Bojan Glavašević među dobitnicima mirovne nagrade "Krunoslav Sukić"

Osječki Centar za mir, nenasilje i ljudska prava danas je u svečanoj dvorani HNK po šest put dodijelio mirovne nagrade i priznanja „“Krunoslav Sukić“.

U nazočnosti velikog broja aktivista iz različitih mirovnih udruga, gradonačelnika Osijeka Ivice Vrkića i veleposlanice Kraljevine Nizozemske u RH te uz pozdrave Predsjednika Republike Ive Josipovića koji nije mogao biti u Osijeku, nagrade su uručene Cliveu Richardu Fowleu, pastoru Metodističke crkve iz Velike Britanije, Staši Zajović ispred udruge „Žene u crnom“ iz Beograda i Bojanu Glavaševiću, pomoćniku ministra branitelja.

Cliveu Richardu Fowleu, putniku mirotvorcu, nagrada je dodijeljena za dugogodišnju potporu ratom povrijeđenim ljudima i zajednicama u istočnoj Hrvatskoj (Osijeku, Vukovaru, Slavoniji i Baranji) na njihovom putu oporavka, obnove povjerenja i pomirenja. Od svoje mladosti posvećen je dijalogu između zapadne i istočne Europe, a od 1996. hoda uz ljude i zajednice u ratom zahvaćenoj istočnoj Hrvatskoj.

[img:bc3bbd1a80]http://cdn-vps.osijek031.com/slike/novosti_2014_12/2014_12_09_krunoslav_sukic_nagrade_490_2.JPG[/img:bc3bbd1a80]

Staši Zajović i „Ženama u crnom“ iz Beograda nagrada je uručena za njihov dugogodišnji, javni, dosljedan i prepoznatljiv antiratni i mirotvorni angažman. Od početka ratnih pohoda 1991. do današnjih dana „Žene u crnom“ postale su simbolom otpora ratovima na ovim prostorima jer one svojim primjerom pokazuju put izlaska iz spirale nasilja koja se u našim zemljama neprekidno reciklira.

Bojanu Glavaševiću nagrada je dodijeljena zbog spremnosti da svoj životni odabir – ne mrzim ali mi je stalo – svjedoči i živi u vrijeme, i unatoč, rastućeg vala netrpeljivosti. Bojan Glavašević se u javnom, medijskom prostoru zalaže za uvažavanje i poštivanje drugačijeg i toleranciju, svjestan da glasni dio javnosti upravo to od njega ne želi čuti. Bojan svjedoči nenasilje suprotstavljajući se mržnji, nepravdi, isključivosti i nasilju pri tome poštujući dostojanstvo onih koji ga napadaju.

[img:bc3bbd1a80]http://cdn-vps.osijek031.com/slike/novosti_2014_12/2014_12_09_krunoslav_sukic_nagrade_490.JPG[/img:bc3bbd1a80]

Priznanje za rad u zajednici uručeno je učenicima i nastavnicima Osnovne škole Eugena Kumičića iz Rijeke, a za knjigu godine Dinku Telećanu za roman „Dezerter“. Posebno priznanje i zahvala Odbora nagrade dodijeljeni su Ani Kvesić za osobni doprinos i video dokumentiranje mirovnog aktivizma.

Nagrade i priznanja „Krunoslav Sukić“dodjeljuju se od 2009. godine za osobit doprinos u zaštiti i promociji ljudskih prava i sloboda čovjeka te dosljedno promicanje kulture mira i nenasilja. Utemeljene su u znak sjećanja na jednog od osnivača Centra, mirovnog aktivista i humanista Krunoslava Sukića.

[img:bc3bbd1a80]http://cdn-vps.osijek031.com/slike/novosti_2014_12/2014_12_09_krunoslav_sukic_nagrade_490_3.JPG[/img:bc3bbd1a80]

Tekst i foto: M.M./Osijek031.com

Najava: HNK u Osijeku: Nagrada i priznanja “Krunoslav Sukić” [2014.]

Bojan Glavašević među dobitnicima mirovne nagrade "Krunoslav Sukić"