Mladi natjecatelji Karate kluba Hrvatski sokol KATIA ŠEGAVČIĆ, FRAN SELIGMAN I KARLO GLAVAŠ, nastupili su na velikom međunarodnom karate turniru BEOGRAD TROPHY u nedjelju 09.10.2016. Važna je činjenica da su mladi sokolaši dostojno i ponosno zastupali Hrvatski karate jer nitko od mnogobrojnih i kvalitetnih Hrvatskih klubova NIJE nastupio na ovom velikom karate turniru. Koliko je turnir bio brojčano i kvalitativno velik govori činjenica da je nastupilo 300 klubova iz 12 zemalja sa približno 500 najmlađih kataša, natjecatelja.

Usprkos kvalitativno velikoj konkurenciji, čudnih sudačkih odluka i organizacije natjecanja( tri sudca na tatamiju, u paru istodobno izvođenje majstorskih kata ) ipak je ukupno opetovano postignut veliki rezultat s osvojena četiri (4) odličja. Jedno zlatno i tri brončana odličja.

KATIA ŠEGAVČIĆ nastupila je u dvije natjecateljske kategorije( učenice i mlađe kadetkinje) i osvojila dva(2) Brončana odličja. Zanimljiva je činjenica kako se Katia u obje kategorije u prvom krugu natjecanja morala natjecati s kvalitetnom prvakinjom Makedonije i izgubila čudnim sudačkim odlukama, tijesnim rezultatima 2:1 ???? što je omogućilo manje kvalitetnim natjecateljicama odlazak u polufinale, gdje su pobijeđene rezultatom 3:0, od spomenute Makedonke.

Za veliko i vrlo ugodno iznenađenje pobrinuo se KARLO GLAVAŠ osvojivši nadmoćno prvo mjesto i zlatno odličje u kategoriji Cicibana, ali nažalost nije uspio u kategoriji mlađih učenika.

FRAN SELIGMAN svoj nastup u kategoriji Mlađih učenika okrunio je osvajanjem Brončanog odličja, ali nije uspio u vrlo kvalitetnoj skupini Učenici.

Ovaj turnir bio je velika nepoznanica iz razloga što se natjecanje odvijalo po različito drugačijim uvjetima, što će za ubuduće biti dobro iskustvo za možebitni ponovni nastup na nekom od turnira u republici Srbiji.

Tekst i foto: Aleksandar Šegavčić

U Beogradu je 8. listopada 2016. održan karate turnir Beograd Karate Trophy 2016. na kojemu su nastupile i članice Karate kluba Osijek Žito: Jana i Tia Ledenčan u kadetskoj konkurenciji u katama, Vanesa Vitendorf u juniorskoj konkurenciji u katama te Matea Cikoja u seniorskoj, a Jana, Tia i Vanesa i kao članice juniorskog kata tima.

U pojedinačnom je nastupu najuspješnija bila Jana Ledenčan koja je nakon četiri kola uspjela izboriti treće mjesto. U prvom je kolu pobijedila izvodeći katu Empi, isto je ponovila i u drugom kolu katom Kanku sho. U trećem je kolu izgubila izvodeći katu Goju shiho sho, a u repasažnoj borbi uvjerljivom pobjedom (5:0) pobijedila katom Kanku dai zasluživši tako brončanu medalju.

Njena sestra Tia Ledenčan izgubila je u prvom kolu od protivnice koja ju nije povukla u repasažni dio natjecanja te je Tia ovaj put bila manje uspješna.

Slično je prošla i Vanesa Vitendorf u juniorskoj konkurenciji pa će obje imati priliku već sljedećeg tjedna, 15. listopada, u Budimpešti (Hungarian open) pokušati popraviti beogradski nastup.

No, Jana, Tia i Vanesa bile su iznimno uspješne u kata timu osvojivši drugo mjesto. U prvom su kolu pobijedile sastav KK Slavko Krivski iz Daruvara, u drugom sugrađanke, članice KK Esseker, da bi u završnici izgubile od reprezentacije Crne Gore. Poraz od Crne Gore ostao je u sjeni sudačke odluke jer su Jana, Tia i Vanesa unatoč vrlo dobroj izvedenoj kati i odličnom bunkaiju diskvalificirane jer su se jednom više poklonile na kraju izvedbe bunkaja.

Matea Cikoja je nastupila u seniorskoj konkurenciji gdje se u prvom kolu srela s hrvatskom reprezentativkom Vlatkom Kiuk od koje je izgubila. Kako Vlatka nije uspjela izboriti nastup u završnici natjecanja ni Matea nije imala prigodu okušati se u repasažnom dijelu natjecanja.

Ovo je odličan nastup naših juniorki. Sada se pomalo naziru rezultati rada proteklog razdoblja. Djevojke su darovite, iznimno savjesne i marljive, a uz to su vrlo hrabre i požrtvovane pa se nadam dolasku sve boljih rezultata. Ove smo godine prvenstveno usmjereni na rezultat u kata timu, a naravno, radovati ćemo se i pojedinačnom uspjehu. Unatoč tome što su Jana i Tia ove godine krenule u srednju školu što podrazumijeva i veće školske obveze kao i činjenici što Vanesa na treninge putuje iz Belog Manastira, nadam se da ćemo naći dovoljno vremena i ostvariti predviđeni plan do državnog prvenstva. Sada nam slijedi nastup u Budimpešti i Trbovlju gdje ćemo pokušati ponoviti rezultat iz Beograda.“, zadovoljan je predsjednik Karate kluba Osijek Žito – Dražen Gorjanski.

Tekst i foto: Jasmina Gorjanski

U Beogradu je održano natjecanje pod nazivom Trofej Beograda na kojem je nastupilo preko tisuću natjecatelja iz 14 država.

Ovo je ujedno bio i jedan od bodovnih turnira za sve selekcije u katama za ulazak u reprezentaciju Hrvatske i nastup na Prvenstvu Europe za kadete, juniore i U21 u Bugarskoj u veljači iduće godine.

Nastupili su i naši kandidati za reprezentaciju te ostvarili sljedeće rezultate.
Prvo je Kata tim juniorki u sastavu Anja Ćuk, Barbara Kokić i Marija Kapukar u konkurenciji od šest timova osvojio 3. mjesto čime smo izuzetno zadovoljni s obzirom na tromjesečni oporavak jedne članice ekipe. U narednom periodu svakako očekujemo značajno dizanje forme koja će se očitovati još boljim plasmanima.

U pojedinačnoj konkurenciji su nastupili Barbara Kokić koja je u konkurenciji 28 kadetkinja ostvarila dvije pobjedi i izgubila u četvrt finalu ali je nažalost ostala bez repasaža i mogućnosti borbe za treće mjesto. U istoj konkurenciji je Zoe Stober ostvarila tri pobjede nakon čega je poražena od kasnije finalistice koja ju je povukla u repasaž. U repasažnim borbama je Zoe ostvarila još jednu pobjedu i izgubila meč za treće mjesto.

Juniori Anja Ćuk i Leon Ifko također nisu imali sreće da nakon poraza u trećem krugu dobiju priliku za popravak plasmana.

Tekst i foto: Joco Đukić, prof.