[16.12.2013.] U Zagrebu je u nedjelju, 15. prosinca 2013., održano ekipno Prvenstvo Hrvatske u za kadete, juniore i seniore. Juniorska ekipa Essekera je osvojila 2. mjesto i srebrnu medalju.

Essekeri su u prvom kolu svladali ekipu Karlovca 2 : 1. Meč je bio neizvjestan do zadnje borbe. Na prvoj tabli Marko Bjelobrk je dobio dobio meč za 1:0 da bi Karlovac preko Povrženića u drugoj borbi izjednačio. U odlučujućoj trećoj borbi Tin Dujmović je pobijedio suparnika rezultatom 4 : 2 i odveo ekipu u drugo kolo.

U drugom kolu je bilo manje neizvjesnosti jer su Bjelobrk i Domagoj Boršoš pobijedili suparnike za konačnih 2 : 0 protiv ekipe Daruvara.

U finalu sa ekipom Samobora koja je pojačana vice prvakom svijeta Jokovom Bunjevcem, je također bilo neizvjesno do zadnjeg meča. Prvo je Bjelobrk dobio meč koji preokrenuo u zadnjim sekundama. Do pred kraj borbe na semaforu je stajao rezultat 1 : 3 da bi u zadnjim sekundama efektnim mawashijem poentirao za tri boda i pobijedio sa 4 : 3.

U drugom meču je Boršoš rezultatom 2 : 0 izgubio od Bunjevca što je Samoborcima bilo dovoljno za pobjedu jer je Tin Dujmović, inače najlakša kategorija, u odlučujućoj borbi tijesno izgubio sa 1 : 0 od Šituma (Natjecatelj preko 70 kg.)

Tekst i foto: Joco Đukić

U subotu, 14. prosinca 2013. u sportskoj dvorani Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, održano je prvenstvo Hrvatske za kadete, juniore i mlađe seniore u katama i borbama. Među najuspješnijim natjecateljima bili su članovi Karate kluba Osijek Žito koji su sa samo tri natjecatelja u Osijek donijeli tri medalje.

U kategoriji kadetkinja srebrnu je medalju osvojila odlična Karolina Zelić Sturm. U prvom je kolu uvjerljivo pobijedila katom Goju shiho sho, u drugom katom Empi, a u trećem katom Gan kaku da bi u završnom meču odlično izvedenom katom Kanku sho, čudnom ocjenom sudaca izgubila od Splićanke Ivone Jovanović. Ni uložena žalba na ocjenu sudaca nije promijenila prvotnu odluku pa se Karolina, inače višestruka državna prvakinja, ovaj put morala zadovoljiti drugim mjestom.

Druga srebrna s prvenstva bila je Matea Cikoja koja je u kategoriji mlađih seniorki u prva dva kola katama Goju shiho sho i Unsu bila bolja, da bi u završnom meču s odlično odraženom katom Kanku sho tijesnim rezultatom 3 : 2 izgubila za prvo mjesto.

Na prvenstvu je bio uspješan i Hrvoje Vidović koji je nastupio u kategoriji mlađih seniora. Hrvoje je iznimnim izvedbama kate Goju shiho sho prošao prvo kolo, potom je izgubio izvodeći katu Unsu, da bi u repasažnoj borbi za treće mjesto ponovo briljirao katom Kanku sho i zasluženo osvojio treće mjesto.

- S jedne sam strane zadovoljan lijepim uspjehom naših članova, ali se ne mogu oteti dojmu kako su sve troje bili zakinuti. To se posebno odnosi na Karolinu koja je u završnom meču bila uvjerljivo bolja, ali su suci vidjeli nešto drugo. Sustav ocjenjivanja kata toliko je netransparentan i toliko otvoren za samovolju sudaca da polako prelazi u apsurd. Dizanje jedne od dvije zastavice kojom se sudac opredjeljuje za boljeg, a da pri tome ne mora ni na koji način obrazložiti svoj stav, stvara prostor za zlorabljenje suđenja. Raniji način suđenja koji se sastojao u davanja brojčane ocjene za izvedenu katu (nalik suđenju u gimnastici) bio je znatno bolji jer je zahtijevao stručnost i znanje, a uz to su suci javno pokazivali svoju ocjenu, odnosno svoje poznavanje kata. No, trenutno je stanje takvo pa se moramo tome prilagoditi i marljivije vježbati kako bi kvalitetom suzili prostor za sudačku samovolju - uz dosta nezadovoljstva komentirao je nastup svojih članova Dražen Gorjanski, predsjednik KK Osijek Žito.

Kao da uspjeha nije bilo dovoljno u Zagrebu, Klub je u subotu primio u osječkom Hrvatskom narodnom kazalištu i posebno priznanje Zajednice sportskih udruga Grada Osijeka za četrdeset godina uspješnog djelovanja. Priznanje je primio gospodin Nedjeljko Škugor dugogodišnji član UO bez čije bi se pomoći teško doživjela takva vrijedna obljetnica.

Lijepe uspjehe, ovaj put u polaganju za prvo učeničko zvanje (9 kyu – bijelo žuti pojas) očekuje se i u ponedjeljak, kada će u 19 sati u dvorani Franje Krežme polaznici karate škole Karate kluba Osijek Žito pokazati svoje prve korake na Putu prazne puke (Karate Do na japanskom znači Put prazne ruke).

KK Esseker je ostvario izvanredan rezultat u kategoriji mlađih seniora. Ivan Glavaš je na ovom Prvenstvu ponovno potvrdio svoju vrijednost.

Ivan je odličnim izvedbama u sva četiri meča bio bolji od svojih suparnika toliko da mu pobjeda niti u jednom meču nije dolazila u pitanje.

Što je još važnije Ivan je ovim rezultatom stekao pravo nastupa na predstojećem Prvenstvu Europe početkom veljače u Lisabonu.

Ovo prvenstvo je pokazalo da klub ne mora brinuti za svoju budućnost kada su u pitanju dobri rezultati. Naime kadet Leon Ifko je u tri meča uvjerljivo savlado svoje suparnike i plasirao se u finale u kojem je rezultatom 4 : 1 izgubio od nešto iskusnijeg predstavnika Slavonskog Broda te se morao zadovoljiti srebrnom medaljom.

Nažalost na korak do medalje su ostale mlađe seniorke Mirna Cindrić u katama i Žana Plejić u borbama do 53 kg. koje su izgubile repasažne mečeve za 3.mjesto.

Tekst: Jasmina Gorjanski, Joco Đukić