Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Ljepota, zdravlje, hrana » Najbolje/najgore pivo

#1:  Najbolje/najgore pivo Autor: Mladjo Post Postano: 23.12.2007. 0:09

evo potaknut s jedno 2, 3, 10 gemišta Cool priupitah se što TI misliš o pivima ovak općenito. najbolja, najgora, nezaboravna, za prebit se, uz ekipu, poslje sporta itd. najgora pijanstva vezana uz pivo, opisi događaja, anegdote sve živo i mrtvo itd.

evo mog top 3:
1. erdinger - svijetli onak zlatno žućane boje s gustom pjenom koje klizi niz klitoris u svoj svojoj puninininini, idealno za popit poslje položenog ispita ili obavljenog posla. ispunjava. fa fa
2. carlsberg - pivo zelene boje (barem je takva boca) koje je idealno za poslje sporta, fitnesa, rekreacije. za strusit u grlo jer osvježava jebeno i ne udara u glavu već krijepi i oživljava duh i tijelo fa fa (uz to je i službeni sponzor kluba koji obožavam)
3. karlovačko - uvjerljivo najbolje hrvatsko pivo, zajebimo i velebitsko i tomislav, karlovačko je najbolje i ima najbolje reklame fa fa i moj brat također
uvjetno 4. osječko - jer je naše i najčešće ga pijem Cool

najgori top 3.
1. kaltenberg - uvjerljivo najgore pivo na svijetu, taj "divni" osjećaj bljuvotine u ustima (jedino pivo koje nisam uspio popit)
2. ožujsko - iako postoje brojna neslaganja oko ovoga ja ga jednostavno ne volim
3. amsterdam - pivo koje ima 10% alkokola i koje sam piJo jenput u životu i koje me slomilo ko ništa do sada. ljudi ne posežite za tim zlo je.

#2:   Autor: kyx Post Postano: 23.12.2007. 0:24

uff dobra tema!

veceras sam pio Osjecko crno toceno! i jebeno je!

od stranih Tuborg Gold / green, Bavaria,Becks,Urquell Pilsner

Od domacih: Karolvacko,Pan i osjecko crno toceno i naravno K-Plus Very Happy

#3:   Autor: Monstrum Post Postano: 23.12.2007. 0:33

pan pa di pan jebemliti sunac krvavi

1.erdinger svijetli
2.kilkeni
3. fosters

najlošija
1.pan
2.kaltenberg
3.birajte između bavarije i tih pizdarija ( bavaria 8.6 je dobra)

#4:   Autor: OligofreniDikobrazoid Post Postano: 23.12.2007. 0:48

Evo meni dragih piva...... Poredak nije bitan, sva su mi vrlo fina i draga Laughing








A da se ne misli da samo strano valja, tu su i:



#5:   Autor: ajwar Post Postano: 23.12.2007. 1:09

najpitkije top3 osijek031.com smile

1. velebitsko
2. pilsner urquell
3. karlovačko (iako mi je u zadnje vrijeme nešt čudno ali uvijek prođe Laughing )

najnepitkije osijek031.com smile
1. PC pivo - pivo sa pjeskom
2. Pivo Pivo
3. Ožujsko

#6:   Autor: zeros Post Postano: 23.12.2007. 1:15

NAJBOLJA:

1.Beck's
2.Karlovačko
3.Tuborg

NAJLOŠIJA

1.Staročeško
2.ožujsko
3..Pan

#7:   Autor: DonQuijote Post Postano: 23.12.2007. 2:08

Među najboljima:
1. Paulaner Salvator
2. Leffe Blond / Brown
3. Tomislav

Među najgorima:
1: Ožujsko
2. Beck's
3. Guinness

#8:   Autor: Monstrum Post Postano: 23.12.2007. 11:01

ajwar je napisao/la (Pogledaj post): ›

najnepitkije osijek031.com smile
1. PC pivo - pivo sa pjeskom
2. Pivo Pivo
3. Ožujsko


pa ja ovo pc pivo, pivo pivo i taj šrot ni ne računam ko pivo, to mi ima okus ko da je neko čarape prokuo u vodi i ostavio da se ohladi pa pije, fuj.
e skonto sam da dosta vas mrzi ožujsko, pa zašt, meni to uopće nije tak loše, ne ulazi u top 5 nikako, ma ni u top 10, al neam ništ protiv njega, čak štoviše popijem ga tu i tamo u nedostatku karlovačkog, čak bi ga pio prije neg osječko, neznam zašt jerbo sam odrasto na osječkom al ne podnosim ga više, odvratno mi je, možda je došlo do zasićenja, neam pojma, eo neznam, stvarno, neznam

p.s. e neznam stvarno neznam, neam pojma, baš sad nešt neznam, neznam, stvarno osijek031.com smile

p.s.s kako am zaboravio stavit pan u svoj top 3 najomraženijih untisunpora uf

p.s.s.s.s.s.s.s E jel se neko sjeća one kao pivnice pored ipk-ovog centra u hrv. republike, "zlatna kuna" se zvala ako se ne varam, neznam da li znate ali oni su pravili svoje pivo koje definitivno izbija na top listu najodvratnijh i to na vodeće mjesto, to pivo se nije pjenilo, tako da je konobar u svaku kriglu sipao malo šećera da se zapjeni odvratno nešt, eo majke mi da me neko natjera da popijem to, ne znam, ne bih osijek031.com smile

#9:   Autor: tamna strana Post Postano: 23.12.2007. 11:19

..nisam od onih kojima tece pivo kroz vene umjesto krvi....no i ja imam nekakvih iskustava sa pivom...
dakle moje razmišljanje o pivu.....

meni od boljih piva (nije bitan redosljed)

...Guinness
...Stela
...Tuborg gold
...Leffe
...Apatinsko crno
...ima jedno pivo koje se toci u pivnici medvedgrad u zagrebu...mislim da je to njihova proizvodnja....(moja preporuka crno pivo)

a od lošijih...
sva bezalkoholna...(koja u zadnje vrijeme jedino i pijem)
...ožujsko
...osjecko (znam da je ovo svetogrđe al jednostavno mi ne ide)
...ima ih još...al ne znam baš sve nazive....odavno ne pijem pivo....kao u nekim davnim vremenima......Cool

#10:   Autor: morgan Post Postano: 23.12.2007. 12:04

Kao i Tamni ni ja nisam pristalica piva. Daj ti meni crnog vina.
No moje omiljeno (kad već moram) je Stela zbog svog lahkog okusa i svježine.Ostalo je sve smeće.
Najbolje pivo koje sam popio bilo je neko englesko, toliko dobro da sam mu i ime zaboravio a i svijet je odjednom, nakon konzumacije, postao puno ljepše mjesto.Nakon tri krigle raj.Na etiketi je imalo neku zvijezdu,nešto Old Oak ili sl.Osim što je odlično izaziva ima i popratnih pojava od kojih je zaborav jedna od njih.

#11:   Autor: PuKoTiNa Post Postano: 23.12.2007. 12:17

Najbolja:
1. Erdinger Crni
2. Kilkenny
3. Corona (pederisanje sa sokichem od piwa, al shtash)
Najgora:
1. Zhuja
2. Osjechko
3. Rally (ekshueli, to i nije wopi, vech pitajbogashta)

#12:   Autor: aethur Post Postano: 23.12.2007. 12:30

Najbolja:
1. Erdinger... budi fina sjećanja...
2. Guinness, ali skupo jebemu majku im da im jebem...
3. Karlovačko...

uvjetno također Osječko, ipak je to naš brand...

Najgora:
1. Bavaria... odvratnije govno nisam pio...
2. Esseker... jebeš mi... zgadilo mi se...
3. Bilo koje pivo koje u sebi ima naziv K plus, President's Choice, Pivo, Adria bla bla...

Jedan od zanimljivih događaja je kada sam bio DJ u Čepinu... Cijelu noć kikiriki i 26 komada Tuborg Greena od 0.33... Predobro...

Jedan od najgorih... Kupio brdo President's Choice za svoj rođendan... to su vuklo do ljeta jer nitko nije mogao piti koliko je odvratno!!!

#13:   Autor: PuKoTiNa Post Postano: 23.12.2007. 12:49

Citat: › . Esseker... jebeš mi... zgadilo mi se...

potpisujem... *izrig*

#14:   Autor: saba Post Postano: 23.12.2007. 13:02

meni jebeno pivo HARP, nakon toga osječko jebiga volim ovo pivo, karlovačko isto valja...

najgore pivo definitivno ožujsko i tomislav.... nekak su mi odvratni ti proizvodi ožujske pivovare.... kao da pijem vodu sa željezom imam dojam .... užas sve u svemu

#15:   Autor: Marshall-T Post Postano: 23.12.2007. 13:03

Franziskaner i Leffe blonde najjača piva!!

#16:   Autor: Uma Post Postano: 23.12.2007. 14:08

najbolje osjecko a definitivno najgore Prima!

#17:   Autor: malecka Post Postano: 23.12.2007. 14:44

belj.----ne pijem pivo.... al skontah po mojima svi loču sam osječko....probah meni je iju.... ko i sva ostala piva...super sad me možete bacit na lomaču....

#18:   Autor: tamna strana Post Postano: 23.12.2007. 14:46

malecka je napisao/la: ›
belj.----ne pijem pivo.... al skontah po mojima svi loču sam osječko....probah meni je iju.... ko i sva ostala piva...super sad me možete bacit na lomaču....


...zašto na lomacu...
...bolje da te bacimo u veliko bure piva....i dođemo po tebe za 3 dana....Cool

#19:   Autor: malecka Post Postano: 23.12.2007. 14:49

i tim bi postigli što*?*?*?

#20:   Autor: tamna strana Post Postano: 23.12.2007. 14:52

malecka je napisao/la: ›
i tim bi postigli što*?*?*?


postigli bi to da duže goriš na lomaci...jer bi bila dovoljno nakvašena od boravka 3 dana u buretu piva......Cool

#21:   Autor: malecka Post Postano: 23.12.2007. 15:05

isuse .... -.-

#22:   Autor: Kugla Post Postano: 23.12.2007. 15:29

Erdinger/President's Choice

#23:  Re: NAJBOLJA/NAJGORA PIVA Autor: heart3 Post Postano: 23.12.2007. 15:36

malecka je napisao/la: ›
belj.----ne pijem pivo.... al skontah po mojima svi loču sam osječko....probah meni je iju.... ko i sva ostala piva...super sad me možete bacit na lomaču....

osijek031.com smile osijek031.com smile

#24:   Autor: jocika Post Postano: 23.12.2007. 19:57

Kaltenberg - zakon sa velikim Z osijek031.com smile
Bandidos Ice osijek031.com smile
Union osijek031.com smile
Karlovačko osijek031.com smile


Pan - loše sa velikim L osijek031.com smile
Heineken osijek031.com smile

#25:   Autor: nake_rado Post Postano: 23.12.2007. 20:47

1. Heineken
2. Tuborg
3. Becks


Nije da ja pijem, ipak sam maloljetan... Neg ja to cuo od drugih pa napisao Very Happy

#26:   Autor: tonya Post Postano: 23.12.2007. 23:02

Najbolje Erdinger, najgore Osječko.

#27:   Autor: DonQuijote Post Postano: 23.12.2007. 23:09

tonya je napisao/la: ›
Najbolje Erdinger, najgore Osječko.

daleko je osječko od najgoreg piva. ne bi vjerovala kakvih sve smeća ima. a stranci (a tu prvenstveno mislim na one s razvijenom pivskom kulturom i tradicijom) vole osječko, sviđa im se...

#28:   Autor: debeli Post Postano: 23.12.2007. 23:30

uf
1. santahlauss (14 % alc. ako se to moze nazvati pivom)
2. Guinness
3. Erdinger i crni i pšenični i onaj champ
4. Paulaner (weiss)
5. La trappe ( onaj za 24 kn u Ipercoopu)
6. Tomislav
7. Crno osiječko

a najgora:
1. sva topla piva
2. Ambrozija
3. Kaj
4. Žuja
5. stela
6. haineken (jel to isto pivo?)
7. ona talijanska sranja u ipercoopu

#29:   Autor: paperje Post Postano: 24.12.2007. 0:31

fina piva:guinness, kilkenny, crni erdinger, crno krušovice i ban-to je ono domaće iz pinice medvedgrad u zg (mnogo volem tamna piva)
potom heineken, tuborg green (drugi dan ni ne znaš da si pio)
odvratna piva:osječko i (od kad su ubili čovkeka+psa) karlovačkao-popijem tri komada i drugi dan glava ko bubanj
do prije par tjedana mi je žuja bila bljak, ali nisam imala izbora pa nedavno stukoh 4 žuje (uz još ponešto) i drugi dan ko da se niš nije desilo... čudo neviđeno!!!!!

#30:   Autor: Kamenko Post Postano: 24.12.2007. 0:37

čitajući ovo, mahom svi svrstavaju tuborg u dobra piva?!?!wtf? to je tako loše, green pogotovo, dok gold može proći.
ima jako puno dobrih, lokal patriotizam me tjera da među njih stavim i osječko, jer iako nema kvalitetu okusa, posjeduje tehnike proizvodnje o kojima jedno ožujsko i karlovačko mogu samo sanjati.
domaća piva su sva za izbjegavati u usporedbi sa pravim stranim pivima. jedino vrijedno spomena je crno osječko.
o ostalim gorkim vodicama koje se nazivaju pivo poput ožujskog, pana, pc, adria piva i tko zna kakvim gadarijama ne vrijedi govoriti.
od stranih guiness, kilkenny, fosters, paulaner, erdinger, la trappe i svijetlo i tamno....
ali su sva ta piva za našeg prosječnog potrošača preskupa još uvijek.jedino od tih koja sam redovito pio jest fosters dok ga je bilo u soundu da bi ga nakon nekog vremena nestalo uz ispriku da slabo ide?!?!
moje skromno mišljenje

#31:   Autor: Deez Post Postano: 24.12.2007. 1:34

Moj izbor se malo razlikuje od ostalih.
Pa je meni tako number 1 pivo AUGUSTINER HELLES, koje je već 20 godina najbolje na svijetu prema izboru jednog od najuglednijih Izbora najboljih svjestkih piva koje se održavau New Yorku.

Broj 2 mi je AYINGER KELLERBIER, pivo je jebeno dobro. Inače mutno pivo koje ne prolazi sve te pročiščivaće što mu daje poseban okus.

Broj 3 je BECKS GOLD, definitivno najbolje light pivo na svijetu. Ma kakva Corona ili neki Fresh-Green i šta ti ja znam. Kad ga dohvatim nikad ne popijem ispod gajbe...

A loša piva su Bavaria, uvjerljivo najgore pivo na svijetu jerbo se ne dobija vrenjem. Naime Bavaria se dobija miješnjem vode i nekog praška!? Mislim what the fuck!
Onda slijedi Tuborg Gold, najodvartniji okus piva koji sam ikad okusio. A da ne pričam o glavoboljama već nakon samo 2-3 komada.
Nakon toga mi je Karlovačko. Mislim to pivo meni ima neki okus kao da je pokvareno. A i boja mu je čudna.

#32:   Autor: fatcat Post Postano: 24.12.2007. 2:58

1. Hoegaarden
2. Newcastle Brown
3. Guinness

1. Fosters
2. Budweiser
3. Becks

#33:  Re: NAJBOLJA/NAJGORA PIVA Autor: 1step2far Post Postano: 24.12.2007. 8:20

Najbolje što se nudi u trgovinama Hrvatske: becks
Najgore: stella artois

Jeste li pili Crnu kraljicu, e to je pivce...

Pošto radim u pivovari, ima istančan ukus za pivo. Dodat ću pod dobre Leffe i Budweiser, pa čak i Hoeggarden (jesam li to dobro napisala?)

#34:   Autor: Monstrum Post Postano: 24.12.2007. 8:53

užas, mrzim tuborg, imam takve glavobolje od njega da je to strašno, nakon par tuborga (čitaj preko 5 ) imam osjećaj ko da mi fićo radi u glavi, isto kao i od osječkog, jebote to osječko je nekad bilo tako dobro pivo, koji klinac se desilo s tim pivom, ajde sad još i nije tako loše al tamo negdje prije 2-3 godine je bilo ajme katastrofa

#35:   Autor: fatcat Post Postano: 24.12.2007. 9:20

1step2far je napisao/la: ›
... pa čak i Hoeggarden (jesam li to dobro napisala?)
Vazno je da je krigla puna a kako se pise ni tu ni tamo...

#36:   Autor: Kamenko Post Postano: 24.12.2007. 9:36

Monstrum je napisao/la (Pogledaj post): › jebote to osječko je nekad bilo tako dobro pivo, koji klinac se desilo s tim pivom, ajde sad još i nije tako loše al tamo negdje prije 2-3 godine je bilo ajme katastrofa


dogodile su se određene osobe u pivovari

#37:   Autor: tamna strana Post Postano: 24.12.2007. 14:28

DonQuijote je napisao/la: ›
tonya je napisao/la: ›
Najbolje Erdinger, najgore Osječko.

daleko je osječko od najgoreg piva. ne bi vjerovala kakvih sve smeća ima. a stranci (a tu prvenstveno mislim na one s razvijenom pivskom kulturom i tradicijom) vole osječko, sviđa im se...


...isto tako kad mi dođemo kod njih...pa uzmemo neko njihovo pivo....s kojim oni jedino premazuju listove cvijeca..da se malo sjaje.....a nama to njihovo pivo bude vrhunsko....
...kad bi pili svaki dan najbolje pivo...nakon godinu dana....bili bi zadovoljni i sa osjeckim....Cool

#38:  Re: NAJBOLJA/NAJGORA PIVA Autor: lufus Post Postano: 24.12.2007. 14:56

Najbolja: austrijski Stiegel, nekoliko čeških, Erdinger osijek031.com smile
Najgora: mađarska piva, Skopsko i "pivo" koje se proizvodi u Prilepu osijek031.com smile
p.s. ove stelle, bavarie... nisu pivo Wink

#39:  Re: NAJBOLJA/NAJGORA PIVA Autor: Mladjo Post Postano: 24.12.2007. 15:30

1step2far je napisao/la (Pogledaj post): › Najbolje što se nudi u trgovinama Hrvatske: becks
Najgore: stella artois

Jeste li pili Crnu kraljicu, e to je pivce...

Pošto radim u pivovari, ima istančan ukus za pivo. Dodat ću pod dobre Leffe i Budweiser, pa čak i Hoeggarden (jesam li to dobro napisala?)
jesam li ja to dobro pročitao da radiš u pivovari? evo mog novog zanimanja! jel ti se mogu obratiti kad završim faks da me zaposliš kao diplomiranog kušača piva? zamisli ludare od posla!osijek031.com smile i još ako se ne varam kušači piva za razliku od kušača vina ne pljuju nego gutaju osijek031.com smile i ja bi guto mmm. hehehe e ljudi šta mislite o nikšićkom? kaže mi stari da je bilo najbolje i najcjenjenije pivo za vrijeme juge. ja sam ga pio par puta kod cure u vinkulji (ima ga za kupit u bossi, jedino u plastičnjaku i konzervi) i nije mi baš nešto.

#40:   Autor: debeli Post Postano: 24.12.2007. 15:57

nikšičko je bilo mrak u doba kada je osiječko rulalo u ovim krajevima dakle prije rata.

a fatcat zar nije čudno da mi europljani (ja ) volimo australska piva , a vi ako se ne varam australci preferirate europska (jel to nije čudno)?

#41:   Autor: nake_rado Post Postano: 24.12.2007. 17:29

debeli je napisao/la: ›
nikšičko je bilo mrak u doba kada je osiječko rulalo u ovim krajevima dakle prije rata.

a fatcat zar nije čudno da mi europljani (ja ) volimo australska piva , a vi ako se ne varam australci preferirate europska (jel to nije čudno)?

ima neka tajna veza osijek031.com smile

#42:   Autor: zlusch Post Postano: 24.12.2007. 19:56

Najbolja:
- Guinness (uvjerljivi broj 1)
- Tmave Krušovice (ima ga u Intersparu)
- Kilkenny (za guštanje)
- Hoegarden (moćan okus)
- Budweisser (češki original - mmm)
- Stella Artois (lagano, ukusno i malo više gazirano, za gasiti žeđ)
- La Trappe (jebeno dobro)
- Erdinger (u svim varijacijama, a posebno crni)
- Beck's (izvrsno, a jeftino)
- Belle-Vue Kriek i Framboise (voćno pivo od višnje i od maline - OK, nek sam pičkica)
- Sapporo (to sam prašio u USA uz sushi, ukusno i malo jače gazirano)

Najgora:
- sve ono što se pakira u plastične boce i košta 10 kn za litru i pol
- Martovsko (hrv. Ožujsko - gazirana vodica)
- Tuborg (pregorko i bezukusno)
- Heineken (gazirana vodica za prati noge)
- American Bud (bljutavo i bezvezno)
- Osječko (nekad bilo dobro, sada loše)

Trenutno u frižideru:
- Tmave Krušovice
- Beck's

#43:   Autor: PsychoSoldier Post Postano: 25.12.2007. 15:51

meni je najbolje sada karlovačko... to od ovog ljeta... prije mi je bilo laško najjače....
a i carlsberg je dobro za popiti... od stranih mi je ok ranije spomenuti pilsner urquell

gadi mi se tuborg green odvratno je, dok je gold ok

imam ciku la trappe u keramickoj boci i nikako da ga probam

#44:   Autor: tonya Post Postano: 25.12.2007. 20:55

DonQuijote je napisao/la: ›
tonya je napisao/la: ›
Najbolje Erdinger, najgore Osječko.

daleko je osječko od najgoreg piva. ne bi vjerovala kakvih sve smeća ima. a stranci (a tu prvenstveno mislim na one s razvijenom pivskom kulturom i tradicijom) vole osječko, sviđa im se...

Sorry, ali meni to pivo nikako ne paše. Pogotovo kad su dani piva, tada je posebno odvratno - maksimalna gorčina i razvodnjenost, nula okusa. osijek031.com smile

#45:   Autor: fatcat Post Postano: 26.12.2007. 4:32

debeli je napisao/la: ›
a fatcat zar nije čudno da mi europljani (ja ) volimo australska piva , a vi ako se ne varam australci preferirate europska (jel to nije čudno)?
Sto se nas tice...graph ispod bi to najbolje objasnio. Nasa piva su stvarno dobra (Fosters nije u toj grupi) ali ovih dana je fokus sve vise i vise na male privatne pivare (micro brewery)...
Cesto uz drustvo i malo nostalgije popijemo Karlovacko, 24x330ml @ 320 kuna.

#46:   Autor: tamna strana Post Postano: 26.12.2007. 10:39

fatcat je napisao/la: ›
Cesto uz drustvo i malo nostalgije popijemo Karlovacko, 24x330ml @ 320 kuna.


...sunce ti žareno.....320 kunica....za kapi za oci....Cool
...za te novce bi trebali uz to pakovanje piva dobiti i koju žemsku sa reklame......Cool

#47:  Re: NAJBOLJA/NAJGORA PIVA Autor: 1step2far Post Postano: 27.12.2007. 7:44

Zlusch, da, u pravu si BelleVue Kriek-fino fino.
Mladjo, javi se, pa da te povedem u turistički obilazak, i tako mi je to pravo zanimanje, ha ha. Dipl. kuš.pi., to je titula.
Nikšićko, ništa posebno, ali eto Nektar iz Bosne uz ćevape ide jako dobro.

#48:   Autor: zlusch Post Postano: 27.12.2007. 9:03

1step2far je napisao/la: ›
Zlusch, da, u pravu si BelleVue Kriek-fino fino.

Nema kod nas od maline, samo od višnje... pa ajd, nekad mi dođe pa se guštam. Jednom sam sjedio u restoranu u Briselu na ručku s legama, naručio taj Kriek, a konobar (Grk) mi donese i veli - to naručuju samo pičkice Wink
1step2far je napisao/la: ›
Mladjo, javi se, pa da te povedem u turistički obilazak, i tako mi je to pravo zanimanje, ha ha. Dipl. kuš.pi., to je titula.

Ovo "Dipl. kuš.pi." sam i ja htio postati kad sam bio mlađi, jelte osijek031.com smile

#49:   Autor: aethur Post Postano: 27.12.2007. 10:27

1step2far je napisao/la: ›
Nikšićko, ništa posebno, ali eto Nektar iz Bosne uz ćevape ide jako dobro.

Nikšićko se ne sjećam jesam li probao, međutim Nektar je predobro...
Bila je to topla ljetna večer u kojoj sam sjedio na promenadi sam, čekajući lege, koji su naravno kasnili pola sata. Zapazio sam nekog lika kako se stalno šeće s punom vrećicom piva, pa ga pozvao da mi se pridruži u cugi. Uglavnom, lik iz Bosne, izgubio se tu u Osijeku, traži nekog starog legu, a nema broj... A u vrećici brdo bosanskih piva, među ostalim i Nektar... Nakon što sam to popio, ono Osječko od litre mi se činilo poput bljuvotine...
I kada su došli moje lege, skužili mi da poznamo legu od Bosanca te pozvali i njega na cuganje... Tako smo učinili dobro djelo i još se k tome napili bosanskih piva. Very Happy

#50:   Autor: sexyback Post Postano: 27.12.2007. 22:42

Evo čitam već danima i nitko da se dosjeti kategorizirati piva u dvije OSNOVNE podjele:

1. - hmeljna piva

2. - pšenična piva.

To je kao da uspoređujemo bijela i crna vina u kategoriji omiljenih- al´izmiješano!!

Super mi je Plavac mali, a odvratna mi je Malvazija!!??

Štob´kazali Bosanci-paprike i paradajzi !!

#51:  Re: NAJBOLJA/NAJGORA PIVA Autor: 1step2far Post Postano: 28.12.2007. 7:27

Što je zapravo pivo?
Pivo je vjerojatno najstarije alkoholno piće. Nastalo je vrlo jednostavno: naši prapraprapreci otkrili su da stari kruh, ostavi li se u toplom i vlažnom, poprima neka čudna svojstva. Drugim riječima, pivo je u biti fermentirana žitarica otopljena u vodi. Iz starog Egipta postoje zapisani recepti kako napraviti hqt ili na Grčkom zythus, staroegipatsko pivo, koje je bilo neizostavno u svakodnevnoj prehrani toga doba. Točnije, prehrani seljaka jer faraoni su pili vino. Dakle, već je onda počeo klasni sukob između proletarijata pivopija i eksploatatora koji su pili vino.

Vrste piva
Vrsta piva doslovce ima na tisuće, jer su kombinacije različitih žitarica, hmelja, vode, kvasnica i proizvodnje neograničene. U načelu, pivo ima mnogo više različitih varijanti no vino, iako se valjda 90% piva proizvodi i pije kao uniformni svijetli lager. Za razliku od vina, pivari nastoje postići uniformnost okusa, bez varijacija ovisno o godini, što je opet tipično za vino.

Vrste piva dijele se ovisno o nekoliko kriterija. Da ne kompliciramo, navest ćemo one najvažnije i najčešće vrste, s naglaskom na onima koja se mogu nabaviti i kod nas.
Osnovna podjela piva ovisi o načinu fermentacije: lager i ale.

Lager
Pri fermentaciji lagera kvasnica se sliježe na dno, fermentacija teče sporo i na niskoj temperaturi. To pivo potječe iz Češke i Bavarske, i tradicionalno se odlagalo da leži u tamnim i hladnim špiljama, otkud mu potječe i ime (lagern na njemačkom znači "staviti da odleži"). Relativno je nedavnog nastanka – nedavno znači oko 200 godina. Takav način fermentacije daje pivo bez ostatka šećera (suho), čiste arome. Danas golema većina piva spada u tu skupinu.
Postoji cijeli niz podvrsta lager piva. Navest ćemo najpoznatije:

Pilsner
Lager koje potječe iz Plzena u Češkoj. Karakterizira ga uporaba hmelja saaz (žatec), koji pivu daje posebnu, svježu biljnu aromu. Najbolji je predstavnik, naravno, original: Pilsner Urquell. Kod nas se među pilsnere svrstavaju Karlovačko i Staro češko pivo. Neki pilsneri izrazito su suhi, s posebno izraženom gorčinom hmelja. Najbolji primjer tog stila je njemački Jever.

Helles
Tradicionalno svijetlo pivo iz Bavarske. Od pilsnera se razlikuje po blažem, mekšem okusu, s manje oštrine hmelja. Izvrsno pivo kad je svježe. Predstavnik u nas: Ožujsko pivo.

Žitno pivo (weissbier, weizenbier)
Tipično alpsko pivo, dakle Austrija i Njemačka. Posebnu aromu daje mu žito iako u njemu ima i ječma. Tipično je mekše, gušće od pilsnera, slađe. U aromi se osjeti klinčić i cimet. Neprozirno je jer se žito ne sliježe nakon prestanka fermentacije kao ječam.
Primjeri: Paulaner Weissbier, Erdinger Weissbier.

Bezalkoholno pivo
No, budimo ozbiljni...

Ale
Ale je pivo kojem kvasnica fermentira na površini i pri višoj temperaturi. Prije pojave lagera sva su piva bila ales. Fermentacija tog piva ne završava potpunom pretvorbom šećera u alkohol, tako da su piva ale gušća i malo slađa, ne toliko suha kao lageri. Također, ale fermentacija nije tako "čista" – daje velik broj različitih nusproizvoda, što aleu daju bitno veću kompleksnost no lageru.
Danas je ale tipično piće sjevera Europe, prije svega Belgije, Francuske i britanskog otočja. Kudikamo se rjeđe pije no lager, jer ima težu, kompleksniju aromu, što većini pivopija, koji žele čisto osvježenje bez kerefeka, ne paše. No, među pravim pivoljupcima ale je uglavnom pivo izbora. Evo nekoliko primjera:

Belgijsko samostansko pivo
Kralj svih piva. Među njima najpoznatija su piva trappist, koja se vare isključivo u samostanima trapista u Belgiji i Nizozemskoj. Od najboljeg najbolje je belgijsko pivo Westvleteren. To trapist pivo vari se u samostanu u zapadnoj Flandriji, prodaje samo na njegovim vratima, i vjerojatno je jedino pivo na svijetu bez naljepnice. Svi su podaci – na čepu. No, to ga nije spriječilo da bude proglašeno najboljim pivom na svijetu prošle godine. Samostansko pivo uglavnom je vrlo teško, kompleksno, najčešće tamno. I vrlo je jako: najjače (tripel) inačice imaju oko 12% alkohola!
Primjeri koji su dostupni i kod nas: Chimay (trappist), Leffe (samostansko pivo).

Kriek
Unikatno belgijsko pivo iz okolice Bruxellesa. Odlikuje ga spontana fermentacija u otvorenim posudama – kvasnice odgovorne za to pivo (i to više od 40 vrsta istodobno!) lete zrakom samo u dolini rijeke Zenne. Ako netko želi kušati pivo slično onome kakvo se proizvodilo u srednjem vijeku, prije no što su se počeli primjenjivati neki osnovni higijenski standardi, neka kuša kriek ili – još bolje – osnovu za njega, gueuze. U slučaju gueuzea gotovo da neće povjerovati da pije pivo: kiselo, relativno tanušno, bez gorčine hmelja, bez mjehurića. I fenomenalno osvježavajuće! Ako se u gueuze dodaju divlje višnje, nastaje kriek. Voće malo ublaži i zaokruži kiselost ovog piva.
Primjeri dostupni i kod nas: Belle-Vue Kriek

Belgijski zlatni ale
Kultno belgijsko pivo. Svijetlo, osvježavajuće kao i lager, ali s kompleksnošću vrhunskog alea. Fermentira triput, svaki put na drugoj temperaturi. Oprez! Iako se čini jednako jako kao i svako drugo pivo, ima 8,5% alkohola!
Klasični primjer: Duvel

Eto, malo instrukcija...

#52:   Autor: zlusch Post Postano: 28.12.2007. 8:26

aethur je napisao/la: ›
Nikšićko se ne sjećam jesam li probao

Kada u ponudi imaš Niško, Jagodinsko, BIP (Beogradska Imitacija Piva) i Nikšićko, ovo potonje jest kao Jaguar među Stojadinima i Trabantima ;-)

#53:   Autor: zlusch Post Postano: 28.12.2007. 8:27

1step2far je napisao/la: ›
Eto, malo instrukcija...

Nego... šta radiš večeras? Wink

#54:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: 1step2far Post Postano: 28.12.2007. 11:21

Jel ti to mene pozivaš na spoj? Ili na pivo?

#55:   Autor: zlusch Post Postano: 28.12.2007. 11:26

1step2far je napisao/la: ›
Jel ti to mene pozivaš na spoj? Ili na pivo?

S takvim znanjem o pivu bih te na prvom pivskom spoju vjerojatno i zaprosio Wink

#56:   Autor: debeli Post Postano: 28.12.2007. 23:44

hehe a odakle tolika sigurnost da je ona i da je slobodna Razz
Prema stilu pisanja i samom poznavanju tipova vrenja daje se naslutiti da je možda fratar Very Happy

#57:   Autor: zlusch Post Postano: 29.12.2007. 9:31

debeli je napisao/la: ›
hehe a odakle tolika sigurnost da je ona i da je slobodna Razz
Prema stilu pisanja i samom poznavanju tipova vrenja daje se naslutiti da je možda fratar Very Happy

Nije li to najveća čar spoja naslijepo... uz prigodne pšenično-hmeljske užitke Wink

#58:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: 1step2far Post Postano: 29.12.2007. 13:57

Ja sam samo voditelj prodaje u jednoj hrvatskoj pivovari čija je tradicija duga 167 godina. Fratar? Bolje reci, razvratna redovnica, hi hi hi!!!

#59:   Autor: tux Post Postano: 30.12.2007. 10:46

najbolje:
1.tuborg green
2.hoegaarden (odlican okus)
3.osjecko(nase je)

najgora su ona adria,k plus,...

#60:   Autor: nake_rado Post Postano: 30.12.2007. 11:34

definitivno najgore BM

#61:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: 1step2far Post Postano: 03.01.2008. 12:22

Best Beers In The World
In our second annual ranking, we lapped the world looking for the perfect pint. Hundreds of beers -- and thousands of calories -- later, we bring you Men's Journal's definitive guide to man's oldest, greatest, and most popular drink.
The Best Beer in the World. Period.
Saison Dupont
Origin: Belgium
Alcohol content by volume: 6.5%
With its luminous orangey-blond color and huge, rocky head, this beer just looks great. But wait till you taste it: Like other saisons, Dupont's is made with a secret mix of herbs that give it an addictive earthy taste and an agreeable bitterness. At 6.5 percent, it's also got a mild kick, which balances a range of citrusy, malty flavors that even wizened beer connoisseurs struggle to describe. "Impossibly delicious," says legendary brewmaster Garrett Oliver. Saison Dupont is the "desert island beer" of many men (Oliver and present company included). Pop a cork, guys -- we think you'll feel the same way (brasserie-dupont.com).

Lagers & Pilsners
Once upon a time, all beers were dark and cloudy. Then in 1842 a brewer in Pilsen, Bohemia (present-day Czech Republic), invented the clear, crisp golden nectar that most of the world now knows as beer; Saturday afternoons would never be the same. These days, unfortunately, lagers and pilsners get a bad rap. Most industrial American macrobrews are better suited to shotgunning than sipping, and too many European lagers and pilsners are skunky and tired by the time they wash up on our shores. These seven beers, on the other hand, will restore your faith in lagers and pilsners forever.

GOLD
Victory Prima Pils
Origin: USA
Alcohol content by volume: 5.3%
Out of the American microbrew revolution grew new versions of classic European beer styles, recognizable but slightly tweaked and amped-up riffs on tradition. Exhibit A: Prima Pils. Last year we voted Prima Pils one of the greatest beers in the country, and since then our affection for it has grown bottle by bottle. Far hoppier than most pilsners (though less bitter than the venerable Pilsner Urquell), Prima Pils is soft, lively, and peerlessly refreshing. This, friends, is what beer should taste like. victorybeer.com

SILVER
Mahr's Unfiltered Lager
Origin: Germany
ABV: 5.2%
One of the first beers we tried in this quest, Mahr's Ungespundet Hefetrüb, or unfiltered lager, set the bar very, very high. Brewed artisanally in Germany's most underestimated beer-producing region, Franconia, Mahr's is big and ballsy, cloudy to the eye but bright and full on the tongue. With a potent, buttery aroma and richness to spare, this flavor-packed beer begs to be paired with the best steak you can grill. mahrs.de

BRONZE
Eku Pils
Origin: Germany ABV: 5%
Germany is a land of bucket-size steins meant to be filled with delicious, truly drinkable beer. Eku Pils, a soft, spritzy German pilsner, is the lightest brew in this category -- perfect for those enormous steins. But that doesn't mean it's short on taste. Clean and straw-colored, crisply bitter but rounded out by a subtle malt flavor, it's perfect for sipping or, if you must, chugging. www.kulmbacher.de

Ales & Bitters
The British call a few hours down at the pub a drinking "session," which tells you that when it comes to beer, the Brits mean business. So it's no surprise that English-style ales -- the most popular of which are bitters, pale ales, and India pale ales -- are staples for microbreweries on both sides of the pond. Here are the very best.

GOLD
Ridgeway Bitter
Origin: England
ABV: 4.0%
If you can imagine an early spring breeze liquefied and bottled, then you have a good idea of what to expect when you open your first bottle of Ridgeway's exceptional bitter. Even after traveling 4,000 miles to the States, this beer still smells, tastes, and feels as though it were made a quick bike ride away -- soft, grassy, creamy, and, above all, fresh. sheltonbrothers.com

SILVER
AleSmith IPA
Origin: USA
ABV: 7.25%
Beer, like wine, speaks for the land it comes from, so it's no surprise that microbrews from Southern California are loud, aggressive, and intense. AleSmith IPA is no exception. The beer geeks adore it, and for once, it seems, they're onto something: This is without a doubt the most pleasant of the SoCal "extreme" beers we've found. alesmith.com

BRONZE
Full Sail Pale Ale
Origin: USA
ABV: 5.4%
From the brewing hub of Oregon comes this soft, clean, copper-colored brew, true to its Anglo roots but with a trademark hoppy kick that sets it apart from its British forebears. fullsailbrewing.com

Belgian Beers
With exports that include designer chocolate and Jean-Claude Van Damme, Belgium is a country of acquired tastes. But take a sip of one of its big, bold, amazingly drinkable beers -- there are more than 1,500, in a country the size of Maryland -- and you'll be thinking of moving to Brussels for the rest of the summer.

GOLD
Trappistes Rochefort 10
ABV: 11.3%
In the great tradition of always having beer on hand for company, Belgium's Trappist monks still brew their own, to revive weary pilgrims -- and stock their own ready supply. There are still six Trappist breweries going strong (and a seventh in Holland); all of their beers, the most famous of which is the revered Chimay, are worth seeking out. But for us, the 11.3 percent Rochefort 10 easily takes the crown. Potent, spicy, and complex, this ale is suitable for aging like a vintage burgundy. Keep one on hand for your next visitor, and you know she'll be back. merchantduvin.com

SILVER
XX Bitter
ABV: 6.2%
In Belgium, a country overflowing with "cult classics" and full of obsessed consumers, each new zymurgical development is tracked with the kind of rapt attention we give to the NBA draft. So eight years ago, when friends and novice brewers Nino Bacelle and Guido Devos introduced XX Bitter -- "the hoppiest in Belgium" -- the populace took notice. These days XX is one of the most sought-after beers in Belgium. sheltonbrothers.com

BRONZE
La Bavaisienne
ABV: 7%
From the tiny Theillier brewery comes a beer French by birthright but Belgian in spirit. It's as delicious as it is scarce, though we hope not for long: Just last year it took the top spot at the World Beer Championships with the highest score in history. sheltonbrothers.com

Dark Beers
If you studied the beer family tree going all the way back to mankind's most ancient styles -- the first date to some 8,000 years ago -- dark beers would rule the roost. Today, the style is stronger than ever. Here is the cream of the crop.

GOLD
Celebrator Dopplebock
Origin: Germany
ABV: 6.7%
Bavarian recipes for dopplebock (literally, "double goat," as in "strong as a ram") date back more than 150 years, but there's nothing quaint about this modern classic, brewed since 1878 by the legendary Ayinger brewery outside Munich. Packed with rich roasted-malt flavors, this garnet-colored brew is balanced by notes of coffee and a smoky dryness. ayinger.de

SILVER
Kulmbacher Mönchshof Schwarzbier
Origin: Germany ABV: 4.9%
Locals call it the black pils (schwarz is German for "black"), and unlike most dark beers around the planet, Mönchshof is fermented like a pilsner -- at low temperatures. The result? A clean, crisp, exceptional dark brew. www.kulmbacher.de

BRONZE
Guinness Stout
Origin: Ireland ABV: 4.2%
Guinness is synonymous with stout, and for good reason: Since 1759 the company's roasty jet-black beer has set the standard by which all other dry stouts are judged. Because of aggressive international distribution, the Irish standard is now available in nearly every corner of the globe. www.guinness.ie

Summer Beers
Although it's true that any of the lighter beers on this list makes a great summer thirst-quencher, these three beers demand special designation. Bright, refreshing, and packed with spice and fruit aromas, they should be appreciated outside on a sunny day, preferably with a barbecue grill nearby.
GOLD
Ayinger Bräu-Weisse
Origin: germany ABV: 5.1%
This classic Bavarian wheat beer is a perfect specimen: cloudy orange, with a thirst-quenching lemony body and a whiff of banana, figs, and spices at the top. Pair with a freshly grilled brat and life, for a moment, will be complete. ayinger.de

SILVER
Hoegaarden
Origin: Belgium
ABV: 4.8%
Hoegaarden is an institution in its native Belgium, but only in the past 13 years have we been able to get our hands on this fantastic summer beer. Bright, frothy, and lemony, this witbier, or "white beer," is brewed with wheat, spiced with coriander, and often served with a lemon. www.hoegaarden.be

BRONZE
Fantôme Saison
Origin: Belgium ABV: 8%
When we say this is one of the great summer sippers, the emphasis is on "sipper." It's 8 percent alcohol, but this artisanal ale is ripe with natural melon and tropical fruit aromas that mask the booze. www.fantome.be

#62:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: lufus Post Postano: 03.01.2008. 13:05

Previše američkih piva da bi odabir bio vjerodostojan, Ameri ne znaju pravit pivo Very Happy

#63:   Autor: fatcat Post Postano: 03.01.2008. 17:00

lufus je napisao/la: ›
Previše američkih piva da bi odabir bio vjerodostojan, Ameri ne znaju pravit pivo Very Happy
Slazem se... Bourbon je druga prica.

#64:   Autor: zlusch Post Postano: 03.01.2008. 20:14

lufus je napisao/la: ›
Previše američkih piva da bi odabir bio vjerodostojan, Ameri ne znaju pravit pivo Very Happy

Meni su, na dotičnu napomenu, u birtijama preporučili Samuel Adams kao sasvim zadovoljavajuće... i čak i nije bilo loše. Ne za guštanje, već za uz ručak.

#65:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: lufus Post Postano: 03.01.2008. 21:42

Ma sve ok, ali gurat američko pivo u "best in the world"...

#66:   Autor: zlusch Post Postano: 03.01.2008. 21:45

lufus je napisao/la: ›
Ma sve ok, ali gurat američko pivo u "best in the world"...

Možda su mislili kao sredstvo za pranje nogu....

#67:   Autor: DanicaV Post Postano: 03.01.2008. 22:01

Mislim da smo se Zlusch i ja dogovorili da je Belle-Vue Kriek odlično pivo... za oba spola, ali skupooooooo. Embarassed

#68:   Autor: Circa Post Postano: 03.01.2008. 22:08

Misljenje onih koji su Osjecko smjestili medju nabolja piva smatram apsolutno nevaznim...
Inace, ja se lozim na Erdinger. Da ne kosta koliko kosta pio bi ga umjesto vode...

#69:   Autor: zlusch Post Postano: 03.01.2008. 22:17

DanicaV je napisao/la: ›
Mislim da smo se Zlusch i ja dogovorili da je Belle-Vue Kriek odlično pivo... za oba spola, ali skupooooooo. Embarassed

Još samo da u Ex-u nagovorimo gazdu na neki Kriek party... ;-)

BTW, čestitam si 1000. post na ovom forumu! Cmok, cmok... ruže, bordo tepih, limena glazba.... mažoretkinje razbijaju uličnu rasvjetu, a djeca mašu zastavicama.

#70:   Autor: DanicaV Post Postano: 03.01.2008. 22:22

Jel mi tebe častimo ili ti nas zbog 1000-tog posta?

Dobro, kupit ću ti jedan Kriek, onako... kao.... Wink

#71:   Autor: zlusch Post Postano: 04.01.2008. 7:26

DanicaV je napisao/la: ›
Jel mi tebe častimo ili ti nas zbog 1000-tog posta?
Dobro, kupit ću ti jedan Kriek, onako... kao.... Wink

Važno je da se ta plemenita tekućina prelijeva preko nepca u dobrom društvu... a sve ostalo, sasvim nebitno.
osijek031.com smile

#72:   Autor: Kuco Post Postano: 04.01.2008. 8:21

Najbolje: Hoegaarden / Erdeinger
Najgore: Toplo

Btw. što mislite o Velebitskom? Više ni ne znam jel to stvarno pivo ili mit...Nakon višegodišnje stanke ponovo sam uspio popiti par Velebitskih (na Velebitu, lol) ljetos, i...znate ono kad nešto predugo iščekujete, i kad se konačno desi, nije to to...

#73:   Autor: DonQuijote Post Postano: 04.01.2008. 19:56

lufus je napisao/la: ›
Previše američkih piva da bi odabir bio vjerodostojan, Ameri ne znaju pravit pivo Very Happy

australci kažu: american beer is like rafting - fucking close to water!

#74:   Autor: Mladjo Post Postano: 04.01.2008. 22:39

Kuco je napisao/la (Pogledaj post): › Najbolje: Hoegaarden / Erdeinger
Najgore: Toplo

Btw. što mislite o Velebitskom? Više ni ne znam jel to stvarno pivo ili mit...Nakon višegodišnje stanke ponovo sam uspio popiti par Velebitskih (na Velebitu, lol) ljetos, i...znate ono kad nešto predugo iščekujete, i kad se konačno desi, nije to to...
pijoh ga baš jučer u obp-u. btw, neznam dal ga ima u još kojoj birtiji u gradu. i mogu ti reći da mi nije baš nešto. pogotovo oni prvi gutljaji su mi bili nešto čudni s tim da nisam imao nikakvih stranih tijela u ustima. e, probajte svi tuborg christmas brew. isplati se. polutamno, mal jače (5,6% alc.), uglavnom meni je prefino. ima ga u obp-u

#75:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: 1step2far Post Postano: 05.01.2008. 13:59

Jel ćete me povesti na pivu kad dođem u Osijek, godilo bi mi društvo pivopija?

#76:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: Monstrum Post Postano: 05.01.2008. 14:13

1step2far je napisao/la (Pogledaj post): › Jel ćete me povesti na pivu kad dođem u Osijek, godilo bi mi društvo pivopija?


no frks Wink

#77:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: 1step2far Post Postano: 05.01.2008. 14:23

POVIJEST PIVA
Pivo je jedno od najpopularnijih alkoholnih pića.
Praktički se konzumira u svakoj zemlji svijeta pa tako i kod nas. Tijekom 1985. ekipa Nacionalnog škotskog muzeja iz Edinburgha iskopala je u Rumu, na jednom od hebridskih otoka, posudu od terakote s nepoznatim sastojcima, iz neolitskog doba. Analizom tog nalaza dobiven je naputak za pivo, koje se pravilo iz ukomljene zobi, ječma, meda i paprati.
Ovo piće, za koje mnogi tvrde da je zapravo jelo, koristilo se već u pretpovijesnom razdoblju. Proizvodili su ga Kelti, Germani, Slaveni i Skiti... Proizvodilo se iz ječma, pšenice, zobi i heljde, a mnogi stari narodi začinjali su ga raznim mirodijama i medom. Današnji glavni sastojak - hmelj počeo se koristiti tek u VIII stoljeću. Općenito se drži da su pivopijska središta u starom vijeku bila u Armeniji, Mezopotamiji i Egiptu. Iz tih su područja pivo poslije preuzeli Grci i Rimljani.
Od pamtivjeka je bilo sredsvo za osvježenje i uživanje, ali i hrana, pa i lijek. Prinosilo se kao žrtva bogovima, koristilo se u religioznim obredima, ali ipak iznad svega bilo je piće običnih smrtnika. Pili su ga još stari Sumeri i čuvali tajnu njegovog pravljenja. Kralj Hamurabi ga je uvrstio u svoj zakonik i trgovao njime sa svojim susjedima. Faraoni su ga nosili sobom na svoj put u zagroban zivot, ali su njime pojili i radnike koji su gradili piramide, da bi za njega bili spremni. Pili su ga stari Grci, prije nego što je vino osvojilo ovo područje. Rimljani su ga naslijedili, a plemena koja su im oduzela sjaj nosila na sve svoje pohode. Ni jedan poznati ep nije spjevan, a da mu u njemu nije posvećena dužna pažnja. To je oduvijek bilo piće koje je donosilo osvježenje, utaživalo glad, davalo snagu i poticaj, ali i umirivalo i opuštalo.
Oduvjek su ga pili i bogati i siromašni, iz zlatnih vrčeva i glinenih vrčeva, da bi osjetili njegova dragocijena svojstva. Pilo se da bi se umoran težak nakon teškog rada okrijepio i povratio u život, ratnik dobio energiju za napore koji ga očekuju, žedan napojio i osvježio, opterećen opustio i odmorio, bolestan okrijepio i razveselio, a onaj koji pati od nesanice lakše utonuo u san. Djeluje kao hrana i kao lijek. Ono utaži glad, ali i osnaži organizam. Smiruje živce, a oživi cijelo tijelo. Naravno mora se piti sa razumom i sa mjerom. Oni koji su se o to oglušili osjetili su posljedice.

Pivo se našlo i u prvom pisanom zakoniku na svijetu - Hamurabijevom zakoniku (uklesanom klinastim pismom na stupu od crnog diurita - vrsta kamena vulkanskog porijekla). Hamurabi, babilonski kralj (1729. - 1686.g.p.n.e.) kaže: "Pivo ne smije sadržavati previše vode i ne smije se prodavati po previsokoj cijeni".
Zna se da je tada pivo bila jedna od svakidašnjih potreba da bi se ugasila žeđ, a i zbog njegove energetske vrijednosti. Kopači kanala i muškarci zaposleni u polju dobivali su dnevno do pet litara piva, a žene koje su obavljale teže fizičke poslove dvije do tri litre.
Riječ pivo (birra, bier, beer, bire) nastala je u samostanima negdje između šestog i sedmog stoljeća, u vrijeme kad se pivu pri varenju počeo dodavati hmelj. U srednjem vijeku proizvodnjom pive bavili su se samostani, a danas je to snažna grana industrije. Najveći proizvođači su Njemačka, Velika Britanija, SAD, zatim Češka, Belgija i Irska.
Povijest piva se nastavlja kroz Sumerane, Etrušćane, Rimljane, nordijske barbare i nakon toga kršćansku europu. Redovnici su bili prvi koji su pivu pridodali hmelj - iz "medicinskih" razloga, a i radi boljeg konzerviranja. Ono je proglašeno kršćanskim ljekovitim napitkom", što ga je trebalo uključiti u samostansku prehranu, a smjelo se piti i u dane posta.
U početku, pravljenje piva bilo je isključivo žensko umijeće. Žene su bile te koje su ga varile i prodavale, a ako bi izazvalo čudno ponašanje pretjerano revnih gostiju, zbog toga bi bile i spaljivane kao vještice. Slavu pravljenja dobrog piva, kasnije su preuzeli svečenici i često po njemu postajali daleko poznatiji nego po duhovnim načelima. Pivo je postalo unosna radinost, a umijeće njegovog pravljenja donosilo je ugled i prestiž. Na njemu su bogati postajali još bogatiji, a siromašni su na njega trošili posljednju paru.
Pivo se pije u svakoj prilici. No dok je kod nas gotovo šokantno piti pivo uz ribu, to je sasvim uobičajeno u Belgiji, Njemačkoj, Engleskoj... Uzgred, u tim zemljama jede se češće i više ribe nego kod nas. Kad se pije puno pive, jednostavnije je piti točeno. No, poznavatelji tvrde da je ipak puno ukusnije pivo iz boce
Prva obrtnička pivovara u Hrvatskoj bila je u Zagrebu i to 1721. godine.

#78:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: lufus Post Postano: 05.01.2008. 19:11

Danas saznah da Tuborg Gold ode u ropotarnicu povijesti...

#79:   Autor: zlusch Post Postano: 05.01.2008. 21:02

1step2far je napisao/la: ›
Jel ćete me povesti na pivu kad dođem u Osijek, godilo bi mi društvo pivopija?

Prati teme.. obično to bude petkom navečer u Excaliburu.
Pa ono... da se zapijemo ko ljudi.... Wink

#80:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: 1step2far Post Postano: 06.01.2008. 11:33

U redu, dogovoreno, pratit ću Vaše sljedeće dogovore pa sjedam u auto ili vlak, ha ha.

#81:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: 1step2far Post Postano: 10.01.2008. 11:13

Nakon kušanja piva Samichlaus pada u vodu sve ono što ste dosad znali o pivu. Točenjem u čašu za konjak njegov miris se vrlo brzo oslobađa i puni svaki kutak prostorije.
I još nešto.
Kušači vina promućkaju tekućinu u ustima i onda je ispljunu.
Ali pivu, da biste ju potpuno okusili, jednostavno morate dobro potegnuti i progutati.


Zadnja promjena: 1step2far; 10.01.2008. 18:01; ukupno mijenjano 1 put.

#82:   Autor: insomnia Post Postano: 10.01.2008. 14:48

Mladjo je napisao/la: ›
3. amsterdam - pivo koje ima 10% alkokola i koje sam piJo jenput u životu i koje me slomilo ko ništa do sada. ljudi ne posežite za tim zlo je.

hehe, a ja ga pila na Novu, i ni mi bilo ništa.. osijek031.com smile
uf uf Guiness volim..
..tamna općenito su ona na koja padam.. Becks, isto nice.. Erdeinger.. mljac..
..za najgore se slažem s osobom koja je napisala - toplo.. osim toga Tuborg..

#83:   Autor: mariox Post Postano: 10.01.2008. 14:48

najbolje pivo je ono koje trenutno piješ, a najgore ono zbog kojeg si završio na ispumpavanju ili ono kojem je istekao rok trjanja a ti si naivno popio 7 komada misleći da ti neće biti ništa a kad ono...........bjuvačina do jaja

#84:   Autor: Mladjo Post Postano: 10.01.2008. 20:28

insomnia je napisao/la (Pogledaj post): ›
Mladjo je napisao/la: ›
3. amsterdam - pivo koje ima 10% alkokola i koje sam piJo jenput u životu i koje me slomilo ko ništa do sada. ljudi ne posežite za tim zlo je.

hehe, a ja ga pila na Novu, i ni mi bilo ništa.. osijek031.com smile
uf uf Guiness volim..
..tamna općenito su ona na koja padam.. Becks, isto nice.. Erdeinger.. mljac..
..za najgore se slažem s osobom koja je napisala - toplo.. osim toga Tuborg..
a čuj. mladost - ludost. pio sam ga na maturalnoj u nekom pakistanskom hotelu u nici. popio sam negdje 6 komada i zaspao na prozoru s glavom vani. osijek031.com smile i moje društvo je pilo to sranje cijelu noć, izrigali smo cijeli hotel a istu tu noć je nastala i famozna fotografija "guzice". znate otprilike o čemu se radi.

#85:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: 1step2far Post Postano: 11.01.2008. 13:09

Imam par opaski na pivce zvano Guiness.
Čitala sam kako su stručnjaci sa američkog sveučilišta iz Wisconsina na nedavnoj konferenciji izjavili kako pinta Guinness piva na dan smanjuje rizik od dobivanja srčanog udara. Testiranje je (zamislite)provedeno na psima koji su imali sužene krvne žile, slične onima kod ljudi bolesnog srca. Rezultati su pokazali da su antioksidansi u Guinness pivu slični onima koje možemo pronaći u različitim vrstama voća i povrća, te da smanjuju mogućnost stvaranja ugrušaka u srčanim žilama. Uz Guinness koji je stout pivo, testirana su i lager piva, ali kod njih nisu nađena ista pozitivna svojstva kao kod Guinness-a.
Pa vi pijte! Što više to bolje.

#86:   Autor: CvitaJUG2 Post Postano: 11.01.2008. 19:49

Ma guinnes...preskupo da bi ga se moglo piti u velikim količinama...hehe ja se držim svog domaćeš Osječkog a od stranig Stela artois!

#87:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: 1step2far Post Postano: 11.01.2008. 20:01

Smrznuto pivo na štapiću

Idealno ledeno osvježenje...

Mnogi smatraju da nema većeg zadovoljstva od hladnog piva na vrući dan. Ali rijetko kome padne na pamet smrznuti ga i lizati sa štapića.

Tako je glavni kuhar u jednom Washingtonskom restoranu sasvim slučajno počeo proizvoditi smrznutu pivu na štapiću. Naime, na ideju je došao nakon što je stavio pivo u zamrzivač kako bi se brzo ohladila. Nesrećom ili nasreću, pivo se skroz zamrzlo. Na kraju umjesto da ga popije, pojeo ga je i oduševio se.



pivo na štapiću.jpg
 Opis:

Skini
 Datoteka:  pivo na štapiću.jpg
 Veličina:  2.93 KB
 Skinuto:  103 put(a)


#88:   Autor: nake_rado Post Postano: 11.01.2008. 20:09

Ajmo napravit peticiju pa da i Ledo počne tak šta pravit :cheer:

mariox je napisao/la: ›
najbolje pivo je ono koje trenutno piješ

Sviđa mi se ova misao Very Happy

#89:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: 1step2far Post Postano: 12.01.2008. 19:35

Hmelj je glavni sastojak u proizvodnji piva, pa ukoliko vas zanima nešto o hmelju nastavite čitati...
U Hrvatskoj se proizvodi vrlo malo hmelja. Gotovo sav hmelj za potrebe pivarske industrije uvozi se. Zato je teško očekivati da se u dogledno vrijeme izdanci hmelja pojave kao povrće na našim tržnicama. Ali, pravi se gastronom ne predaje. Naša je zemlja prepuna divljeg samoniklog hmelja čiji su izdanci prava poslastica.
U prvim travanjskim danima strahovitom brzinom probijaju se izdanci hmelja iz natopljene zemlje. Hmelj raste gotovo naočigled. Izdanci se međusobno isprepliću jedan oko drugoga i ovijaju u smjeru kazaljke na satu. Pokušavaju uhvatiti neku granu ili ogradu.
Jestivi su posve mladi izdanci, nježni i krhki. Izdanci hmelja bili su poznati i Rimljanima. Spominje ih Plinije, i to kao povrće koje se uzgaja u vrtovima cijenjeno više kao poslastica. Jeli su ih siromašni i u srednjem vijeku. Danas se jedu u Njemačkoj, Engleskoj, a posebno su omiljeni u Francuskoj i Belgiji. Nije ni čudo. Belgija je zemlja koja i u pivu prednjači različitim vrstama i okusima.

#90:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 23.02.2008. 19:06

Mladjo je napisao/la: ›
evo potaknut s jedno 2, 3, 10 gemišta Cool priupitah se što TI misliš o pivima ovak općenito. najbolja, najgora, nezaboravna, za prebit se, uz ekipu, poslje sporta itd. najgora pijanstva vezana uz pivo, opisi događaja, anegdote sve živo i mrtvo itd.

evo mog top 3:
1. erdinger - svijetli onak zlatno žućane boje s gustom pjenom koje klizi niz klitoris u svoj svojoj puninininini, idealno za popit poslje položenog ispita ili obavljenog posla. ispunjava. fa fa
2. carlsberg - pivo zelene boje (barem je takva boca) koje je idealno za poslje sporta, fitnesa, rekreacije. za strusit u grlo jer osvježava jebeno i ne udara u glavu već krijepi i oživljava duh i tijelo fa fa (uz to je i službeni sponzor kluba koji obožavam)
3. karlovačko - uvjerljivo najbolje hrvatsko pivo, zajebimo i velebitsko i tomislav, karlovačko je najbolje i ima najbolje reklame fa fa i moj brat također
uvjetno 4. osječko - jer je naše i najčešće ga pijem Cool

najgori top 3.
1. kaltenberg - uvjerljivo najgore pivo na svijetu, taj "divni" osjećaj bljuvotine u ustima (jedino pivo koje nisam uspio popit)
2. ožujsko - iako postoje brojna neslaganja oko ovoga ja ga jednostavno ne volim
3. amsterdam - pivo koje ima 10% alkokola i koje sam piJo jenput u životu i koje me slomilo ko ništa do sada. ljudi ne posežite za tim zlo je.

najbolje pivo je otvoreno Very Happy

#91:   Autor: Frost Post Postano: 23.02.2008. 19:19

Guinness Very Happy

#92:   Autor: gospodar majmuna Post Postano: 21.03.2008. 12:16

piva dobrih ima puno, ali ima i škarta npr. "Pivo" iz konzuma Very Happy

#93:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: voditelj_smjene Post Postano: 21.03.2008. 12:48

ajd da i ja neš napišem ipak sam neko vrijeme radio sa pivom...enivejz kad je ledeno hladno popio bih i g...., al kad se malo opusti onda se vidi što je pivo a što ne

-kilkenny (točeni, u boci me razočaro)
-guinness (klasik)
-hoegarden (zanimljivo)
-carlsberg (uglavnom dobro)

-ožujsko (nije to to)
-heinken (pivo nije voda)
-bavaria (slatko)
-esseker (što 2 essekera naprave to nemogu ni 5 loših piva)

#94:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: keka Post Postano: 22.03.2008. 10:38

osjecko,tuborg green,heineken,becks..najbolje
Juuupiii osijek031.com smile
Mr. Green

#95:   Autor: deer_hunter Post Postano: 24.03.2008. 12:48

urquel pilsner točeni Laughing

#96:   Autor: DonQuijote Post Postano: 24.03.2008. 13:17

keka je napisao/la: ›
osjecko,tuborg green,heineken,becks..najbolje
Juuupiii osijek031.com smile
Mr. Green

a jesi tu pomiješala sve i svašta...

#97:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: keka Post Postano: 24.03.2008. 17:22

DonQuijote je napisao/la: ›
keka je napisao/la: ›
osjecko,tuborg green,heineken,becks..najbolje
Juuupiii osijek031.com smile
Mr. Green

a jesi tu pomiješala sve i svašta...



heheh..pa pitali ste koje je najbolje pivo,ja dala svoj odgovor,šta da radim sada što sam pomiješala sve..meni su ta najbolja
Mr. Green

#98:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: 1step2far Post Postano: 20.01.2009. 10:08

U zadnje vrijeme pijem samo tamno Laško ili tamno Leffe.

#99:   Autor: sokrat Post Postano: 20.01.2009. 10:46

bezalkoholna bavaria... Smile

#100:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: non plus ultra Post Postano: 20.01.2009. 11:43

FOSTERS

#101:   Autor: legica_os Post Postano: 20.01.2009. 12:33

Karlovačko najbolje trenutno Smile A Osječko najgore jbga

#102:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: Circa Post Postano: 20.01.2009. 12:59

non plus ultra je napisao/la (Pogledaj post): › FOSTERS
osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Australski drlog vodeni...
Od ove izjave nadalje smatram te potpuno nekompetentnim za bilo kakvu raspravu o pivu...

#103:   Autor: legica_os Post Postano: 20.01.2009. 13:04

Zaboravih,od stanih je dobar Franciskaner ne znam kak se piše

#104:   Autor: exodus Post Postano: 20.01.2009. 15:55

eto, od posjeta pragu jedna od stvari koje ce mi ostat u sjecanju je tamno pivo u pivnici Flek, jako dobro Smile i pilsner mi je dobar Smile

#105:   Autor: bubamala Post Postano: 22.04.2009. 9:47

sarajevsko osijek031.com smile

#106:   Autor: sollo Post Postano: 01.05.2009. 10:24

Bilo koje samo da nije onaj prokleti AMBROZIJUS iz Kauflanda,
Čoče što od njega popušim sraćku ijjjjjaaaooo..

#107:   Autor: PredatorHR Post Postano: 01.05.2009. 10:39

Nije najbolje,al trenutno mi jako paše Pan!

#108:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: 1step2far Post Postano: 02.05.2009. 14:37

Samo da nije toplo i da nije bazalkoholno! I da je tamno!

#109:   Autor: NinjaTurtle Post Postano: 02.05.2009. 15:07

Kozel je dobro

#110:   Autor: nake_rado Post Postano: 16.11.2009. 23:01

Nije mi se sada dalo tražit po ostalim stranicama, recite mi šta mislite o crnom Tomislavu, čuo sam par puta govorili su da je dobro. I evo pošto nisam bio u situaciji za biranje morao sam popiti i nisam bio ni blizu oduševljenja, nekako mi je čudan okus.

#111:   Autor: Kodrann Post Postano: 16.11.2009. 23:12

sollo je napisao/la (Pogledaj post): › Bilo koje samo da nije onaj prokleti AMBROZIJUS iz Kauflanda,
Čoče što od njega popušim sraćku ijjjjjaaaooo..


jeote zakon ja imam problema s probavom, sad znam šta mi je raditi Laughing

#112:   Autor: Frost Post Postano: 16.11.2009. 23:42

nake_rado je napisao/la: ›
Nije mi se sada dalo tražit po ostalim stranicama, recite mi šta mislite o crnom Tomislavu, čuo sam par puta govorili su da je dobro. I evo pošto nisam bio u situaciji za biranje morao sam popiti i nisam bio ni blizu oduševljenja, nekako mi je čudan okus.

Malo je gorči od konkurencije, ali brate što udara... Very Happy mene je napao iz zasjede jednom, totalno neočekivano Very Happy

#113:   Autor: DARCHO Post Postano: 17.11.2009. 0:21

tko nije probao vukovarsko pivo,nek ozbiljno razmisli jel živio uopće ?!!???

mada,crno osječko odma je do njega..a evo sad sam polupijan od karlovačkoga..što će reć da svinja napoj ne bira ! živili mladenci !

#114:   Autor: Frost Post Postano: 17.11.2009. 0:37

Evo ja nisam probao Vukovarsko.

A Zemlja se i dalje okreće Very Happy

#115:   Autor: pavijan Post Postano: 17.11.2009. 10:01

okus vukovarskog se može najbolje doživjeti ako si ošišan na vukovarku...

#116:   Autor: eseker Post Postano: 17.11.2009. 10:33

heineken je zakon!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A moze proci i becks

#117:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: 1step2far Post Postano: 17.11.2009. 11:53

Čitam baš svjetsku enciklopediju piva (Brian Glover), i jooooj, koliko je samo pivovara i piva na svijetu. Želim probati sva ta redovnička piva, sva tamna piva na svijetu... Ma, sve isprobati. Zasad ostajem vjerna Giunessu, iako ga u mojem gradu nemaš gdje popiti. Dakle, Leffe tamni, Laško tamno i točeni Budweiser.

#118: Warning !  Autor: eseker Post Postano: 17.11.2009. 12:08

1step2far je napisao/la: ›
Čitam baš svjetsku enciklopediju piva (Brian Glover), i jooooj, koliko je samo pivovara i piva na svijetu. Želim probati sva ta redovnička piva, sva tamna piva na svijetu... Ma, sve isprobati. Zasad ostajem vjerna Giunessu, iako ga u mojem gradu nemaš gdje popiti. Dakle, Leffe tamni, Laško tamno i točeni Budweiser.


Gdje ti to živiš pa da nema Guinness-a??????!!!!

To mi je NO.1 zimsko piće, a za ljeto - kako već rekoh - Heineken ili Becks.

Još uvijek mi nije jasno - nema Guinness-a.

#119:   Autor: PsychoSoldier Post Postano: 17.11.2009. 12:58

osjecko crno se boja umjetnim bojilima :/

#120:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: 1step2far Post Postano: 17.11.2009. 22:25

Daruvar, hm? Da, baš taj grad.

#121:   Autor: dr. zoidberg Post Postano: 18.11.2009. 0:11

definitivno osiječko numero 1, iako sam se sad napio od sarajevskog poprilično je slično osječkom (ima ga u višnjevačkom konzumu)

#122:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: lufus Post Postano: 17.02.2010. 19:56

http://www.beerreviews.co.uk/beer/brewdog-sink-the-bismarck/
Laughing

#123:   Autor: Provokator Post Postano: 17.02.2010. 21:20

el pio ikad od vas itko amsterdam pivo, e to je cuga !

#124:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: 1step2far Post Postano: 17.02.2010. 22:02

Našla sam Guiness, i Leffe, i Killkenny i Paulaner itd ...

#125:   Autor: Mladjo Post Postano: 17.02.2010. 22:42

Provokator je napisao/la (Pogledaj post): › el pio ikad od vas itko amsterdam pivo, e to je cuga !
pio ga ja na maturalnoj u francuskoj prije 8, 9 godina. to je do sada jedina noć u mom životu koje se ja uopće ne sjećam. bilo je sutradan ko u filmu mamurluk. samo znam da sam zaspao s glavom na onoj klupici od prozora. jebeno govno od 10 % alkohola

#126:   Autor: Kodrann Post Postano: 17.02.2010. 22:54

najbolje pivo koje sam ikada pio je tocheni Weihenstephan, a najgore leven u plastici

#127:   Autor: zla_tratinčica Post Postano: 17.02.2010. 23:45

najbolje od ovih koje redovno pijem mi je karlovačko definitivno bez konkurencije iako pijem osječko po birtijama i klubovima zbog tog nekog patriotizma, kao naše je pa ajd Very Happy a najgore tomislav isto bez konkurencije, nešto najodvratnije što sam pio i najgori mamurluk sam imao poslije tomislava xD

#128:   Autor: Provokator Post Postano: 17.02.2010. 23:52

Mladjo je napisao/la: ›
Provokator je napisao/la (Pogledaj post): › el pio ikad od vas itko amsterdam pivo, e to je cuga !
pio ga ja na maturalnoj u francuskoj prije 8, 9 godina. to je do sada jedina noć u mom životu koje se ja uopće ne sjećam. bilo je sutradan ko u filmu mamurluk. samo znam da sam zaspao s glavom na onoj klupici od prozora. jebeno govno od 10 % alkohola


ma čovječe to je prejebna cuga, predobro pivo Very Happy

al ukusi su različiti

#129:   Autor: DonQuijote Post Postano: 17.02.2010. 23:52

zla_tratinčica je napisao/la: ›
najbolje od ovih koje redovno pijem mi je karlovačko definitivno bez konkurencije iako pijem osječko po birtijama i klubovima zbog tog nekog patriotizma, kao naše je pa ajd Very Happy a najgore tomislav isto bez konkurencije, nešto najodvratnije što sam pio i najgori mamurluk sam imao poslije tomislava xD

tomislava pijem već godinama i odlično je crno pivo!

#130:   Autor: nake_rado Post Postano: 18.02.2010. 6:19

DonQuijote je napisao/la: ›
zla_tratinčica je napisao/la: ›
najbolje od ovih koje redovno pijem mi je karlovačko definitivno bez konkurencije iako pijem osječko po birtijama i klubovima zbog tog nekog patriotizma, kao naše je pa ajd Very Happy a najgore tomislav isto bez konkurencije, nešto najodvratnije što sam pio i najgori mamurluk sam imao poslije tomislava xD

tomislava pijem već godinama i odlično je crno pivo!

Meni je crni Tomislav isto jedno od lošijih piva koje sam pio.

#131:   Autor: Fifa Post Postano: 18.02.2010. 8:47

od naših piva su mi najbolja Velebitsko gdje ga ima, a kako ga nema većinom nigdje onda osječko crno...
a ako se ima za počastit onda definitivno Erdinger ili Paulaner pšenični......

najgora piva uvjerljivo Ožujsko, e sad a ono vukovarsko, ne znam...možda je stvar do okusa, ali meni je to pivo prekiselo....

#132:  Re: Najbolje/najgore pivo Autor: simo031 Post Postano: 18.02.2010. 9:47

Najbolje pivo Osiječko (davne 1988 / 1989) .
Najgore pivo opet Osiječko (2008 /2009)


Uvijek i samo Osiječko !

#133:   Autor: maniche Post Postano: 18.02.2010. 10:23

Najbolja corona i tamni leffe,od naših osječko..najgori onaj srpski bm il kak već i karlovačko

#134:   Autor: akis Post Postano: 18.02.2010. 13:24

Strana top lista:
1. Warsteiner
2. Paulaner
3. Radeberger
4. Fosters
5. Becks

Domaca top lista:
5. Osjecko
6. Karlovacko
7. Pan
8. Lasko (recimo domace)
9. Ozujsko

Mjesta od 1 do 4 na domacoj top listi su prazna jer jos nisu proizvedene te vrste piva.

#135:   Autor: Frost Post Postano: 18.02.2010. 13:27

1. Guinness
2. Osječko crno
3. Tuborg
4. Amstel
5. Tomislav

#136:   Autor: PsychoSoldier Post Postano: 18.02.2010. 14:32

Frost je napisao/la (Pogledaj post): › 1. Guinness
3. Tuborg


nadam se da mislis na onaj gold, koji vec dugo ne postoji... on je bio dobar... ali ova green aaaa fuuuj odvratno.... njega jedva i pijan pijem kad mi se otvori dizna :/

#137:   Autor: exHOP3on Post Postano: 19.02.2010. 13:16

men je najbolje koje sam probao neko kukuruzno pivo koje sam dobio za rođendan, ne sjećam se kak se zove, a najgore.... TOPLO PIVO osijek031.com smile

#138:   Autor: d_grassa Post Postano: 27.02.2010. 9:06

Većina naših (balkanskih jel Very Happy ) piva mi je super... (Osječko prednjači-normalno).
Najgora: Heineken i Bavaria...di ćeš gore ijao...
Fuj. (vjerojatno i K plus no to ne želim ni probati xD ).

#139:   Autor: nake_rado Post Postano: 27.02.2010. 9:09

d_grassa je napisao/la: ›
Većina naših (balkanskih jel Very Happy ) piva mi je super... (Osječko prednjači-normalno).
Najgora: Heineken i Bavaria...di ćeš gore ijao...
Fuj. (vjerojatno i K plus no to ne želim ni probati xD ).

Ne kudi konja kojeg nisi jahala.
Ali da, odvratno je osijek031.com smile

#140:   Autor: Subo Post Postano: 28.02.2010. 11:28

Osječko crno, Velebitsko, Budweiser (češki),
Erdinger

Najgore? žuja...

#141:   Autor: FunkyLady Post Postano: 28.02.2010. 13:06

Najbolje - Osječko crno
Najgore - Karlovačko Very Happy

#142:   Autor: cina Post Postano: 20.04.2010. 12:19

karlovacko, zlatni pan i crno osjecko- meni najbolja i najdraza domaca piva Smile

leffe, la trappe, grolsch i fosters (kojeg nisam pila 100 godina Sad)- najdraza strana Smile

osim bezalkoholnog i toplog, najgore pivo mi je bavaria..
Osijek031.com » Ljepota, zdravlje, hrana » Najbolje/najgore pivo


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::