Građani negoduju zbog "lošeg" termina tretmana komaraca

Premda je većina građana Osijeka i prigradskih naselja sretna kada nadležne službe zaprašuju komarce, dio njih sve otvorenije negoduje zbog termina kada se provode tretmani.

– U razmaku od tjedan dana u nekoliko navrata vozilo s jako glasnim “topom” za zaprašivanje komaraca u 5 sati ujutro provezlo se pokraj moje kuće u Višnjevcu te probudilo i suprugu i mene i dvoje djece! Drago mi je što suzbijaju komarce, ali zar to moraju činiti u cik zore?! – pita neispavani mlađi stanovnik Višnjevca.

Starija Osječanka koja pak živi na drugom kraju, na Zelenom polju, žali se na isti problem, ali u, po njoj, kasnim večernjim satima.

– Taj kamiončić s kojega se ispušta dim neku večer prošao je pokraj mojeg stana gotovo u ponoć. Zašto se to radi u to doba?! Zar ne postoji neko drugo, bolje doba? – buni se ona.

Takvih i sličnih prigovora proteklih dana zaprimljeno je barem desetak u redakciju Glasa Slavonije, a pojašnjenje je dobiveno od Stjepana Rudana, ravnatelja osječkog Zavoda za javno zdravstvo, koji predvodi aktivnosti u suzbijanju “letećih krvopija”.

– Sklopili smo ugovor s pet izvođača za zadimljavanje. Nažalost, ne možemo uvijek birati vrijeme kada se to čini jer postoje prirodne zakonitosti objašnjava Rudan. Ističe, naime, kako su komarci najaktivniji upravo u večernjim i jutarnjim satima, odnosno između otprilike 20 i 22 h te od 5 do 8 h ujutro.

– Dakle, tada je najbolje i zaprašivati ih. Inače smo to činili ipak nešto ranije navečer i kasnije ujutro, ali posljednjih su tjedana velike vrućine i zadimljavanja smo pomaknuli sat ranije ujutro i kasnije navečer. Zato je i normalno da komarce tretiramo u 5 sati ujutro. Molimo građane da imaju razumijevanja, to činimo za njihovo dobro – apelira Rudan.

Manje “letećih napasnika”

Romano Kristić, gradski pročelnik za socijalnu skrb i zdravstvo, kaže da je na sarvaškom području od 25. lipnja do prošloga tjedna bilo osam akcija. Dvije su bile uništavanje ličinki, a šest se puta zaprašivalo, od čega četiri iz navedenoga vozila. – Znatno je smanjen broj komaraca, ne samo u Sarvašu – napominje.

Tekst: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr
Foto: Foto arhiv 031

Građani negoduju zbog "lošeg" termina tretmana komaraca