Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Filozofija i religija » Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?!

#1:  Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?! Autor: Svebor Post Postano: 29.04.2009. 14:39

ono što nekome može biti nada i pružiti snagu utočište u najtežim trenutcima u normalnim okolnostima istobodno se može pokazati i kao ograničavajući čimbenik ljudske misli i zdravog razvoja.
ispod je tekst koji je napisala djevojčica 4. razreda na temu "Što me najbolje opisuje".



Slika000.jpg
 Opis:
rasprava može početi :D
 Veličina:  44.74 KB
 Pogledano:  566 put(a)

Slika000.jpg



#2:   Autor: anakonda Post Postano: 29.04.2009. 14:56

...takva su se djeca oduvijek nazivala starmalom....s jedne strane, lijepo je da dijete ne psuje i da je prijateljice ne nazivaju škrticom...s druge strane, božja riječ prevladava u njezinom životu i na dobrom je putu da jednog dana postane Isusova zaručnica...

#3:   Autor: morgan Post Postano: 29.04.2009. 16:21

to joj je mama rekla da tako napiše....

#4:   Autor: Elena_Os Post Postano: 29.04.2009. 16:57

morgan je napisao/la (Pogledaj post): › to joj je mama rekla da tako napiše....

slažem se s morganom...

#5:   Autor: nake_rado Post Postano: 29.04.2009. 17:13

Elena_Os je napisao/la: ›
morgan je napisao/la (Pogledaj post): › to joj je mama rekla da tako napiše....

slažem se s morganom...

Definitivno, ako ne onda, problemi, veliki osijek031.com smile

#6:   Autor: Delfin Post Postano: 29.04.2009. 17:50

Sumnjam da je to mala napisala. I da je i da nije mišljenja sam da vjeronauk nije potreban u školi, da je crkva jedna vrlo uspješna firma da nas kontrolila i zatupljuje mozak od davnina, religija nam apsolutno nije potrebna kako god se ona zvala.
Jadna ta djeca nije se ništa promijenilo otkako sam ja još išla u osnomnu.

Crka-religija-pisani crkveni zakoni-vjeronauk = nije dobro za društvo,nazadovanje

duhovnost-više stanje svijesti-svjesnost o sebi te o prirodi= je dobro za društvo. To će kad-tad biti ja sam optimist.

#7:   Autor: indifference Post Postano: 29.04.2009. 19:10

iako se slažem da religija (ova najzastupljenija na našim prostorima) prilično otupljuje, u najmanju ruku ograničava um, mislim da ovaj tekst nije pokazatelj tog problema. čini se da ta djevojčica ima iq nižeg prosjeka, a isto tako i njzini roditelji. no, to je samo moje mišljenje

#8:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?! Autor: 1step2far Post Postano: 29.04.2009. 20:13

Ukoliko je dijete pod stalnom paskom i prismotrom jednako religioznih roditelja to nije nikakvo čudo. Imala sam se prilike uvjeriti dok sam za vrijeme studija živjela u Rijeci kod svoje rodbine koja je cijela u Jehovinim svjedocima. Dakle, za vrijeme njihovog kućnog druženja mene je zapalo da čuvam djecu. Ta djeca nisu ništa crtala, ni smijala se, već ozbiljno diskutirala o "Dvorani", Jehovi, onome šta su čuli pod predavanjem... Hej, to su djeca od 5, 6 g. Idemo crtati sunčeka i avteke... Ali, ne!!! Vrhunac večeri je kad me klinac upitao jel idem ja u crkvu, rekla sam "Ne", pa me pitao jel poznajem Jehovu, na što sam kroz smiješak rekla da ga ne poznajem, još se nismo sreli. Na što je dijete pružilo ruku prema meni i uperilo prst rekavši: Jehova će te uništiti. Brrrr! Užas!

#9:   Autor: morgan Post Postano: 29.04.2009. 21:13

Delfin je napisao/la: ›
mišljenja sam da vjeronauk nije potreban u školi,

i kontraproduktivan za crkvu.svede se samo na još jedan od predmeta koji djeca odrade bez da ih to imalo
dotakne.
mislim da je mjesto vjeronauku u crkvi i da već sam taj prostor i atmosfera imaju velik utjecaj na težinu stvari koju se podučava.kad djeca vide sve one namrštene i napaćene likove po zidovima odmah se poistovjete Smile

#10:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 30.04.2009. 13:38

Delfin je napisao/la: ›
Sumnjam da je to mala napisala. I da je i da nije mišljenja sam da vjeronauk nije potreban u školi, da je crkva jedna vrlo uspješna firma da nas kontrolila i zatupljuje mozak od davnina, religija nam apsolutno nije potrebna kako god se ona zvala.
Jadna ta djeca nije se ništa promijenilo otkako sam ja još išla u osnomnu.

Crka-religija-pisani crkveni zakoni-vjeronauk = nije dobro za društvo,nazadovanje

duhovnost-više stanje svijesti-svjesnost o sebi te o prirodi= je dobro za društvo. To će kad-tad biti ja sam optimist.

Bilo bi u redu da govoriš u jednini, odnosno u vlastito ime kako (tebi) religija nije potrebna.
Crkva btw. nije nikakva firma. Onome tko ne želi na vjeronauk u školu ima ga pravo ne izabrati kao izborni predmet. Nek odabere etiku, informatiku ili što već želi.

#11:   Autor: Frost Post Postano: 30.04.2009. 13:42

NinjaTurtle je napisao/la: › Onome tko ne želi na vjeronauk u školu ima ga pravo ne izabrati kao izborni predmet. Nek odabere etiku, informatiku ili što već želi.

Misliš, roditelji mu biraju.

#12:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 30.04.2009. 13:51

Frost je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la: › Onome tko ne želi na vjeronauk u školu ima ga pravo ne izabrati kao izborni predmet. Nek odabere etiku, informatiku ili što već želi.

Misliš, roditelji mu biraju.


ne znam tko bira

#13:   Autor: pavijan Post Postano: 30.04.2009. 13:56

Delfin je napisao/la: ›
Sumnjam da je to mala napisala. I da je i da nije mišljenja sam da vjeronauk nije potreban u školi, da je crkva jedna vrlo uspješna firma da nas kontrolila i zatupljuje mozak od davnina, religija nam apsolutno nije potrebna kako god se ona zvala.
Jadna ta djeca nije se ništa promijenilo otkako sam ja još išla u osnomnu.

Crka-religija-pisani crkveni zakoni-vjeronauk = nije dobro za društvo,nazadovanje

duhovnost-više stanje svijesti-svjesnost o sebi te o prirodi= je dobro za društvo. To će kad-tad biti ja sam optimist.

govoriti kako je religija i sve povezano s njom jednako nazadovanju društva je obilježje primitivizma i nepoznavanja čovjekove biti... čovjek osim što je biološko i fizičko biće, on je ujedno i transcendentno biće koje nadilazi svoje postojanje i svoju ovostranost... on to čini kroz mit, magiju, religiju i filozofiju (svatko na svoj način ili kroz više njih)... tako da je negiranje religije i pljuvanje po njoj zapravo pljuvanje po samom čovjeku...
čisto da se odmah razumijemo i ja sam protiv vjeronauka u školi jer mu tu jednostavno nije mjesto (umjesto njega bi trebalo uvesti predmet kultura religija što je upravo predloženo novim kurikulumom u školama)... također se protivim pretjeranom nametanju religije djeci i prisiljavanju istih na sakramente u najranijoj dobi (pogotovo krštenja gdje dijete nema baš ni najmanju mogućnost da se suprotstavi)... religija treba biti svjestan odabir zrelog pojedinca, ali nakon što je odabere ne bi trebao biti zbog toga etiketiran ili diskriminiran u društvu (naravno isto tako ni pripadnik neke druge religije, denominacije, sekte, kulta, agnostik, ateist itd.)...

#14:   Autor: anakonda Post Postano: 30.04.2009. 14:01

NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
Frost je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la: › Onome tko ne želi na vjeronauk u školu ima ga pravo ne izabrati kao izborni predmet. Nek odabere etiku, informatiku ili što već želi.

Misliš, roditelji mu biraju.


ne znam tko bira


..tkogod birao opciju da dijete ne ide na vjeronauk, suočava se s nekoliko stvari...
1. 99% djece ide na vjeronauk, pa biti u 1% čini dijete "crnom ovcom" među ostalom djecom
2. djeca mahom ne vole vjeronauk i dosadan im je, ali idu na njega jer se ne žele zamjeriti svom dobrom pastiru (jedan od uvjeta za dobivanje sakramenata je redovno pohađanje I crkvenog I školskog vjeronauka)
3. u većini škola ne postoji alternativno rješenje za eventualno 1-2 djece koja bi preskakala taj sat, te su prepuštena samoj sebi ukoliko je taj isti sat u pola nastave
4. vjeronauku je mjesto u crkvi

#15:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 30.04.2009. 14:10

anakonda je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
Frost je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la: › Onome tko ne želi na vjeronauk u školu ima ga pravo ne izabrati kao izborni predmet. Nek odabere etiku, informatiku ili što već želi.

Misliš, roditelji mu biraju.


ne znam tko bira


..tkogod birao opciju da dijete ne ide na vjeronauk, suočava se s nekoliko stvari...
1. 99% djece ide na vjeronauk, pa biti u 1% čini dijete "crnom ovcom" među ostalom djecom
2. djeca mahom ne vole vjeronauk i dosadan im je, ali idu na njega jer se ne žele zamjeriti svom dobrom pastiru (jedan od uvjeta za dobivanje sakramenata je redovno pohađanje I crkvenog I školskog vjeronauka)
3. u većini škola ne postoji alternativno rješenje za eventualno 1-2 djece koja bi preskakala taj sat, te su prepuštena samoj sebi ukoliko je taj isti sat u pola nastave
4. vjeronauku je mjesto u crkvi

dobar dio djece ide na etiku. Dakle alternativa je etika. Normalno je da ako netko želi primiti sakramente treba i prihvatiti neka pravila. Ima izbor da ih prihvati ili ne prihvati. vrlo jednostavno.
Što je sa djecom (ili roditeljima djece) koji bi htjeli slušati vjeronauk u školi?
Moje mišljenje je da vjeronauk treba biti prvi ili zadnji sat pa da učenici mogu otići ranije kući ili pak doći kasnije u školu ako tako žele

#16:   Autor: anakonda Post Postano: 30.04.2009. 14:17

...da, u pravu si što se sakramenata i crkvenih pravila tiče...ali djeca koja idu u crkvu već imaju tamo vjeronauk...čemu onda i u školi?...uostalom, u nižim razredima osnovne škole uopće nema etike tako da nema niti alternative...

#17:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 30.04.2009. 14:25

anakonda je napisao/la: ›
...da, u pravu si što se sakramenata i crkvenih pravila tiče...ali djeca koja idu u crkvu već imaju tamo vjeronauk...čemu onda i u školi?...uostalom, u nižim razredima osnovne škole uopće nema etike tako da nema niti alternative...

Možda ta djeca žele još više produbiti svoje znanje o vjeri, to su individualni razlozi i teško je ulaziti u um svakog učenika.
neka se uvede etika kao alternativa ili informatika ili bilo što drugo što učenici žele. ili nek idu doma na kraju krajeva.

#18:   Autor: anakonda Post Postano: 30.04.2009. 14:46

NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
anakonda je napisao/la: ›
...da, u pravu si što se sakramenata i crkvenih pravila tiče...ali djeca koja idu u crkvu već imaju tamo vjeronauk...čemu onda i u školi?...uostalom, u nižim razredima osnovne škole uopće nema etike tako da nema niti alternative...

Možda ta djeca žele još više produbiti svoje znanje o vjeri, to su individualni razlozi i teško je ulaziti u um svakog učenika.
neka se uvede etika kao alternativa ili informatika ili bilo što drugo što učenici žele. ili nek idu doma na kraju krajeva.


...pa gdje ćeš boljeg produbljivanja znanja o vjeri nego u crkvi?...zato je tu....

#19:   Autor: gum099 Post Postano: 30.04.2009. 22:35

anakonda je napisao/la: ›
2. djeca mahom ne vole vjeronauk i dosadan im je



ovo jednostavno nije istina. sjećam se svojih dana u klupi, i vjeronauk nam je bio jedan od najdražih predmeta. nije bilo klasičnog ispitivanja i testova (bilo je test, dva po polugodištu, uvijek najavljeni). ocjenjivalo se kroz zalaganje i razgovor s učenicima, razne radionice i slične stvari. na tom smo satu učili i zemljopis i povijest. također su nas učili o bibliji, i razumjevanju iste. i to je sve bilo u prve četiri godine.

bilo je dvoje koji nisu išli na vjeronauk, i stvarno im je teško pao taj slobodan sat, a mi smo se distancirali od njih i nismo obraćali pažnju na njih... bljuv

za kraj, vjeronauk je ipak nešto više od plašenja djece s paklom. također je i koristan, barem zbog opće kulture.

#20:   Autor: fuldstændigamok Post Postano: 30.04.2009. 22:45

U osnovnoj školi ti je svaki sat na kojem ništa ne radiš i dobivaš dobre ocjene dobar. Kladim se da ti je likovni bio 2. omiljeni predmet.

A to što su priče iz biblije postale opća kultura, i dobra metafora za neke životne situacije nema veze sa religijom zapravo.

#21:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 01.05.2009. 0:43

Upravo zbog te nekakve (namjerne) podjele djece na one koji idu na vjeronauk i one druge treba taj predmet izbaciti iz skola. Izborni ili ne,ja se sjecam reakcije staraca kad sam im u 1. srednje rekao da ne zelim slusati vjeronauk. To je granicilo sa nevjericom da otkud meni,dotad po njihovim saznanjima dronu,takve ideje?
Djeca nemaju izbora. Ako povjeruju bajkama (a hoce), sama ce pristati na vannastavnu formu. Bit ce im to najnormalnije...

#22:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 01.05.2009. 2:11

Pa što fali podjeli? zašto bi svi morali imati identično mišljenje i želje? valjda postoji pluralitet mišljenja i želja sukladno tome i želja za vjeronaukom.

#23:   Autor: OligofreniDikobrazoid Post Postano: 01.05.2009. 6:12

NinjaTurtle je napisao/la: ›
Pa što fali podjeli? zašto bi svi morali imati identično mišljenje i želje? valjda postoji pluralitet mišljenja i želja sukladno tome i želja za vjeronaukom.
Naravno da ne moraju svi imati idetična mišljenja ili recimo to, gledišta na svijet i bla, bla, bla, ali s takvim podjelama dobiješ upravo ovakovo debilno razmišljanje:
gum099 je napisao/la: ›
bilo je dvoje koji nisu išli na vjeronauk, i stvarno im je teško pao taj slobodan sat, a mi smo se distancirali od njih i nismo obraćali pažnju na njih... bljuv
Krasna reakcija ljudi zadojenih nečim što propovjeda razumjevanje, ljubav i takve stvari, jelda? Rolling Eyes

#24:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 01.05.2009. 10:02

Žalosna je reakcija, no to ne treba riješavati tako da se ukida vjeronauk.

#25:   Autor: Moira Post Postano: 01.05.2009. 10:11

Ovaaaaj... jel to samo ja nisam u stanju pročitati šta tamo piše? osijek031.com smile
Doslovno mogu pročitati svaku petu riječ.. a baš sam sinoć bila na okulističkom pregledu i bilo je sve ok Very Happy

#26:   Autor: sollo Post Postano: 01.05.2009. 10:20

Kao školarca stara me je šiljila s tim vjeronaukom da boli glava,no stvar je bila u tome da nije bilo školskog vjeroša (komunizam) te smo s veseljem odlazili do crkve sat vremena prije vjeroša ,a vraćali se dva sata poslije,a šta možeš kad smo imali travnjak za nogoš pored crkve.
No da se vratim na temu,i moji klinci imaju vjeronauk, a najgore je to što moraju ići na oba ( škola,crkva) jer ako nejdu neće ih pričestiti ili krizmati i slično,a nečeg puno i ne nauče jer je sve već izrečeno.Smatram da bi se ponovo trebalo odlučiti za jedno mjesto održavanja vjeronauka,jer ionako isto uče i u školi i u crkvi.

#27:   Autor: Monstrum Post Postano: 01.05.2009. 10:21

odn. crkva oduzima dragocjeno školsko vrijeme

#28:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 01.05.2009. 10:28

kako to?

#29:   Autor: kent_slip Post Postano: 01.05.2009. 10:39

-nama je u osnovnoj skoli vjerouciteljica govorila da trebamo pozdravit svakog muskarca na ulici jer nikad neznamo tko nam je tata
-pricala nam je kako se kreme, s kojima su se moje kolegice u to vrijeme mazale, prave od posteljica koje se izvade iz zena nakon poroda, od mrtvih svinja i tak kojecega...
-imala je odvratno dlakave noge.......
-okrivila nas je da smo ju gađali stolicama, sto nikako nije bila istina.....
-i naravno, uvijek nam je prijetila da nam nece dati da se krizmamo jer smo mi djeca samoga vraga i da cemo goriti u paklu......

jako rado bi htio pusiti dijete da odabere samo da li hoce se krstiti ili nece, ALI, ako ga ne krstim, ljudi tj djeca ce mu se rugati u skoli kao sto je napisao mulac gum099, nece se moci pricestiti i krizmati jer nije pohađao vjeronauk...... i kako mu objasnit zasto mu se djeca rugaju? oce ono shvatit ako mu kazem, roditelji te djece su mutavi i uskracuju ljudima i svojoj djeci pravo izbora pa su tako i naucili svoju djecu?
i najveci problem je kako to objasnit curi/zeni koja je odgajana u apssolutnoj religioznoj obitelji.....

#30:   Autor: Monstrum Post Postano: 01.05.2009. 11:20

NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): › kako to?


pročitaj post iznad moga i uključi lampicu pa ćeš vidjet kako. ako se ista stvar predaje na dva mjesta u različito vrijeme bit će da je jedno višak, a čim je jedno višak oduzima vrijeme. zar nije tako ? ili možda treba slijediti onu ponavljanje je majka znanja.

#31:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?! Autor: 1step2far Post Postano: 01.05.2009. 11:23

Očigledno je da se ljudi moraju prikloniti većini i biti kao ostali da bi bili "normalni"?
Išla sam na vjeronauk i to katolički, a nisam katolkinja, jer drugoga nije bilo, samo iz razloga da naučim nešto novo. U srednjoj školi sam odabrala etiku. Nisam krizmana ni pričešćena jer sam sa svojim krštenjem u "svojoj" crkvi dobila sve sa činom krštenja. No, problem je što sam odrasla u jednog pravog ateista, a svi moji dečki, kao i sadašnji, su bili katolici i svima je bilo izuzetno važno da se sve obavi "regularno". Dakle, kad bi došlo do vjenčanja, obavezno crkveno vjenčanje, bez toga ne mogu krstiti dijete, bez krštenja ne može ići na pričest i krizmu, bez toga se ni djeca jednog dana ne mogu vjenačti u Crkvi... I tako u krug! Čemu sve to? Zašto vjera ne bi mogla biti nešto slobodno, biti vjernik ne znači ići svaki vikend na misu, ispovijed i slično. Vjera se nosi u srcu i zašto je onda kvariti obavezama koje su jednostavno nametnute.

#32:   Autor: kent_slip Post Postano: 01.05.2009. 11:53

eto, tu dolazimo do korporacije koja je crkva....
sve se kao sto kazes, vrti u krug.... bolesno.

covjek je takvo bice da treba nesto kao nadu, nesta tj nekoga da bude uz njega kad je najteze, zato ljudi i puse tu spiku.....

bog crkva, sve je to jako dobro izmisljeno. izmisljeno da bi ljudi nesto zaradili. nikad nista dobroga nije doslo od crkve.... krizarski ratovi, inkvizicija itd..... a zasto, zbog novaca......

ja nemam nista protiv toga da ljudi vjeruju u to nesto sto nazivaju bogom, ali nemoraju nametati to drugima.....
ali to je sad u trendu...

#33:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 01.05.2009. 12:25

valjda je postojala crkva prije a i poslije križarskih ratova.
Ako si kršćanin vjeruješ u Krista, ako vjeruješ u Krista onda vjeruješ i u instituciju koju je on ustanovio. ako nisi kršćanin nemaš tih "problema". Ako neki svećenik vozi auto od 50.000 eura ne znači da voze svi.

#34:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 01.05.2009. 12:28

Monstrum je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): › kako to?


pročitaj post iznad moga i uključi lampicu pa ćeš vidjet kako. ako se ista stvar predaje na dva mjesta u različito vrijeme bit će da je jedno višak, a čim je jedno višak oduzima vrijeme. zar nije tako ? ili možda treba slijediti onu ponavljanje je majka znanja.

Kažu da je ponavljanje majka znanja. Ako netko želi dva puta na vjeronauk, tko si ti da mu braniš.

#35:   Autor: OligofreniDikobrazoid Post Postano: 01.05.2009. 13:52

NinjaTurtle je napisao/la: ›
Monstrum je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): › kako to?


pročitaj post iznad moga i uključi lampicu pa ćeš vidjet kako. ako se ista stvar predaje na dva mjesta u različito vrijeme bit će da je jedno višak, a čim je jedno višak oduzima vrijeme. zar nije tako ? ili možda treba slijediti onu ponavljanje je majka znanja.

Kažu da je ponavljanje majka znanja. Ako netko želi dva puta na vjeronauk, tko si ti da mu braniš.
Nije stvar da netko to želi, nego mora...

#36:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 01.05.2009. 14:11

zašto misliš da mora?

#37:   Autor: gum099 Post Postano: 01.05.2009. 16:15

fuldstændigamok je napisao/la: ›
U osnovnoj školi ti je svaki sat na kojem ništa ne radiš i dobivaš dobre ocjene dobar. Kladim se da ti je likovni bio 2. omiljeni predmet.



likovni sam najviše mrzio. jedino sam iz njega imao trojku.

najviše sam volio matematiku i kasnije fiziku. ostale predmete sam isto manje više volio, barem dok sam bio u dobroj školi s dobrim profesorima.

znam da sam malo otišo u OT, al kad me se već proziva pošteno je da i odgovorim...

#38:   Autor: gum099 Post Postano: 01.05.2009. 16:21

OligofreniDikobrazoid je napisao/la: ›
gum099 je napisao/la: ›
bilo je dvoje koji nisu išli na vjeronauk, i stvarno im je teško pao taj slobodan sat, a mi smo se distancirali od njih i nismo obraćali pažnju na njih... bljuv
Krasna reakcija ljudi zadojenih nečim što propovjeda razumjevanje, ljubav i takve stvari, jelda? Rolling Eyes

kent_slip je napisao/la: ›
ALI, ako ga ne krstim, ljudi tj djeca ce mu se rugati u skoli kao sto je napisao mulac gum099,


za superinteligentne koji nisu nisu u stanju prepoznati sarkazam evo pojašnjenja:

SARKAZAM ON:" bilo je dvoje koji nisu išli na vjeronauk, i stvarno im je teško pao taj slobodan sat, a mi smo se distancirali od njih i nismo obraćali pažnju na njih" SARKAZAM OFF

#39:   Autor: justice Post Postano: 01.05.2009. 17:25

NinjaTurtle je napisao/la: ›
ako vjeruješ u Krista onda vjeruješ i u instituciju koju je on ustanovio.


veću glupost već dugo nisam pročitao,

nisam se uključivao u ovu temu jel jednostavno nema smisla (a i k tome @mali ivica se još nije uključio,he he...) al ovo nisam mogao prešutjeti,pa dobro @ninja jel imaš ti mrvu mozga u toj tvojoj glavi???
Taj tzv. Isus nije osnovao nikakvu crkvu,nego su je 325.g osnovali pokvareni pogani koji su politički trebali kršćanstvo da ujedine staro Rimsko carstvo pod jednom novom vjerom,al ajd da su preuzeli Isusov nauk,ne oni su preuzeli nauk ortodoksnih kršćana,i tako je nastala tvoja Katolička crkva

#40:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 01.05.2009. 18:38

ne brini se ti za moj mozak povedi računa o svom.
Nemoj pričati o crkvi i kršćanstvu ako nemaš pojma o tome

#41:   Autor: justice Post Postano: 01.05.2009. 19:43

NinjaTurtle je napisao/la: ›
ne brini se ti za moj mozak povedi računa o svom.
Nemoj pričati o crkvi i kršćanstvu ako nemaš pojma o tome


pa jel imaš ti pojma?
ajd po tvom kak je to isus osnovao crkvu i kada?

#42:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?! Autor: pumpkin Post Postano: 01.05.2009. 20:43

Isus sigurno nije poučavao svoje predstavnike na zemlji da si grade mramorne i zlatne palače (Vatikan), da žive u raskoši, da ih poslužuju vojske časnih sestara za trpezama kakve nemaju ni kraljevi, da ucjenjuju ljude, i da im naplaćuju svoje usluge, da se trpaju u politiku i u svakog klinca, i mogla bih nabrajati dosta toga. A isto tako, ne može se reći da ta crkva nije imala u svojim redovima i ljudi dostojnih svog poziva, ljudi koji pomažu, brinu se o bolesnima i nemoćnima, koji pokušavaju u ovom ludom svijetu učiniti nešto dobro. Ali strašno me ljuti to što svojataju Isusa i crkvu za nekakve svoje interese i manipulacije. To sigurno nije ono što ih je Isus pokušavao naučiti.

#43:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 01.05.2009. 23:42

justice je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la: ›
ne brini se ti za moj mozak povedi računa o svom.
Nemoj pričati o crkvi i kršćanstvu ako nemaš pojma o tome


pa jel imaš ti pojma?
ajd po tvom kak je to isus osnovao crkvu i kada?


Immam pojma.
Rekao je Petru da je on stijena na kojoj će sagraditi crkvu, rekao je apostolima da šire Njegov nauk, dao im je vlast da otpuštaju grijehe i još dosta primjera u Evanđelju.
Zadovoljan?

#44:   Autor: fuldstændigamok Post Postano: 01.05.2009. 23:52

To nije institucija crkve kakvu mi znamo danas.

#45:   Autor: Svebor Post Postano: 02.05.2009. 0:22

NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
Immam pojma.
Rekao je Petru da je on stijena na kojoj će sagraditi crkvu, rekao je apostolima da šire Njegov nauk, dao im je vlast da otpuštaju grijehe i još dosta primjera u Evanđelju.
Zadovoljan?

svećenstvo je nastalo od obrazovanijih među prvobitnim kršćanima i oni su si lijepo našli načina kako musti pare od neuke raje kroz stoljeća u obliku kakav poznajemo danas.

je li Isus rekao i da prodaju njegove usluge poput: sakramenata (krštenje, krizma i sl.), posvetu kuće, razrješenja grijeha!?
da li je Isus savjetovao kanaderu, papi i njegovoj družbi da godišnje uzimaju 400 milijuna kuna od hrvatskih umirovljenika, studenata i radnika?!

Crkva je skup vjernika koji vjeru žive i, kako je netko ranije spomenuo, vjeru nosi u srcu.
ali crkva je i institucija koja je opijum za narod u čije džepove poseže. dileri laži i u obrazovnom smislu ne razlikuju se previše od big bradera, farme ili sličnoga.
malo tko od njihovih djelatnika se sjeća koja im je prvobitna funkcija, dužnost i zadaća. većinom su to usamljeni pojedinci koji se neće libiti obići i posljednju živu baku u gotovo izumrlom selu pred božić ili gladnu djecu u africi učiti čitati i računati.
rijetki su.

#46:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 02.05.2009. 0:58

Prvi svećenici su bili apostoli i mnogi su platili glavom širenje nauka zato ne lupetaj.
Tih 400.000.000 se vrati vjernicima na razne načine, jedan dio služi i za plaće svećenicima, moraju i oni od nečeg živjeti.

Blago tebi ako ti je u životu crkva najveći problem

#47:   Autor: Monstrum Post Postano: 02.05.2009. 1:16

obrisano

Zadnja promjena: Monstrum; 02.05.2009. 10:39; ukupno mijenjano 1 put.

#48:   Autor: snaša Post Postano: 02.05.2009. 9:04

Koliko vidim , ime djevojčice je sasvim dobro vidljivo na fotografiji ..zar je to u redu?
Ipak se radi o jednom malom djetetu!?

#49:   Autor: Delfin Post Postano: 02.05.2009. 9:47

1step2far je napisao/la: ›
Očigledno je da se ljudi moraju prikloniti većini i biti kao ostali da bi bili "normalni"?
Išla sam na vjeronauk i to katolički, a nisam katolkinja, jer drugoga nije bilo, samo iz razloga da naučim nešto novo. U srednjoj školi sam odabrala etiku. Nisam krizmana ni pričešćena jer sam sa svojim krštenjem u "svojoj" crkvi dobila sve sa činom krštenja. No, problem je što sam odrasla u jednog pravog ateista, a svi moji dečki, kao i sadašnji, su bili katolici i svima je bilo izuzetno važno da se sve obavi "regularno". Dakle, kad bi došlo do vjenčanja, obavezno crkveno vjenčanje, bez toga ne mogu krstiti dijete, bez krštenja ne može ići na pričest i krizmu, bez toga se ni djeca jednog dana ne mogu vjenačti u Crkvi... I tako u krug! Čemu sve to? Zašto vjera ne bi mogla biti nešto slobodno, biti vjernik ne znači ići svaki vikend na misu, ispovijed i slično. Vjera se nosi u srcu i zašto je onda kvariti obavezama koje su jednostavno nametnute.


TO je religija,skup nekakvih propisa koji su nam nametnuli svecenici koji su pisali povijest prije 2000god, vjera je nesto sasvim drugo, individualno, intimno,osobno...................

#50:   Autor: Delfin Post Postano: 02.05.2009. 9:54

NinjaTurtle je napisao/la: ›
Prvi svećenici su bili apostoli i mnogi su platili glavom širenje nauka zato ne lupetaj.
Tih 400.000.000 se vrati vjernicima na razne načine, jedan dio služi i za plaće svećenicima, moraju i oni od nečeg živjeti.

Blago tebi ako ti je u životu crkva najveći problem


Nemoj se ljutiti al ti si jedan od milijun ljudi kojima je dobrano opran mozak i gdje je posao dobro odradjen i da ti se serviraju nepobitni dokazi da je crkva i religija najveca prevara u bliskoj povijesti ti bi i dalje tvrdio da je crkva nesto sto je dobro i da nam zeli najbolje.

#51:   Autor: justice Post Postano: 02.05.2009. 10:10

NinjaTurtle je napisao/la: ›
justice je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la: ›
ne brini se ti za moj mozak povedi računa o svom.
Nemoj pričati o crkvi i kršćanstvu ako nemaš pojma o tome


pa jel imaš ti pojma?
ajd po tvom kak je to isus osnovao crkvu i kada?


Immam pojma.
Rekao je Petru da je on stijena na kojoj će sagraditi crkvu, rekao je apostolima da šire Njegov nauk, dao im je vlast da otpuštaju grijehe i još dosta primjera u Evanđelju.
Zadovoljan?


ajajaajjjjaaa,kakva glupost pa to je za popizdit,nisam zadovoljan jel očito nemaš pojma o ničemu,ti sigurno onda vjeruješ da je Isus njima izdiktirao evanđelja,i to samo 4 evanđelja,he he...
e vidiš da je taj čovjek sada živ mislim da bi izvršio samoubojstvo kad bi vidio šta su mu s ostavštinom učinili.

@mons nemoj mi dabrove dirati,i još pogotovo u takvom kontekstu,to su mi omiljene životinje

#52:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 02.05.2009. 10:53

Delfin je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la: ›
Prvi svećenici su bili apostoli i mnogi su platili glavom širenje nauka zato ne lupetaj.
Tih 400.000.000 se vrati vjernicima na razne načine, jedan dio služi i za plaće svećenicima, moraju i oni od nečeg živjeti.

Blago tebi ako ti je u životu crkva najveći problem


Nemoj se ljutiti al ti si jedan od milijun ljudi kojima je dobrano opran mozak i gdje je posao dobro odradjen i da ti se serviraju nepobitni dokazi da je crkva i religija najveca prevara u bliskoj povijesti ti bi i dalje tvrdio da je crkva nesto sto je dobro i da nam zeli najbolje.

ajde serviraj dokaze.......čekam

Jedan od evanđelista je bio Isusov učenik Ivan, ostali evanđelisti su bili Isusovi suvremenici ili su živjeli malo nakon Isusove smrti.

#53:   Autor: Svebor Post Postano: 02.05.2009. 11:35

NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
ajde serviraj dokaze.......čekam
Shocked
ti si baš poput nevjernog tome. zapravo i gori.
pa da ti pop i zadnju lipu vadi iz džepa pa i kada ti pop sa zavjetnim pojasom na kojem jedan od čvorova predstavlja zavijet siromaštva maše iz opel tigre ili mercedesa sumnjam kako bi ti mogao shvatiti poantu.

#54:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 02.05.2009. 12:17

Svebor je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
ajde serviraj dokaze.......čekam
Shocked
ti si baš poput nevjernog tome. zapravo i gori.
pa da ti pop i zadnju lipu vadi iz džepa pa i kada ti pop sa zavjetnim pojasom na kojem jedan od čvorova predstavlja zavijet siromaštva maše iz opel tigre ili mercedesa sumnjam kako bi ti mogao shvatiti poantu.


kakve veze ima pop sa opel tigrom i ustanovljenje crkve u evanđelju?
I da nisu se svi popovi zavjetovali na siromaštvo.
I dalje nikakvih dokaza samo puko pričanje.

#55:   Autor: justice Post Postano: 02.05.2009. 13:43

@ninja pa kak to da je prvo nastalo Markovo evanđelje i to negdje 80-e godine pa onda sva ostala,Ivanovo čak negdje 120g,to mi baš i nisu bili Isusovi suvremenici,pogotovo Ivan kako ti navodiš.
i za to postoje dokazi,da se razumijemo


Zadnja promjena: justice; 02.05.2009. 13:52; ukupno mijenjano 2 put/a.

#56:   Autor: josephine01 Post Postano: 02.05.2009. 13:45

vjernik sam i uopće se ne osjećam zatupljenom i zatucanom. dapače, prigrlila sam znanost i religiju i jednako se nastojim razvijati u oba smjera. i uopće ne mislim da jedno isključuje drugo. mislim da problem imaju oni koji kreću sa stavom da svi ljudi koji su se priklonili nekoj religiji pljuju po znanosti i da su zatucani.

#57:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 02.05.2009. 14:14

justice je napisao/la: ›
@ninja pa kak to da je prvo nastalo Markovo evanđelje i to negdje 80-e godine pa onda sva ostala,Ivanovo čak negdje 120g,to mi baš i nisu bili Isusovi suvremenici,pogotovo Ivan kako ti navodiš.
i za to postoje dokazi,da se razumijemo

za Markovo evanđelje se smatra da je najranije i da je nastalo oko 60. g .
Ivan kojeg ja navodim je evanđelist jedan od Isusovih učenika koji ga je pratio do smrti na križu i kaže u evanđelju da je on svjedočio. Dakle ivan je izravni svjedok Isusovog života, smrti i uskrsnuća.

#58:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?! Autor: 1step2far Post Postano: 02.05.2009. 14:19

Ne vjerujem u Boga, ni Isusa, ni u ništa vezano za to, iako je Biblija kao knjiga izuzetno kvalitetna i zanimljiva. Ja poštujem sva religije i sve vjernike, ali mi je dosadilo biti diskriminirana od "vjernika" samo zato što sam ateist. To ne znači da sam loš čovjek.

#59:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 02.05.2009. 14:22

step smijem li pitati kako se očituje diskriminacija prema tebi, na koji način?

#60:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?! Autor: 1step2far Post Postano: 02.05.2009. 14:25

Pa, kad god se nađem u društvu nepoznatih ljudi i kada krene tema o tome, ja sam skoro uvijek jedina koja je ateist i onda me prvo svi ispituju zašto sam to odabrala, jesam li krštena, imam li sakramente? Kad kažem da nemam, onda: joj, pa kako ćeš se vjenčati u Crkvi, kako ćeš krstiti dijete... Imat ćeš puno problema! A da ne govorim o tome da su starije žene rekle da ću goriti u paklu zbog toga, te će se moliti za moju dušu.

#61:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 02.05.2009. 14:28

Pa iz ovog tvog posta ne vidim neku diskriminaciju samo su te pitali.
Par postova gore si napisala da si krštena i da imaš sakramente pa mi sad to nije jasno. Pusti ove babe, Bog jedino zna di ćeš (ćemo) završiti.

#62:   Autor: nake_rado Post Postano: 02.05.2009. 14:30

NinjaTurtle je napisao/la: ›
Pusti ove babe, Bog jedino zna di ćeš (ćemo) završiti.

osijek031.com smile
gori si od baba

NinjaTurtle je napisao/la: ›
Pa iz ovog tvog posta ne vidim neku diskriminaciju samo su te pitali.

da ali način na koji su napisalo je jako čudan

#63:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?! Autor: josephine01 Post Postano: 02.05.2009. 14:31

1step2far je napisao/la (Pogledaj post): › Pa, kad god se nađem u društvu nepoznatih ljudi i kada krene tema o tome, ja sam skoro uvijek jedina koja je ateist i onda me prvo svi ispituju zašto sam to odabrala, jesam li krštena, imam li sakramente? Kad kažem da nemam, onda: joj, pa kako ćeš se vjenčati u Crkvi, kako ćeš krstiti dijete... Imat ćeš puno problema! A da ne govorim o tome da su starije žene rekle da ću goriti u paklu zbog toga, te će se moliti za moju dušu.


Mislim da bi ti bilo jednako da imaš zelenu kosu i obrijane obrve. Tretman je takav samo zato što si drukčija od većine. Ako imaš čvrst stav o svome izboru da si ateist, to prezentiraj na dobar način i boli te uvo za sve. A babe nek se mole, nema tu niš loše Smile

A ako je najgori tretman društva prema tebi kao ateistu taj koji si navela.. To se da preživjeti Smile

#64:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?! Autor: 1step2far Post Postano: 02.05.2009. 14:34

Ha ha, hvala! Jesam krštena i imam sakramente, ali ne prema katoličkim pravilima. Čudim se da su me starci u komunizmu i uspjeli krstiti. Nije strašno, no ne da mi se objašnjavati. Ja sam dobro i pristojno čeljade!

#65:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 02.05.2009. 14:37

nake_rado je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la: ›
Pusti ove babe, Bog jedino zna di ćeš (ćemo) završiti.

osijek031.com smile
gori si od baba

NinjaTurtle je napisao/la: ›
Pa iz ovog tvog posta ne vidim neku diskriminaciju samo su te pitali.

da ali način na koji su napisalo je jako čudan

babe bar imaju mirovinu ja neam ni to Very Happy.
ne vidim diskriminaciju ako se polemizira o (a)teizmu uvažavajući sugovornika

#66:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?! Autor: 1step2far Post Postano: 02.05.2009. 14:40

Ma, ja tebe volim Ninja Turtle! Baš si ok!

#67:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 02.05.2009. 14:41

1step2far je napisao/la: ›
Ha ha, hvala! Jesam krštena i imam sakramente, ali ne prema katoličkim pravilima. Čudim se da su me starci u komunizmu i uspjeli krstiti. Nije strašno, no ne da mi se objašnjavati. Ja sam dobro i pristojno čeljade!

pretpostavljam po pravoslavnim pravilima. inače KC uvažava sve sakramente pravoslavne crkve.
btw. ne sumnjam ja da si dobro čeljade

#68:   Autor: zlusch Post Postano: 03.05.2009. 10:07

NinjaTurtle je napisao/la: ›
Crkva btw. nije nikakva firma.

osijek031.com smile

#69:   Autor: zlusch Post Postano: 03.05.2009. 10:27

1step2far je napisao/la: ›
Pa, kad god se nađem u društvu nepoznatih ljudi i kada krene tema o tome, ja sam skoro uvijek jedina koja je ateist i onda me prvo svi ispituju zašto sam to odabrala, jesam li krštena, imam li sakramente? Kad kažem da nemam, onda: joj, pa kako ćeš se vjenčati u Crkvi, kako ćeš krstiti dijete... Imat ćeš puno problema! A da ne govorim o tome da su starije žene rekle da ću goriti u paklu zbog toga, te će se moliti za moju dušu.

To najbolje govori o tim ljudima... glumataju neku vjeru i moral, a sjebani su kompleksima i mrze sve oko sebe.

Ja se stvarno oduševim kad vidim kako je sve super smišljeno... isplašiš naivčine nekakvim paklom, dosjetiš se naplaćivati duhovnost i prodavanje magle, mafijaški se udružiš s politikom, zgrćeš sve više i više bogatstva, a ti sam živiš ko bubreg u loju i jebe ti se apsolutno za sve oko sebe. Imaš časne koje su ti sluškinje i gledaju u tebe kao u kralja, a imaš i stado kojem ćeš bez ikakve grižnje savjesti izbiti i zadnju paru dok će oni braniti tvoj lajfstajl.

Istina, zavidan sam i ljubomoran jer moram šljakati za crkavicu... a rado bih rep na krsta i džabalebario dok para sama od sebe kaplje. Eto...

#70:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 03.05.2009. 11:56

Toliko si puno napisao a tako malo rekao, odnosno ništa

#71:   Autor: Monstrum Post Postano: 03.05.2009. 11:58

NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): › Toliko si puno napisao a tako malo rekao, odnosno ništa


rekao je istinu i samo istinu kako je vidi više od 50% življa, a to što ju ti tako ne vidiš nego živiš u krasnoj zabludi je tvoj problem

#72:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 03.05.2009. 12:00

Monstrum je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): › Toliko si puno napisao a tako malo rekao, odnosno ništa


rekao je istinu i samo istinu kako je vidi više od 50% življa, a to što ju ti tako ne vidiš nego živiš u krasnoj zabludi je tvoj problem

ja s time nemam problema nego vi. očito

#73:   Autor: zlusch Post Postano: 03.05.2009. 12:05

NinjaTurtle je napisao/la: ›
Toliko si puno napisao a tako malo rekao, odnosno ništa

Podsjeća li te to na jednu relativno debelu knjigu... u zadnjih dvadesetak godina deklarativno poprilično popularnu?

#74:   Autor: Monstrum Post Postano: 03.05.2009. 12:05

NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
Monstrum je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): › Toliko si puno napisao a tako malo rekao, odnosno ništa


rekao je istinu i samo istinu kako je vidi više od 50% življa, a to što ju ti tako ne vidiš nego živiš u krasnoj zabludi je tvoj problem

ja s time nemam problema nego vi. očito


čime ? životom u zabludi, vjerovanjem kako nakon što krepaš ideš u raj ili pakao ? davanjem novaca praktički na tjednoj bazi firmi od koje nemaš apsolutno ništa, možda samo nekakvo olakšanje i zabludu da ti novci i par očenaša mogu priskrbiti vječnost u mjestu nazvanom raj, ako je tako onda je tamo jako gužva jer i najgori ubojice/silovatelji/pedofili/monstrumi iskreno pokaju svoje grijehe prije nego krepaju pa se lijepo nađete poslje na okupu. jesi na to mislio ? ili možda na činjenicu koja jako boli, da na crkvu godišnje potrošiš praktički više novaca nego na sebe ili te možda plaši činjenica kad dođeš u pozne godine i priupitaš se da li je sve to bila jedna lijepa cirkuska predstava, a ti se jednostavno serviraš kao glavno jelo hordi crva.

#75:   Autor: josephine01 Post Postano: 03.05.2009. 12:21

Monstrum je napisao/la (Pogledaj post): ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
Monstrum je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): › Toliko si puno napisao a tako malo rekao, odnosno ništa


rekao je istinu i samo istinu kako je vidi više od 50% življa, a to što ju ti tako ne vidiš nego živiš u krasnoj zabludi je tvoj problem

ja s time nemam problema nego vi. očito


čime ? životom u zabludi, vjerovanjem kako nakon što krepaš ideš u raj ili pakao ? davanjem novaca praktički na tjednoj bazi firmi od koje nemaš apsolutno ništa, možda samo nekakvo olakšanje i zabludu da ti novci i par očenaša mogu priskrbiti vječnost u mjestu nazvanom raj, ako je tako onda je tamo jako gužva jer i najgori ubojice/silovatelji/pedofili/monstrumi iskreno pokaju svoje grijehe prije nego krepaju pa se lijepo nađete poslje na okupu. jesi na to mislio ? ili možda na činjenicu koja jako boli, da na crkvu godišnje potrošiš praktički više novaca nego na sebe ili te možda plaši činjenica kad dođeš u pozne godine i priupitaš se da li je sve to bila jedna lijepa cirkuska predstava, a ti se jednostavno serviraš kao glavno jelo hordi crva.


A zašto tebe to toliko brine? Uopće ne vidim razloga za tolikim ismijavanjem... Čini mi se praviš problem negdje gdje ga uopće nema.

#76:   Autor: Monstrum Post Postano: 03.05.2009. 12:24

ne brine me, ne znam iskreno, vjerovatno mi je nepojmljivo kako netko može vidjeti neke stvari drugačije od mene i ljudi u mom okruženju. razmišljam logički i ne mogu se načuditi nekome tko ne razmišlja. a možda su u šumi ?!

#77:   Autor: nake_rado Post Postano: 03.05.2009. 12:24

josephine01 je napisao/la: ›
Monstrum je napisao/la (Pogledaj post): ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
Monstrum je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): › Toliko si puno napisao a tako malo rekao, odnosno ništa


rekao je istinu i samo istinu kako je vidi više od 50% življa, a to što ju ti tako ne vidiš nego živiš u krasnoj zabludi je tvoj problem

ja s time nemam problema nego vi. očito


čime ? životom u zabludi, vjerovanjem kako nakon što krepaš ideš u raj ili pakao ? davanjem novaca praktički na tjednoj bazi firmi od koje nemaš apsolutno ništa, možda samo nekakvo olakšanje i zabludu da ti novci i par očenaša mogu priskrbiti vječnost u mjestu nazvanom raj, ako je tako onda je tamo jako gužva jer i najgori ubojice/silovatelji/pedofili/monstrumi iskreno pokaju svoje grijehe prije nego krepaju pa se lijepo nađete poslje na okupu. jesi na to mislio ? ili možda na činjenicu koja jako boli, da na crkvu godišnje potrošiš praktički više novaca nego na sebe ili te možda plaši činjenica kad dođeš u pozne godine i priupitaš se da li je sve to bila jedna lijepa cirkuska predstava, a ti se jednostavno serviraš kao glavno jelo hordi crva.


A zašto tebe to toliko brine? Uopće ne vidim razloga za tolikim ismijavanjem... Čini mi se praviš problem negdje gdje ga uopće nema.

Meni to nije ismijavanje, to su činjenice. Sve što je on napisao je istina, samo što vjernici to ne vide jel oni u svojem mozgu imaju sliku raja i kako sve može biti lijepo samo ako budu veliki i dobri vjernici pa će onda oni bit kad umru na bolje i ljepšem mjestu nego mi sotone i nevjernici koji ne daju pare crkvi.

#78:   Autor: josephine01 Post Postano: 03.05.2009. 12:29

A koji je dokaz za to da ne postoji raj? A ako i ne postoji, u čemu je problem ako ja u to vjerujem?

#79:   Autor: Monstrum Post Postano: 03.05.2009. 12:33

a koji je dokaz da postoji ? (ne se čupat na spiku JA u to vjerujem). jednako tako kao što ti misliš/vjeruješ da postoji veliki oblak gdje se nakon smrti svi, ako ste bili dobri, držite za ruke i plešete u krug u izobilju dok oni koji nisu bili dobri, (a takvih nema jer po defaultu ako se iskreno pokaješ za svoje grijehe nemoš u pakao, a volio bi vidjet tog vjernika tko se na samrtnoj postelji iskreno ne kaje za sve svoje grijehe) trunu u paklu dok ih jebu horde demona. po toj logici pakao je pusto mjesto u kojem je vruće, a u raju je jako velika gužva.

#80:   Autor: nake_rado Post Postano: 03.05.2009. 12:35

josephine01 je napisao/la: ›
A koji je dokaz za to da ne postoji raj? A ako i ne postoji, u čemu je problem ako ja u to vjerujem?

E pa ovo su sad već gluposti, ja odo sad napisat knjigu o tom kako postoji mjesto žmrkljžd u kojem će ljudi ako mi budu svakodnevno ispunjavali želje imati besplatne jozine hamburgere (naravno, sve osim senfa).
Ajde molim te malo razmisli i reci da ti je logičnije da postoji mjesto na koje ćeš otići kada umreš i tamo će sve bit bijelo, gdje ćeš ići s anđelima na kavu i gdje ćeš napokon upoznati svog spasitelja onog koji je neznam šta radio za tebe prije par tisuća godina nego da je to sve jedna velika, neznam kako da složim, možda prevara.
Slobodno ti vjeruj, ne igra to meni nikakvu ulogu, i sam smatram da svako treba u nešto vjerovati, ali ja u ovakve stvari neću i ne želim.

#81:   Autor: josephine01 Post Postano: 03.05.2009. 12:40

Monstrum je napisao/la (Pogledaj post): › ne brine me, ne znam iskreno, vjerovatno mi je nepojmljivo kako netko može vidjeti neke stvari drugačije od mene i ljudi u mom okruženju. razmišljam logički i ne mogu se načuditi nekome tko ne razmišlja. a možda su u šumi ?!


a ne bih rekla da te ne brine.. gledam s kolikim žarom i s kojim načinom pristupaš ovoj temi... mislim da je problem baš u tome što ti je nepojmljivo da netko na stvari gleda drukčije od tebe...

#82:   Autor: Monstrum Post Postano: 03.05.2009. 12:47

iskreno ne brine me, ko što rado kaže vjeruj u šta oš, samo ne kontam kako jedna iole inteligentna individua može vjerovat u tu gomilu gluposti. vjerujte šta hoćete, uopće me nije briga nego mi je krivo što neko zarađuje na vašoj vjeri, a ne daje ni 1/1000000000 toga nazad. to mi je. krivo mi je što na svijetu ima toliko boli i patnje i gladi i neimaštine, a crkva kamari novac na vašoj vjeri i muki. i da ovako šta kažete popu gotovi ste na vjeke vjekova jer crkva je uvijek u pravu i vrag je u tebe ušo dijete drago. šta stvarno mislite da ako ste živjeli dobar i pošten život Vaš bog vas neće pustit u raj jer niste platili neka davanja. onda je pred rajem još veća gužva neg u raju, a pakao i dalje zjapi prazan.

eno pogledaj samo ovaj primjer, hrvatska je ove godine samo dala 318 mil kn crkvi iz državnog proračuna, to znači od mene i od tebe i od svih poreznih obveznika, a buni se jer ne želi dati svim studentima besplatno školovanje ili nešto povoljnije. pa eto da je ta vaša crkva toliko super i dobra odrekla bi se svoga dijela kolača i dala bar pola tih novaca za školovanje ali vidi vraga nije, niti će.

#83:   Autor: josephine01 Post Postano: 03.05.2009. 12:56

Monstrum je napisao/la (Pogledaj post): › iskreno ne brine me, ko što rado kaže vjeruj u šta oš, samo ne kontam kako jedna iole inteligentna individua može vjerovat u tu gomilu gluposti. vjerujte šta hoćete, uopće me nije briga nego mi je krivo što neko zarađuje na vašoj vjeri, a ne daje ni 1/1000000000 toga nazad. to mi je. krivo mi je što na svijetu ima toliko boli i patnje i gladi i neimaštine, a crkva kamari novac na vašoj vjeri i muki. šta stvarno mislite da ako ste živjeli dobar i pošten život Vaš bog vas neće pustit u raj jer niste platili neka davanja. onda je pred rajem još veća gužva neg u raju, a pakao i dalje zjapi prazan.


opće ne dovodim moj IQ u pitanje, pa mislim da ne bi trebao ni ti. dosta mi se stvari ne sviđa u crkvi kao organizaciji i jedna od tih stvari je i novac, ali ja sam odlučila zagrebati dublje ispod površine i pronaći ono što me oplemeljuje i čini me sretnom. a izjava da mislim i vjerujem da me bog neće putiti u raj ako nisam platila davanja pokazuje tvoje neznanje o vjeri o kojoj pričamo, nepoštovanje i vrijeđanje osobe s kojom pričaš.

mislim da nikoga ne bi trebao zabrinjavati moj izbor niti se brinuti oko toga iskorištava li me crkva ili ne.

#84:   Autor: Monstrum Post Postano: 03.05.2009. 13:01

istina je u očima promatrača Wink

#85:   Autor: Svebor Post Postano: 03.05.2009. 13:10

ako netko voli biti ovca za šišanje, neka bude. to je njegovo pravo.
ako netko voli biti narkoman, neka bude. to je njegovo pravo.

što tebe, monstrume, bole prijeki pogledi jer si odlučio ne biti ovcom za šišanje i što te imaju smetati prazne šprice u dječjim pješčaniku skup s mačjom kakicom ponosnih vlasnika mačaka i pasa?!

#86:   Autor: Monstrum Post Postano: 03.05.2009. 13:22

totalno, osjećam kako se lijepe po meni i šapću mi iza leđa, eno ga onaj, on je nevjernik, ateist, šuruje s vragom, djeca će mu rep imat, a takav mu je i otac, I OTAC !!!!! muko moja 5 očenaša i 3 zdravomarije, iz poganog su legla, vrag im noću po kući hoda, ima i pemtagrame po kući, sluša teški metal, a nije ni narkoman, NIJE NARKOMAN !!!! ajme majko djevico upomoć spasi nas bože, stado svoje od vražjeg legla, daj 100kn za majmunovo i neš trunit u paklu i glasuj za hdz

Zadnja promjena: Monstrum; 03.05.2009. 13:23; ukupno mijenjano 1 put.

#87:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 03.05.2009. 13:23

Monstrum je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
Monstrum je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): › Toliko si puno napisao a tako malo rekao, odnosno ništa


rekao je istinu i samo istinu kako je vidi više od 50% življa, a to što ju ti tako ne vidiš nego živiš u krasnoj zabludi je tvoj problem

ja s time nemam problema nego vi. očito


čime ? životom u zabludi, vjerovanjem kako nakon što krepaš ideš u raj ili pakao ? davanjem novaca praktički na tjednoj bazi firmi od koje nemaš apsolutno ništa, možda samo nekakvo olakšanje i zabludu da ti novci i par očenaša mogu priskrbiti vječnost u mjestu nazvanom raj, ako je tako onda je tamo jako gužva jer i najgori ubojice/silovatelji/pedofili/monstrumi iskreno pokaju svoje grijehe prije nego krepaju pa se lijepo nađete poslje na okupu. jesi na to mislio ? ili možda na činjenicu koja jako boli, da na crkvu godišnje potrošiš praktički više novaca nego na sebe ili te možda plaši činjenica kad dođeš u pozne godine i priupitaš se da li je sve to bila jedna lijepa cirkuska predstava, a ti se jednostavno serviraš kao glavno jelo hordi crva.

Jučer si me izvrijeđao, danas se brineš da ne budem u zabludi. Što sutra da očekujem?

#88:   Autor: Monstrum Post Postano: 03.05.2009. 13:25

NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
Monstrum je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
Monstrum je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): › Toliko si puno napisao a tako malo rekao, odnosno ništa


rekao je istinu i samo istinu kako je vidi više od 50% življa, a to što ju ti tako ne vidiš nego živiš u krasnoj zabludi je tvoj problem

ja s time nemam problema nego vi. očito


čime ? životom u zabludi, vjerovanjem kako nakon što krepaš ideš u raj ili pakao ? davanjem novaca praktički na tjednoj bazi firmi od koje nemaš apsolutno ništa, možda samo nekakvo olakšanje i zabludu da ti novci i par očenaša mogu priskrbiti vječnost u mjestu nazvanom raj, ako je tako onda je tamo jako gužva jer i najgori ubojice/silovatelji/pedofili/monstrumi iskreno pokaju svoje grijehe prije nego krepaju pa se lijepo nađete poslje na okupu. jesi na to mislio ? ili možda na činjenicu koja jako boli, da na crkvu godišnje potrošiš praktički više novaca nego na sebe ili te možda plaši činjenica kad dođeš u pozne godine i priupitaš se da li je sve to bila jedna lijepa cirkuska predstava, a ti se jednostavno serviraš kao glavno jelo hordi crva.

Jučer si me izvrijeđao, danas se brineš da ne budem u zabludi. Što sutra da očekujem?


a vidjet ćeš sutra Wink




edit: tko zna možd te poljubim ipak sam ja Monstrum Wink

#89:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 03.05.2009. 13:32

ja sam mislio da ste vi napredni i prosvjećeni tolerantni prema drugačijim stavovima.

#90:   Autor: Monstrum Post Postano: 03.05.2009. 13:42

ovisno o stavu. recimo ništa me ne smeta toliko kao crkva i naravno licemjerno i iskrivljeno prezentiranje općih ljudskih vrijednosti i moralnosti koje radi crkva. dok ofcama prezentira jedno iza leđa radi drugo pod krinkom kako je to ispravno i u redu, prema tome nemam apsolutno nikakve tolerancije.

#91:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 03.05.2009. 14:02

Monstrum je napisao/la (Pogledaj post): › ovisno o stavu. recimo ništa me ne smeta toliko kao crkva i naravno licemjerno i iskrivljeno prezentiranje općih ljudskih vrijednosti i moralnosti koje radi crkva. dok ofcama prezentira jedno iza leđa radi drugo pod krinkom kako je to ispravno i u redu, prema tome nemam apsolutno nikakve tolerancije.

Ti nemaš uopće tolerancije prema tome što sam ja vjernik. Pozabavi se vlastitim manama prvo.

#92:   Autor: Monstrum Post Postano: 03.05.2009. 14:05

ne, ja nemam tolerancije prema tome što si si dozvolio da ti crkva do te mjere ispere mozak da si postao bezumni trol koji po forumima propagira njihove budalaštine i samom činjenicom da se po tvome moram PRVO pozabaviti svojim manama pokazuje da sam u pravu i da je crkva sve ono što sam rekao, licemjerna firma koja otima iz usta svima i tvoj obrambeni mehanizam je jedino to našao kao argument.

Zadnja promjena: Monstrum; 03.05.2009. 14:07; ukupno mijenjano 1 put.

#93:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 03.05.2009. 14:07

Monstrum je napisao/la: ›
ne, ja nemam tolerancije prema tome što si si dozvolio da ti crkva do te mjere ispere mozak da si postao bezumni trol koji po forumima propagira njihove budalaštine.

opet pokazuješ koliko si prost

#94:   Autor: Monstrum Post Postano: 03.05.2009. 14:08

možda prost ali bar u pravu

edit: trol

#95:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?! Autor: 1step2far Post Postano: 03.05.2009. 14:12

Vladino istražno povjerenstvo o pedofilskim skandalima u dublinskoj nadbiskupiji objavit će u izvješću tijekom ljeta zaključke koji će nas sve šokirati, upozorio je u četvrtak tamošnji nadbiskup svećenik.

'Dublinska dijeceza suočena je s izazovima kakve godinama nije doživjela', rekao je u propovijedi nadbiskup Diarmuid Martin na misi u Dublinu. 'Izvješće povjerenstva će nas sve šokirati', upozorio je. 'Moguće je da su tisuće djece i mladih u cijeloj Irskoj bile žrtve seksualnih zlostavljanja tijekom razmatrana razdoblja i užas tih zlostavljanja nije bio priznat u pravom opsegu', istaknuo je nadbiskup.

Od ožujka 2006. to povjerenstvo istražuje seksualna zlostavljanja koja su počinili dublinski svećenici u zadnjih tridesetak godina. Prvo istražno povjerenstvo na državnoj je razini 2000. osnovao Bertie Ahern radi ispitivanja nedjela počinjenih između 1936. i 1999. u sirotištima, popravnim domovima i državnim bolnicama koje su većinom vodili katolički redovnici.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
U Dallasu uskoro počinje sastanak Biskupske konferencije Sjedinjenih Država, na kojem će vodstvo Katoličke crkve predstaviti mjere koje će se primjenjivati u budućim slučajevima seksualnog napastvovanja od strane svećenika. Podsjetimo, posljednjih je mjeseci u Americi, uglavnom za pedofiliju, izneseno na stotine optužbi protiv katoličkih svećenika. Crkva je oštro kritizirana zbog pokušaja da se skandali zataškaju.

Vladina organizacija Residential Insitutions Redress Board (RIRB), osnovana 2002. kako bi novčano pomagala djeci žrtvama seksualnog zlostavljanja, već je isplatila 825 milijuna eura za odštete 10.800 od 14.540 osoba koje su prijavile takve slučajeve.

LICEMJERNO!
Zašto se zaređuju i svoj život posvećuju Bogu ako će biti gori od najvećih nevjernika?

#96:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 03.05.2009. 14:12

Monstrum je napisao/la: ›
možda prost ali bar u pravu

edit: trol

Mozda prost,ali bar Alan Very Happy

#97:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 03.05.2009. 14:13

Monstrum je napisao/la (Pogledaj post): › možda prost ali bar u pravu

edit: trol


prost si a uz to i trol

#98:   Autor: Monstrum Post Postano: 03.05.2009. 14:15

ruko isusova osijek031.com smile ajde tamo negdje klečat na kukuruzu za pokoru i napisat 1000 X u wordu "ja ću jednom izać ispod crkvenih skuta i naučit mislit svojom glavom"

#99:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 03.05.2009. 14:22

Monstrum je napisao/la: ›
ruko isusova osijek031.com smile ajde tamo negdje klečat na kukuruzu za pokoru i napisat 1000 X u wordu "ja ću jednom izać ispod crkvenih skuta i naučit mislit svojom glavom"

evo krenuo sam :d

#100:   Autor: zlusch Post Postano: 03.05.2009. 14:44

1step2far je napisao/la: ›
Zašto se zaređuju i svoj život posvećuju Bogu ako će biti gori od najvećih nevjernika?

Zanimljivo je čuti službeni stav hoće li takva ekipa na koncu završiti u raju ili kaj.... mislim, zamišljam si raj gdje takvi skakuću po travi, druže se, beru cvijeće, jedu voće i pričaju sa zmijom koja govori.

Isto tako, hoće li kroz vrata raja proći i oni debeli buržuji u haljinama što se vozikaju u S klasama i A8, žive kao kraljevi i glume gospodare života i smrti?

Rekao je jednom Učitelj - prije će deva kroz ušicu igle proći nego bogataš kroz vrata raja. Dakle, društvo... sjebali ste se poštenski!

#101:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 03.05.2009. 14:53

zlusch je napisao/la: ›
1step2far je napisao/la: ›
Zašto se zaređuju i svoj život posvećuju Bogu ako će biti gori od najvećih nevjernika?

Zanimljivo je čuti službeni stav hoće li takva ekipa na koncu završiti u raju ili kaj.... mislim, zamišljam si raj gdje takvi skakuću po travi, druže se, beru cvijeće, jedu voće i pričaju sa zmijom koja govori.

Isto tako, hoće li kroz vrata raja proći i oni debeli buržuji u haljinama što se vozikaju u S klasama i A8, žive kao kraljevi i glume gospodare života i smrti?

Rekao je jednom Učitelj - prije će deva kroz ušicu igle proći nego bogataš kroz vrata raja. Dakle, društvo... sjebali ste se poštenski!

Ako te zanima službeni stav odeš do najbližeg svećenika i pitaš ga konkretno.

#102:   Autor: zlusch Post Postano: 03.05.2009. 14:53

Inače, ako još niste pogledali Religulous, svakako to učinite... dokumentarac je gledljiv, duhovit i zanimljiv. Ukoliko, međutim, želite i dalje živjeti zatvorenih očiju u svojoj bajci - ipak preskočite!

http://www.imdb.com/title/tt0815241/

http://thepiratebay.org/torrent/4683591/Religulous%5B2008%5DDvDrip%5BEng%5D-FXG

#103:   Autor: zlusch Post Postano: 03.05.2009. 15:01

NinjaTurtle je napisao/la: ›
zlusch je napisao/la: ›
Rekao je jednom Učitelj - prije će deva kroz ušicu igle proći nego bogataš kroz vrata raja. Dakle, društvo... sjebali ste se poštenski!

Ako te zanima službeni stav odeš do najbližeg svećenika i pitaš ga konkretno.

Mda... bojim se da ćemo zapeti već kod prvog pitanja zašto je pedofilija manji grijeh od abortusa. A i frka me da će mi razgovor naplatiti...

Što je tebi tvoj rekao na temu bogaćenja na tuđi račun bez rada i truda?

#104:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 03.05.2009. 15:05

zlusch je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la: ›
zlusch je napisao/la: ›
Rekao je jednom Učitelj - prije će deva kroz ušicu igle proći nego bogataš kroz vrata raja. Dakle, društvo... sjebali ste se poštenski!

Ako te zanima službeni stav odeš do najbližeg svećenika i pitaš ga konkretno.

Mda... bojim se da ćemo zapeti već kod prvog pitanja zašto je pedofilija manji grijeh od abortusa. A i frka me da će mi razgovor naplatiti...

Što je tebi tvoj rekao na temu bogaćenja na tuđi račun bez rada i truda?

nisam ga pitao, ali kad ti pitaš pitat ću i ja.
Ne brini se neće ti naplatiti, ali možda ćeš čuti ono što ne želiš čuti.

#105:   Autor: zlusch Post Postano: 03.05.2009. 15:33

NinjaTurtle je napisao/la: ›
zlusch je napisao/la: ›
Mda... bojim se da ćemo zapeti već kod prvog pitanja zašto je pedofilija manji grijeh od abortusa. A i frka me da će mi razgovor naplatiti...

nisam ga pitao, ali kad ti pitaš pitat ću i ja.
Ne brini se neće ti naplatiti, ali možda ćeš čuti ono što ne želiš čuti.

Ne želim čuti da to jednostavno sve mora biti tako kako jest... sve ostalo bih rado čuo.

Priupitao bih ga i za njegovog pokojnog legu... onog što je prcao žene okolo (ajd, bar nije dirao djecu) i furao terenca od 400 milja čuna, a na kraju popio metak od ljubomornog dečka. Što misliš, jel i takvi prolaze kroz vrata nebeska?

#106:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 03.05.2009. 18:13

Odi pitatiako te interesira, nemoj odmah pretpostavljati odgovor.

A što se tiče njegovog pokojnog lege vjerojatno neće gore , no tko zna?
A kako se zove pokojni lega inače?

#107:   Autor: zlusch Post Postano: 03.05.2009. 18:33

NinjaTurtle je napisao/la: ›
Odi pitatiako te interesira, nemoj odmah pretpostavljati odgovor.

Nemam neke volje i želje.... smislen odgovor ionako neću dobiti jer će se s moje strane tražiti konkretni odgovori, a s druge ću dobijati samo propagiranje ideologije i papagajski napamet naučene fraze.
NinjaTurtle je napisao/la: ›
A što se tiče njegovog pokojnog lege vjerojatno neće gore , no tko zna? A kako se zove pokojni lega inače?

Ma ne sjećam se... neki lik iz Gorskog Kotara, ako dobro pamtim. Neko se vrijeme nije znalo tko ga je mogao koknuti, a onda se ženska izlajala policiji pa su uhvatili ljubomornog dečka.

Sjećam se da sam ostao zatečen njegovim ovcama koje su ga došle oplakivati i paliti svijeće - lik im je kupio pare naplaćujući duhovne "usluge", ševio komade i vozikao se skupim terencem.... čak je jedna baba opravdavala što ima skup auto time jer se puno vozi pa da bude siguran. Halo! Valjda mu Šef odozgora, u kojeg je "vjerovao", određuje sigurnosne prilike, a ne broj airbagova ili ABS/ESP kao dijelovi opreme.

#108:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 03.05.2009. 19:04

pa rekao si da te interesira a sad nemaš želje Very Happy.
Bio je u medijima ovaj svećenik sad se sjećam. A šta reć kukolj u žitu

#109:   Autor: zlusch Post Postano: 03.05.2009. 19:14

NinjaTurtle je napisao/la: ›
pa rekao si da te interesira a sad nemaš želje Very Happy.
Bio je u medijima ovaj svećenik sad se sjećam. A šta reć kukolj u žitu

Ajd ti dovuci nekog od njih ovdje na forum.... pa da nam svima da odgovore na ono što nas zanima, može tako?

#110:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 03.05.2009. 19:28

zlusch je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la: ›
pa rekao si da te interesira a sad nemaš želje Very Happy.
Bio je u medijima ovaj svećenik sad se sjećam. A šta reć kukolj u žitu

Ajd ti dovuci nekog od njih ovdje na forum.... pa da nam svima da odgovore na ono što nas zanima, može tako?

vidiš nije ti loša ideja. možda i dođu tko zna

#111:   Autor: zen031 Post Postano: 17.11.2009. 1:42

Religija i ljudi koji ju prakticiraju-to nije isto.

#112:   Autor: PurposeUnknown Post Postano: 26.12.2009. 10:58

Tvoj post mi nije jasan i čini mi se da je kontradiktoran.

Kažeš
pavijan je napisao/la (Pogledaj post): ›
govoriti kako je religija i sve povezano s njom jednako nazadovanju društva je obilježje primitivizma i nepoznavanja čovjekove biti... čovjek osim što je biološko i fizičko biće, on je ujedno i transcendentno biće

, te kasnije kažeš da
pavijan je napisao/la: ›
religija treba biti svjestan odabir zrelog pojedinca

.

Zanima me da li si do ove prve izjave došao sam ili si je negdje pročitao i preuzeo? Delfin kojeg si citirao je rekao
Delfin je napisao/la: ›
duhovnost-više stanje svijesti-svjesnost o sebi te o prirodi= je dobro za društvo. To će kad-tad biti ja sam optimist.

, on je zapravo tu rekao ovo o čemu ti pričaš kada kažeš da je čovjek transcendentno biće. To nije isto što i religija.

Osim toga, ako već religija treba biti svjestan odabir zrelog pojedinca, pravo tog pojedinca je i da sam dođe do svojeg skupa vjerovanja, a ne isključivi odabir među postojećim religijama.

Vjera bi trebala biti nešto do čega svaka osoba dolazi sama, bez da se ukalupljuje u ono što govori određena religija. Ovo ukalupljivanje kao rezultat ima smanjivanje kreativnosti ljudi i sposobnosti razmišljanja vlastitim mozgom. Budući da se u današnjem društvu na različite načine religije propagiraju, može se reći da dolazi do "ispiranja mozga", budući da su već djeca u najranijoj dobi snažno izložena učenju određene religije. Nije bitno to što to možda u osnovi nije cilj religije, činjenica je da je sadašnje stanje takvo. Mislim da je to ono što je delfin htio reći i s čime se slažem, bilo bi bolje da svatko razmišlja za sebe i da nema organizirane religije, tj. ne u ovoj formi.

Radujem se tvom odgovoru i nadam se napretku na obje strane.

#113:   Autor: pavijan Post Postano: 26.12.2009. 13:00

@PurposeUnknown... došlo je očito do nesporazuma... rekao sam da negirati religiju kao nju samu je odraz primitivizma i pri tome stojim... ono je inače moja izjava, a ne citat ili parafraziranje... ovo što ti govoriš o neukalupljivanju tj. kreiranju vlastitog religijskog obrasca ja totalno podržavam... zašto bi itko bio manje vrijedan i manje čovjek ukoliko ima vlastito tumačenje religije i ne pripada nijednoj svjetski raširenoj religiji... ja se potpuno slažem s tobom...

#114:   Autor: zen031 Post Postano: 26.12.2009. 14:23

Hoćete li biti ljubazni pa mi odgovoriti koliko religija zaista poznajete, i koje su? Ali ono, ne da ste nešto malo pročitali o tome ili naučili iz medija, nego da ste se relativno dobro upoznali. Jer stavljati sve religije u isti koš je neispravno i neistinito.

Hvala lijepa. Nadam se ugodnoj i poučnoj raspravi. Smile

#115:   Autor: pavijan Post Postano: 26.12.2009. 15:56

ja osobno podosta znam o religijama jer su mi predmet struke, ali također još nisam ni izdaleka zadovoljan količinom naučenog... fascinira me svaki dan kad vidim koliko ljudi nemaju pojma o religiji, a deklariraju se kao nešto i netko... baš sam trenutačno u pripremi svojevrsnog istraživanja o vjerovanjima na području osijeka, pa ću također preko foruma se obratiti za pomoć i oko izbora ispitanika...

#116:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?! Autor: PurposeUnknown Post Postano: 26.12.2009. 18:08

@pavijan
Razumijem, ja pod religijom nisam smatrao, kako kažeš, vlastiti religijski obrazac, a ti jesi.

@zen031
Ne mogu reći da i jednu zaista poznajem. Ne mislim ni da je to potrebno u onom kontekstu u kojem sam govorio, više poznavanje situacije u društvu. Inače, u svom postu sam prvenstveno mislio na naše prilike ovdje, dakle na katoličanstvo, a koliko mogu vidjeti isto vrijedi i šire.

#117:   Autor: zen031 Post Postano: 26.12.2009. 18:17

@purpose
Ne možeš doći do istine kroz neznanje. Ako želiš imati sud, moraš poznavati činjenice. Ne pretpostavljaj, ne "vrijedi isto i šire". Upoznaj se s bar nekoliko velikih svjetskih religija, pa onda imaj stav. Kad kažem "upoznaj se", mislim na: "odvoji jedan solidan dio vremena i truda na UČENJE o religijama". Znaš, imao sam mnogo iskustava da ljudi tvrde da znaju o nečemu, i imaju stav o tome, a onda se ispostavi da nemaju pojma o osnovama nečega. To je kao da imaš stav o atomskoj fizici a ne znaš da se prvo množi a onda zbraja ili oduzima.

Jučer mi je jedan poznanik tvrdio da je "prokužio" islam, a kad sam ga pitao što je to Hadždž, nije imao pojma, štoviše, nikada nije ni čuo za to.

Predrasude... kao da kažeš da si upoznao čitav Proustov opus, a prolistao si svaku stotu stranicu "U potrazi za izgubljenim vremenom". Very Happy

Dakle, ili stekni znanje (naravno, ne mora to biti formalno znanje, ovjereno diplomom), ili nemoj suditi. Ja o atomskoj fizici šutim, jer nemam pojma o tome. Wink

Mir i dobro želim.

#118:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?! Autor: PurposeUnknown Post Postano: 26.12.2009. 18:54

@zen031
Kao što sam i napisao, smatram da u kontekstu u kojem sam govorio imam dovoljno znanje da na tu temu nešto kažem. Ako se ti s nečime što sam rekao ne slažeš, onda to reci, a nemoj samo napisati da nisam stručan i to je to. Sada i nije bilo nikakve rasprave s tvoje strane.

Inače, slažem se da trebam još učiti, ali i ovo je jedan oblik učenja. I čini mi se da smatraš da imam nešto protiv religija - u suštini nemam, imam samo protiv njihovog iskorištavanja.

#119:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?! Autor: morgan Post Postano: 01.03.2010. 21:37


#120:   Autor: Frost Post Postano: 01.03.2010. 21:43

ja sam ekstremno monogaman Very Happy

#121:  Re: Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?! Autor: 1step2far Post Postano: 01.03.2010. 23:27

Ja sam ateist. Točka.

#122:   Autor: mali_ivica Post Postano: 02.03.2010. 0:48

morgan je napisao/la: ›

A što sad sa ovim vjernicima kao ja, koji idu kasnije spavat? Pretostavljam da sam glup, zato što sam vjernik, a pametan što idem kasnije spavat... što stoji u tekstu. osijek031.com smile

#123:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 02.03.2010. 8:13

Obzirom na to koliko tih inteligentnijih klinaca misli da nama upavljaju reptili, illuminati i masoni, da orgon (štogod) liječi rak, a nacisti su na mjesecu - ne bih baš rekao da su manje paranoični.
Da parafraziram čiku iz mog potpisa: radije bih da su u nekoj tradicionalnoj vjerskoj zajednici, nego da si vješaju nekakve šugave kristale oko vrata sa svojim horoskopskim znakovima i 'love' orgonsku energiju iz oblaka.
Kad pogledamo - tradicionalne (stare) vjerske su organizacije držale u ljudima nekakve etičko-moralne doktrine, dok danas te iste tzv. ateisti (sumnjam da postoji takvo što u ljudskome rodu) mijenjaju za pseudoznanstvene gluposti.
Dok moderni Vatikan organizira simpozije o evoluciji u sklopu 'Darwinove godine', moderni su ateisti (postoje li zapravo 'starovjekovni ateisti'?) u smislu svoje duhovne filozofije većinom spali na razinu kasnog kamenog doba.
Iako sebe ne doživljavam katolikom, kada se stvar svodi na izbor između katoličanstva ili novokompanovog tzv. 'New Age' primitivizma - uvijek biram katoličanstvo.

#124:   Autor: maniche Post Postano: 02.03.2010. 12:32

ti sad stigmatiziraš, kao što radi i ovaj tekst.
Znam dosta inteligentnih ljudi koji nisu vjernici niti vjeruju u gluposti koje ti nabrajaš.
jednostavno postoje ljudi koji su podložni sugestiji i manipulaciji-oni su vjernici ili nešto od ovih nabrojanih stvari...i postoje oni koji to nisu pa ne vjeruju u boga(ili barem ne priznaju religiju) niti u horoskope i naciste na mjesecu.
dal to ima veze s inteligencijom, ne znam..prije bih rekao da je to jedna karakterna crta.

#125:   Autor: mali_ivica Post Postano: 02.03.2010. 13:17

bazooka_joe je napisao/la: ›
Obzirom na to koliko tih inteligentnijih klinaca misli da nama upavljaju reptili, illuminati i masoni, da orgon (štogod) liječi rak, a nacisti su na mjesecu - ne bih baš rekao da su manje paranoični.
Da parafraziram čiku iz mog potpisa: radije bih da su u nekoj tradicionalnoj vjerskoj zajednici, nego da si vješaju nekakve šugave kristale oko vrata sa svojim horoskopskim znakovima i 'love' orgonsku energiju iz oblaka.
Kad pogledamo - tradicionalne (stare) vjerske su organizacije držale u ljudima nekakve etičko-moralne doktrine, dok danas te iste tzv. ateisti (sumnjam da postoji takvo što u ljudskome rodu) mijenjaju za pseudoznanstvene gluposti.
Dok moderni Vatikan organizira simpozije o evoluciji u sklopu 'Darwinove godine', moderni su ateisti (postoje li zapravo 'starovjekovni ateisti'?) u smislu svoje duhovne filozofije većinom spali na razinu kasnog kamenog doba.
Iako sebe ne doživljavam katolikom, kada se stvar svodi na izbor između katoličanstva ili novokompanovog tzv. 'New Age' primitivizma - uvijek biram katoličanstvo.
@Bazoka, lijep tekst... Wink

#126:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 02.03.2010. 13:31

maniche je napisao/la: ›
ti sad stigmatiziraš, kao što radi i ovaj tekst.


Ne stigmatiziram, samo mi ide na jaja ta fama oko ateizma, koji zapravo ne postoji.

maniche je napisao/la: ›
Znam dosta inteligentnih ljudi koji nisu vjernici niti vjeruju u gluposti koje ti nabrajaš.
jednostavno postoje ljudi koji su podložni sugestiji i manipulaciji-oni su vjernici ili nešto od ovih nabrojanih stvari...i postoje oni koji to nisu pa ne vjeruju u boga(ili barem ne priznaju religiju) niti u horoskope i naciste na mjesecu.
dal to ima veze s inteligencijom, ne znam..prije bih rekao da je to jedna karakterna crta.


Ajmo ovdje definirati pojam ateizma; pod dojmom sam da on u ovoj raspravi podrazumijeva isključivost i neprevodivost (u smislu - bog je u meni, ne vjerujem u starca sa bradom, neću onog zlikovca iz starog zavjeta, itd.) božanstava.
U tom smislu, moje je skromno mišljenje da - ateizam ne postoji, stoga ne vjerujem u ateizam! Very Happy

#127:   Autor: nicoll Post Postano: 02.03.2010. 13:45

Pisanje i ja - dva pojma..cijelo svoje školovanje, ne da nikada nisam dobila peticu iz zadaćnice ili kojekakvih eseja, već sam konstantno održavala svoju dvicu na nivou....Ali čak i sa takvim nesposobnostima pisanja sastava, mislim da sam genij naspram ove djevojčice..strašno..i ne vidim kakve veze ima njezin sastav sa religijom..što petljate uopće u to religiju..
U pitanju je iq njenih tate i mame koji je uvjeravaju da je sve super i roza ako ona ne psuje i tome slično..
a ona će već skužiti (nadam se) jel to je tako ili nije...
svašta su nam govorili kada smo bili mali pa smo kasnije saznali da to nije istina..to se zove odrastanje.
tako da ne treba ovdje raditi neke dubioze i preumne rasprave..to je samo 10-godišnjakinja....

#128:   Autor: maniche Post Postano: 02.03.2010. 16:37

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ajmo ovdje definirati pojam ateizma; pod dojmom sam da on u ovoj raspravi podrazumijeva isključivost i neprevodivost (u smislu - bog je u meni, ne vjerujem u starca sa bradom, neću onog zlikovca iz starog zavjeta, itd.) božanstava.
U tom smislu, moje je skromno mišljenje da - ateizam ne postoji, stoga ne vjerujem u ateizam! Very Happy


ateizam je produkt crkve..onaj koji ne vjeruje-ateist je.
ateist postoji samo u očima vjernika.
ja nisam vjernik..kada bih se nazvao ateistom znači da bih prihvatio određena pravila crkve-u koju ne vjerujem niti ju priznajem.
zato bih se složio s tobom, ateizam ne postoji Very Happy

#129:   Autor: mali_ivica Post Postano: 02.03.2010. 16:54

maniche je napisao/la (Pogledaj post): ›
bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ajmo ovdje definirati pojam ateizma; pod dojmom sam da on u ovoj raspravi podrazumijeva isključivost i neprevodivost (u smislu - bog je u meni, ne vjerujem u starca sa bradom, neću onog zlikovca iz starog zavjeta, itd.) božanstava.
U tom smislu, moje je skromno mišljenje da - ateizam ne postoji, stoga ne vjerujem u ateizam! Very Happy


ateizam je produkt crkve..onaj koji ne vjeruje-ateist je.
ateist postoji samo u očima vjernika.
ja nisam vjernik..kada bih se nazvao ateistom znači da bih prihvatio određena pravila crkve-u koju ne vjerujem niti ju priznajem.
zato bih se složio s tobom, ateizam ne postoji Very Happy
Nije istina.
imamo teiste i ateiste znači crno i bijelo.
To nema veze sa crkvom.
Teizam (gr. θεός theós Bog) odnosi se u užem smislu na vjerovanje u postojanje Boga koji je stvoritelj svijeta i vlada nad svim. Teizam u širem smislu uključuje i deizam kao i politeizam.

#130:   Autor: pavijan Post Postano: 02.03.2010. 17:31

?x

Zadnja promjena: pavijan; 02.03.2010. 17:35; ukupno mijenjano 1 put.

#131:   Autor: pavijan Post Postano: 02.03.2010. 17:32

mali_ivica je napisao/la: ›
maniche je napisao/la (Pogledaj post): ›
bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ajmo ovdje definirati pojam ateizma; pod dojmom sam da on u ovoj raspravi podrazumijeva isključivost i neprevodivost (u smislu - bog je u meni, ne vjerujem u starca sa bradom, neću onog zlikovca iz starog zavjeta, itd.) božanstava.
U tom smislu, moje je skromno mišljenje da - ateizam ne postoji, stoga ne vjerujem u ateizam! Very Happy



ateizam je produkt crkve..onaj koji ne vjeruje-ateist je.
ateist postoji samo u očima vjernika.
ja nisam vjernik..kada bih se nazvao ateistom znači da bih prihvatio određena pravila crkve-u koju ne vjerujem niti ju priznajem.
zato bih se složio s tobom, ateizam ne postoji Very Happy
Nije istina.
imamo teiste i ateiste znači crno i bijelo.
To nema veze sa crkvom.
Teizam (gr. θεός theós Bog) odnosi se u užem smislu na vjerovanje u postojanje Boga koji je stvoritelj svijeta i vlada nad svim. Teizam u širem smislu uključuje i deizam kao i politeizam.

Odlično! Eto da se netko i razumije u ono o čemu priča... Čestitam Ivice... s tim da bih još dodao kako osim ateizma i teizma postoji i deizam i agnosticizam koji je ovdje izostavljen... tako da mnogi zapravo nemaju pojma o čemu pričaju i religijski se izjašnjavaju, iako nisu ni svjesni koje "opcije postoje" i klišeiziraju se unutar nekih crno-bijelih "popularnih" opcija... stvar vjere i religije je jedna vrlo kompleksna stvar na koju ja osobno ne mogu odgovoriti niti sa nekoliko rečenica...

#132:   Autor: maddox_rumble Post Postano: 02.03.2010. 17:37

ali i teizam kao takav ima hrpu podjela

deizam je srodan teizmu u nekim dijelovima, a u nekim ne

dok agnosticizam ne negira teizam, nego smatra da je nedokaziv pa se time ne zamara

ateizam je takoder vjerovanje da ne postoji nadbice poput Boga

#133:   Autor: bosna Post Postano: 25.01.2012. 9:29

A šta ako IPAK JEST?

#134:   Autor: francika Post Postano: 25.01.2012. 14:40

maniche je napisao/la (Pogledaj post): ›
bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ajmo ovdje definirati pojam ateizma; pod dojmom sam da on u ovoj raspravi podrazumijeva isključivost i neprevodivost (u smislu - bog je u meni, ne vjerujem u starca sa bradom, neću onog zlikovca iz starog zavjeta, itd.) božanstava.
U tom smislu, moje je skromno mišljenje da - ateizam ne postoji, stoga ne vjerujem u ateizam! Very Happy


ateizam je produkt crkve..onaj koji ne vjeruje-ateist je.
ateist postoji samo u očima vjernika.
ja nisam vjernik..kada bih se nazvao ateistom znači da bih prihvatio određena pravila crkve-u koju ne vjerujem niti ju priznajem.
zato bih se složio s tobom, ateizam ne postoji Very Happy

Bit će onda da si ignostik. I ja bi se za to opredjelio kad bi imao potrebu da se izražavam.
Osijek031.com » Filozofija i religija » Kako religija otupljuje od najmanjih nogu?!


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::