Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Filozofija i religija » Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka

#1:  Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka Autor: simo031 Post Postano: 29.09.2010. 17:20

Ako izuzmemo socijalni status ljudi, razni narodi i narodnosti se bitno ne razlikuju ni po čemu drugome, osim po svojoj vjerskoj pripadnosti . A baš ta različitost vjera, često stvara velike antagonizme među ljudima. Ponekad (imamo xy primjera u povijesti) čak tolike da se međusobno ubijaju zbog toga. To prokletstvo prati ljudski rod od kako postoji, točnije, od kako su ga religije podijelile.
Koliko je religija utjecala na podjele među ljudima, i kako bi svijet izgledao da nema religije?

Sa druge strane imamo deset Božjih zapovijedi, univerzalnu moralnu vertikalu za svako ljudsko biće.
Sve one koji ne vjeruju u boga, molim da zanemare prve tri zapovijedi, koje se odnose isključivo na „odnos“ između vjernika i boga. Ne bi li nam život bio puno kvalitetniji kad bi svi živjeli po ovih 10 (7) Božjih zapovjedi?


10 zapovijedi – objavljeni Božji zakon

1. Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene!
2. Ne uzimaj imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
3. Sjeti se da svetkuješ dan Gospodnji!
4. Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji!
5. Ne ubij!
6. Ne sagriješi bludno!
7. Ne ukradi!
8. Ne reci lažna svjedočanstva na bližnjega svoga!
9. Ne poželi žene ni muža bližnjega svoga!
10. Ne poželi nikakve stvari bližnjega svoga!

Bilo bi lijepo da se svi koji budu komentirali ovu temu, ovog puta suzdrže od vrijeđanja drugih sudionika foruma. Unaprijed hvala!

#2:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka Autor: beziljy Post Postano: 29.09.2010. 18:04

Prvi Very Happy


Više je no poznato da su prva vjerovanja nastala iz neznanja, tj kad ljudi nebi mogli nešto objasniti u prirodi povezivali bi to s nečim "nadprirodnim".

Poslije je to preraslo u religiju, tj način života.
Kako nisu svi ljudi isti, svako područje planete je imalo nešto sebi svojstveno. Kako sam pročitao dosta vjerskih kjniga donosim zaključak da je u samoj srži sve jedno te isto, s razlikama u nijasama prilagođena razvijanju intelekta i prirodnih obilježlja (ovdje isključujem sekte i ostale)

Što se tiče vjerskih ratova, dolazim do zaključka da smo stvarno tabula rasa, i da čovjeka možeš dresirat kako hoćeš, ako kreneš od malih nogu Wink

Evo to je to za početak, pa čemo vidjet kao će tema krenit.

Osobno, ne idem u nijedu crkvu (osim turistički) al vjerujem da ima "nešto", poštujem ljude svih vjera i nacionalnosti, jer mislim da nas različitosti trebaju spajati a ne razdvajat jer bi možda naučili nešto jedni od drugih.

EDIT:
i da držim se u globalu 9 zapovjedi koji se nabrojao, osim br 2


Zadnja promjena: beziljy; 29.09.2010. 18:06; ukupno mijenjano 1 put.

#3:   Autor: padobranac Post Postano: 29.09.2010. 18:04

na mene utjecali mama i tata, teta u vrticu, ucitejica u skoli, profesori, Rolling Stonesi, Coca Cola i Teen..

#4:   Autor: simo031 Post Postano: 29.09.2010. 18:25

beziljy je napisao/la: ›
Prvi Very Happy


Više je no poznato da su prva vjerovanja nastala iz neznanja, tj kad ljudi nebi mogli nešto objasniti u prirodi povezivali bi to s nečim "nadprirodnim".

Poslije je to preraslo u religiju, tj način života.
Kako nisu svi ljudi isti, svako područje planete je imalo nešto sebi svojstveno. Kako sam pročitao dosta vjerskih kjniga donosim zaključak da je u samoj srži sve jedno te isto, s razlikama u nijasama prilagođena razvijanju intelekta i prirodnih obilježlja (ovdje isključujem sekte i ostale)

Što se tiče vjerskih ratova, dolazim do zaključka da smo stvarno tabula rasa, i da čovjeka možeš dresirat kako hoćeš, ako kreneš od malih nogu Wink

Evo to je to za početak, pa čemo vidjet kao će tema krenit.

Osobno, ne idem u nijedu crkvu (osim turistički) al vjerujem da ima "nešto", poštujem ljude svih vjera i nacionalnosti, jer mislim da nas različitosti trebaju spajati a ne razdvajat jer bi možda naučili nešto jedni od drugih.

EDIT:
i da držim se u globalu 9 zapovjedi koji se nabrojao, osim br 2

Narod bez religije spada u zoologiju. To je nečija izjava koju sam ja zapamtio, i vrlo često o njoj razmišljao, a definitivno je materijal za razmišljanje. Ja sam manje-više neki katolik, i pokušavam i živjeti po načelima te vjere, iako se sa nekima ne slažem. Smatram da je najveća pogreška katoličke vjere, što se nije niti malo prilagodila vremenu u kojem živimo nego se grčevito drži stavova čiji se korijeni protežu kroz daleku prošlost. Mnoge vrste su izumrle baš zbog nemogućnosti prilagodbe, i bojim se da će i vjera kao takva prije ili poslije, izumrijeti baš zbog toga što se mijenja malo ili ništa.

#5:   Autor: mali_ivica Post Postano: 29.09.2010. 19:22

simo031 je napisao/la: ›
Sa druge strane imamo deset Božjih zapovijedi, univerzalnu moralnu vertikalu za svako ljudsko biće.
Sve one koji ne vjeruju u boga, molim da zanemare prve tri zapovijedi, koje se odnose isključivo na „odnos“ između vjernika i boga. Ne bi li nam život bio puno kvalitetniji kad bi svi živjeli po ovih 10 (7) Božjih zapovjedi?
Apsolutno se slažem.
beziljy je napisao/la: › Osobno, ne idem u nijedu crkvu (osim turistički) al vjerujem da ima "nešto", poštujem ljude svih vjera i nacionalnosti, jer mislim da nas različitosti trebaju spajati a ne razdvajat jer bi možda naučili nešto jedni od drugih.
Također otvoreno i lijepo napisano, takav stav totalno poštujem. (uzevši u obzir prethodno napisano u istom postu).
simo031 je napisao/la: › Smatram da je najveća pogreška katoličke vjere, što se nije niti malo prilagodila vremenu u kojem živimo nego se grčevito drži stavova čiji se korijeni protežu kroz daleku prošlost.
Ovdje se slažem, ali opet moram napisati jedan veliki ALI:
Glede promjene stvari u KC ona se kao takva više treba prilagoditi današnjem vremenu stoji. ALI opet tu se događa to da onda jedan prosječan čovjek bih htio to da cijelu vjeru mjenja prema svom određenom stavu koji može biti i krivi, odnosno ima stvari za koje ljudi inzistiraju da ih treba mjenjat, a zapravo netreba. Zbog toga što svoj stil života nemogu uklopit u vjeru, a opet htjeli bi biti i playboyi i katolici. Very Happy
Ali opet postoje stvari koje bi se i trebale mjenjat, ali više u Crkvi kao takvoj, nego u samoj Religiji ako smo kod Kršćanstva (pričam o katoličkom segmentu).

Lijep pozdrav.

#6:   Autor: simo031 Post Postano: 29.09.2010. 20:23

mali_ivica je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la: ›
Sa druge strane imamo deset Božjih zapovijedi, univerzalnu moralnu vertikalu za svako ljudsko biće.
Sve one koji ne vjeruju u boga, molim da zanemare prve tri zapovijedi, koje se odnose isključivo na „odnos“ između vjernika i boga. Ne bi li nam život bio puno kvalitetniji kad bi svi živjeli po ovih 10 (7) Božjih zapovjedi?
Apsolutno se slažem.
beziljy je napisao/la: › Osobno, ne idem u nijedu crkvu (osim turistički) al vjerujem da ima "nešto", poštujem ljude svih vjera i nacionalnosti, jer mislim da nas različitosti trebaju spajati a ne razdvajat jer bi možda naučili nešto jedni od drugih.
Također otvoreno i lijepo napisano, takav stav totalno poštujem. (uzevši u obzir prethodno napisano u istom postu).
simo031 je napisao/la: › Smatram da je najveća pogreška katoličke vjere, što se nije niti malo prilagodila vremenu u kojem živimo nego se grčevito drži stavova čiji se korijeni protežu kroz daleku prošlost.
Ovdje se slažem, ali opet moram napisati jedan veliki ALI:
Glede promjene stvari u KC ona se kao takva više treba prilagoditi današnjem vremenu stoji. ALI opet tu se događa to da onda jedan prosječan čovjek bih htio to da cijelu vjeru mjenja prema svom određenom stavu koji može biti i krivi, odnosno ima stvari za koje ljudi inzistiraju da ih treba mjenjat, a zapravo netreba. Zbog toga što svoj stil života nemogu uklopit u vjeru, a opet htjeli bi biti i playboyi i katolici. Very Happy
Ali opet postoje stvari koje bi se i trebale mjenjat, ali više u Crkvi kao takvoj, nego u samoj Religiji ako smo kod Kršćanstva (pričam o katoličkom segmentu).

Lijep pozdrav.

Da, prvenstveno sam mislio na promjene kod crkve i crkvene zajednice, međutim nisam se najbolje izrazio.

#7:   Autor: punk urac Post Postano: 30.09.2010. 1:44

Religija je nastala kao reakcija čovjeka na strah od smrti, kažu neki, najsnažniji strah u ljudima. Kasnije se, kako se društvo razvijalo, razvijala zajedno s njim. Kako to i obično biva, na jedno pitanje se nudi mnogo odgovora. Koliko se ljudi zadovolji odgovorom, kakav je da je, krivi ili ne, to ostaje upitno. Što se mene tiče, držim se Marxa – religija kao opijum za narod. Svoje odgovore o nadnaravnom pronalazim u nekim drugim knjigama Wink

#8:   Autor: mengeskas Post Postano: 30.09.2010. 9:46

šta to znači moderan čovjek? http://www.tportal.hr/scitech/znanost/88722/Ateisti-znaju-vise-o-religiji-od-vjernika.html na moje poimanje obrazovanog modernog čovjeka religija nema nikakav utjecaj.
http://forum.net.hr/forums/p/82848/1936783.aspx

http://www.index.hr/forum/default.aspx?q=t&idf=90&idt=241359&p=34

http://glasamerike.blog.hr/2010/09/1628279858/o-vjeri-u-americi-najvie-znaju-oni-koji-je-ne-prakticiraju.html

http://www.forum.hr/archive/index.php/t-189901.html

http://www.facebook.com/#!/video/video.php?v=1547456280307&ref=mf

dovoljno.

#9:   Autor: maniche Post Postano: 30.09.2010. 13:08

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Smatram da je najveća pogreška katoličke vjere, što se nije niti malo prilagodila vremenu u kojem živimo nego se grčevito drži stavova čiji se korijeni protežu kroz daleku prošlost. Mnoge vrste su izumrle baš zbog nemogućnosti prilagodbe, i bojim se da će i vjera kao takva prije ili poslije, izumrijeti baš zbog toga što se mijenja malo ili ništa.


izumrijeti će zato što ima svoj vijek trajanja.

Religija je nastala iz nekoliko razloga:
1.objasniti čovjeku u to vrijeme, neobjašnjivo.
-ljudi su prije mislili kako su munje i gromovi božji gnjev..jedan od primjera.
2.dati mu smisao postojanja
-kao inteligentna bića, počeli smo istraživati svoju svrhu postojanja
3.Savršeno motivacijsko oružje.
Robovi, ratnici..samo im reci kako ih poslije života čeka to i to.

Religija umire propocionalno sa tehnološkim razvojem i intelektualnim progresom čovječanstva.
što više znamo o sebi i stvarima oko nas, to nam manje treba religija.
Nije slučajno da je crkva kroz povijest svim silama kočila razvoj čovječanstva.

U jednom trenutku religije će umrijeti, to je prirodan proces koji ništa ne može zaustaviti.

#10:   Autor: -nella- Post Postano: 30.09.2010. 14:56

punk urac je napisao/la (Pogledaj post): › držim se Marxa – religija kao opijum za narod. odgovore o nadnaravnom pronalazim u nekim drugim knjigama Wink


Ovo je apsolutno sve što se treba reći na ovu temu.

maniche je napisao/la (Pogledaj post): › Nije slučajno da je crkva kroz povijest svim silama kočila razvoj čovječanstva.U jednom trenutku religije će umrijeti, to je prirodan proces koji ništa ne može zaustaviti.

#11:   Autor: mali_ivica Post Postano: 30.09.2010. 15:32

Iz gore navedenih postova dobivam zaključak slijedeći:
1) Svi oni koji se prozivaju ateistima po defaultu bolje poznaju stvari po pitanju religije od onih koji se nazivaju teistima.

2) Religija kao takva bez obzira što ona propovjedla (sarkazam - pogotovo ako se dotaknemo novog zavjeta i pričamo o vremenu Isusova života) je zapravo stvorena samo kako bi ljudi ili određene grupacije ljudi imale opravdanja za svoje nelogične po defaultu zle postupke (kada govorimo o ratovima, izrabljivanju i sl.)

Bez uvrede, meni ovo ne drži vodu, al' i malo.
sorry Very Happy

Ne ulazeči u to da su određene grupacije u određeno vrijeme vršile manipulacije na osnovu religije, ali da je za to kriva religija?! NE.
Čovjek i treba biti obrazovan da bi shvaćao neke stvari, te da njime ljudi nebi manipulirali na takav način, pošto on kao takav obrazovan razumije kako religija kao takva ne poziva na nehumane stvari kako su neki drugi to htjeli prikazati .
Wink

Lijep pozdrav.

#12:   Autor: maniche Post Postano: 30.09.2010. 16:21

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): › Iz gore navedenih postova dobivam zaključak slijedeći:
1) Svi oni koji se prozivaju ateistima po defaultu bolje poznaju stvari po pitanju religije od onih koji se nazivaju teistima.

Kad već spominješ:
http://www.tportal.hr/scitech/znanost/88722/Ateisti-znaju-vise-o-religiji-od-vjernika.html
Wink

Citat: ›
Bez uvrede, meni ovo ne drži vodu, al' i malo.
sorry Very Happy


Pa više ne drži,o tome ja i pričam Very Happy

#13:   Autor: mali_ivica Post Postano: 30.09.2010. 16:49

maniche je napisao/la: ›
mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): › Iz gore navedenih postova dobivam zaključak slijedeći:
1) Svi oni koji se prozivaju ateistima po defaultu bolje poznaju stvari po pitanju religije od onih koji se nazivaju teistima.

Kad već spominješ:
http://www.tportal.hr/scitech/znanost/88722/Ateisti-znaju-vise-o-religiji-od-vjernika.html
Wink
Pogledaj gore podebljao sam ovo SVI, koje sam namjerno napisao, jer sam znao kako će kasnije biti ljudi koji će se pozivati na ispravnost svog stajališta samo zato što su oni ateisti, a istraživanje kaže "da oni bolje znaju"

Ok, ajmo ovako...
Istraživanje koje je dato na gore navedenom tportalu kaže kako je ono provedeno nad amerikancima. Znači bez obzira što je ono provedeno nad amerikancima svi ateisti znaju bolje o religiji od teista.

E sada ono:
maniche je napisao/la: ›
3.Savršeno motivacijsko oružje.
Robovi, ratnici..samo im reci kako ih poslije života čeka to i to.
Znači ovako religija je napravljena kao oružje za slijedeće što si gore naveo, a ona to i je pošto se iz nje jasno može iščitati kako ona sama to propagira?!

Pa onda ovo:
simo031 je napisao/la: ›
10 zapovijedi – objavljeni Božji zakon

1. Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene!
2. Ne uzimaj imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
3. Sjeti se da svetkuješ dan Gospodnji!
4. Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji!
5. Ne ubij!
6. Ne sagriješi bludno!
7. Ne ukradi!
8. Ne reci lažna svjedočanstva na bližnjega svoga!
9. Ne poželi žene ni muža bližnjega svoga!
10. Ne poželi nikakve stvari bližnjega svoga!

Pa onda ovo:
maniche je napisao/la: ›
Kad već spominješ:
http://www.tportal.hr/scitech/znanost/88722/Ateisti-znaju-vise-o-religiji-od-vjernika.html
Wink

Dakle, ove tri stavke pokazuju jasnu kontradikciju.
Zato ću citirati tebe(sebe):
maniche je napisao/la: › Pa više ne drži,o tome ja i pričam Very Happy

Wink

Ja nekažem da ne postoji ateista koji zna o mojoj religiji (na moju sramotu) 10 puta više od mene.
Sada ću još jednom citirati svoj malo raniji post:
mali_ivica je napisao/la: › Ne ulazeči u to da su određene grupacije u određeno vrijeme vršile manipulacije na osnovu religije, ali da je za to kriva religija?! NE.
Čovjek i treba biti obrazovan da bi shvaćao neke stvari, te da njime ljudi nebi manipulirali na takav način, pošto on kao takav obrazovan razumije kako religija kao takva ne poziva na nehumane stvari kako su neki drugi to htjeli prikazati .
Wink

#14:   Autor: -nella- Post Postano: 30.09.2010. 18:08

Kao što kaže to istraživanje nad amerima, zato što znam, zato i ne vjerujem.

#15:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka Autor: maniche Post Postano: 30.09.2010. 18:55

Ivice, kontradikcije i nelogičnosti su sastavni dio religije, ne treba se oko toga previše uzrujavati Smile

10 zapovijedi lijepo zvuče, samo ne razumijem onda zašto je kroz ljudsku povijest više ljudi ubijeno u ime boga nego u svim ratovima skupa.
Također mi nije jasno zašto jahve u SZ-u poziva na etnička čiščenja, ubojstva, paranje trbuha trudnim ženama i sl.

A posebno mi je fantastično kad svečenih dođe i blagoslovi vojnike prije odlaska u rat.
podrška sa samog vrha!

Znam znam, reći ćeš "to nije vjera,to je manipuliranje vjerom bla bla"..
pa je, to joj je i zadaća.manipulacija, strah... Wink

A što se istraživanja tiče, neka su to ameri..ali i moje osobno iskustvo govori isto...što više o religiji znaš,to si manje vjernik..jer jednostavno vidiš koliko je tu nelogičnosti i gluposti...da ne kažem neku goru riječ.

#16:   Autor: mali_ivica Post Postano: 30.09.2010. 21:21

maniche je napisao/la: ›
Ivice, kontradikcije i nelogičnosti su sastavni dio religije, ne treba se oko toga previše uzrujavati Smile
Ako bi ovo trebao biti argument na ono što sam zaključio, onda HVALA Smile
maniche je napisao/la: › 10 zapovijedi lijepo zvuče, samo ne razumijem onda zašto je kroz ljudsku povijest više ljudi ubijeno u ime boga nego u svim ratovima skupa.
To ni ja nerazumijem. Valjda zbog ljudske želje za moći, vlašću, novcem i ostalim materijalnim dobrima.
maniche je napisao/la: ›
Također mi nije jasno zašto jahve u SZ-u poziva na etnička čiščenja, ubojstva, paranje trbuha trudnim ženama i sl.
De molim te... Very Happy
maniche je napisao/la: › A posebno mi je fantastično kad svečenih dođe i blagoslovi vojnike prije odlaska u rat.
podrška sa samog vrha!
Kada pokojni kardinal Kuharić dođe i kaže gardistima da ih blagoslivlja i napominje da su katolici i da ne rade zločine i sl. Onda to apsolutno podržavam. Ha bože ako su vojnici, ne znači automatski da su ratni zločinci... možda samo ljudi koji idu branit svoj dom, žene, djecu... da se nebi dogodila jedna Srebrenica npr. ili Vukovar.
Želiš li implicirat Šešelja kako je Hrvatska dobila nezavisnost spomoć kriminalne sprege Vatikana i naše države? Very Happy
maniche je napisao/la: › jer jednostavno vidiš koliko je tu nelogičnosti i gluposti...da ne kažem neku goru riječ.
Vidim.

Nakon svega, kratak osvrt.
Iz tvog posta se vidi slijedeće:
1) Da nisi ili čitao kako spada moj post ili nisi razumio ono što je napisano vrlo jednostavno (za razumjet svakom)
2) Iz tvog posta se vidi kako nije bitno tuđe mišljenje, niti čak njegovo razmatranje kao takvo jer si po defaultu u pravu.
3)
maniche je napisao/la: › ali i moje osobno iskustvo govori isto...
Moje također, a ono je da nema vajde dalje postat. Ako netko paušalno čita, a tako isto i obrazlaže nečiji post, onda će to vjerojatno učiniti i sa slijedećim... slijedi samo zamor materijala.

Na kraju da napomenem, znao sam razgovarati o ovakvim temama sa podosta ateista, moram priznat da si me pomalo razočarao.

Lijep pozdrav.

#17:   Autor: maniche Post Postano: 30.09.2010. 22:05

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
maniche je napisao/la: ›
Također mi nije jasno zašto jahve u SZ-u poziva na etnička čiščenja, ubojstva, paranje trbuha trudnim ženama i sl.
De molim te... Very Happy


Herem - Jahvino proklestvo:

"Trudne žene ćeš rasporiti/parati
Ispaštat će Samarija jer se protiv Boga svoga pobunila. Od mača past će oni, djecu će njihovu smrskati, žene trudne rasporiti.
(Hošea 13,16)

"Sada idi i udari na Amaleka, izvrši "herem", kleto uništenje, na njemu i na svemu što posjeduje;
ne štedi ga, pobij muškarce i žene, djecu i dojenčad "
Prva knjiga o Samuelu 15, 3

"Pobijte starce, mladiće, djevojke, djecu i žene; istrijebite ih sve do posljednjega. "
(Ezekijel 9,4-6)


bio si u pravu, nisam te čitao pažljivo, to mi se ne da..uvijek čitam ili čujem isto u ovakvim raspravama.
Isprike ako sam te krivo razumio.
Ne krećem od toga da sam po defaultu u pravu..ali ja pišem o onome što se događalo/događa a čitam ono što bi se trebalo događati..
mrzim na povjesne činjenice dobiti demagogiju.
poz.

#18:   Autor: mali_ivica Post Postano: 30.09.2010. 22:22

maniche je napisao/la (Pogledaj post): ›
Herem - Jahvino proklestvo:

"Trudne žene ćeš rasporiti/parati
Ispaštat će Samarija jer se protiv Boga svoga pobunila. Od mača past će oni, djecu će njihovu smrskati, žene trudne rasporiti.
(Hošea 13,16)

"Sada idi i udari na Amaleka, izvrši "herem", kleto uništenje, na njemu i na svemu što posjeduje;
ne štedi ga, pobij muškarce i žene, djecu i dojenčad "
Prva knjiga o Samuelu 15, 3

"Pobijte starce, mladiće, djevojke, djecu i žene; istrijebite ih sve do posljednjega. "
(Ezekijel 9,4-6)
Ovo se događa kada dijelove teksta isječemo nebi li dobili neki svoj smisao. Dakle pričamo o kazni koja je uslijedila zbog onoga što je određen narod učinio protiv Boga. Riječi koje se koriste u Starom zavjetu su tu da nama ljudima dočaraju veličinu te kazne, ne da je shvatimo doslovno kao što to nismo ni kada je pisano da je Bog stvorio zemlju u 7 dana. Po starom zavjetu se vodi židovstvo kao takvo, no i krščani su ga preuzeli kao prethodnicu dolaska Krista kao takvog o čijem životu govori Novi Zavijet, a i samo krščanstvo po istom čovjeku je dobilo ime.

Kada se čovjek netrudi razumjeti ono što je pročitao kao i kontekst toga što je pročitao onda dobivamo slobodnu interpretaciju o pozivanju na linč. A sa druge strane imamo iz istog SZ deset božijih zapovjedi. Samim time to govori da nije na čovjeku da to radi nego na Bogu. Ali kažem kod svake slobodne interpretacije ikojih tekstova sa vađenjem iz konteksta možemo napraviti svašta.

Novi zavjet na malo drugačiji način govori o istim kaznama.
Također i o praštanju i sl.
Napomenimo jednu: tko je bez grijeha neka prvi baci kamen.

Ovo ostalo mi nisi replicirao pa se slažeš ili? Wink

#19:   Autor: maniche Post Postano: 30.09.2010. 22:31

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Kada se čovjek netrudi razumjeti ono što je pročitao kao i kontekst toga što je pročitao onda dobivamo slobodnu interpretaciju


Tipični izgovor, možda baš ti krivo intrepertiraš.
kako god, malo mi čudno da jahve govori ovakve stvari Wink
a ovo drugo, ma u pravu si..ajde iskreno, što ćemo postići raspravom osim izgubiti vrijeme tu? Very Happy

#20:   Autor: mali_ivica Post Postano: 30.09.2010. 22:50

maniche je napisao/la: ›
mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Kada se čovjek netrudi razumjeti ono što je pročitao kao i kontekst toga što je pročitao onda dobivamo slobodnu interpretaciju


Tipični izgovor, možda baš ti krivo intrepertiraš.
Pa nebih rekao da je tipičan izgovor i sam si svjestan kako određene stvari kad se izvade iz konteksta mogu poprimiti totalno drugačije značenje, bez obzira o čemu se raspravljalo. Nadam se da se tu slažemo.
Glede moje interpretacije, smatram kako je točna jel druga interpretacija koja bi se mogla izvesti vodi u kontradikciju sa deset božijih zapovijedi. Tada sam si dao za pravo da konstatiram kako je moja interpretacija točna.
maniche je napisao/la: ›
kako god, malo mi čudno da jahve govori ovakve stvari Wink
Je čudno ako čitaš onako banalno reko bi da je ratni zločinac. Ako uzmeš u obzir da je pisano više kao predodžba određene kazne od strane Boga koja slijedi za nešto učinjeno protiv njega i njegovog naroda onda i nije toliko nelogično. Tadašnjem čovjeku se to prikazivalo na takav način i tim riječima da mu se to dočara. Da se Biblija danas piše zvučat će smješno ali možda bi napisali, da ćeš ostat bez para i da će te stavit na crnu kredit listu... Very Happy Mislim glupo zvuči ali kada čitaš koliko su danas ljudi opterečeni novcima dobivaš dojam da bi njima danas to bila največa kazna.
maniche je napisao/la: ›
a ovo drugo, ma u pravu si..ajde iskreno, što ćemo postići raspravom osim izgubiti vrijeme tu? Very Happy
Totalno se slažem.
Ali ipak kad gledaš lijepo je podjelit mišljenja, čak nekad i zanimljivo gledat argumente i ajmo reči nadmudrivanja u raspravama. Možda ne toliko u ovoj koliko u drugima. Bude zanimljivih dok se spameri ne ubace Very Happy

#21:   Autor: Sharon Post Postano: 01.10.2010. 0:00

Mislim da je religioznost vrlo intiman doživljaj; jedno stanje duha. Sama za sebe nema nikakve veze sa službenim knjigama bilo koje religije. Sve te knjige su jedna zbirka legendi s porukom i poukom. Krivo je tumačiti religioznost kroz ono što tamo piše. Pogotovo što su to priče nastale prije više milenija - doslovno ih tumačiti je nemoguće, čak suludo.
@ivice, ova o crnoj kreditnoj listi ti je super!

#22:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 01.10.2010. 17:14

Zašto svi ti teolozi jednostavno ne uzmu bibliju i sastave jednu novu, modernu?
Mogu i DVD napraviti, nešto kao Ratove Zvijezda! Prva 3 dijela Novi Zavijet, druga 3 - stari. Smile

#23:   Autor: mali_ivica Post Postano: 02.10.2010. 11:05

bazooka_joe je napisao/la: ›
Zašto svi ti teolozi jednostavno ne uzmu bibliju i sastave jednu novu, modernu?
Neznam ima li potrebe pošto, je i ova stara dovoljno dobra ukoliko ju se želi razumjet. Uz to tu su i Katekizmi koji daju pregled o religiji. Za one kojima se naprosto neda postoji i dječija Biblija.

Sve u svemu bilo koja knjiga takvog tipa kao i nekog filozofskog i sl se mora potrudit razumjet i uvijek će biti ljudi koji će nešto zaključivati na prečac i onih koji neće o bilo kojoj tematici se radilo. Nije do knjige.

#24:   Autor: root Post Postano: 20.12.2010. 20:10

Molit ću vas ljepo da si uzmete malo vremena i pročitate ovo

hvala http://www.cybermikan-sungazing.org/menjajmosvetokonas.htm

#25:   Autor: chaknoris Post Postano: 20.12.2010. 20:26

Ok. Pročitah.

I što s tim?

Molim te, objasni što želiš poručiti s tim člankom.

Hvala.

#26:   Autor: root Post Postano: 20.12.2010. 21:41

Htjeo sam potaknuti buđenje svijesti i oslobađanje ljudi od nepotrebnog straha.Nekad je potrebno čitati i između redova.
Napisao si da si pročitao članak i vidim da na tebe nije poučno djelovao ,tada je zaključak vrlo jednostavan nije namjenjen za tebe jer očigledno tvoja svijest (napomena ne vrijeđam te sa ovom izjavom ako shvatiš kako treba) ne može shvatiti bit ili srž navedenoga članka.Ja se ispričavam unaprijed ako sam te povrijedio ovim odgovorom nije mi to bila namjera.

#27:   Autor: chaknoris Post Postano: 20.12.2010. 21:53

Wink

Zadnja promjena: chaknoris; 09.01.2011. 21:03; ukupno mijenjano 1 put.

#28:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 21.12.2010. 0:34

root je napisao/la: ›
Molit ću vas ljepo da si uzmete malo vremena i pročitate ovo

hvala http://www.cybermikan-sungazing.org/menjajmosvetokonas.htm


Moj Bože (i svi ostali entiteti!)!!!
Kako sam mogao da budem ovaku uskogrdan?! Kako nisam primetio matriks oko sebe, kako nisam razumeo subliminalne poruke koje mi dolaze?!
Bio sam slep!!!
Elem, i ja sam verovao da su tamo neki majmuni bili preci čoveka! I kako su mi u osnovnoj školi usađivali rodoljubive pesme metodama pranja mozga!
Ali sada razumem! Delo je to mnogih entiteta iz matriksa koji pokušavaju da neutrališu naš jing i jang te nas ubede u beskorisnost SANGEJZINGA!
A koliko samo te belzebubove armije greše!
Nikada neće pravi SANGEJZERI da predaju ono šta jesu: ljudi koji bulje u sunce! Jer je ono izvor života!

Jeli tako, Moke? Very Happy

PS: da barem mogu da budem nadčovek pa da znam šta da uradim, al' ovako sam bespomoćan! Šta da uradim, nadčoveče, šta, šta?!

#29:   Autor: PEGY Post Postano: 21.12.2010. 9:39

Mogla bih se složiti s pogledom na čovječansto, ali nikako s predloženim rješenjem koje opet nameće nekog vođu i grupu kao lidere. Što dobijamo, ništa -zamjenjujemo iluminate nekim sangejzerima. Ne to nije rješenje. Nema rješenja dok svaki pojedini čovjek ne dostigne određenu razinu svijesti, višu nego mi sada imamo. Dakle,kako kaže baba Vanga i Nostradamus trebati će još tisućica proći.

#30:   Autor: mali_ivica Post Postano: 21.12.2010. 14:05

@root: ja vjerujem da postoji određena grupacija ljudi koja iskorištava ljude i radi sranja u svrhu ishođavanja što večeg profita.

ALI nemogu povjerovat da me se u školi u či matematiku i prirodu i društvo kako bih bio zaglupljen?! Hellou osijek031.com smile
Misli teks je glup da boli glava. Čisto ispiranje mozga Very Happy

#31:   Autor: zen031 Post Postano: 06.01.2011. 0:59

Maniche napisa: "...samo ne razumijem onda zašto je kroz ljudsku povijest više ljudi ubijeno u ime boga nego u svim ratovima skupa.."

Teza koja se ponavlja i ponavlja, a daleko je od istine.

Hajde, objasni nam, o kojim se to ratovima radi i koliko ljudi je ubijeno. A onda pogledaj u kojim ratovima je stradalo najviše ljudi.

#32:   Autor: lik444 Post Postano: 14.02.2011. 14:07

Religija je nastala iz ljudske potrebe za objašnjavanjem smrti i svijeta oko sebe dakle iz neznanja. Danas kad se već može reć da čovjek više ne živi u neznanju religija postaje beskorisna stvar prošlosti koja će imati sve manji i manji utjecaj u budućnosti. Dobar čovjek je dobar čovjek bez obzira jel religiozan ili ne, ali što mi se ne sviđa kod mnogo vjernika je zatucanost. tj. od malena su učeni nečemu i bez razmišljanja odbacuju sve drugo. Mislim da bi svaki čovjek trebao razmišljati malo šire a ne biti ograničen kao što je dosta vjernika.

#33:   Autor: mali_ivica Post Postano: 14.02.2011. 17:44

lik444 je napisao/la (Pogledaj post): › Danas kad se već može reć da čovjek više ne živi u neznanju religija postaje beskorisna stvar prošlosti koja će imati sve manji i manji utjecaj u budućnosti.
Prijatelju moj, danas čovjek živi u večoj zabludi nego prije, iz razloga što prije nije imao pojma pa je znao da nezna. A danas misli da zna, a zapravo nema pojma.

#34:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka Autor: lik444 Post Postano: 14.02.2011. 18:45

Možda sam se i ja malo neprecizno izrazio... mislio sam na to da ljudi danas raspolažu nekim znanjima iz područja prirodnih znanosti, evolucije , postanka svijeta , prirodnih pojava itd...koje religije objašnjavaju pričama za koji smatram da bi "moderan" čovjek trebao jako dobro i objektivno proučiti prije nego počne vjerovati u tak šta a ne da mu se od malena puni glava time. Slažem se da je čovjek u večoj zabludi nego ikad ali i tako mislim da religija čini dobar dio te zablude.

#35:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka Autor: mali_ivica Post Postano: 14.02.2011. 20:44

lik444 je napisao/la (Pogledaj post): › Slažem se da je čovjek u večoj zabludi nego ikad ali i tako mislim da religija čini dobar dio te zablude.
Največa zabluda je to kada čovjek optužuje Boga za nedjela nekog drugog čovjeka... Pa se iz toga izvlači da religija kao takva "nevalja" no nije tako....

Zvučat će glupo ali evo našao sam na fejsu jedan dobar razgovor profesor - učenik:

"Sveucilisni profesor postavio je svojim studentima ovo pitanje: Je li Bog stvorio sve sto postoji? Jedan student mu je smjelo odgovorio: Da, Bog je stvorio sve sto postoji! Bog je sve stvorio? upita profesor jos jednom. Da, profesore odgovori student. Profesor ce potom: Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo. Buduci da zlo postoji a uzevsi u obzir princip da nas odredjuje ono sto radimo, onda je i Bog zao! Student je ostao sutke, a profesor je pun sebe konstatirao kako je jos jednom dokazao da je vjera zapravo mit. Drugi je student podignuo ruku i pitao profesora smije li ga nesto pitati. Naravno odgovori profesor. Student ustane i rece: Profesore, postoji li hladnoca? Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Zar ti nikad nije bilo hladno? Studenti su se zakikotali na kolegino pitanje. Mladic je odgovorio: Zapravo profesore, hladnoca ne postoji. Prema zakonima fizike, ono sto mi smatramo hladnocom u stvarnosti je odsustvo topline. Svako tijelo ili objekt prema proucavanju ima ili prenosi energiju, a toplina je ono sto cini da tijelo ima ili prenosi energiju. Apsolutna nula znaci potpunu odsutnost topline, sve stvari postanu inertne i nesposobne za reakciju na toj temperaturi. Hladnoca ne postoji. Mi smo stvorili tu rijec da opisemo kako se osjecamo ako nemamo toplinu. Student nastavi s pitanjem: Profesore, postoji li tama? Profesor odgovori: Naravno da postoji. Student ce na to: Opet ste u krivu, profesore, ni tama ne postoji. Tama je u stvarnosti samo odsustvo svjetla. Svjetlo mozemo proucavati, ali tamu ne. Zapravo, mozemo se posluziti Newtonovom prizmom da pretvorimo bijelo svjetlo u mnoge boje i proucavati razlicite duljine svjetlosnih valova za svaku boju. Ne mozemo mjeriti tamu. Najobicnija zraka svjetla moze prodrijeti u svijet tame i prosvijetliti ju. Kako mozete znati koliko je odredjeni prostor mracan? Mjerite kolicinu prisutnog svjetla. Nije li ovo tocno? Tama je pojam koji ljudi koriste da opisu sto se dogadja kada nema svjetla. Na kraju, mladic upita: Profesore, postoji li zlo? Sad vec pomalo nesiguran, profesor odgovori: naravno, kao sto sam vec rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najcesce u svakodnevnim primjerima covjekove necovjecnosti prema drugim ljudima… u zlocinima i nasilju diljem svijeta. Ove manifestacije nisu nista drugo nego zlo. Na to ce student: Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi. Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Bas kao i tama i hladnoca, to je pojam kojeg su ljudi stvorili da opisu odsutnost Boga. Bog nije stvorio zlo. Zlo nije poput vjere i ljubavi koje postoje bas kao sto postoje svijetlo i toplina. Zlo je posljedica onog sto se dogodi kada u covjekovom srcu nije nazocna Bozja ljubav. Bas poput hladnoce koju dozivljavamo u odsustvu topline, ili poput tame koja se dogadja kada nema svjetla. Profesor je sjeo. Mladic se zvao Albert Einstein"

#36:   Autor: beziljy Post Postano: 15.02.2011. 13:24

hehehe
sory lega, al ovo ti je priča za malu djecu

jer, kad već se spominje sijedi čiča, sjetim se njegove teorije relativnosti.
Ako je primjenim sve može imati obrnuto tumačenje Very Happy

#37:   Autor: mali_ivica Post Postano: 15.02.2011. 14:49

beziljy je napisao/la (Pogledaj post): › hehehe
sory lega, al ovo ti je priča za malu djecu
Onda si je trebao shvatit! Very Happy
PS: Kad več kažeš sorry, mogu samo reči oprošteno ti je. Wink
beziljy je napisao/la: ›
Ako je primjenim sve može imati obrnuto tumačenje Very Happy
Svaku stvar koju nepoznaješ, kada primjenjuješ možeš dobiti čudnovate rezultate, koje nisi očekivao. Very Happy

#38:   Autor: rockeros Post Postano: 15.02.2011. 15:22

islam nikad nece izumrijeti jer su toliko zadrti i drze se svoje vjere i misle da ce u raj i dobiti svoje djevice ako se raznesu....
izumrijet ce krscanstvo tj katolicanstvo jer katolici najmanje drze do svoje vjere...bar po onome sto ja poznam...od svih silnih katolika znam jednog covjeka koji zivi po 10 bozjih zapovjedi

#39:   Autor: beziljy Post Postano: 16.02.2011. 13:19

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
beziljy je napisao/la (Pogledaj post): › hehehe
sory lega, al ovo ti je priča za malu djecu
Onda si je trebao shvatit! Very Happy

shvatio, al ne onako kako bi ti htio da shvatim Wink

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
beziljy je napisao/la: ›
Ako je primjenim sve može imati obrnuto tumačenje Very Happy
Svaku stvar koju nepoznaješ, kada primjenjuješ možeš dobiti čudnovate rezultate, koje nisi očekivao. Very Happy


vidim Very Happy

#40:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka Autor: nemosvjerovat Post Postano: 16.02.2011. 13:49

hehe zanimljiva priča.
Šteta što se nikada nije dogodila(zvuči poznato?), barem ne u režiji Einsteina.
Jeftin pokušaj da se takvog čovjeka stavi u kontekst s bogom i religijom.
Albert Einstein je bio židov po rođenju, ali Ateist.
Hej, ipak pričamo o možda najvećem umu koji je hodao planetom Smile
Poznata je njegova izjava da je bog produkt ljudske slabosti.

#41:   Autor: morgan Post Postano: 16.02.2011. 16:13

rockeros je napisao/la: ›
islam nikad nece izumrijeti
izumrijet ce krscanstvo

bogme te povijest debelo demantira po pitanju kršćanstva....niti jedna vjera neće izumrijeti sve dok ima ljudi koji nisu spremni dokučiti svijet bez pomoći vjere.

#42:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka Autor: mali_ivica Post Postano: 16.02.2011. 18:39

nemosvjerovat je napisao/la (Pogledaj post): › hehe zanimljiva priča.
Šteta što se nikada nije dogodila(zvuči poznato?), barem ne u režiji Einsteina.
Jeftin pokušaj da se takvog čovjeka stavi u kontekst s bogom i religijom.
Albert Einstein je bio židov po rođenju, ali Ateist.
Hej, ipak pričamo o možda najvećem umu koji je hodao planetom Smile
Poznata je njegova izjava da je bog produkt ljudske slabosti.

Neznam iskreno, ja sam je tekst našao ovakav kakav stoji.
No kad gledam tekst kao takav nije nimalo lošiji. (koliko god to nekomu smetalo) Wink

#43:   Autor: mali_ivica Post Postano: 16.02.2011. 18:42

morgan je napisao/la (Pogledaj post): ›
rockeros je napisao/la: ›
islam nikad nece izumrijeti
izumrijet ce krscanstvo

bogme te povijest debelo demantira po pitanju kršćanstva....niti jedna vjera neće izumrijeti sve dok ima ljudi koji nisu spremni dokučiti svijet bez pomoći vjere.

Hoćeš reči, ti si ga dokučio? Wink

#44:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka Autor: root Post Postano: 02.03.2011. 17:22



#45:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka Autor: KittyCatIvy Post Postano: 10.04.2011. 17:04

"Ne vjeruj u nešto samo zato što netko drugi u to vjeruje. Vjeruj samo u ono što ti sam testiraš i procjeniš da je istinito."

Ne-testirana slijepa vjera u nešto (Boga) i to na točno određeni način (religija) je po meni lišiti samog sebe iznimne prilike da živiš kao slobodno i promišljeno ljudsko biće. No..

Ako je to ono što te na kraju dana čini dobrim čovjekom, ako je to taj najbolji dio tebe koji će utjecati na to da kroz život hodaš kao netko kome je stalo, kao netko tko neće počiniti zlo, pa makar više stoga jer je to grijeh, a ne stoga jer osjećaš u sebi da to nije pravično, onda ću poštovati taj dio tebe jer on ima neki smisao. Samo očekujem od druge strane da poštuje mene i moju slobodu odabrati živjeti pravično, zato što ja smatram da to jest tako, a ne zato što je tako netko drugi rekao, propisao, urezao na kamen.

Holy shit. Cool



#46:   Autor: prcko001 Post Postano: 13.05.2011. 23:42

de lol pa Crkva s javno ispričala za križarske ratove kojima se nezna broj ubijenih samo se nagađa, a da ne pričam o šovinizmu svaka druga žena spaljena na lomači uz optužbe da je vještica i za ovo ne moraš biti načitan samo pratiti dnevnik u 7 :]
zen031 je napisao/la: ›
Maniche napisa: "...samo ne razumijem onda zašto je kroz ljudsku povijest više ljudi ubijeno u ime boga nego u svim ratovima skupa.."

Teza koja se ponavlja i ponavlja, a daleko je od istine.

Hajde, objasni nam, o kojim se to ratovima radi i koliko ljudi je ubijeno. A onda pogledaj u kojim ratovima je stradalo najviše ljudi.

#47:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka Autor: root Post Postano: 14.05.2011. 12:16



#48:   Autor: nemosvjerovat Post Postano: 14.05.2011. 17:20

prcko001 je napisao/la (Pogledaj post): › de lol pa Crkva s javno ispričala za križarske ratove kojima se nezna broj ubijenih samo se nagađa, a da ne pričam o šovinizmu svaka druga žena spaljena na lomači uz optužbe da je vještica i za ovo ne moraš biti načitan samo pratiti dnevnik u 7 :]


1.Konkretno, oko 800 mil. ljudi je ubijeno u religijskim ratovima.
Ne mogu sada naći tu listu.
Evo i jedne liste ratova u 20 st. pa nek si skeptici izvuku.
http://users.erols.com/mwhite28/warstatz.htm#RelCon

2.Zbog mračnog doba tehnološki kaskamo nekih 700 godina.
Zamislite što medicini znači 10 a ne 50, 100 ili 700 godina pa se zapitajte koliko bi ljudi umrlo od AIDS-a ili raka da su se tehnologija/medicina razvijale prirodnim putem?

#49:   Autor: simo031 Post Postano: 14.05.2011. 20:10

nemosvjerovat je napisao/la: ›
1.Konkretno, oko 800 mil. ljudi je ubijeno u religijskim ratovima.


 Glupo i nepotrebno je ratove etiketirati kao "religijske" (ili bilo kako drugačije) jer svi ratovi u povijesti čovječanstva su se vodili isključivo zbog interesa. Religijska, nacionalna ili neka druga pripadnost, samo su idealan "okidač" za izazivanje sukoba među skupinama. Uvijek je profit bio jedini razlog za postojanje ratova i uvijek će to i biti.

#50:   Autor: silence Post Postano: 14.05.2011. 20:40

Svaki stupanj civilizacije donosi dobro i zlo. Mogli bi se jednako zapitati koliko ih pogiba u prometu, koliko od posljedica stresa, alkohola...Čovjek je u odnosu na sebe i društvo vrlo malo napredovao, više su smislu razvoja tehnologija koje ne donose uvijek dobro čovječanstvu. Čak ponekad mislim da smo i nazadovali u pogledu nekih vrijednosti kao što su poštenje, ljubav prema bližnjima-hoću reći sve se svodi na novac i zaradu više manje.

#51:   Autor: francika Post Postano: 14.05.2011. 20:43

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
nemosvjerovat je napisao/la: ›
1.Konkretno, oko 800 mil. ljudi je ubijeno u religijskim ratovima.


 Glupo i nepotrebno je ratove etiketirati kao "religijske" (ili bilo kako drugačije) jer svi ratovi u povijesti čovječanstva su se vodili isključivo zbog interesa. Religijska, nacionalna ili neka druga pripadnost, samo su idealan "okidač" za izazivanje sukoba među skupinama. Uvijek je profit bio jedini razlog za postojanje ratova i uvijek će to i biti.


Pun pogodak!

Samo je pitanje zašto je profit toliko bitan? Dok su ljudi bili životinje, imali su razuma i nisu ratovali.

#52:   Autor: simo031 Post Postano: 14.05.2011. 21:00

francika je napisao/la: ›
Samo je pitanje zašto je profit toliko bitan?

 Novac (ili neka zamjena za isti) stvara osjećaj sigurnosti, tako da se stjecanje materijalnog,
može nazvati instinktom (preživljavanje).

francika je napisao/la: ›
Dok su ljudi bili životinje, imali su razuma i nisu ratovali.


 Ratovali su i onda, za grlo stoke više ili za plodnu zemlju. Nažalost i tad se sve svodilo na materijalno.
Ljudska pohlepa je ljudska pohlepa, jedina razlika je što je prilagođena prostoru i vremenu.

#53:   Autor: francika Post Postano: 14.05.2011. 21:05

Ne kaže se uzalud da su ljudi najgore životinje.

Kad pogledamo malo bolje vidjet ćemo da životinje imaju više ljudskosti od ljudi i uopće mi nije jasno zašto ljudi sebe doživljavaju kao humana bića.

#54:   Autor: nemosvjerovat Post Postano: 14.05.2011. 21:17

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
nemosvjerovat je napisao/la: ›
1.Konkretno, oko 800 mil. ljudi je ubijeno u religijskim ratovima.


 Glupo i nepotrebno je ratove etiketirati kao "religijske" (ili bilo kako drugačije) jer svi ratovi u povijesti čovječanstva su se vodili isključivo zbog interesa. Religijska, nacionalna ili neka druga pripadnost, samo su idealan "okidač" za izazivanje sukoba među skupinama. Uvijek je profit bio jedini razlog za postojanje ratova i uvijek će to i biti.


Imaš pravo, to su samo okidači koje arhitekti kaosa prodaju masi.
Ali promašio si jednu stvar.
Naime, oni ne ratuju.
Ratuju ljudi, vjernici koji svaki vikend idu u crkvu uzeli su puške u ruke i pucali na pripadnika druge vjere.
Tih 800 mil. ljudi je ubijeno isključivo zbog vjere i svaki od njih je ubijen od ruke drugog vjernika.
Vođe jesu imale razloge ali oni koji su ratovali, ratovali su iz mržnje prema pripadnicima druge vjere!

Po tebi ispada da nitko od tih ljudi nije kriv zato što im je naređeno da ubiju.
Možda je tebi lakše posložiti si stvari tako da su vjernici ovce koje slijepo slušaju upute popova i to ih amnestira od krivnje, meni je to bedasto.

#55:   Autor: simo031 Post Postano: 14.05.2011. 21:20

francika je napisao/la: ›
Ne kaže se uzalud da su ljudi najgore životinje.

Kad pogledamo malo bolje vidjet ćemo da životinje imaju više ljudskosti od ljudi i uopće mi nije jasno zašto ljudi sebe doživljavaju kao humana bića.


 Sve se svodi na preživljavanje, ostavljanje potomaka itd.
Ipak se nismo pretjerano odmakli na evolucijskoj ljestvici.
Ma kako to gorko zvučalo…

#56:   Autor: nemosvjerovat Post Postano: 14.05.2011. 21:20

silence je napisao/la (Pogledaj post): › Svaki stupanj civilizacije donosi dobro i zlo. Mogli bi se jednako zapitati koliko ih pogiba u prometu,.


Možemo se zapitati, naravno.
Ali automobilska industrija ne propovijeda o ljubavi, uzajamnom poštovanju, dobroti i sl.

#57:   Autor: francika Post Postano: 14.05.2011. 21:24

nemosvjerovat je napisao/la (Pogledaj post): ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
nemosvjerovat je napisao/la: ›
1.Konkretno, oko 800 mil. ljudi je ubijeno u religijskim ratovima.


 Glupo i nepotrebno je ratove etiketirati kao "religijske" (ili bilo kako drugačije) jer svi ratovi u povijesti čovječanstva su se vodili isključivo zbog interesa. Religijska, nacionalna ili neka druga pripadnost, samo su idealan "okidač" za izazivanje sukoba među skupinama. Uvijek je profit bio jedini razlog za postojanje ratova i uvijek će to i biti.


Imaš pravo, to su samo okidači koje arhitekti kaosa prodaju masi.
Ali promašio si jednu stvar.
Naime, oni ne ratuju.
Ratuju ljudi, vjernici koji svaki vikend idu u crkvu uzeli su puške u ruke i pucali na pripadnika druge vjere.
Tih 800 mil. ljudi je ubijeno isključivo zbog vjere i svaki od njih je ubijen od ruke drugog vjernika.
Vođe jesu imale razloge ali oni koji su ratovali, ratovali su iz mržnje prema pripadnicima druge vjere!

Po tebi ispada da nitko od tih ljudi nije kriv zato što im je naređeno da ubiju.
Možda je tebi lakše posložiti si stvari tako da su vjernici ovce koje slijepo slušaju upute popova i to ih amnestira od krivnje, meni je to bedasto.


Pit bull terijeri su isto bedasti kad kad se bore do smrti dok se 'ljudi' na njih klade.

Ovo što si rekao se možda odnosi na Mirka Filipovića, ali ne i na mase.

#58:   Autor: simo031 Post Postano: 14.05.2011. 21:29

nemosvjerovat je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
nemosvjerovat je napisao/la: ›
1.Konkretno, oko 800 mil. ljudi je ubijeno u religijskim ratovima.


 Glupo i nepotrebno je ratove etiketirati kao "religijske" (ili bilo kako drugačije) jer svi ratovi u povijesti čovječanstva su se vodili isključivo zbog interesa. Religijska, nacionalna ili neka druga pripadnost, samo su idealan "okidač" za izazivanje sukoba među skupinama. Uvijek je profit bio jedini razlog za postojanje ratova i uvijek će to i biti.


Imaš pravo, to su samo okidači koje arhitekti kaosa prodaju masi.
Ali promašio si jednu stvar.
Naime, oni ne ratuju.
Ratuju ljudi, vjernici koji svaki vikend idu u crkvu uzeli su puške u ruke i pucali na pripadnika druge vjere.
Tih 800 mil. ljudi je ubijeno isključivo zbog vjere i svaki od njih je ubijen od ruke drugog vjernika.
Vođe jesu imale razloge ali oni koji su ratovali, ratovali su iz mržnje prema pripadnicima druge vjere!

Po tebi ispada da nitko od tih ljudi nije kriv zato što im je naređeno da ubiju.
Možda je tebi lakše posložiti si stvari tako da su vjernici ovce koje slijepo slušaju upute popova i to ih amnestira od krivnje, meni je to bedasto.

 Ljudi su ovce, i ne bih izdvajao nikog ni po vjerskoj ni po bilo kojoj drugoj pripadnosti. Jako je jednostavno stvoriti histeriju kod ljudi i manipulirati njima, što smo kroz povijest xy puta vidjeli. Okidač je vjerska, nacionalna ili neka druga pripadnost, poslije toga kreće osveta i mržnja, a na kraju nitko ne zna zašto su se zapravo počeli ubijati.

#59:   Autor: simo031 Post Postano: 14.05.2011. 21:37

nemosvjerovat je napisao/la: ›
Po tebi ispada da nitko od tih ljudi nije kriv zato što im je naređeno da ubiju.
Možda je tebi lakše posložiti si stvari tako da su vjernici ovce koje slijepo slušaju upute popova i to ih amnestira od krivnje, meni je to bedasto.

 Molim te ne stavljaj mi riječi u usta... Nigdje nema ni spomena amnestiranju ubojica zbog ovog ili onog razloga... LJUDI su ovce, i svatko ima okidać koji će ga pokrenuti da digne ruku na drugo ljudsko biće.

#60:   Autor: simo031 Post Postano: 14.05.2011. 21:39

francika je napisao/la: ›
Ovo što si rekao se možda odnosi na Mirka Filipovića, ali ne i na mase.

Opet novac ... sve se vrti u krug, ko' prdež u guzici. Uvijek se vraćamo na početak ...

#61:   Autor: nemosvjerovat Post Postano: 14.05.2011. 21:46

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
nemosvjerovat je napisao/la: ›
Po tebi ispada da nitko od tih ljudi nije kriv zato što im je naređeno da ubiju.
Možda je tebi lakše posložiti si stvari tako da su vjernici ovce koje slijepo slušaju upute popova i to ih amnestira od krivnje, meni je to bedasto.

 Molim te ne stavljaj mi riječi u usta... Nigdje nema ni spomena amnestiranju ubojica zbog ovog ili onog razloga... LJUDI su ovce, i svatko ima okidać koji će ga pokrenuti da digne ruku na drugo ljudsko biće.


Ne stavljam ti riječi u usta, po onome što pišeš-tako ispada.

Na temelju tvoje tvrdnje, dolazim do slijedećih razmišljanja...

1. kakvi su ljudi u suštini, i kako su to stvoreni od boga, ako samo trebaju okidač da ubiju drugog čovjeka.
2.kako religija može biti okidač, kada zagovara potpunu suprotnost od rata,mržnje,ubijanja...
kako neko tko ide cijeli život u crkvu i sluša to što sluša, može popušiti priču da pripadnika druge vjere treba zaklati?

#62:   Autor: simo031 Post Postano: 14.05.2011. 22:12

nemosvjerovat je napisao/la: ›
Ne stavljam ti riječi u usta, po onome što pišeš-tako ispada.


 Tvoje subjektivno tumaćenje mojih rijeći, je ono na što svakako imaš pravo, no definitivno ne izražava moje stavove i razmišljanja.

nemosvjerovat je napisao/la: ›
1. kakvi su ljudi u suštini, i kako su to stvoreni od boga, ako samo trebaju okidač da ubiju drugog čovjeka.
2.kako religija može biti okidač, kada zagovara potpunu suprotnost od rata,mržnje,ubijanja...
kako neko tko ide cijeli život u crkvu i sluša to što sluša, može popušiti priču da pripadnika druge vjere treba zaklati?


 Prolistaj crne kronike ... Za neke je dovoljan okidač različitost, za neke želja za osvetom, za najgore od najgorih je dovoljan interes... Za mene (iako sam vjernik) bi dovoljan okidač bio životna ugroženost moje obitelji... A za tebe? Opet se pozivam na povijesne primjere uspješne manipulacije masama (Hitler, Milošević itd).

#63:   Autor: nemosvjerovat Post Postano: 14.05.2011. 23:02

Ma čovječe ne razumiješ što ti govorim.

Ima puno okidača i naravno da bi za obitelj napravio sve.
ALI ni pod razno, da sam vjernik, NIKADA ne bih išao u rat samo zbog vjere i ne bi ubio drugog čovjeka jer je musliman/krščanin.

Mene kao ateistu to zgrožava, dok ti kao vjernik uporno pokušavaš pronači neko opravdanje.

Nemoj mi se na miloševića pozivati.Vjerski rat je potpuno nešto drugo.
Tu ljudi koji se MOLE BOGU i čitaju svete knjige koje govore o lijepim stvarima, kolju drugog vjernika zato što je druge vjere!

j**** te takav okidač, da tako moram reći.

#64:   Autor: simo031 Post Postano: 14.05.2011. 23:08

nemosvjerovat je napisao/la: ›
Ma čovječe ne razumiješ što ti govorim.

Ima puno okidača i naravno da bi za obitelj napravio sve.
ALI ni pod razno, da sam vjernik, NIKADA ne bih išao u rat samo zbog vjere i ne bi ubio drugog čovjeka jer je musliman/krščanin.

Mene kao ateistu to zgrožava, dok ti kao vjernik uporno pokušavaš pronači neko opravdanje.

Nemoj mi se na miloševića pozivati.Vjerski rat je potpuno nešto drugo.
Tu ljudi koji se MOLE BOGU i čitaju svete knjige koje govore o lijepim stvarima, kolju drugog vjernika zato što je druge vjere!

j**** te takav okidač, da tako moram reći.

Jedan od nas dvojice definitivno ne razumije ...

#65:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 14.05.2011. 23:12

Rjesenje je jednostavno - treba zabraniti organiziranu religiju.
Uvijek ce poousavati kociti napredak, sad su protiv umjetne oplodnje,kondoma,kloniranja,a sutra ce mozda biti protiv ljudi kojima je medicina pomogla nekim od nacina koji nije bio po volji nekom matorom seronji u vatikanu ili negdje. Treba to zatvoriti kao instituciju i do kurca vishe!

#66:   Autor: simo031 Post Postano: 14.05.2011. 23:17

bazooka_joe je napisao/la: ›
Rjesenje je jednostavno - treba zabraniti organiziranu religiju.
Uvijek ce poousavati kociti napredak, sad su protiv umjetne oplodnje,kondoma,kloniranja,a sutra ce mozda biti protiv ljudi kojima je medicina pomogla nekim od nacina koji nije bio po volji nekom matorom seronji u vatikanu ili negdje. Treba to zatvoriti kao instituciju i do kurca vishe!

Da, baš... Zabrane su se kroz povijest pokazale kao pametan i učinkovit način da bi se došlo do nekih ciljeva...

#67:   Autor: nemosvjerovat Post Postano: 14.05.2011. 23:38

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
nemosvjerovat je napisao/la: ›
Ma čovječe ne razumiješ što ti govorim.

Ima puno okidača i naravno da bi za obitelj napravio sve.
ALI ni pod razno, da sam vjernik, NIKADA ne bih išao u rat samo zbog vjere i ne bi ubio drugog čovjeka jer je musliman/krščanin.

Mene kao ateistu to zgrožava, dok ti kao vjernik uporno pokušavaš pronači neko opravdanje.

Nemoj mi se na miloševića pozivati.Vjerski rat je potpuno nešto drugo.
Tu ljudi koji se MOLE BOGU i čitaju svete knjige koje govore o lijepim stvarima, kolju drugog vjernika zato što je druge vjere!

j**** te takav okidač, da tako moram reći.

Jedan od nas dvojice definitivno ne razumije ...


http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_war
Možda sada budemo obojica razumjeli.

#68:   Autor: mali_ivica Post Postano: 15.05.2011. 0:04

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): › Rjesenje je jednostavno - treba zabraniti organiziranu religiju.
Uvijek ce poousavati kociti napredak, sad su protiv umjetne oplodnje,kondoma,kloniranja,a sutra ce mozda biti protiv ljudi kojima je medicina pomogla nekim od nacina koji nije bio po volji nekom matorom seronji u vatikanu ili negdje. Treba to zatvoriti kao instituciju i do kurca vishe!

Treba poštivat i poslušat svačije mišljenje, ne nužno i složit se.
Pogotovo ako govorimo kako smo liberalni i šta ti ja znam... Wink

#69:   Autor: simo031 Post Postano: 15.05.2011. 0:07

nemosvjerovat je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
nemosvjerovat je napisao/la: ›
Ma čovječe ne razumiješ što ti govorim.

Ima puno okidača i naravno da bi za obitelj napravio sve.
ALI ni pod razno, da sam vjernik, NIKADA ne bih išao u rat samo zbog vjere i ne bi ubio drugog čovjeka jer je musliman/krščanin.

Mene kao ateistu to zgrožava, dok ti kao vjernik uporno pokušavaš pronači neko opravdanje.

Nemoj mi se na miloševića pozivati.Vjerski rat je potpuno nešto drugo.
Tu ljudi koji se MOLE BOGU i čitaju svete knjige koje govore o lijepim stvarima, kolju drugog vjernika zato što je druge vjere!

j**** te takav okidač, da tako moram reći.

Jedan od nas dvojice definitivno ne razumije ...


http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_war
Možda sada budemo obojica razumjeli.

Ne vidim zašto bi taj članak pomogao, da bi ti ili ja bolje razumijeli nešto što gledamo sasvim drugim očima.
Ishodište svih ljudskih problema je u iskvarenim pojedincima, a ne skupinama, i nikako ne prihvaćam teze koje tvrde da se nešto loše učinilo i čini u ime određene vjerske ili neke druge skupine. Ma što god ti, autori članka na Wikipediji (ili bilo tko drugi) tvrdili o tome. Stoga ti predlažem da u miru uživamo u našim različitostima, jer čini mi se da daljnja rasprava ne bi imala smisla ...

#70:   Autor: francika Post Postano: 15.05.2011. 0:16

nemosvjerovat je napisao/la (Pogledaj post): ›

http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_war
Možda sada budemo obojica razumjeli.


Razumijete Vas oboje, samo svaki iz perspektive radnog takta svog mozga. Naravno da se nikada neće razumijeti ljudi različih perspektiva. Jedino je moguće da se razumiju dvije različite pespetktive kad muž ženi kaže 'DA, DRAGA'.

Uostalom tko kaže da to što piše u wikipediji je istina? To je isto kao da misliš da je ono što piše u Bibliji istina a ne plod imaginacije.

Ja da sam se rodio prije 666 godina mislio bi da je zemlja ravna ploča, prema tome istina je imaginaran pojam.

I iako više vjerujem u 'Ivicu i Maricu' nego u bibliju, ipak mislim da u bibliji ima više istine nego na wikipediji.

#71:   Autor: simo031 Post Postano: 15.05.2011. 0:21

mali_ivica je napisao/la: ›
bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): › Rjesenje je jednostavno - treba zabraniti organiziranu religiju.
Uvijek ce poousavati kociti napredak, sad su protiv umjetne oplodnje,kondoma,kloniranja,a sutra ce mozda biti protiv ljudi kojima je medicina pomogla nekim od nacina koji nije bio po volji nekom matorom seronji u vatikanu ili negdje. Treba to zatvoriti kao instituciju i do kurca vishe!

Treba poštivat i poslušat svačije mišljenje, ne nužno i složit se.
Pogotovo ako govorimo kako smo liberalni i šta ti ja znam... Wink


 Koliko kod to ponekad bilo teško ... Smile

Uzgred budi rečeno, otkud ti toliki kikiriki?

Za svakako ubijenog "nevjernika" po jedan, pa se nakupilo? osijek031.com smile

#72:   Autor: simo031 Post Postano: 15.05.2011. 0:24

francika je napisao/la: ›
nemosvjerovat je napisao/la (Pogledaj post): ›

http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_war
Možda sada budemo obojica razumjeli.


Razumijete Vas oboje, samo svaki iz perspektive radnog takta svog mozga. Naravno da se nikada neće razumijeti ljudi različih perspektiva. Jedino je moguće da se razumiju dvije različite pespetktive kad muž ženi kaže 'DA, DRAGA'.

Uostalom tko kaže da to što piše u wikipediji je istina? To je isto kao da misliš da je ono što piše u Bibliji istina a ne plod imaginacije.

Ja da sam se rodio prije 666 godina mislio bi da je zemlja ravna ploča, prema tome istina je imaginaran pojam.

I iako više vjerujem u 'Ivicu i Maricu' nego u bibliju, ipak mislim da u bibliji ima više istine nego na wikipediji.

Čekaj zar nije isti autor "Ivice i Marice", Biblije i Wikipedije?

#73:   Autor: francika Post Postano: 15.05.2011. 0:25

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›

 Koliko kod to ponekad bilo teško ... Smile

Uzgred budi rečeno, otkud ti toliki kikiriki?

Za svakako ubijenog "nevjernika" po jedan, pa se nakupilo? osijek031.com smile


Kao i svaki pravi katolik pa tako i Ivica, koliko ima toliko vrijedi. Smile

#74:   Autor: mali_ivica Post Postano: 15.05.2011. 0:26

simo031 je napisao/la: ›
 Koliko kod to ponekad bilo teško ... Smile

Uzgred budi rečeno, otkud ti toliki kikiriki?

Za svakako ubijenog "nevjernika" po jedan, pa se nakupilo? osijek031.com smile
A eto došlo od jedne mlada dame sa foruma zbog komentara na druženju...
Da je bilo zbog ovog što si naveo nebi priznao jer me i ovako napadaju Razz

#75:   Autor: mali_ivica Post Postano: 15.05.2011. 0:27

francika je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›

 Koliko kod to ponekad bilo teško ... Smile

Uzgred budi rečeno, otkud ti toliki kikiriki?

Za svakako ubijenog "nevjernika" po jedan, pa se nakupilo? osijek031.com smile


Kao i svaki pravi katolik pa tako i Ivica, koliko ima toliko vrijedi. Smile
Ti kažeš. Smile

#76:   Autor: simo031 Post Postano: 15.05.2011. 0:29

mali_ivica je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la: ›
 Koliko kod to ponekad bilo teško ... Smile

Uzgred budi rečeno, otkud ti toliki kikiriki?

Za svakako ubijenog "nevjernika" po jedan, pa se nakupilo? osijek031.com smile
A eto došlo od jedne mlada dame sa foruma zbog komentara na druženju...
Da je bilo zbog ovog što si naveo nebi priznao jer me i ovako napadaju Razz

Ljudi su oduvijek skloni osuđivati ono što ne razumiju...

#77:   Autor: francika Post Postano: 15.05.2011. 0:36

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
nemosvjerovat je napisao/la (Pogledaj post): ›

http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_war
Možda sada budemo obojica razumjeli.


Razumijete Vas oboje, samo svaki iz perspektive radnog takta svog mozga. Naravno da se nikada neće razumijeti ljudi različih perspektiva. Jedino je moguće da se razumiju dvije različite pespetktive kad muž ženi kaže 'DA, DRAGA'.

Uostalom tko kaže da to što piše u wikipediji je istina? To je isto kao da misliš da je ono što piše u Bibliji istina a ne plod imaginacije.

Ja da sam se rodio prije 666 godina mislio bi da je zemlja ravna ploča, prema tome istina je imaginaran pojam.

I iako više vjerujem u 'Ivicu i Maricu' nego u bibliju, ipak mislim da u bibliji ima više istine nego na wikipediji.

Čekaj zar nije isti autor "Ivice i Marice", Biblije i Wikipedije?


Kad bi bio isti autor to bi značilo da sam izgubio vjeru u čovjeka.

Kad sam bio mali vjerovao sam u 'Ivicu i Maricu', 'Crvenkapicu i Vuka' i u Boga. Nikada mi nije bilo jasno to s Bogom i nikada ga nisam doživljavao onako kako su ga drugi doživljavali. Onda sam jednog dana shvatio da se ne bojim Boga iz razloga jer nisam pohlepan i ne može me se kupiti nikakvim Rajem. Iz moje perspektive Boga vidim kao sredstvo manipulacije pojedinca radi ostvarenja svojih sebičnih interesa. I nije Bog iznimka pri ostvarenju sebičnih interesa ali ima najveći autoritet koji to jako olakšava.

#78:   Autor: mali_ivica Post Postano: 15.05.2011. 0:38

simo031 je napisao/la: › Ljudi su oduvijek skloni osuđivati ono što ne razumiju...
Ovdje je najbolje kada vidiš da ljudi zamjeraju u ovom slučaju Crkvi to i to... i onda kao takvi super liberalni i šta ti a znam koriste sredstva koja se kose i sa načelima koji oni formalno propagiraju...
Ali da ne dođe do zabune Crkva sam napisao pošto je to takva tema, u puno drugih rasprava se događa isto. Wink

#79:   Autor: mali_ivica Post Postano: 15.05.2011. 0:47

francika je napisao/la: › Iz moje perspektive Boga vidim kao sredstvo manipulacije pojedinca radi ostvarenja svojih sebičnih interesa. I nije Bog iznimka pri ostvarenju sebičnih interesa ali ima najveći autoritet koji to jako olakšava.
To je zato što ne razumiješ niti si se potrudio razumjeti ono što si navodno kao mali vjerovao.

Dakle, Bog kao takav ne propagira nikakav nemoral ni neke neetične stvari. Problem je što ti smatraš da je Bog netko tko u ovom trenu propagira religiju ili tko se njome koristi radi manipulacije i slično.
Dakle Bog nije moj komšija!
Sam određuješ što ćeš i kako ćeš (to je ono što ti je Bog dao)
I još nešto: ljudi pričaju da nevjeruju u Boga i sl. i onda kad naiđu na neki problem, onda za taj problem krive Boga za kojeg su prethodno tvrdili da nepostoji?! Very Happy

#80:   Autor: nemosvjerovat Post Postano: 15.05.2011. 0:52

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ne vidim zašto bi taj članak pomogao, da bi ti ili ja bolje razumijeli nešto što gledamo sasvim drugim očima.


To je definicija vjerskog rata.
Vjerski ratovi postoje i ljudi se kolju zbog vjere.
Gledaj očima kakvim god želiš, to su činjenice.

Citat: ›
ne prihvaćam teze koje tvrde da se nešto loše učinilo i čini u ime određene vjerske ili neke druge skupine.


Da li je moguće da si ovako nešto napisao?
Isključujem se.

#81:   Autor: mali_ivica Post Postano: 15.05.2011. 0:56

nemosvjerovat je napisao/la: › Lljudi se kolju zbog vjere.
Gledaj očima kakvim god želiš, to su činjenice.
Da činjenica je da se ljudi neki kolju zbog vjere, ali isto tako je činjenica da nije vjera ta koja tera na klanje, nego neuk puk koji ni sam ne razumije ono u što vjeruje. Nije vjera ta koja kolje, nego čovjek.

#82:   Autor: francika Post Postano: 15.05.2011. 1:12

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: › Iz moje perspektive Boga vidim kao sredstvo manipulacije pojedinca radi ostvarenja svojih sebičnih interesa. I nije Bog iznimka pri ostvarenju sebičnih interesa ali ima najveći autoritet koji to jako olakšava.
To je zato što ne razumiješ niti si se potrudio razumjeti ono što si navodno kao mali vjerovao.

Dakle, Bog kao takav ne propagira nikakav nemoral ni neke neetične stvari. Problem je što ti smatraš da je Bog netko tko u ovom trenu propagira religiju ili tko se njome koristi radi manipulacije i slično.
Dakle Bog nije moj komšija!
Sam određuješ što ćeš i kako ćeš (to je ono što ti je Bog dao)
I još nešto: ljudi pričaju da nevjeruju u Boga i sl. i onda kad naiđu na neki problem, onda za taj problem krive Boga za kojeg su prethodno tvrdili da nepostoji?! Very Happy


'Bog' je nametnuta imaginacija koja se prenosi s koljena na koljeno. Još od davnina ljudi su tražili načine kako da najlakše zadovolje svoje sebične interese pa su igrom slučaja otkrili da lažnim obečanjima - Raj, i prijetnjama - Pakao mogu to postići jer su ljudi jako lakovjerni. Vjera u 'Boga' je zapravo ljudska kamuflaža kako bi se prikrali svom plijenu.

Baš zbog te masovne halucinacije i vrhovnog bića ljudima je lako manipulirati s vrha hijerarhije.

To što ljudi nevjernici krive Boga kad naiđu na neki problem nije zbog toga što vjeruju u njega već je to samo poštapalica kojom im je napunjena glava, jer u halucinogenom svijetu teško je biti realan.

#83:   Autor: mali_ivica Post Postano: 15.05.2011. 1:38

francika je napisao/la: ›
'Bog' je nametnuta imaginacija koja se prenosi s koljena na koljeno.
Prijatelju moj, ništa tebi nije nametnuto.
francika je napisao/la: › Još od davnina ljudi su tražili načine kako da najlakše zadovolje svoje sebične interese pa su igrom slučaja otkrili da lažnim obečanjima - Raj, i prijetnjama
Ako je nagrada za biti pošten i dobar čovjek ići u RAJ i ako je to nečiji sebični interes. Što onda znači nebit sebičan? Very Happy Jel to znači biti ponosan samosvjestan moralni propalitet?

#84:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 15.05.2011. 4:08

mali_ivica je napisao/la: ›
bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): › Rjesenje je jednostavno - treba zabraniti organiziranu religiju.
Uvijek ce poousavati kociti napredak, sad su protiv umjetne oplodnje,kondoma,kloniranja,a sutra ce mozda biti protiv ljudi kojima je medicina pomogla nekim od nacina koji nije bio po volji nekom matorom seronji u vatikanu ili negdje. Treba to zatvoriti kao instituciju i do kurca vishe!

Treba poštivat i poslušat svačije mišljenje, ne nužno i složit se.
Pogotovo ako govorimo kako smo liberalni i šta ti ja znam... Wink


Organizacija koja kupi pare od ljudi/država na temelju "mišljenja"? Sličan biznis kejs postoji još i u industriji reketarenja. Wink
Možeš biti liberalan (btw - nisam liberalan) ili konzervativan koliko god želiš, ali dopustiti nekome da ti otkida od usta i trpa u glave tvojih građana neka svoja "mišljenja" nelogično je i glupo.

#85:   Autor: simo031 Post Postano: 15.05.2011. 9:09

francika je napisao/la: ›
Kad bi bio isti autor to bi značilo da sam izgubio vjeru u čovjeka.

Čovjek je napisao sva tri gore spomenuta dijela. Možemo li čovjeku u potpunosti vjerovati?

#86:   Autor: simo031 Post Postano: 15.05.2011. 9:16

nemosvjerovat je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ne vidim zašto bi taj članak pomogao, da bi ti ili ja bolje razumijeli nešto što gledamo sasvim drugim očima.


To je definicija vjerskog rata.
Vjerski ratovi postoje i ljudi se kolju zbog vjere.
Gledaj očima kakvim god želiš, to su činjenice.

Citat: ›
ne prihvaćam teze koje tvrde da se nešto loše učinilo i čini u ime određene vjerske ili neke druge skupine.


Da li je moguće da si ovako nešto napisao?
Isključujem se.

 Definicije piše čovjek, ubija čovjek. Svatko slobodno svojom glavom odlučuje što će misliti i činiti. Uloga pojedinca je uvijek iznad uloge skupine. Nismo čopor vukova nego ljudi, a to što se vrlo često zbog pohlepe, pojedinci ponašaju gore od čopora vukova ne poistovjećuje nas sa čoporom.

#87:   Autor: francika Post Postano: 15.05.2011. 9:27

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
Kad bi bio isti autor to bi značilo da sam izgubio vjeru u čovjeka.

Čovjek je napisao sva tri gore spomenuta dijela. Možemo li čovjeku u potpunosti vjerovati?


U pravu si, 'Bog' se ogradio od ljudskih djela, makar bi trebao progovarati kroz sve ljude jer svaki čovjek je dio Boga.
A znaš li tko je napisao 'Deset zapovijedi Božjih'?

#88:   Autor: francika Post Postano: 15.05.2011. 9:38

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
'Bog' je nametnuta imaginacija koja se prenosi s koljena na koljeno.
Prijatelju moj, ništa tebi nije nametnuto.
francika je napisao/la: › Još od davnina ljudi su tražili načine kako da najlakše zadovolje svoje sebične interese pa su igrom slučaja otkrili da lažnim obečanjima - Raj, i prijetnjama
Ako je nagrada za biti pošten i dobar čovjek ići u RAJ i ako je to nečiji sebični interes. Što onda znači nebit sebičan? Very Happy Jel to znači biti ponosan samosvjestan moralni propalitet?


Lega, nisam ni rekao da je meni nametnuto nego vjernicima.

Čovjek je odgajan da živi u imaginaciji 'Boga' i naravno da mu to nije teško palo, dapače pala mu je kašika u med, izuzev komunizma kada je komunistička partija bila važnija od 'Boga'.

'Raj' i 'pakao' su nametnute imaginacije, čak je i fatamorgana 'realnija' od toga.

#89:   Autor: simo031 Post Postano: 15.05.2011. 10:16

francika je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
Kad bi bio isti autor to bi značilo da sam izgubio vjeru u čovjeka.

Čovjek je napisao sva tri gore spomenuta dijela. Možemo li čovjeku u potpunosti vjerovati?


U pravu si, 'Bog' se ogradio od ljudskih djela, makar bi trebao progovarati kroz sve ljude jer svaki čovjek je dio Boga.
A znaš li tko je napisao 'Deset zapovijedi Božjih'?

  Kršćansko je na sreću dosta evoluiralo od nastanka 10 Božjih zapovijedi do danas. Po mom mišljenju ne onoliko koliko je trebalo, jer su utjecajni pojedinci iz kršćanskih krugova štitili svoje interese (opet se vratih na ulogu pojedinca u činjenju zla).
 Vjerujem da su dio od 10 Božjih zapovijedi doista Kristove riječi, međutim prilično sam siguran da postoje i "frizirani" dijelovi, naravno opet radi interesa crkvenih uglednika.

#90:   Autor: mali_ivica Post Postano: 15.05.2011. 10:34

francika je napisao/la (Pogledaj post): › Lega, nisam ni rekao da je meni nametnuto nego vjernicima.
Ovaj dio nekužim?! Kako misliš da je nama vjernicima nametnuto, a vama "nevjernicima" nije? Very Happy
I vjernici i nevjernici su ljudi koji imaju samostalan način razmišljanja i odlučivanja i ni jednima ni drugima kao ljudima se nemože nešto nametnuti mimo njihove volje.
bazooka_joe je napisao/la: › ali dopustiti nekome da ti otkida od usta i trpa u glave tvojih građana neka svoja "mišljenja" nelogično je i glupo.
Čuj, pitanje raspodjele eventualnog državnog novca je pitanje Vlade, a ne religije kao takve. Isto tako taj novac se raspoređuje koliko ja znam prema brojnosti u toj eventualnoj organizaciji.
I "moj" novac se također troši za neke stvari koje se meni ne sviđaju, pa opet ja tu ništa nemogu.

A kad smo kod novaca: Ti si "svojim" parama isanirao Brodogradilišta koja bi za taj novac mogla napaviti flotu za cijelu galaksiju, kad smo kod para Crkva je tvoj najmanji problem. Very Happy

#91:   Autor: francika Post Postano: 15.05.2011. 10:51

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
Kad bi bio isti autor to bi značilo da sam izgubio vjeru u čovjeka.

Čovjek je napisao sva tri gore spomenuta dijela. Možemo li čovjeku u potpunosti vjerovati?


U pravu si, 'Bog' se ogradio od ljudskih djela, makar bi trebao progovarati kroz sve ljude jer svaki čovjek je dio Boga.
A znaš li tko je napisao 'Deset zapovijedi Božjih'?

  Kršćansko je na sreću dosta evoluiralo od nastanka 10 Božjih zapovijedi do danas. Po mom mišljenju ne onoliko koliko je trebalo, jer su utjecajni pojedinci iz kršćanskih krugova štitili svoje interese (opet se vratih na ulogu pojedinca u činjenju zla).
 Vjerujem da su dio od 10 Božjih zapovijedi doista Kristove riječi, međutim prilično sam siguran da postoje i "frizirani" dijelovi, naravno opet radi interesa crkvenih uglednika.


'10 Božjih zapovijedi' je 'Bog' uklesao u kamen koliko se sjećam, pa iako ih je Krist uveo u primjenu, on nije autor.

Čitavo kršćanstvo se zasniva na Kristu kao 'sinu Božjem'. Mada je jako sumnjiva teorija da ga je 'Bog' začeo po duhu svetom. Da je Marija priznala Josipu da dijete nije njegovo, danas ne bi bilo kršćanstva, zar nije to logičnije.

Krist je samo jedan dobar marketinški trik. Pa toliko je ljudi još bilo razapeto u tim vremenima i prolazili su isto tako teške muke, samo što nisu bili tako dobri filozofi kao Krist pa njihove muke ne izgledaju tako velike.

Zadnje Kristove riječi na križu su bile 'Oče zašto si me napustio', što samo dokazuje da je Krist bolovao od šizofrenije jer je doista mislio da je začet po duhu svetom. Ako kojim slučajem nije to mislio već je to odglumio, onda je bio najveći filozof zadnjih milijardu godina.

#92:   Autor: francika Post Postano: 15.05.2011. 10:55

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
I vjernici i nevjernici su ljudi koji imaju samostalan način razmišljanja i odlučivanja i ni jednima ni drugima kao ljudima se nemože nešto nametnuti mimo njihove volje.


Zakon kaže drugačije! Čovjeku kad se sudi za neko zlo djelo, procjenjuje se da li je čovjek bio uračunljiv pri činjenju tog djela.

Po ovome što ti kažeš ispalo bi da su svi uračunjljivi i da ne priznaš pravosuđe kao instituciju.

#93:   Autor: simo031 Post Postano: 15.05.2011. 11:30

francika je napisao/la: ›
'10 Božjih zapovijedi' je 'Bog' uklesao u kamen koliko se sjećam, pa iako ih je Krist uveo u primjenu, on nije autor.

Čitavo kršćanstvo se zasniva na Kristu kao 'sinu Božjem'. Mada je jako sumnjiva teorija da ga je 'Bog' začeo po duhu svetom. Da je Marija priznala Josipu da dijete nije njegovo, danas ne bi bilo kršćanstva, zar nije to logičnije.

Krist je samo jedan dobar marketinški trik. Pa toliko je ljudi još bilo razapeto u tim vremenima i prolazili su isto tako teške muke, samo što nisu bili tako dobri filozofi kao Krist pa njihove muke ne izgledaju tako velike.

Zadnje Kristove riječi na križu su bile 'Oče zašto si me napustio', što samo dokazuje da je Krist bolovao od šizofrenije jer je doista mislio da je začet po duhu svetom. Ako kojim slučajem nije to mislio već je to odglumio, onda je bio najveći filozof zadnjih milijardu godina.


 Različito tumačenje biblije, je dovelo do mnogih „jalovih“ rasprava, a ova nazovimo „naša“ se također može nazvati „jalovom“. Ni ti, ni ja, iz ovoga nećemo izaći ništa pametniji, niti ćemo promijeniti svoje stavove i razmišljanja o toj temi. Kad bi htio sažeti poruku biblije u jednu rečenicu, tada bi ona glasila: „Ne čini drugima, ono što ne želiš da drugi čine tebi.“ To bi moglo biti ujedno i neko univerzalno načelo po kojem bi ljudska vrsta trebala živjeti.

#94:   Autor: PEGY Post Postano: 15.05.2011. 11:54

francika je napisao/la: ›
mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
I vjernici i nevjernici su ljudi koji imaju samostalan način razmišljanja i odlučivanja i ni jednima ni drugima kao ljudima se nemože nešto nametnuti mimo njihove volje.


Zakon kaže drugačije! Čovjeku kad se sudi za neko zlo djelo, procjenjuje se da li je čovjek bio uračunljiv pri činjenju tog djela.

Po ovome što ti kažeš ispalo bi da su svi uračunjljivi i da ne priznaš pravosuđe kao instituciju.


koja floskuletina!!


pravosuđe je i uvelo pojam uračunljivosti da bi moglo s njime manipulirati!
uostalom, pravosuđe je daleko od pravde i istine

#95:   Autor: francika Post Postano: 15.05.2011. 12:29

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
'10 Božjih zapovijedi' je 'Bog' uklesao u kamen koliko se sjećam, pa iako ih je Krist uveo u primjenu, on nije autor.

Čitavo kršćanstvo se zasniva na Kristu kao 'sinu Božjem'. Mada je jako sumnjiva teorija da ga je 'Bog' začeo po duhu svetom. Da je Marija priznala Josipu da dijete nije njegovo, danas ne bi bilo kršćanstva, zar nije to logičnije.

Krist je samo jedan dobar marketinški trik. Pa toliko je ljudi još bilo razapeto u tim vremenima i prolazili su isto tako teške muke, samo što nisu bili tako dobri filozofi kao Krist pa njihove muke ne izgledaju tako velike.

Zadnje Kristove riječi na križu su bile 'Oče zašto si me napustio', što samo dokazuje da je Krist bolovao od šizofrenije jer je doista mislio da je začet po duhu svetom. Ako kojim slučajem nije to mislio već je to odglumio, onda je bio najveći filozof zadnjih milijardu godina.


 Različito tumačenje biblije, je dovelo do mnogih „jalovih“ rasprava, a ova nazovimo „naša“ se također može nazvati „jalovom“. Ni ti, ni ja, iz ovoga nećemo izaći ništa pametniji, niti ćemo promijeniti svoje stavove i razmišljanja o toj temi. Kad bi htio sažeti poruku biblije u jednu rečenicu, tada bi ona glasila: „Ne čini drugima, ono što ne želiš da drugi čine tebi.“ To bi moglo biti ujedno i neko univerzalno načelo po kojem bi ljudska vrsta trebala živjeti.


Da se ne bi činilo zlo potreban je razum, a teško da netko tko vjeruje u bajke može biti razuman. Upravo zbog toga najveće moralne vertikale čine i najveća zla, a 'Bog' im je najveća kamuflaža.

Kako bi ljudi opravdali svoju zlobnost, kad ne bi rekli da im je 'Bog' oprostio grijehe? Zlo se uvijek čini u ime 'Boga', a za dobro ljudima 'Bog' ne treba.

#96:   Autor: francika Post Postano: 15.05.2011. 12:33

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
I vjernici i nevjernici su ljudi koji imaju samostalan način razmišljanja i odlučivanja i ni jednima ni drugima kao ljudima se nemože nešto nametnuti mimo njihove volje.


Zakon kaže drugačije! Čovjeku kad se sudi za neko zlo djelo, procjenjuje se da li je čovjek bio uračunljiv pri činjenju tog djela.

Po ovome što ti kažeš ispalo bi da su svi uračunjljivi i da ne priznaš pravosuđe kao instituciju.


koja floskuletina!!


pravosuđe je i uvelo pojam uračunljivosti da bi moglo s njime manipulirati!
uostalom, pravosuđe je daleko od pravde i istine


Točno tako! Uračunljivost je uvedena da bi se legalno mogla sprovoditi diskriminacija radi zadovoljenja sebičnih interesa pojedinih grupacija 'ljudi'.

#97:   Autor: prcko001 Post Postano: 17.05.2011. 21:00

Pa ljudi jel vi vidite što pišete same besmislice tipa kokoš ili jaje.
Ja vjerujem u Boga i poštujem ga, ali iskreno veliki dio ne samo Biblije vec nekih pravila kojih se po crkvenom redu trebamo držati su besmislica izmišljena od strane jednoga čovjeka kako bi mogao lakše manipulirati masom ljudi. Smatram da sam veći vjernik od većine redovnika, ali isto tako smatram da je sve cjelokupno kršćastvo samo jedna velika zabluda i krivo vjerovanje u Boga a što se tiče začeća Marijinoga to je uistinu diskutabilna tema, ali Bog je i ranije činio čuda pa što sada ne bi

#98:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka Autor: nemosvjerovat Post Postano: 20.05.2011. 13:45

http://www.index.hr/vijesti/clanak/u-jednoj-od-najsiromasnijih-zemalja-svijeta-svecenik-sebi-kupio-cetvrti-zrakoplov-/552630.aspx

Ali dobro, ipak su to pojedinci.
Siguran sam da biskupija i ostali poglavari pojma nemaju što ovaj radi,jel.

#99:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka Autor: mali_ivica Post Postano: 20.05.2011. 14:51

nemosvjerovat je napisao/la (Pogledaj post): › http://www.index.hr/vijesti/clanak/u-jednoj-od-najsiromasnijih-zemalja-svijeta-svecenik-sebi-kupio-cetvrti-zrakoplov-/552630.aspx

Ali dobro, ipak su to pojedinci.
Siguran sam da biskupija i ostali poglavari pojma nemaju što ovaj radi,jel.
Taj svečenik je idiot, ali sva sreća pa ovo spada pod Društvo, a ne pod ono Religija. Wink

#100:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 20.05.2011. 15:01

mali_ivica je napisao/la: ›
...ali sva sreća pa ovo spada pod Društvo, a ne pod ono Religija. Wink


Religija, naravno, nema ni najmanjeg utjecaja na društvo, zar ne?

#101:   Autor: mali_ivica Post Postano: 20.05.2011. 15:06

bazooka_joe je napisao/la: ›
mali_ivica je napisao/la: ›
nemosvjerovat je napisao/la: ›
Ali dobro, ipak su to pojedinci.
Siguran sam da biskupija i ostali poglavari pojma nemaju što ovaj radi,jel.
Taj svečenik je idiot, ali sva sreća pa ovo spada pod Društvo, a ne pod ono Religija. Wink


Religija, naravno, nema ni najmanjeg utjecaja na društvo, zar ne?
Ima, jednim djelom si u pravu jer on kao takav ide propovjedati o religiji. Greška je Crkve kao takve što takve likove ne riješava jer kao takvi oni najviše štete njoj samoj (Crkvi).

#102:   Autor: francika Post Postano: 20.05.2011. 15:13

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la: ›
...ali sva sreća pa ovo spada pod Društvo, a ne pod ono Religija. Wink


Religija, naravno, nema ni najmanjeg utjecaja na društvo, zar ne?

Da se svečenici smiju ženiti ne bi napastovali malu djecu. Ipak je to prevelika žrtva za njih.

#103:   Autor: mali_ivica Post Postano: 20.05.2011. 15:25

francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la: ›
...ali sva sreća pa ovo spada pod Društvo, a ne pod ono Religija. Wink


Religija, naravno, nema ni najmanjeg utjecaja na društvo, zar ne?

Da se svečenici smiju ženiti ne bi napastovali malu djecu. Ipak je to prevelika žrtva za njih.
Da da sram ih bilo. No jel ima nešto ovako za raspravu normalno za napisat s tvoje strane osim neke poluprovokacije. Kažem POLU jer ovakve gluposti više neshvaćam ozbiljno. Very Happy

#104:   Autor: francika Post Postano: 20.05.2011. 15:36

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la: ›
...ali sva sreća pa ovo spada pod Društvo, a ne pod ono Religija. Wink


Religija, naravno, nema ni najmanjeg utjecaja na društvo, zar ne?

Da se svečenici smiju ženiti ne bi napastovali malu djecu. Ipak je to prevelika žrtva za njih.
Da da sram ih bilo. No jel ima nešto ovako za raspravu normalno za napisat s tvoje strane osim neke poluprovokacije. Kažem POLU jer ovakve gluposti više neshvaćam ozbiljno. Very Happy

A šta da ti ja odgovorim na ovo kad ne znam da li se šališ ili govoriš ozbiljno?

#105:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka Autor: nemosvjerovat Post Postano: 20.05.2011. 16:45

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
nemosvjerovat je napisao/la (Pogledaj post): › http://www.index.hr/vijesti/clanak/u-jednoj-od-najsiromasnijih-zemalja-svijeta-svecenik-sebi-kupio-cetvrti-zrakoplov-/552630.aspx

Ali dobro, ipak su to pojedinci.
Siguran sam da biskupija i ostali poglavari pojma nemaju što ovaj radi,jel.
Taj svečenik je idiot, ali sva sreća pa ovo spada pod Društvo, a ne pod ono Religija. Wink


haha naravno.
znao sam odmah da griješim!

#106:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 23.05.2011. 15:59

Evo jos malo utjecaja dominantne religije u Hrvatskoj na drzavni proracun i ono sto se otima poreznim obveznicima.



Dakle, osim sto se vec sada s gotovo pola milijarde kuna godisnje financira rad ustanove koja skriva i pruza utociste dokazanim pedofilima, zlostavljacima i manijacima svih fela, sad cemo jos placati da ti isti pedofili, zlostavljaci i manijaci na nasoj grbaci drkaju na nasu djecu, pipkaju djecake i djevojcice, bez bojazni od sankcije.

Jer, kao sto vec svi znamo, kad se pedofila i manijaka iz crkvenih redova uhvati u zlostavljanju djece, onda ta osoba ne ide u zatvor (kao obicni smrtnici), nego u novu zupu. Treba otvoriti dovoljan broj skola, da ima dovoljno mjesta za sva rotiranja.

Klerikalna tiranija! Institucionaliziranje zlostavljanja poreznih obveznika i njihove djece!

#107:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 23.05.2011. 18:13

Znaci katolicke ce skole dobiti "koliko treba" dok ce na ostalu djecu i dalje padati zbuka sa stropa?

#108:   Autor: mali_ivica Post Postano: 23.05.2011. 20:53

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Evo jos malo utjecaja dominantne religije u Hrvatskoj na drzavni proracun i ono sto se otima poreznim obveznicima.

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/129367/Katolickim-skolama-dat-cemo-novca-koliko-treba.html

Dakle, osim sto se vec sada s gotovo pola milijarde kuna godisnje financira rad ustanove koja skriva i pruza utociste dokazanim pedofilima, zlostavljacima i manijacima svih fela, sad cemo jos placati da ti isti pedofili, zlostavljaci i manijaci na nasoj grbaci drkaju na nasu djecu, pipkaju djecake i djevojcice, bez bojazni od sankcije.

Jer, kao sto vec svi znamo, kad se pedofila i manijaka iz crkvenih redova uhvati u zlostavljanju djece, onda ta osoba ne ide u zatvor (kao obicni smrtnici), nego u novu zupu. Treba otvoriti dovoljan broj skola, da ima dovoljno mjesta za sva rotiranja.

Klerikalna tiranija! Institucionaliziranje zlostavljanja poreznih obveznika i njihove djece!
Tko je još vidio da se iz proračuna sponzorira školtvo?
Ja bi te sve škole ukinuo, osnovne, srednje, a bome i fakultete!
I onu klasičnu Gimnaziju jer je dobro poznato diljem svijeta i šire da su školstvo i obrazovanje izvor svega zala diljem svijeta I ŠIRE!
bazooka_joe je napisao/la: ›
Znaci katolicke ce skole dobiti "koliko treba" dok ce na ostalu djecu i dalje padati zbuka sa stropa?
Ne budi naivan dobit će koliko i ostale, ipak su to riječi iz usta jednog političara. Wink

#109:   Autor: PEGY Post Postano: 23.05.2011. 20:56

kako ste naporni i namjerno forsirate samo dio istine koji vama trenutno odgovara, pogledajte si malo narodne novine (a ne samo žutu štampu) pa ćete vidjeti koliko tko dobije iz proračuna. Od nacionalnih manjina i najmanja moguća udruga ili vjerska zajednica može dobiti novac,dovoljno je samo zatražiti.

#110:   Autor: Vilenjak Post Postano: 24.05.2011. 23:31

francika je napisao/la (Pogledaj post): › Kad sam bio mali vjerovao sam u 'Ivicu i Maricu', 'Crvenkapicu i Vuka' i u Boga. Nikada mi nije bilo jasno to s Bogom i nikada ga nisam doživljavao onako kako su ga drugi doživljavali. Onda sam jednog dana shvatio da se ne bojim Boga iz razloga jer nisam pohlepan i ne može me se kupiti nikakvim Rajem. Iz moje perspektive Boga vidim kao sredstvo manipulacije pojedinca radi ostvarenja svojih sebičnih interesa. I nije Bog iznimka pri ostvarenju sebičnih interesa ali ima najveći autoritet koji to jako olakšava.

ja sam kao klinjo isao na vjeronauk (molicu lipo, u crkvu, di mu je i misto) radi nogosa (prije i) poslije sarenih slikica iz Starog zavjeta. mada, ne mogu reci, svecenik je bio okej (znao je i on zaigrat na male). i onda jednog dana ekipa pukla (pocelo trenirat po klubovima, imat neke druge zanimacije), pa je puko i vjeronauk. ponuda / potraznja / sloboda izbora, sve pet.

no tamo negdje u gimnaziji (ne bih znao tocno koji dan, bijase noc) dodjem do revolucionarnog otkrivenja; ljudi vjeruju u Boga radi vjecnog zivota (ticket to heaven!), a ne radi onoga sto sam ja citao / upijao od mog pajde Isusa -> covjekoljublja / ljubavi! huh, to mi je bilo gadno razocaranje u "krscansku zajednicu Petra the Stijene".

sljedece je uslijedilo u ovom posljednjem ratu. toliko vjernika (94%?), a toliko smrti, toliko ubijanja, toliko mrznje, toliko zla. pa dobro (pitah se ja tada), el cito iko Bozje zapovijedi? recimo, onu -> Ne ubij! pa mi neki lega fratar (inace ucen covjek) reko, kao, moze to, ako je u samoobrani. gdje sam ga ja zamolio da mi navede tu obrambenu stavku u Novom zavjetu.

umro je negdje prije, nije mi ju naveo. Bog da mu dusu prosti.

#111:  Re: Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka Autor: root Post Postano: 26.05.2011. 7:45


Osijek031.com » Filozofija i religija » Lice i naličje religije - utjecaj religije na život moderna čovjeka


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::