Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Vijesti » Kazna za bicikliste i do 10.000 kuna!

#1:  Kazna za bicikliste i do 10.000 kuna! Autor: Leon Post Postano: 08.10.2007. 11:44

Sve bicikliste koji su u utorak predvečer iz središta grada krenuli Ružinom ulicom prema Retfali zaustavio je uniformirani policajac s “lizaljkom”. Naime, nakon što je uočeno kako je na području oko Ružine ulice registriran velik broju prometnih nezgoda prouzročen oduzimanjem prednosti prolaska, iz PU osječko-baranjske pokrenuli su akciju kažnjavanja neopreznih biciklista.

- Biciklisti koji voze u suprotnom smjeru uvijek su opasnost za promet, no primijetili smo kako su raskrižja drugih ulica s Ružinom s tim u vezi najugroženija. Naime, kako je riječ o jednosmjernoj ulici, vozači su automobila pri uključivanju u promet Ružinom koncentrirani samo na slobodan prolaz s jedne strane, tako da se nerijetko događa da pri skretanju, primjerice, ulijevo iz Dubrovačke, biciklista koji vozi u suprotnom smjeru ne vide, pa dolazi do prometnih nezgoda, kaže Ivica Vuko, policijski službenik za prometnu preventivu.

U ovoj akciji kažnjeno je šest biciklista koji su se vozili kolnikom u suprotnom smjeru, ali i dva biciklista za koja je nakon zaustavljanja utvrđeno da voze tehnički neispravan bicikl.

- Šest biciklista koji su vozili u suprotnom smjeru kažnjeno je novčanom kaznom u visini od dvije do deset tisuća kuna, a oni s tehnički neispravnim biciklima, gdje je mahom bila riječ o nedostatku svjetala, kažnjeni su novčanom kaznom od 300 kuna i isključenjem iz prometa, kaže Vuko te dodaje kako su kazne i zaustavljanje biciklista iznenadile Osječane.

- Bilo je pokušaja izvlačenje od kazni. Kao i uvijek. Naravno, svi koje smo zaustavili pokušali su se nečim opravdati, no tolerancije nije bilo ni za koga s obzirom na to da je riječ o ozbiljnim prekršajima, kaže Vuko, uz poruku osječkim biciklistima da će se akcija kažnjavanja nastaviti, te da su i oni obavezni pridržavati se prometnih propisa.

Autorica: Ivana Kukić/Glas-Slavonije.hr

#2:   Autor: morgan Post Postano: 08.10.2007. 11:58

kad ne možeš uloviti ove koji luduju velikim brzinama a ti lovi dostupne....
neš mi policije!

#3:   Autor: lavic Post Postano: 08.10.2007. 12:16

ma bravo, kad se nemoze nista tatinim sinovima koji doslovce divljaju u svojim autima, idemo buget popunjavati sirotinjom koja jedva skupi lovu za bicikli pa ih sad oderati sa 10.000... koja drzava pa to je strasno!

#4:   Autor: Elena_Os Post Postano: 08.10.2007. 12:21

Ne opravdavam voženju biciklista koji se se u jednosmjernoj ulici vozili u suprotnom smjeru, ali nabiti kaznu od 2000 - 10 000kn za bicikliste je stvarno pretjerano..
Sramotno je da se upoređuje( ma čak ni nije usporedba) divljanje po autocesti od 233km/h (Kerum) koje se naplati svega 2000kn i kretanje biciklista od nekih 15km/h .. istina da su oba slučaja primjeri ugrožavanja svih sudionika u prometu, ali ovakav raspon kazni nije normalan.. bolje da se punjenje budžeta usmjeri na hvatanje pijanih i nadrogiranih vozača, koji uslijed svoje ekstaze divljaju po cestama sa svojim limenim ljubimcima, kako ne bi čitali o pogibelji neke nove Ružice Pavić zbog nekog novog Hrvoja Žužića..

#5:   Autor: wastedbass Post Postano: 08.10.2007. 12:29

lol pa ovo je smijesno em sto mi bicikl nema svijetla jos i ovo da sam dozivio bah kazna od 2000 kuna omg koja glupost

#6:   Autor: tamna strana Post Postano: 08.10.2007. 12:53

...osobno ne podržavam...nikakvo kršenje prometnih pravila....od onih koji su sudionici u prometu kao pješaci...pa sve do onih koji voze autobuse.....ovo što je napravila policija je stvarno za rubriku vjerovali ili ne.....jer tu ne samo da se pokazala bahatost policije....i njihova nesposobnost.....vec je tu u prvom redu zakazala ljdska osobina.....
...jer ako, a što e vec svima dobro poznato.....se mogu zatvoriti oci pred svakojakim vecim prekršajima (primjer onaj kad je ivica mudrinic vozio autom u kontra smjeru ili bezbroj drugih....gdje se samo pozove određena osoba pa se sve zaboravi).....onda ovo kažnjavanje biciklista s tolikim novcanim kaznama....stvarno može naici samo na gađenje svekolikog pucanstva.....
....vjerujem da se i uvom slucaju moglo na kulturan i nadasve ljudski nacin.....kao prvo objasniti ljudima kakav su prekršaj napravili....te možebitno.....poslati prekršitelje na edukativno gledanje filmova......a ne pisati astronomske kazne...

i na kraju kao osoba koja pola dana provede u prometu....želim reći....da mi je osobno žao ljudi koji su uhvaceni....jer ovaj postupak policije stvarno nema nikakvog opravdanja.....pogotovo kad znam što se sve radi na cesti....i kako policija postupa sa puno vecim i težim prekršajima.....Cool

#7:   Autor: slavonac Post Postano: 08.10.2007. 13:41

buhaha koja sprdnja Smile)))))))))) sramotno, sad i po sirotinji deri koja se vozi bajkom da ustedi koju kunu...
sramotno...

#8:  Re: Kazna za bicikliste i do 10.000 kuna! Autor: Nave Post Postano: 08.10.2007. 13:58

gosn Vuko bi mogao reci za sto je ona kazna od 10.000 kn, mene zivo zanima..
Shocked
Nikoga ne pravdam, voziti bic u suprotnom smjeru jest opasno i kaznjivo, al bas kako
lijepo kaze Elena Keruma odrape s 2.000 kn a biciklistu s 10.000 kn... gdje je tu osjecaj za pravdu.
Koliko se sjecam Os policija ima te "akcije" svaki par godina, pa onda opet mjesecima nista,
dosljednost u primjeni zakona ni njima ne bi skodila. Ono vrebanje iz zbunja, kada valjda
po kazni moraju ispuniti kvotu, ne racunam kao dosljedno provodenje zakona!
A skuterase i njihovu voznju nitko ne spominje, posebno catering ekipa. Evil or Very Mad

I koja je kazna ak se vozim po plocniku iliti nogostupu Ruzinom ? Twisted Evil

#9:   Autor: MissTake Post Postano: 08.10.2007. 14:38

MA BRAVO KRETENČINE!!!!

DOBRO DA NISTE POSLALI 2 POLICAJCA jednog da čita ime s osobne, drugog da piše....

de vi malo pišite kazne za one koji voze preko 100km/h

#10:   Autor: MissTake Post Postano: 08.10.2007. 14:40

da zaboravih....

VOLJELA BI JA VIDJETI TKO IMA PETLJE VOZITI BICIKL PO STROSSMAYEROVOJ, EUROPSKOJ ILI VUKOVARSKOJ.... a vi samo znate kazne lijepiti. naravno kad te zatepe auto onda se izvuku smo sa najmanjom novčanom, a to što ti godinu dana ležeiš prelomljen, kasnije bolje od mirne maras znaš kad će kiša padat boli nekoga uvo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Mad

#11:   Autor: tamna strana Post Postano: 08.10.2007. 15:00

ja imam petle voziti se po štrosiki i evropskoj aveniji.....al cemu se uopce vozati takvim ulicama...kad imaš 100 drugih alternativnih pravaca....gdje možeš izbjeci takve ulice....dakle....nije baš samo stvar tko se boji a tko ne....
...istina je da su biciklisti uzrocnici stvaranja probetne nezgode....u kojima ini cesto izvuku deblji krj...jer su nezašticeni na biciklu....i istina je da puno biciklista se ponaša na cesti...kao da su sami na svijetu....al problem u ovoj prici je što je policija pokazala svu svoju bahatost....iživljavaju ci se na taj naci što su ispisivali takve kazna....a dobro se zna kako neki prolaze sa puno gorim prekršajima.....
trebalo je imati samo malo više razumjevanja....i taktike...prema prekršiteljima (citaj biciklistima)....Cool

#12:   Autor: MissTake Post Postano: 08.10.2007. 15:08

npr
meni uopće nije lijeno biciklom do zelenog polja
ionako svaki dan prijeđem po 20-ak km-preko ljeta of kors
i što bi sad gazila dječicu po promenadi radije bi do frendice na zeleno polje bicošom nego tramvajem. naravno sad ima biciklistička ali prije nije bilo

osijek je mali grad i bez problema se može na bilo koji kraj biciklom, ali voljela bi vidjeti tko ima sposobnosti izbjegavanja i radarske manevre kad ide na jug2 a oko njega jure automobili, a zaobilaze ga one "harmonike" od buseva....

no way

zato možeš samod o bilja i to hvala bogu preko dana

jer noću je mission imposible, naime biciklistička je preniska pa ti farovi oči uništavaju kao onaj reflektor pod šatorom osječkog, maltene da ne možeš ni hodati

#13:   Autor: DonQuijote Post Postano: 08.10.2007. 15:16

ja sam nekidan po noći skoro pokupio nekog neosvjetljenog majmuna na biciklu, jer sam na mjestu gdje je dozvoljeno 90 išao preteći nekoga tko je vozio 60, dakle, nisam jurcao, ali kad sam krenuo pretjecati i prešao u drugu traku tek tada sam vidio lika na biciklu, koji se onda uzjebo, pa skoro završio u kanalu! neka nabavi svjetla, a ne da ja neku budalu moram nositi na duši do kraja života!

#14:  Re: Kazna za bicikliste i do 10.000 kuna! Autor: slevak Post Postano: 08.10.2007. 16:33

moj je savjet svim biciklistima da kad vide policajca sa lizalicom daju pedalama vjetra jer nema šanse da vas uhvati po uličicama iza katedrale. pa nek naplaćuje kazne nekom drugom.

#15:   Autor: noob Post Postano: 08.10.2007. 17:12

tako je, sam gledat i ak vidiš muriju okreni se i bris, baš se se njima dat trčat za tobom. pa nek si naplati sam kaznu onda.

#16:  Re: Kazna za bicikliste i do 10.000 kuna! Autor: Pave Post Postano: 08.10.2007. 18:23

slevak je napisao/la (Pogledaj post): › moj je savjet svim biciklistima da kad vide policajca sa lizalicom daju pedalama vjetra jer nema šanse da vas uhvati po uličicama iza katedrale. pa nek naplaćuje kazne nekom drugom.


tako je...i ne sam iza katedrale..neg bilo gdje...

#17:   Autor: _Jimmy_ Post Postano: 08.10.2007. 20:00

tako i treba šta ima voziti bicikli po cesti ...

#18:   Autor: tamna strana Post Postano: 08.10.2007. 20:07

_Jimmy_ je napisao/la: ›
tako i treba šta ima voziti bicikli po cesti ...


...može se voziti po cesti...al poštivajuci prometna pravila....Cool

#19:   Autor: Maki___ Post Postano: 08.10.2007. 21:31

Al sta god da vi rekli nema veceg uzitka kad ti sa svojom snagom postignes vise od 50 km slesh h!!!!
Jos ova moja lagana aluminijska zvjerka kad poleti!!!!!
1. na biciklijadi prije 2 godine i jos taj bicikl. To valjda znaci da se brinem o njemu i mislim da bi to svatko trebao a ne neki ga likovi i po kisi ostavljaju - ono fakat totalna nebriga! Take bicikle treba maknuti sa ulica zato ca se bojim da im pedala ne ispadne koliko nekad znaju skripit - pogotovo oni jeftiniji!!!
Indzoj

#20:   Autor: davorccc Post Postano: 09.10.2007. 8:39

G A D I M I S E !

#21:   Autor: gaap Post Postano: 09.10.2007. 8:43

vozite se biciklima koliko hoćete i poštujte prometne propise da vas ne pobijemo. hvala!

#22:   Autor: Ingo Post Postano: 09.10.2007. 8:53

ne mogu vjerovati ... vecina onoga sto mislim vec je napisano ... samo bi jos dodao ... banda, hajduci i drumski razbojnici !!!

#23:  Re: Kazna za bicikliste i do 10.000 kuna! Autor: Anita_os Post Postano: 09.10.2007. 9:44

DonQuijote je napisao/la: ›
ja sam nekidan po noći skoro pokupio nekog neosvjetljenog majmuna na biciklu, jer sam na mjestu gdje je dozvoljeno 90 išao preteći nekoga tko je vozio 60, dakle, nisam jurcao, ali kad sam krenuo pretjecati i prešao u drugu traku tek tada sam vidio lika na biciklu, koji se onda uzjebo, pa skoro završio u kanalu! neka nabavi svjetla, a ne da ja neku budalu moram nositi na duši do kraja života!


Baš sam nesto slično htjela reći..
Tebi i biciklist koji vozi u dozvoljenom smjeru može napraviti sranje i naživcirati te (ako se neće maknuti pa vozi na pol ceste i krivuda ko da će opizdit, ak je neosvjetljen.....) , ja sam biciklist i redovito sam pizdila kad sam kroz Vukovarsku morala svaki dan po najvećim gužvama i onda mi se nasadi neki ispred mene, spor, klimav i ne zna ni kud bi.. kojeg moram bicom zaobilaziti a ovi meni lijevo jure 70km/h.
Tak da nije uopće čudo što svi pizde na njih.
Anyway, isto tako živim na takvom mjestu da sam bar 1000 puta u životu išla Ružinom u suprotnom smjeru, jer mi je najkraće..ako ništa drugo, bar dio- hoćeš Pejačevićeve, Anine, Ružine...sve su jednosmjerne! Pa ti dođi kući!
I od malena mi mama trubila kak se moram svima micati tam.. I nije da opravdavam, ali sam sigurna da sigurno nitko svoje dijete neće poslati da se vraća biciklom kući kroz Gundulićevu ili Strossmayerovu! Mal pripazi tu i bok! A ja nikada nisam čula da je u Ružinoj bilo kojekakvih sranja i nesreća zbog biciklista! Rijetko.
Ima sranja zbog milijom idiotarija koje oni rade sad po gradu pa su majmuni sad našli bit pametni oko ovoga. Ja ne vjerujem, ta policija je toliko plitka da se svaki dan sve više iznenađujem.
Neka konačno srede ove čepove u gradu, a policija se počne baviti pametnijim stvarima od naplaćivanja kazni biciklistima! Bezobrazno extra!
Sam se naživciram kad ovak šta čitam....... Confused

#24:   Autor: MissTake Post Postano: 09.10.2007. 9:51

tamna strana je napisao/la (Pogledaj post): ›
_Jimmy_ je napisao/la: ›
tako i treba šta ima voziti bicikli po cesti ...


...može se voziti po cesti...al poštivajuci prometna pravila....Cool


bicikli nemaju šo raditi na cesti.
imam vozačku, vozim auto, ali mi je uvijek draži bicikl.
mrzim kad na cesti, makar i "otvorenoj" kad nema nikoga ispred mene ugledam biciklistu. nikad ne znma da li će pasti jer su bicikli nesigurni

biciklisti nemaju što raditi na cestama, već na biciklističkim stazama...

osobno uvijek riskiram vozeći po nogostupu-da dobijem kaznu, nego po cesti pa da završim pod zemljom

#25:  Re: Kazna za bicikliste i do 10.000 kuna! Autor: Anita_os Post Postano: 09.10.2007. 10:04

MissTake je napisao/la: ›
biciklisti nemaju što raditi na cestama, već na biciklističkim stazama...

Ma nemoguće! Very Happy
To je prezahtjevan posao za ove naše! Isplanirati i realizirati kako povući crtu na cesti ..uh..treba još 10ak godina rovanja i kopanja.
Uopće nije potrebno da biciklistička staza bude odvojena bankinom i koječime, nebi li kao ljepše i sigurnije izgledalo. Ja znam da sam ostala ugodno iznenađena kad sam prema Varaždinu, i u samom gradu, vidjela ooobičnu povučenu crtu metar uz rub ceste, stazu za bicikliste..bez puno mudrovanja riješen problem! Ovi tu od svega prave naučnu fantastiku! I na kraju bude krivo! Rolling Eyes

#26:   Autor: lee-loo Post Postano: 09.10.2007. 13:01

opće je poznato da naša policija neće naplatiti poštenu kaznu nekom glavonji,nego sirotinji...u ostalom ima ih svugdje ,sem tamo di ih stvarno treba!

#27:   Autor: El-Fatih Post Postano: 09.10.2007. 13:22

Ej moj narode!!! Kad bi se uvele progresivne kazne za svakoga, recimo 25% ukupnih mjesecnih prihoda, onda bi gospon Kerum i kospodin Sirotinja bili u istoj banani.

Naime svi se slazemo da ljudska glupost ne poznaje granice, pa bio ti iz Keruma ili Osijeka glupson je uvjek glupson. Voziti jednnosmjernom u kontar smjeru je isti idiotizam kao jurenje 230kmh iako je dozvoljeno 130kmh.

Treba sve kaznjavati i ne imati odstupanja prema nikom.

#28:   Autor: boris35 Post Postano: 09.10.2007. 16:39

noob je napisao/la: › tako je, sam gledat i ak vidiš muriju okreni se i bris, baš se se njima dat trčat za tobom. pa nek si naplati sam kaznu onda.

Pošaljite toga sa lizaljkom i na biciklističku stazu između Valpova i Belišča pa češ vidjeti kako se puni proračun.......

#29:  Re: Kazna za bicikliste i do 10.000 kuna! Autor: [email protected] Post Postano: 09.10.2007. 18:54

slevak je napisao/la (Pogledaj post): › moj je savjet svim biciklistima da kad vide policajca sa lizalicom daju pedalama vjetra jer nema šanse da vas uhvati po uličicama iza katedrale. pa nek naplaćuje kazne nekom drugom.


he he, take the money and run! ili u ovom slučaju - take the bike and pedal...
ja zadnje 3 godine idem svake subote pijan na biciklu i nikada me nitko nije zaustavio...istina držim se pločnika tamo na europskoj aveniji, i imao sam skoro sva svjetla dok mi ih nisu ukrali, ali isto tako sam spreman dati petama vjetra ako me neki drot hoce kazniti zato sto pijan vozim 15 na sat u 4 ujutro u nedjelju po pločniku... no whay... ne bih bježao jedno da je drot na motoru ili skuteru, sve ostalo - KIDAJ NA LIJEVO !!! Very Happy

#30:   Autor: rađa Post Postano: 11.10.2007. 23:04

neka malo pogledaju ulicu republike kako prelaze preko pune linije gospoda ili kako se motori voze promenadom i pješačkim mostom a ne nas jadne bicikliste tako kažnjavati i misliti da rade pravi posao

#31:   Autor: diva Post Postano: 12.10.2007. 10:25

Poštovani Vi vozači osobnih automobila, kao ljubiteljica bicikla i dugogodišnjeg voznog staža imala bih na vaš račun izreći niz kardinalnih sranja koje su me gotovo stajale glave.
Prvo i osnovno uvijek ste u prednosti jer sjedite lijepo zaštićeni u svojim ljubimcima. Svaki biciklisat je u potencijalnoj opasnosti od iole prebrze vožnje pojedinaca jer te lijepo zanese višak njihove brzine.
Stoji kako ima loših navika biciklista, ali nemamo niti izbora, a nemaju svi ni love za četiri kotača a neki ih i ne žele.
Tako bih voljela da svi oni koji seru protiv saobraćajno nepismenih biciklista posjednu svoje stražnjice na biciklo i isprobaju sigurnost tog oblika vožnje. Mi smetamo vama, a vi ste nepažljivi i ignorirate nas.
Zaobiđe me tip punom brzinom, stane ispred mene, otvara u brzini vrata i ja napucana. Ma nije ni trepnuo već me krivi, idiot. Ja nisam živo biće? Ma ne bi više vidio dozvole.
Isto tako biciklisti ne bi trebali voziti jednosmjernom u smjeru koji nije dopušten, ne voziti preko zebre, već gurati bicikl, ne ulaziti u mrtvi kut, ako već zaobilaze kolonu na semaforu neka stanu između dva auta, a ne se napucti prvi a ne znaš hoće li tko skrenuti desno. Ima budaletina s obje strane. Malo kompromisa i ne bi bilo tako drastično nesigurno pogotovo za bicikliste koji od manjeg udarca lete kao perje.

#32:   Autor: DonQuijote Post Postano: 12.10.2007. 10:31

naravno, malo kompromisa i međusobnog poštivanja, ali i kažnjavanja i jednih i drugih (i trećih, ako se nađe koji) koji ne poštuju propise koji postoje da bi se povećala sigurnost svih sudionika u prometu, ne samo vozača ili samo biciklista.

#33:   Autor: diva Post Postano: 12.10.2007. 10:40

moj naklon, mahnem ti, a ti pažljivo trubni.

#34:   Autor: Anastazija Post Postano: 12.10.2007. 23:52

Prvo i osnovno, kad policija nikoga ne kažnjava, onda se žalite. Kad policija počne kažnjavati, opet se žalite. Iskreno, kazne jesu previsoke i bolje bi bilo da kažnjavaju one luđake koji bemvejima dovljaju po cesti nego bicikliste, ali od nečega se mora krenuti.
Vozim se i biciklom i autom i baš zato jer znam kako je to kad ti u suprotnom smjeru naiđe biciklst, a ti si u autu, meni ne pada na pamet voziti u krivom smjeru. Prvo, jer je krivi smjer, drugo, jer ne želim platiti kaznu, treće, nije mi problem ići ni okolo.
Stvar je u tome što su vozači po sebi nekulturni (čast iznimkama), ali ni biciklisti nisu puno bolji. Čak ni oni koji voze u praom smjeru.

#35:   Autor: tamna strana Post Postano: 13.10.2007. 14:11

diva je napisao/la: ›
Poštovani Vi vozači osobnih automobila, kao ljubiteljica bicikla i dugogodišnjeg voznog staža imala bih na vaš račun izreći niz kardinalnih sranja koje su me gotovo stajale glave.
Prvo i osnovno uvijek ste u prednosti jer sjedite lijepo zaštićeni u svojim ljubimcima. Svaki biciklisat je u potencijalnoj opasnosti od iole prebrze vožnje pojedinaca jer te lijepo zanese višak njihove brzine.
Stoji kako ima loših navika biciklista, ali nemamo niti izbora, a nemaju svi ni love za četiri kotača a neki ih i ne žele.
Tako bih voljela da svi oni koji seru protiv saobraćajno nepismenih biciklista posjednu svoje stražnjice na biciklo i isprobaju sigurnost tog oblika vožnje. Mi smetamo vama, a vi ste nepažljivi i ignorirate nas.
Zaobiđe me tip punom brzinom, stane ispred mene, otvara u brzini vrata i ja napucana. Ma nije ni trepnuo već me krivi, idiot. Ja nisam živo biće? Ma ne bi više vidio dozvole.
Isto tako biciklisti ne bi trebali voziti jednosmjernom u smjeru koji nije dopušten, ne voziti preko zebre, već gurati bicikl, ne ulaziti u mrtvi kut, ako već zaobilaze kolonu na semaforu neka stanu između dva auta, a ne se napucti prvi a ne znaš hoće li tko skrenuti desno. Ima budaletina s obje strane. Malo kompromisa i ne bi bilo tako drastično nesigurno pogotovo za bicikliste koji od manjeg udarca lete kao perje.


....kad ovo procitam....izgleda mi kao kad je rezultat na utakmici....nerješeno.....poznato je da su vozaci nekulturni....a poznato je da su biciklisti neoprezni.....i što cemo sad......uplatiti misu da se nikome ništa ne dogodi....ili cemo mijenjati navike.....vjerujem da ni jedno ni drugo ne prolazi u stvarnosti....jer koliko kod sad pricali da bi vozaci trebali pripaziti na bicikliste....koji su definitivno u prometu ugroženi....zbog toga što su u odnosu na auto....nezaštoceni....uvijek ce se naci prekonekoliko vozaca koji ce samo mahniti rukom i reći....ma zaboli me ona stvar koje ženske nemaju.....isto tako koliko god postojalo takvih vozaca......uvijek ce se naci prekonekoliko biciklista....koji ce se ponašati tako na cesti.....kao da su narodni heroji......pocevši od one situacije.....gdje se samo iz sporedne ulice prikljuce na glavnu....ne razmišljajuci da ce tim postupkom nekome zasmetati....ili ono....kad je na semaforu crveno.....a biciklist prođe....jer zbog cega da on ceka kad vidi da može proci.......ima stotinu primjera i sa jedne i sa druge strane.....a sve se svodi na kraju na samo jednu stvar....a to je ljudska kultura....opcenito ponašanje u životu je veliki odraz ponašanja svih sudionika i u prometu.....Cool

#36:   Autor: mali_ivica Post Postano: 12.03.2008. 15:02

Elena_Os je napisao/la: ›
Ne opravdavam voženju biciklista koji se se u jednosmjernoj ulici vozili u suprotnom smjeru, ali nabiti kaznu od 2000 - 10 000kn za bicikliste je stvarno pretjerano..

Ne kužim što se tu uopće treba opravdavati?
Biciklist ne polaže vozački ispit, tj. znakove i pravila pa kako onda uopće može odgovarati za nešto što nije položio?!
Ili je regulirano da biciklist na svoju odgovornost vozi bicikl po cesti?!
Meni je ok kada netko tko je položio za auto vozi bajs pa onda možemo reči on to zna i u skladu s time bi se trebao ponašati, ali kad isto to napravi djete kako onda njemu napisati takvu kaznu??? A PREKRŠAJ JE ISTI!

#37:   Autor: mali_ivica Post Postano: 12.03.2008. 15:05

tamna strana je napisao/la: ›
....kad je na semaforu crveno.....a biciklist prođe....

Bilo bi ok da ga se kazni kao pješaka!
Pješak također ne smije preko crvenog!

#38:   Autor: debeli Post Postano: 12.03.2008. 20:13

to što on nije polagao za dozvolu za upravljanje motornim votilom, ne oslobađa ga odgovornosti kao sudionika u prometu. Nisam siguran da li se to još provodi , ali ja sam u 4 osnovne polagao poligon sa bajkom i dobio uvjerenje o poznavanju prometnih znakova. S tim uvjerenjem sam mogao upravljati sa biciklom na motorni pogon (moped) do 50 ccm. Također si mogao biti i u školskoj prometnoj jedinici.
Eto zato su biciklisti dužni poznavati prometne znakove jer sudjeluju u prometu.
Iako divljam sa bajkom po pješačkim zonama i trkam se sa trajvanima, i ponekad zatepem psa na promenadi, slažem se za kazne za sve, pa i za pješake.

#39:   Autor: Anastazija Post Postano: 13.03.2008. 7:42

mali_ivica je napisao/la: ›
Ne kužim što se tu uopće treba opravdavati?
Biciklist ne polaže vozački ispit, tj. znakove i pravila pa kako onda uopće može odgovarati za nešto što nije položio?!

Tko je ikad učio pješake da ne prelaze preko crvenog? Mene to nisu učili ni u jednoj školi pa sam svejedno prelazila cestu samo preko zelenog.
A ako netko misli sudjelovati u prometu, trebao bi se držati i pravila.

#40:   Autor: mali_ivica Post Postano: 13.03.2008. 11:00

Anastazija je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la: ›
Ne kužim što se tu uopće treba opravdavati?
Biciklist ne polaže vozački ispit, tj. znakove i pravila pa kako onda uopće može odgovarati za nešto što nije položio?!

Tko je ikad učio pješake da ne prelaze preko crvenog? Mene to nisu učili ni u jednoj školi pa sam svejedno prelazila cestu samo preko zelenog.
A ako netko misli sudjelovati u prometu, trebao bi se držati i pravila.

Ma ne kažem ja ništa za crveno, nego kažem kako te mama i tata nisu učili da biciklom ne smiješ preko pune crte, koja je cesta s prednošću prolaza i ostalo,
tim svim putovima djeca ko djeca prolaze intuitivno, znači dođe do raskrižja pogleda lijevo i desno i sve što ide uz to...
Ali ja kažem da to ne poznaju, nego to rade intuitivno!
Pa ih ne možeš kažnjavati na osnovu toga imaju li oni izgrađenu tu neku kulturu za promet ili ne.
Večinu stvari koju su djeca naučila u prometu su naučila na osnovu savjeta roditelja ili svojih grešaka.

Isto tako zna se da je zločin krasti iako je to omogućeno nekim zakonima, ali ako netko "krade", a to je u skladu sa tim zakonima, onda on za to ne odgovara na sudu, a da nepričam kako u ovoj državi kradu ne drže se zakona i još k tomu nemoraju na sud!
Pa kako onda od djece očekivati da se ponašaju drugačije?! Wink
Djeca u večini slučajeva pokušavaju oponašat starije, zbog toga i jesu dosta puta "djeca".


Zadnja promjena: mali_ivica; 13.03.2008. 11:07; ukupno mijenjano 1 put.

#41:   Autor: Ingo Post Postano: 13.03.2008. 11:05

svrha ovog i mase drugih zakona nije povecanje sigurnosti na cestama nego punjenje drzavnog proracuna.

biciklisti bi trebali obavezno biti kaznjeni ako nemaju svjetla po mraku. sve ostalo bi tolerirao biciklistima.

i jos bi uveo obavezno nosenje reflektirajucih prsluka za bicikliste koji voze na neosvjetljenim cestama izvan naseljenih mjesta i po selima.

#42:   Autor: Elena_Os Post Postano: 13.03.2008. 11:20

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Meni je ok kada netko tko je položio za auto vozi bajs pa onda možemo reči on to zna

Ivice, ajd' izađi iz bajke!

#43:   Autor: Anastazija Post Postano: 13.03.2008. 12:45

Ingo je napisao/la: ›
svrha ovog i mase drugih zakona nije povecanje sigurnosti na cestama nego punjenje drzavnog proracuna.

S tim se slažem. Naravno da su kazne do 10000 kn previsoke.
Ingo je napisao/la: › sve ostalo bi tolerirao biciklistima.

Pa ja baš ne bih tolerirala vožnju u krivom smjeru. I nemojte mi opet početi o tome kako dječica ne znaju... pustimo djecu na miru. U Ružinoj još nisam doživjela da vidim djecu na biciklu da se vozaju u krivom smjeru, ali zato odrasle i odgovorne ljude jesam. Nema opravdanja za vožnju u krivom smjeru i točka. Ni za bicikliste ni vozače automobila.

#44:   Autor: Ingo Post Postano: 13.03.2008. 13:04

Anastazija je napisao/la (Pogledaj post): ›
Pa ja baš ne bih tolerirala vožnju u krivom smjeru. I nemojte mi opet početi o tome kako dječica ne znaju... pustimo djecu na miru. U Ružinoj još nisam doživjela da vidim djecu na biciklu da se vozaju u krivom smjeru, ali zato odrasle i odgovorne ljude jesam. Nema opravdanja za vožnju u krivom smjeru i točka. Ni za bicikliste ni vozače automobila.


zasto ne bi ? biciklistima treba pola metra ... toliko se uz cestu uvijek moze pronaci.

ja vozim auto, bicikl i nemam, tako da ne branim stajalista biciklista iz osobnog interesa. ali mi je glupo da netko tko se vozi biciklom mora proci 5 km da dodje do odredista samo radi toga sto je promet reguliran jednosmjernim ulicama.

bicikle voze jos uvijek i starije osobe kojima to nije 'rekreacija' nego potreba.

bicikli nisu 'opasna' prevozna sredstva, i uz malo paznje, bicikli mogu voziti i po plocniku i kolniku i po pjesackim zonama.

naravno, ako neki klinac divlja biciklom i postoji opasnost da naleti na neko djete i slicno, ... uvijek postoji mogucnost da ga se upozori ili stare oprobane socijalisticke metode 'odsarafi ventile'.

#45:   Autor: Anastazija Post Postano: 13.03.2008. 13:24

A zašto bi netko automobilom morao prelaziti 5 km više samo zato jer je promet tako reguliran?

Da, bicikl voze i starije osobe koje i nisu tako stabilne na biciklu pa nije ugodno kad voziš auto i gledaš kako ti u susret dolazi djedica koji vozi slalom po cesti i ne znaš hoće li ti podletjeti pod auto. Rekreacija/potreba - to nema veze s propisima.
Vidiš, ja vozim i auto i bicikl i nikad biciklom nisam prekršila prometne propise samo zato jer je neka ulica jednosmjerna.
Jednostavno mislim da se propisa i zakona trebaju držati svi, a oni koji ga prekše trebaju paliti kazne koje ne bi trebale biti tako visoke.

Bicikl sam po sebi nije opasno prijevozno sredstvo, kao ni jedno drugo, opasni su oni koji tim prijevoznim sredstvima upravljaju.

#46:   Autor: mali_ivica Post Postano: 13.03.2008. 16:08

Elena_Os je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Meni je ok kada netko tko je položio za auto vozi bajs pa onda možemo reči on to zna

Ivice, ajd' izađi iz bajke!

Onaj tko očekuje od djece koja voze bicikl i pri tome znaju sve znakove i pravila ponašanja u vožnji, a da to nisu učila u školi bila to auto ili neka druga tipa osnovna...
ONDA ZA TU OSOBU KAŽEMO DA ŽIVI U BAJCI!

#47:   Autor: mladunce Post Postano: 13.03.2008. 16:43

eto, ja bas volim sto nas grad dobiva sve vise biciklistickih staza. samo sto pjesaci misle da biciklisticke funkcioniraju kao ceste pa se krecu desnom i lijevom stranom (obicno je jedna za pjesake, jedna za bicikliste).i cesto iznervoziraju kad im zvonis i komentiras da je lijevo pjesacka, a ovo di se bas oni lezerno setaju biciklisticka...no vidim da su poceli obiljezavat crveno biciklisticke, to bi trebalo rijesit problem.

znam da ce sad netko komentirat da nema biciklistickih u svakoj ulici, i da se svejedn bla bla bla..... al eto morala sam spomenit.

#48:   Autor: debeli Post Postano: 13.03.2008. 19:37

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Elena_Os je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Meni je ok kada netko tko je položio za auto vozi bajs pa onda možemo reči on to zna

Ivice, ajd' izađi iz bajke!

Onaj tko očekuje od djece koja voze bicikl i pri tome znaju sve znakove i pravila ponašanja u vožnji, a da to nisu učila u školi bila to auto ili neka druga tipa osnovna...
ONDA ZA TU OSOBU KAŽEMO DA ŽIVI U BAJCI!



Mali Ivice jedno je kada se djeca furaju u dvorištu ili parkichu tu uglavnom nema nekih propisa osim kućnog reda i opće kulture.
Dok se za sudjelovanje u prometu, moraju poznavati osnovni prometni propisi.

#49:   Autor: Elena_Os Post Postano: 13.03.2008. 20:14

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Elena_Os je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Meni je ok kada netko tko je položio za auto vozi bajs pa onda možemo reči on to zna

Ivice, ajd' izađi iz bajke!

Onaj tko očekuje od djece koja voze bicikl i pri tome znaju sve znakove i pravila ponašanja u vožnji, a da to nisu učila u školi bila to auto ili neka druga tipa osnovna...
ONDA ZA TU OSOBU KAŽEMO DA ŽIVI U BAJCI!


Ja nigdje u tekstu s 1. stranice ne vidim da su zaustavili djecu!

Osim toga, starije generacije (ispravite me ako nisam u pravu) u osnovnoj školi nisu učili išta o znakovima..učili su samo ( iz predmeta priroda i društvo) kojom se stranom krećemo na kolniku!

To što si ti napisao >>Meni je ok kada netko tko je položio za auto vozi bajs pa onda možemo reči on to zna << je totalno tupavo - traljava rečenica, jer kao 1. bicikl znaju voziti i nepismeni i polupismeni i pismeni, a da li oni kao sudionici u prometu poštuju znakove je nešto sasvim drugo...kao 2.ne moraš položiti B kategoriju (za auto) da bi znao prometna pravila, možeš položiti i A ili H kategoriju (motori i mopedi ) i 3. Imaš ljudi koji voze auto, a ne znaju odvoziti 5 metara na biciklu...

Ono što si vjerojatno htjeo reći odnosno napisati je; da se od ljudi koji su osposobljeni za upravljanje motornim vozilima (a to nije samo auto) očekuje da se znaju ponašati u prometu , odnosno da (pre)poznaju znakove , te sukladno tomu se ponašaju/reagiraju...

Po meni bi bilo "pravedno" da je policija one koji imaju položen vozački ispit i koji svjesno krše prometna pravila(pa makar bio biciklom) kaznila najvećom kaznom, dakle 10 000 kn..ali kada se sjetimo poznatog slučaja jurnjave po autocesti ZG-ST koje je "prošlo" sa svega 2000kn, onda je ta novčana kazna za biciklistu previsoka!


A izađi iz bajke je metafora koju ćeš, nadam se, sad (iz 2.) shvatiti ! Smile

#50:   Autor: Elena_Os Post Postano: 13.03.2008. 20:34

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Onaj tko očekuje od djece koja voze bicikl i pri tome znaju sve znakove i pravila ponašanja u vožnji, a da to nisu učila u školi bila to auto ili neka druga tipa osnovna...
ONDA ZA TU OSOBU KAŽEMO DA ŽIVI U BAJCI!


Evo ti "moderne bajke" koja kaže od koga se i što očekuje... Zakon o sigurnosti prometa na cestama



Članak 215.

(1) Biciklom na cesti smije upravljati osoba koja je navršila 14 godina.

(2) Djeca s navršenih devet godina koja su u školama osposobljena za upravljanje biciklom i za to im je izdana potvrda, smiju samostalno upravljati biciklom na cesti, a druga djeca s navršenih devet godina samo u pratnji osobe koja je navršila 16 godina.

(3) Program osposobljavanja za vožnju biciklom, program biciklističkog ispita i obrazac potvrde iz stavka 2. ovoga članka propisuje ministar nadležan za poslove obrazovanja.

#51:   Autor: nake_rado Post Postano: 13.03.2008. 21:53

Ja sam pao na vozačkom kad smo ga imali u školi. osijek031.com smile Koja žalost. Pismeni sam prošao al na vožnji sam pao.

#52:   Autor: MissTake Post Postano: 14.03.2008. 11:10

ajd barem bespla smijemo kopati po kantama
Osijek031.com » Vijesti » Kazna za bicikliste i do 10.000 kuna!


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::