Znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika (STEM) predmeti su budućnosti

Jučer je Filozofski fakultet u Osijeku bio domaćin konferencije „Poticanje djece i mladih na odabir STEM i ICT područja kao vlastitog područja zanimanja“.

Konferencija se održala u sklopu EU projekta „ICT Znanstveni laboratorij“, a provodi se u partnerstvu privatne gimnazije Gaudeamus iz Osijeka, privatne gimnazije Pitagora iz Splita i Filozofskog fakulteta iz Osijeka. Cilj projekta je izrada kurikuluma fakultativnih predmeta temeljenog na analizama potreba, ishodima učenja i modernim metodama rada u području informatičko-komunikacijske tehnologije i prirodnih znanosti na moderan i učenicima prilagođen način te potaknuti što više djece i mladih na odabir znanstvenih predmeta.

Projekt je financiran sredstvima iz poziva „Promocija kvalitete i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja na srednjoškolskoj razini“ iz fonda Razvoj ljudskih potencijala (ESF) Europske unije, a vrijednost mu je oko 950.000 kuna.

Voditelj projekta ispred gimnazije Gaudeamus, Ivica Zelić, upozorio je da na razini države postoji problem malog broja upisanih u STEM (Znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika) i ICT studijske programe, što je posebice izraženo na razini gimnazija, te se ovim projektom žele poboljšati uvjeti za stjecanje kompetencija unutar tih područja izradom modernog i ciljanog programa fakultativnih predmeta modula „ICT znanstveni laboratorij“.

Sudionike konferencije pozdravio je i zamjenik gradonačelnika Denis Ambruš koji je naglasio kako proces obrazovanja mora teći usporedo s napretkom tehnologije jer samo tako možemo imati kvalitetne obrazovane kadrove koji su konkurentni i na međunarodnom tržištu.

Na konferenciji je predstavljena platforma Loops, inovativno internetsko rješenje za učenje na daljinu putem koje će se otkrivati oni učenici koji od samog početka srednje škole pokazuju interes i strast za ovim predmetima. Platforma je trenutno dostupna samo učenicima dvaju gimnazija uključenih u projekt, a od iduće godine bit će dostupna i svim drugim školama.

Tekst: Osijek031.com
Foto: Filip Kuštro

Najava: Filozofski fakultet: Konferencija “Poticanje djece i mladih na odabir STEM i ICT područja kao vlastitog područja zanimanja”

Znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika (STEM) predmeti su budućnosti