se učitava beskonačno dugo... jel' ima još netko sličan problem?

_________________
"si quid novisti rectius istis, candidus imperti; si nil, his utere mecum."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.11.2008. 22:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svebor je napisao/la: ›
za tebe je kolinje bizarno? Very Happy
'ebiga, netko nema za svaki dan u mesnicu pa si lijepo doma pajceka uzgoji, prikolje i nasjecka na 100 različitih načina za 1000 različitih delikatesa zahvaljujući kojima će ostati živ tokom godine. brate, planski se uzgaja, a ovo je čisa objest.


Znam da je teško, al' ajmo malo razmisliti; dakle, sa jedne strane u slavoniji uzgajaju svinje. Oprasi se krmača, mali (ako se već ne prikolju odmah) ostanu živjeti u svinjcu 2x2m ostatak svoga života. Nekada dobiju imena, nekad ne. A onda ih humano prikoljemo.
S druge strane, jedan se kit rađa negdje u atlantskom oceanu. Živi tamo slobodan sve dok jednoga dana iz nekog razloga ne odluči sa svojim jatom otići do jednog od fjordova na Farskom otočju. I tamo ga prikolju.
Pa ti meni reci tko je ljepše živio...

Svebor je napisao/la: ›
"idemo utamanit i preostale primjerke vrste jer nam je to, eto, tradicija. znatiželjne su beštije, dođu nam blizu pa će tako biti lakše" osijek031.com smile


Kakvi 'preostali primjerci'. Jesi uopće pogledao linkove koje sam postao? Primjerice - populaciju tih kitova i broj koje godišnje pobiju na farskom otočju? Misliti i srati nije isto!

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.11.2008. 19:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MissTake je napisao/la: ›
jer ti nisi bio sposban napraviti sina

de, molim te, otkrij široj populaciji koje su to tehnike i sposobnosti da se napravi muško dijete?ima li kakav bizaran običaj koji se pri tome upotrebljava?

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.11.2008. 21:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): › Misliti i srati nije isto!

"Now wait here, you annoying pest. I can see where this is going."

prasci, krave i ostale živine ne selu ne rastu nužno zatvorene na 4m 2 niti nužno podmladak bude potamanjen kada se rodi... krmaču jednostavno ne odvedeš nerastu brate i nema problema! Very Happy ne znam da li je turopoljsko prase iz lonjskog polja imalo bolji život od patke na selu kod moje bake ili je pak oceanski kit zapravo imao više sreće od svih njih ali...
znači to farsko kolinje zapravo je neophodno za prehranu tamošnjeg pučanstva, a usput farani spajaju i tradiciju s nuždom?! hm... evo i prikladan filmić pod imenom "World most beatifull kill"

kako bilo, fotke i video materijali izgledaju prilično brutalno. u svakom slučaju, brutalnije od svakog kolinja kojem sam sam svjedočio. Rolling Eyes

"Nevermind, bazooka_joe..."

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.11.2008. 22:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

morgan je napisao/la (Pogledaj post): ›
MissTake je napisao/la: ›
jer ti nisi bio sposban napraviti sina

de, molim te, otkrij široj populaciji koje su to tehnike i sposobnosti da se napravi muško dijete?ima li kakav bizaran običaj koji se pri tome upotrebljava?

ne vadi iz konteksta
često prisutan oblik primitivizma i u nas da žena rađa ako treba 5 dok en dobiju 1 sina

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.11.2008. 16:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MissTake je napisao/la: ›
morgan je napisao/la (Pogledaj post): ›
MissTake je napisao/la: ›
jer ti nisi bio sposban napraviti sina

de, molim te, otkrij široj populaciji koje su to tehnike i sposobnosti da se napravi muško dijete?ima li kakav bizaran običaj koji se pri tome upotrebljava?

ne vadi iz konteksta
često prisutan oblik primitivizma i u nas da žena rađa ako treba 5 dok en dobiju 1 sina

isss... pa što se srdiš odmah....samo sam pitao

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: