Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Hrvati vs.čisti Hrvati

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2008. 16:16 
Naslov:  Hrvati vs.čisti Hrvati
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evo, potaknut zbonj-evim postom u ovom dolje topicu
topic
pitam vas kako biti dobar Hrvat?
zašto netko tko je nehrvatskog podrijetla ne može biti dobar Hrvat i koje su to ljudske vrijednosti koje "čisti Hrvati" imaju a "Hrvati" ne?zbog čega su jedni manje vrijedniji od drugih?zašto "čisti" ne vole "nečiste"?koliko generacija moraš živjeti u Hrvatskoj da bi bio "čisti Hrvat"?postoji li negdje neki popis osobina - bilo fizičkih bilo psihičkih - koje čovjek mora zadovoljiti da bi bio dobar,čist Hrvat?
zašto ljubav prema ovoj zemlji te osjećaj pripadnosti nije nekima dovoljan razlog da bi ga se priznalo pripadnikom nacije?

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pumpkin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 978
Lokacija: od ćoška na pol puta
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.01.2008. 16:50 
Naslov:  Re: Hrvati vs.čisti Hrvati
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A valjda su ljudi ovdje navikli uvijek po svima i svemu pljuvati, pa im i to dođe kao jedan dobar razlog za to... Ali kad pogledaš realno, u cijelom svijetu je tako, (nije da opravdavam), nigdje ljudi ne prihvaćaju blagonaklono pridošlice, useljenike, druge rase, nacije, vjere, "mješance"...Čak i tamo gdje to nije povijesno uvjetovano, uvijek nekome nešto smeta... Valjda je i to u ljudskoj prirodi, ne znam... Na našem podneblju je jasno da je povijest uvjetovala takve stavove, ratovi, vladavina komunizma, nepravde...

_________________
Always remember you're unique, just like everyone else.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2008. 20:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

razočaran sam...očekivao sam da će biti više postova ovdje pogotovo od strane onih koji izlažu takve argumente u svojim postovima....

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.01.2008. 20:04 
Naslov:  Re: Hrvati vs.čisti Hrvati
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pumpkin je napisao/la (Pogledaj post): › A valjda su ljudi ovdje navikli uvijek po svima i svemu pljuvati, pa im i to dođe kao jedan dobar razlog za to... Ali kad pogledaš realno, u cijelom svijetu je tako, (nije da opravdavam), nigdje ljudi ne prihvaćaju blagonaklono pridošlice, useljenike, druge rase, nacije, vjere, "mješance"...Čak i tamo gdje to nije povijesno uvjetovano, uvijek nekome nešto smeta... Valjda je i to u ljudskoj prirodi, ne znam... Na našem podneblju je jasno da je povijest uvjetovala takve stavove, ratovi, vladavina komunizma, nepravde...
problem je u tome što se čak tu ne radi ni o pridošlicama, strancima niti ičem drugom. radi se o tome da ako misliš da je glavaš smeće nisi pravi hrvat, nevoliš tonsona - opet nisi pravi hrvat, nisi glasovao za desnicu na izborima - opet nisi pravi hrvat, osuđuješ NDH - da pogodimo, nisi pravi hrvat. općenito me to što sam naveo kao i brojenje krvnih zrnaca strahovito nervira.

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2008. 20:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mladjo je napisao/la: ›
problem je u tome što se čak tu ne radi ni o pridošlicama, strancima niti ičem drugom.

ipak se radi o nečemu drugom..da li ksenofobija,strah od drugačijeg...mene zanima na kojem temelju ljudi donose odluke da li je nečije bivanje ne jednom mjestu dovoljno da se on može smatrat pripadnikom nekog naroda?ajde, neka mi objasni što to onoga koji se rodio ovdje i onoga koji se također rodio ovdje razlikuje? povijest obiteljske loze? ako imaš dobru lozu onda si automatski dobar čovjek i čist Hrvat? zar se ne bi trebala cijeniti ljudska dijela,osobine a ne korijeni?

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pumpkin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 978
Lokacija: od ćoška na pol puta
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.01.2008. 6:03 
Naslov:  Re: Hrvati vs.čisti Hrvati
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja mislim da neki pojedinci koji su zadrti na tome tko je čistokrvan, tko ide u crkvu, tko za koga glasuje, tko je gdje bio prvi, imaju nekakve skrivene komplekse. Jer osoba koja se negdje rodila, odrasla i proživjela svoj životni vijek, i voli i prihvaća tu domovinu kao svoju, niti zna za neku drugu, ne može biti ništa drugo nego pripadnik i građanin te domovine. A ja mislim da je razlog tog vaganja i odmjeravanja tko je tko, i što, čista ljudska zloba, i nitko me ne može uvjeriti da nije.

_________________
Always remember you're unique, just like everyone else.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.01.2008. 10:00 
Naslov:  Re: Hrvati vs.čisti Hrvati
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zanimljiva tema koja će teško dobiti svoj epilog. Šta još reći o tome? Ne znam jesam li ja jedna od rijetkih osoba koja zaista nema predrasuda prema "dođošima" i inima sve dok se ponašaju kao civilizirani ljudi. Imam naravno primjedbu, godinama sam putovala u Rijeku na faks i u vlaku sam se često susretala s tzv. "janjevcima". Mnogi su rođeni ovdje i znaju samo za Hrvatsku, ali njihova kultura i ponašanje pripada tamnom srednjem vijeku a ne našem području. Ni hrvatski ne znaju govoriti, a ponašaju se krajnje neprikladno. Svaka čast iznimkama, bila sam i ugodno iznenađena. Mnogi Romi koje sam upoznala su veći Hrvati od mnogih koje znam. Isto to mogu reći i o Srbima koji su rođeni ovdje, govore savršeno književni jezik i poštuju te slave sve katoličke blagdane. A ipak ih se manje poštuje samo zato jer su Srbi. Iako se takvima ne osjećaju. No, nikada se i ne treba odricati onoga što jesi, gubiš svoje dostojanstvo. Ako netko drugi ima nešto protiv, ma zaboli te...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mvarga
Offline
Avatar

Ukupno postova: 731
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.01.2008. 12:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Biti Hrvat oliti HRVAT na ovim prostorima naprosto je teško definirati.
Postoje neke jezične odlike ali ako slušam pravi hrvatski (kajkavski ili ćakavski) moram priznati da se ne osjećam hrvatom. Odnosno ne razumijem hrvate.
Prezimenske odlike također su upitne jer najčešće prezime na ovom prostoru je bez sumnje Kovač, a to je podjednako mađarska kao i hrvatska riječ, a najčešće je opisivala zanatlije kovače koji su vrlo često bili putujući Romi.
Ništa bolje nije ni s drugim najčešćim prezimenom Horvat jer je to mađarska riječ kojom su opisivani ne hrvati nego ljudi iz hrvatske. Ima tu i srba, čeha, slovaka i sl. Primjer je srbin Mile Horvat dopredsjednik županijske skupštine.
Ako ćemo gledati kulturološke odlike niti tu nema puno jasnih granica jer oni koji su pripadali Austo-ugarskom krugu imaju svi slične odlike - Upravne zgrade su žute, cvijeće poklanjaju u neparnom broju, ženama ljube ruke. Po tome su nam bliži recimo slovaci nego RVATI s našeg kamenjara za koje se tvrdi da su HRVATI. Slično je i sa slušanjem glazbe. Thompsona slušaju oni koji bez ikakve ograde raspale i CECU pa mi je teško i po tome jasno definirati razliku hrvata i HRVATA.
Jedino što dosta dobro razgraničava i odlikuje Hrvate od hrvata je pripadnost kršćanskoj zajednici katolika. Po tome bi se moglo odijeliti HRVATE od hrvata ali to opet ne dopušta Crkva koja kaže da su sve njena djeca. Uz to mali hrvati su kršeni kao mali, a VELIKI kao odrasli (Luka Bebić, Miomir Žužul i dr.)
Dakle vraćamo se se na sto puta izrečenu činjenicu: Dobar čovjek je dobar čovjek pa bio on što od hoće. A hrvati su za mene oni koji poštuju propise i koji žive na prostoru koji se zove Hrvatska. Ostale ne znam kako bih definirao. Možda kao bosanske hrvate ili hrvate koji žive u Australiji ili .....

_________________
Što sam to uočio?

1. Na vlasti je opet HDZ
2. Na portalu se vrti OSTV
3. Sve je poskupilo ali nitko iz vlasti to ne priznaje
4. Zemlja je okrugla, al' na svakom ćošku neka glupost
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.01.2008. 13:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


_________________
"si quid novisti rectius istis, candidus imperti; si nil, his utere mecum."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2008. 15:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pumpkin je napisao/la: ›
Jer osoba koja se negdje rodila, odrasla i proživjela svoj životni vijek, i voli i prihvaća tu domovinu kao svoju,

govorim o osobama koje su rođene u Hrvatskoj al čiji su roditelji nehrvati.takvu tezu je postavio zbonj u svom postu.poredio je sebe ili nekog već sa osobom koja je rođena ovdje ali čiji je djed ili što bio general JNA,Srbin...pa otud pitanje koja je razlika između njih?zašto je jedan čisti Hrvat a drugi samo Hrvat?
uzgred, ovaj blog je odličan!

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.01.2008. 15:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

morgan je napisao/la (Pogledaj post): › ovaj blog je odličan!
blog je zakon deder svebore otvori topic pravi hrvat da se malo zabavljamo

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Kamenko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 53
Lokacija: u parku kod sove
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.01.2008. 14:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2008/01/16/0038006.html

svaki pravi 'rvat će znat ćirilicu te će istu moći vježbati čitajući renomirane srpske pisce.

_________________
Guide me, I walk slow, stay right beside me, the devil's trying to find me
Hide me,hold up, I take that back, protect me and then give me the strength to fight back
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.01.2008. 11:20 
Naslov:  Re: Hrvati vs.čisti Hrvati
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U čemu je problem sa ćirilicom, pa ja je znam jednako kao hrvatski, naučila sam u trećem razredu svoje osnovne škole kao dio čitanke, davne 1991. g. Koliko mi se puta desilo da u knjižnici nema knjige koju želim, osim na ćirilici. Daj brate, svejedno... Zanimljivo je znati, nitko te ne može prejebati kad odeš u Bosnu ili Srbiju.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Monstrum
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6541
Lokacija: a gdje se VI to točno nalazite
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.01.2008. 13:08 
Naslov:  Re: Hrvati vs.čisti Hrvati
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1step2far je napisao/la (Pogledaj post): › U čemu je problem sa ćirilicom, pa ja je znam jednako kao hrvatski, naučila sam u trećem razredu svoje osnovne škole kao dio čitanke, davne 1991. g. Koliko mi se puta desilo da u knjižnici nema knjige koju želim, osim na ćirilici. Daj brate, svejedno... Zanimljivo je znati, nitko te ne može prejebati kad odeš u Bosnu ili Srbiju.


u potpunosti se slažem s tobom, mislim da bi recimo u školama trebalo biti kao izborno učenje ćirilice, pa ko voli nek izvoli, i meni se dogodilo na faksu par puta da trebam stručnu literaturu, knjige nema osim na ćirilici, pa eto, znam ćirilicu i udri učenje, malo je teže dok se ne navikneš al ko ga jebe, navikneš se za dva dana, pa evo sad učim iz knjige srpskog nakladnika, na ekavici i sve po srpski, ali je na latinici, pošto se niko nije udostojio napraviti adekvatnu literaturu za taj predmet a šta se mora nije teško.
i one spike sa izbacivanjem nekih srpskih književnika iz lektira su mi isto budalaštine, moš mislit, srbin je pa zato ne treba čitati njegova djela, mislim da su ratne i posljeratne generacije učenika zakinute u tom pogledu, ne nešto previše ali ipak zakinute, jer smatram da ima par srpskih književnika koji zaslužuju da ih se pročita, al to je samo moje skromno mišljenje
a što se tiče hrvata vs. čistih hrvata, znam ja par srba koji su čišći, veći i bolji hrvati od tih tzv. velikih/čistih hrvata, kao što je mvarga reko "Dobar čovjek je dobar čovjek...." Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pumpkin
Offline
Avatar

Ukupno postova: 978
Lokacija: od ćoška na pol puta
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.01.2008. 14:04 
Naslov:  Re: Hrvati vs.čisti Hrvati
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tako je, treba cijeniti čovjeka po tome kakav je. Za ljude s kojima sam odrasla i družila se i ostala do dan danas dobra, nikad mi nije palo na pamet da gledam što su po nacionalnosti ili vjeri, oni su za mene ostali što su i bili, dragi ljudi i prijatelji, a to vrijedi i za buduće ljude koji će doći u moj život, tko je dobronamjeran i prijatelj, dobro je došao, najmanje ću se opterećivati time u koju crkvu ide, i da li mu je djeda bio Bigfoot, boli me briga.

_________________
Always remember you're unique, just like everyone else.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: