Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U organizaciji osječke Udruge antifašističkih boraca i antifašista, polaganjem vijenaca na spomen ploču u Perivoju kralja Tomislava danas je tradicionalno obilježen 14. travnja, Dan oslobođenja Osijeka od fašizma.

Vijence su položili izaslanstvo Grada predvođeno gradonačelnikom Ivanom Vrkićem i Osječko-baranjske županije koje je predvodio dožupan Petar Lagator, a počast stradalima odali su i predstavnici Židovske općine Osijek, Vijeća srpske nacionalne manjine OBŽ-a te predstavnici političkih stranaka.



Potpredsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Osijek Dragutin Mioč obraćajući se okupljenima istaknuo je kako je pojava neofašizma itekako vidljiva svima osim Vladi koja ništa ne čini da takve tendencije suzbije kroz zakonodavstvo.

„Nama, nažalost, Austrija mora zabraniti dolazak na Bleiburg s kojekakvim ustaškim oznakama. Čini mi se da se prema pojavama neofašizma postupa na jedan blag način što dovodi do nazadovoljstva brojnih koji se s time ne slažu", rekao je Mioč dodavši kako ni na lokalnoj razini još nema rješenja za ponovno podizanje spomen obilježja na mjestu spomen-kosturnice u Perivoju kralja Tomislava koja je oštećena tijekom Domovinskog rata.

Obraćajući se okupljenima, gradonačelnik Vrkić je istaknuo kako su u borbi protiv fašizma udareni temelji slobodnoj Europi, a kasnije samostalnoj Hrvatskoj, na čemu današnje generacije moraju biti zahvalne, dok je zamjenik župana Lagator dodao kako se budućnost ne gradi na ideološkim podjelama iz prošlosti nego na gledanju naprijed i obrazovanju na načelima mira, humanosti, solidarnosti i zajedništva.

Podsjetimo, 14. travnja 1945. partizanske jedinice su, napredujući iz smjera Josipovca i Sarvaša, oslobodile Osijek, a prve jedinice koje su ušle u grad bile su Osječka brigada i 8. Vojvođanska brigada koje su pretrpjele velike gubitke oslobađajući grad. Time je označen kraj fašističkog režima koji je započeo u travnju 1941. kada je razorena sinagoga u današnjoj Županijskoj ulici, a koji se nastavio ubojstvima i deportacijama u logore smrti NDH i Trećeg Reicha najvećeg broja osječkih Židova i Srba, ali i likvidacijom hrvatskog stanovništva u odmazdama ili zbog otpora tadašnjem zločinačkom režimu.





Tekst: Osijek031.com
Foto: Radio Osijek


 Stranica prilagođena ispisu
04-15-2019 08:19:44 pm :: akoide
Oštećen spomenik? Valjda srušen, dignut u zrak eksplozivom. Da su sve vlasti koje su protutnjale Hrvatskom proteklih stoljeća rušile spomenike svojih prethodnika, danas ne bi imali niti jedan.




Stenad patuljaste pudl...
Kucna nega - Potrebna ...
Nekorištena kožna žens...
Naša odgajivačnica DOM...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:346

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku