Nogometaši Osijeka u osmini finala hrvatskog Kupa ugostili su Istru 1961 i sve do pet minuta prije kraja susreta minimalno vode kada Istrani koriste jednu od rijetkih prilika i poravnavaju. U dva produžetka Osječani su postigli dva gola i plasirali se u četvrt završnicu Kupa Hrvatske.

Prvu priliku na utakmici imao je Matias Zubak, no njegov udarac u trećoj minuti nije zagrijao dlanove vratara Prskala, šutirao je preko vrata. Na drugoj strani, tri minute kasnije, identičnu priliku nije iskoristio Tomislav Havojić.

Prvu pravu šansu Osijek je imao u 12. minuti preko Kvržića koji je nakon dobre kombinacije s Ibriksom, pucao s ruba šesnaesterca, a lopta je prošla pored vratnice. Nedugo kasnije i Zubak je imao šansu, no nije stigao reagirati nakon ubačaja s desne strane.

Još jednom su gosti iz Pule opasno odgovorili. Krešimir Prgomet je probio lijevu stranu Osijeka i ubacio u sredinu, no Havojić je promašio loptu. Uz nekoliko pokušaja iz daljine i nije bilo previše prilika, a onda je došla 34. minuta. Zoran Kvržić neoprezno ruši Hrvoja Milića, a sudac Bruno Marić dosudio je kazneni udarac za goste.

Tomislav Havojić stavio je loptu na "kreč" i šutirao, ali Ivan Vargić pokazao je zbog čega je jedna od najboljih karika Osječana ove jeseni. Vratar Osijeka obranio je udarac Puljanima i sigurno spasio bijelo-plave.

I kada su malobrojni promrzli gledatelji očekivali da će se na odmor otići rezultatom 0:0, Osijek je poveo. U 44. minuti Zoran Kvržić se iskupio za skrivljeni jedanaesterac i pogodio je za vodstvo Osijeka. 'Kvrža' je glavom precizno poentirao nakon centaršuta Ibriksa.

U nastavku utakmice oba trenera su mijenjala, Mršić je ubacio Pongračića umjesto Aleksića, a Igor Pamić Anđelkovića je zamijenio Aganovićem. Goran Roce 'slobodnjakom' u 55. minuti umalo je izjendačio, njegov udarac za nekoliko centimetara prošao je pokraj vrata domaćih.

Istrani su zaprijetili i preko Slavka Blagojevića te Adnana Aganovića, no Vargić je s dvije odlične intervencije spasio svoja vrata. U 63. minuti Zoran Kvržić s dvadesetak minuta je snažno šutirao, a Prskalo obranio dobar udarac domaćeg veznjaka.

U 83. minuti sjajnu priliku za Osijek promašio je Branko Vrgoč. Kvržić je sjajno prošao po desnoj strani i ubacio u sredinu, a stoper Osijeka glavom je iz čiste situacije gađao pored vrata.

Kazna za Osječane stigla je u 84. minuti, Goran Roce je ušao u šesnaesterac i pogodio za 1:1. Šokirani bijelo-plavi tri minute kasnije primili su još jedan pogodak, no pomoćni sudac svirao je zaleđe.

U dva produžetka po 15 minuta domaći su se bolji snašli i s dva gola su ostvarli plasman u četvrt završnicu Kupa. Prvo je Pongračić pred kraj prvog produžetka postigao gol poslije dodavanja s Lukićem, a Milićević golom iz solo akcije u 115. minuti povećava vodstvo na 3:1. Prgomet golom u zadnjoj minuti samo ublažava poraz Istre.

Hrvatski nogometni kup, osmina finala:
Osijek - Istra 1961 3:2 (1:1) (1:0)
(Kvržić 44', Pongračić 104'Miličević 115' / Roce 84', Prgomet 120')

Osijek: Vargić, Ibriks, Vrgoč, Smoje, Aleksić (od 46' Pongračić), Pušić, Lešković, Novaković, Jugović (od 81' Miličević), Kvržić, Zubak (od 56' Lukić).
Trener: Stanko Mršić

Istra 1961: Prskalo, Čagalj, Milić, Sušić, Budicin, Anđelković (od 46' Aganović), Roce, Blagojević, Jugović, Havojić (od 71' Prelčec), Prgomet.
Trener: Igor Pamić

Tekst: Mario Glasnović

10-30-2012 08:16:22 pm :: nake_rado
Odlična utakmica. Miličević je u 5 minuta uspio pokazat svu svoju raskoš, odnosno koliko dodat ne zna i ne želi, strašno.
Bit će gadno protiv Slavena, jako gadno.
10-30-2012 08:37:08 pm :: Zdrale
Smrzo sam se kao g.. ali je vrijedilo. Prvi puta da gledam produžetke od kad idem na stadion. Kad je MIličević ušao znao sam da ćemo dobit plus mu je gol vjeroatno najbolji u Kupu u zadnji bar 5 godina! i za kraj IVO IVO Very Happy
10-31-2012 10:40:51 am :: porezni obveznik