Izložbom "O prvom i drugom" Marijana Molnara otvorena nova sezona u Galeriji Kazamat
26.09.2016. 9:02

Prigodom otvaranja, voditelj Galerije Kazamat Igor Loinjak istaknuo je kako je Molnar aktivan još od 70-ih godina prošlog stoljeća te je do sada imao oko 50 samostalnih izložbi. Ova izložba, koja se nadovezuje na umjetnikovu izložbu održanu u njegovoj rodnoj Koprivnici u lipnju, nije retrospektivna ali sažima 40 godina njegova rada u obliku multimedijalnog kolaža kojega čine instalacije, fotografije i performansi do slika i videa.

Loinjak je naveo kako je Molnar od početka svoga djelovanja pokazivao širinu svojih interesa, naklonost novim umjetničkim praksama i izraženi aktivizam što ga je razlikovalo od svojih kolega konceptualista i postkonceptualista. Posebno je naglasio njegov manifest „Za demokratizaciju umjetnosti“, ciklus radova započet 1979. godine u kome je Molnar koristeći jezik i metode ideologije poput državnih simbola (zvijezda petokraka) ukazivao na povezanost umjetnosti i šireg društvenog konteksta onog vremena.

Molnar je u kratkom obraćanju okupljenima naglasio kako se izložba sastoji od tri tematske cjeline nastale u različitim razdobljima njegova rada i različitim medijima. Samom otvorenju izložbe prethodio je zanimljiv performans „Ljubljeni Marx“ u koji je autor uključio svakog posjetitelja.

Izložba se zatvara u srijedu 5. listopada, a istoga dana Igor Loinjak će u 18:00 sati provesti sve posjetitelje kroz izložbu uz stručno vodstvo.


Tekst i foto: Osijek031.com
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (0)