Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kuglasti bagrem zavladao Osijekom!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.03.2008. 16:05 
Naslov:  Kuglasti bagrem zavladao Osijekom!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Potaknut posljednjim zbivanjima na području grada Osijeka, a vezano za "uređivanje" ponekih ulica, odlučio sam se potaknuti raspravu na ovu temu.

Prije svega, ponešto o kuglastom bagremu.

Drvo je to koje na engleskom nazivaju Umbrella black locust, latinski Robinia pseudoacacia Umbraculifera, odnosno kišobranasti lažni skakavac (u mojem slobodnom prijevodu, ali to je šala). Već činjenica da ga nazivaju kišobranom zove na uzbunu.

Evo i ponešto linkovlja.
http://www.zelenilons.co.yu/i2.php?tabid=34&cid=187&portalid=1&a=readMore
http://www.backyardgardener.com/plantname/pd_cfeb.html

Kako je izostala reakcija biologa, nema druge nego da se sami potrudimo...

Ako sam u pravu, to je ono drvo iz ulice Lorenza Jagera. Motiv da uopće pišem o tome jest činjenica da se planira saditi diljem grada na mjestima gdje je posječeno drugo drveće. To ne bi bilo problematično da drvo nije, u osnovi, odvratno.

Drvo je nisko, viši čovjek ne može proći ispod krošnje bez saginjanja (osim direktno nakon rezanja), ima malu kuglastu gustu krošnju koja gotovo nikad ne cvjeta (jer gotovo da i nema cvjetove), u njoj se, pogotovo ljeti, skrivaju razne životinje - uključujući i šišmiše, bagrem se inače u nekim drugim krajevima smatra korovom. Vjerujem da je jedini razlog sadnji ovog ružnog malog drveta upravo činjenica što je uvijek malo, možda 2-3 metra, i ne zauzima puno prostora - kako se grad intenzivno betonizira, idealno.

Apeliram na ljude u gradu da se spriječi sadnja ovog ružnog drveta, odnosno visokog grma. Ne znam što fali svom onom drveću koje je posječeno - lipe, kesteni, breze, jaseni, javori, jablani, japanske trešnje, pa čak i hrastovi, bukve, i sve slično što zaista i jest drvo. Osijek je bio poznat po svojim drvoredima, alejama sa visokim krošnjama. Odsad će izgledati kao grmoliki projekt nekog novopečenog arhitekte, koji je napucao malo drvce da mu ne prigovore da nema zelenila, iako mu se više sviđa nekakva željezna konstrukcija (tipa one kugle u Vrtu Jagode Truhelke). Spasimo grad!

P.S. Nadam se da se neće otkriti da nekakav brat nekog vlastodršca, recimo Matkovića ili Srba, baš uzgaja kuglasti bagrem u svom vrtu. Ha, ha, ha...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.03.2008. 19:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

E hvala Felt. Sad znam na čemu ću zgrnit pare. Sutra odmah kupujem neku oranicu i sadim te bagreme. Al će da bude šuške... Smile

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
euchrid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.03.2008. 20:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja mislim da bi bilo najbolje dati feltu da upravlja gradom... očito se najbolje razumje u sve... a njegova su mišljenja uvijek ispravna i bez mana...

_________________
__________________________________
Stojim uz to što sam jučer rekao. Ne znam doduše što sam rekao, no znam, što mislim, a mislim točno ono što sam rekao!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
machor
Offline
Ukupno postova: 315
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.03.2008. 21:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

to je ak se ne varam slično drveću na trgu u tvrđi, to je o.k. meni

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.03.2008. 17:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kuglasti lijepo izgledaju i ne razjebavaju asfalt, možemo mi nadrkavat i lamentirat koliko hoćemo, al protiv betonizacije (tko god bude vladao) ne možemo. Čak i "zeleni" Peko naručio da se krešu u korjenu breze ispred capuccina... ako se sade breze - alergičari u jajima
ako se sade platane, ode asfalt u kurki, hrastovi će genijalno izgledat za 40 godina, vijek trajanja jablana - 25 godina dok sam ne počne trunut, bukva živi jedno 4 milijuna godina (ili manje, ne sjećam se kad je ono sa matijom gupcem bilo), ali je gadna, lipa "slini", nemoš auto oprat od toga... japanska trešnja - genijalno, dobra alternativa, vjerojatno skuplja...

baj d vej, to da se šišmiši kote u bagremima..ne vjerujem, al nek se kote ako je istina, bolje da lete šišmiši nego da taslidžić na asfaltiranom (ili nasutom tucanikom) parkiralištu ubire tri kune po satu

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pink
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.04.2008. 11:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To o čemu pričate nije kuglasti bagrem, on je posađen u Sunčanoj.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gospodar majmuna
Offline
Avatar

Ukupno postova: 194
Lokacija: svugdje samo ne tamo gdje treba
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.04.2008. 19:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ajde nije baš toliko ružan...a i bolje mali bagrem ništa...i šta fali šišmišima, jest da su ružni i ljudi ih se bespotrebno boje da im se ne upletu u kosu i prenose bjesnilo i šta ti ja znam ali moraju i oni negdje onda bolje pod bagrem nego u katedralu...to je šou ideš na vjenćanje i svećeniku nad glavom lete šišmiši

_________________
Jesus loves you!...Everyone else thinks you´re an asshole!

http://obnevidjelicuvar.blog.hr
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.05.2008. 18:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pink je napisao/la: ›
To o čemu pričate nije kuglasti bagrem, on je posađen u Sunčanoj.

i u opatijskoj...

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
OligofreniDikobrazoid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2339
Lokacija: Šikara uz Dravu
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.05.2008. 22:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Samo da posjeku još ova sranja od drveća po gradu od kojih lete sranje posvuda i zamijene nekim pizdarijama od kojih nam grad neće u pol proljeća/ljeta izgledati kao da je snijeg napadao..... Bila to topola ili štoveć.... Gadi mi se.... Danima već hodam ulicama i stalno imam dojam da mi je pun nos tih letećih sranja Glavom o zid

_________________

Tis' mi mjesec, tis' mi zvijezda, dobra ti je mliječna žlijezda...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kišni čovjek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 63
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.09.2008. 0:25 
Naslov:  Re: Kuglasti bagrem zavladao Osijekom!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

odvratno ... dajte nam naša autohtona stabla ... kakvo je to konstantno uništavanje zelenih površina, žardinjera ... sramota sramota sve nas treba biti sramota ...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: