Na 51 kunu duga javni bilježnik naplati 154 kune troška ovrhe!
17.03.2011. 14:30

- Zbog 51 kune duga osječkom Vodovodu javna bilježnica Dragica Dumančić izdala je rješenje o ovrsi zaračunavši 153 kune troška! Tvrtke šalju “more” ovrha preko bilježnika pa nije teško izračunati njihovu zaradu. Vodovod plati bilježnika, ovaj naplati tri puta više od cijene ovrhe i tvrtka u konačnici dobije samo sitniš, smatra Osječanin. Posjetivši Dragicu Dumančić, jednu od javnih bilježnica u Osijeku koje na temelju ugovora s tvrtkama rješavaju prijedloge za ovrhu, uvjerili smo se u hrpe sa stotinama izdanih rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave i to za Vodovodove neplaćene račune, dok se kod određenih bilježnika i odvjetnika rješavaju ovrhe za račun HEP-a i komunalnih usluga.
- Nezadovoljstvo građana prelijeva se preko bilježnika, a radimo samo što nalaže Zakon o ovrsi. Pravilnikom o nagradama i naknadi troškova javnih bilježnika u ovršnom postupku, javni bilježnici od 2006. godine zaprimaju prijedloge za ovrhu, izdajemo rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave ili prosljeđujemo prijedlog nadležnom sudu radi donošenja odluke i dostavljanja rješenja strankama. Ovisno o vrsti postavljenog zahtjeva, javnobilježnička nagrada ima jedinstveni iznos i do 3.000 kuna vrijednog potraživanja iznosi 80 kuna, a na taj iznos zaračunava se 30 kuna za izdavanje potvrde ovršnosti na rješenje plus treći trošak dviju dostava preporučenom pošiljkom što iznosi još 30 kuna. No, računam samo jednu jer ovrhovoditelj sam preuzima rješenje. Trošak postupka stoji 125 kuna, odnosno s PDV-om 153,75 kuna, kaže Dumančić, napominjući kako ovrhe s većim svotama provode odvjetnici, što dužnicima znači još veći izdatak.
Veći dug, skuplja ovrha
- Dužniku se nalaže namirenje tražbine u roku 8 dana, a protiv rješenja ima pravo izjaviti prigovor tijekom 8 dana od primitka rješenja. Prigovora bude vrlo malo jer to zahtijeva daljnji trošak. Dužnik plaća dug i javnobilježnički trošak Vodovodu, a ne izravno bilježniku čija nagrada ne može biti iznad 5.000 kuna, pojašnjava Dumančić, dodajući kako javnobilježnička nagrada za dug 3.000-6.000 kuna stoji 160 kuna bez PDV-a, 6.000-9.000 je 250 kn, 9.000-12.000 je 330 kn, a od 12.000-15.000 stoji 400 kn.
Tekst: Nevenka Špoljarić/Glas-Slavonije.hr
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (12)
.... dodajući kako javnobilježnička nagrada za dug 3.000-6.000 kuna stoji 160 kuna bez PDV-a, 6.000-9.000 je 250 kn, 9.000-12.000 je 330 kn, a od 12.000-15.000 stoji 400 kn.
Tekst: Nevenka Špoljarić/Glas-Slavonije.hr
moraju puno vise raditi za ove vece iznose
a i ti javni biljeznici su samo jos jedan od legalnih nacina pljackanja